Książki warte przeczytania??

tutaj można na każdy temat
Awatar użytkownika
Runa
Oglądam regularnie xD

Książki warte przeczytania??

Postautor: Runa » 05 sie 2008

Ostatnio próbowałam się zabrać za literaturę japońską. Przeczytałam kilka książek między innymi " Kafkę nad morzem " (Murakami Haruki) i nie jestem szczególnie zachwycona.Więc mam pytanie do was. Jakie książki wam się podobały i były warte przeczytania ?

Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 05 sie 2008

Powinnaś sprecyzować, co mniej więcej lubisz czytać, i co nie podobało Ci się w Kafce, to bym miała rozeznanie, co polecać.
I czy tylko to, co wydane po polsku, czy tez angielskie wydania?
A tak z Muramakiemgo polecę zdecydowanie "na zachód od granicy, na południe od słońca" "Przygodę z Owcą" i "Kronika ptaka nakręcacza", a także "norwegian wood"- które jest takie nie "murakami-style" czyli prosta historia miłosna, bez wątków fantastycznych i zagadek.
Nie polecam jego opowiadań, mi nie pasują.

Z Kawabaty polecę "Śpiące piękności", reszta z książek u nas wydanych na ogół oceniana jako "nudne"

Ja bardzo, ale to bardzo lubię Mishimę Yukio, ale najcieawsze książki nie zostały u nas wydane. Można sięgnąć po "Złota pagoda" jeśli kogoś nie odstraszają rozważania filozoficzne nad naturą piękna, opowiadanie "Pawie" (wydane w "literatura na Świecie" ale nie pamiętam numeru).

Tanizaki też jest bardzo dobry, ale znów, co lepsze ksiązki, to u nas nie wydane.
(tak kminie czasem, co kieruje naszymi tłumaczami, żeby wybierać zawsze te mniej ciekawe pozycje... >_<)

Z "nieco mniej ambitnych" (co absolutnie nie znaczy byle-czytadeł)- "Zagłada" Akiry Yoshimury (baaaaardzo mi się podobała), "Samurajskie chorągwie" Yasushi Inoue i "Nazywano ją En" Oohary Tomie.

Można sobie przeczytać "Ring" Kouji'ego Suzuki i "Ostateczne wyjście" [kryminał] Kirino Natsuo, jeśli ma być coś w miarę nowego, z dreszczykiem, dziejącego się we współczesnej Japonii.

Czego nikomu nie polecam: Ooe Kenzaburou i Abe Kobo
Hitomi Kanehary "Języki i kolczyki"
"Po zmierzchu" Muakamiego [porażka]
Awatar użytkownika
Runa
Oglądam regularnie xD

No więc w Kafce są takie momenty gdzie można przewidzieć co się zdarzy ,więc moje czytanie było mniej więcej na zasadzie trochę od początku i od końca.
Nie mam jakoś sprecyzowanego gustu przy wyborze książki jednak lubię te przy których czuje że wydane pieniądze były tego warte(nie lubię tylko tematyki związanej z II WŚ ).To w jakim języku czy w polskim czy w angielskim nie ma znaczenia ;D
Awatar użytkownika
mootyl
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: mootyl » 05 sie 2008

Ja się zastanawiam czy są jakieś pozycje pochodzące z Korei wydane w języku polskim i dostępne w miejscach uczęszczanych przez większe grono ludzi np. "Empik"? Kiedyś znalazłem jedną książkę... ale jakoś nie zainteresował mnie jej opis... (sorki, że odbiegam od Japonii ^^)
♪ Go, Go, Joseon Power Rangers!! xD ♪
Oglądam: Love Rain, A Gentleman's Diginity, Bridal Mask, I Do I Do, Ghost, BIG
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 05 sie 2008

No właśnie, ja tez bym coś koreańskiego przeczytała! Ale nawet nie wiem, jak to u nas wygląda. Domyślam się, że skoro nie wiem, to znaczy, że jest cienko... >.>
Więc jest coś wydanego w tym wieku?

i oftop gotowy :D
Awatar użytkownika
Aragami
Kiedy bedę spać? @_@

Postautor: Aragami » 05 sie 2008

Ringu i Dark Water polecam
Awatar użytkownika
Runa
Oglądam regularnie xD

Ring i Dark Water chyba oglądałam jakieś takie filmy :P. A i jeszcze cos jakby ktoś miał do sprzedania Basic Kanji Book i Japanese for today to ja chetnie kupie ;P bo polskie książki to szkoda gadac ;P
Awatar użytkownika
mootyl
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: mootyl » 05 sie 2008

Jedyny koreański tytuł jaki udało mi się znaleźć dla szerszej widowni i do kupienia w sklepach internetowych i empikach to:
"Mogę odejść, gdy zechcę" napisane przez Kim Young-ha .
♪ Go, Go, Joseon Power Rangers!! xD ♪
Oglądam: Love Rain, A Gentleman's Diginity, Bridal Mask, I Do I Do, Ghost, BIG
Awatar użytkownika
Aragami
Kiedy bedę spać? @_@

Postautor: Aragami » 06 sie 2008

Runa pisze: Basic Kanji Book i Japanese for today to ja chetnie kupie ;P bo polskie książki to szkoda gadac ;P

A są w ogóle takie książki po polsku O_o?
Apropos, Basic Kanji Book na allegro ostatnio widziałem, ale była w cenie.
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 06 sie 2008

Runa pisze:. A i jeszcze cos jakby ktoś miał do sprzedania Basic Kanji Book i Japanese for today to ja chetnie kupie ;P bo polskie książki to szkoda gadac ;P

