Książki warte przeczytania??

tutaj można na każdy temat
Awatar użytkownika
Noemi
Co to