Stwierdzenie to było prawdziwe jeszcze do nie dawna, ale...
Jakiś czas temu ukazała się bardzo dobra książka do znaków "Pismo japońskie"
(szczegóły tutaj: http://allegro.pl/item382513498_polski_ ... nskie.html)
i warto chyba kupić tą pozycje zamiast Basic kanji booka
A z podręcznikami to fakt- dno i 3 metry mułu, trzeba szukać anglojęzycznych.
Awatar użytkownika
Runa
Oglądam regularnie xD

Postautor: Runa » 06 sie 2008

Ale to mnie denerwuje że muszę sobie kupować książki z innego kraju bo u nas żadna się do niczego nie nadaje ;/ , chyba tutejsi "profesorowe" wychodzą z założenia "Albo płacisz za lekcje albo ściągaj se książki z ameryki ;/"
Awatar użytkownika
mistiq
Oglądam regularnie xD

Postautor: mistiq » 26 sie 2008

Eliza pisze:Czego nikomu nie polecam: Ooe Kenzaburou i

A ja wręcz przeciwnie. Jedną mogę polecić ( Zerwać pąki, zabić dzieci - Oe Kenzaburo) przeczytałem ją i jestem zadowolony. Niestety już z drugą jego książką nie było tak miło - Futbol ery Manen. Kompletnie nie mogłem przez nią przebrnąć.Strasznie nudna jak dla mnie.

Jak tam będę bronił Murakamiego :D

Może nie była ta książka jakaś rewelacyjna ,ale też nie najgorsza.Gorsze czytałem.Cięzko było zrozumieć niektóre wątki, ale jak później przeczytałem sobie ( Haruki Murakami i muzyka słów ) wszystko zrozumiałem.
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 26 sie 2008

mistiq pisze:
Eliza pisze:Czego nikomu nie polecam: Ooe Kenzaburou i

A ja wręcz przeciwnie. Jedną mogę polecić ( Zerwać pąki, zabić dzieci - Oe Kenzaburo) przeczytałem ją i jestem zadowolony. Niestety już z drugą jego książką nie było tak miło - Futbol ery Manen. Kompletnie nie mogłem przez nią przebrnąć.Strasznie nudna jak dla mnie.

Jak tam będę bronił Murakamiego :D

Może nie była ta książka jakaś rewelacyjna ,ale też nie najgorsza.Gorsze czytałem.Cięzko było zrozumieć niektóre wątki, ale jak później przeczytałem sobie ( Haruki Murakami i muzyka słów ) wszystko zrozumiałem.

Nie no, oczywiście jest wiele książe, gorszych niz po Zmierzchu. jest wiele 'ksiażek", ktore nie warte sa papieru, na jakim je wydrukowano :D "Po zmierzchu" jest po prostu wyraźniej słabsza na tle innych ksiazek Murakamiego.

A jesli chodzi o Ooego, to "Zerwać pąki, zabić dzieci" jest akurat tą pozycją, po którą jeszcze nie miałam okazji sięgnąć, jako, iż nie mamy jej ani w bibliotece, ani nikt znajomy nie ma, a z opisu wydawala sie taka w miarę.
Ale ogólenie Ooemu mówię nie. I "Futbol ery Man'en", i "sprawa osobista" ,i "Chojność umarłych" [mówiąc o wdanych u nas] są po prostu okropne* i nieco nudne. Czytałam też kilka po ang, a własciwie próbowałam, bo tylko jedną skonczylam ("Echo from heaven"- było znośne)- ciągle tylko o uposledzonym synu i nuuuda. Heh, zapewne mało inteligentnie wypada moje podsumowanie jego twórczości, ale bez piosania eseju to ciezko to określić inaczej.
*Mówiąc "okropna" mam na myśli te rozmaite opisy, gdzie wszytko jest bolące, brudne, śmierdzące, zgniłe, nienormalne, zdeformowane i niekiedy makabryczne, a to wszystko zmieszane gdzieniegdzie z nutką groteski...
Awatar użytkownika
mistiq
Oglądam regularnie xD

Postautor: mistiq » 06 wrz 2008

Eliza pisze:
A jesli chodzi o Ooego, to "Zerwać pąki, zabić dzieci" jest akurat tą pozycją, po którą jeszcze nie miałam okazji sięgnąć, jako, iż nie mamy jej ani w bibliotece, ani nikt znajomy nie ma, a z opisu wydawala sie taka w miarę.

Byłem w Krakowie i tą książkę możesz wypożyczyć w bibliotece na ul. Rajskiej. ;-)
Awatar użytkownika
daydreamer4
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: daydreamer4 » 21 paź 2008

Witam:)
Ja tez bede bronić Murakamiego, bo jego ksiazki są niesamowite. I mimo że czasem czuję sie troche jak pólimbezyl kompletnie nie mając pojęcia o czym on wspomina ale nie deprymuje mnie to tylko wyruszam na poszukiwania np utworów muzycznych lub filmów, o których wspominał w swoich ksiazkach. Po zmierzchu natomiast podobała mi sie np znacznie bardziej niż Kawka nad morzem. Ale najbardziej poruszył mnie Sputnik Sweetheart i Na południe od granicy na zachód od słońca. A wciaz jeszcze zostało mi tyle jego ksiażek do przeczytania :)

Na czytanie "przyjemnych" książek brakowało mi ostatnio czasu, ale jedna bardzo zapadła mi w pamieć. Nie jest to co prawda ani japońska ani koreańska tylko indyjska (lub hinduska) literatura ale jeśli kogoś generalnie interesuje kultura azjatycka i lubi dobra ksiazke to polecam. A jest to "Bóg rzeczy małych" - Arundhati Roy.

Wróć do „Hyde park”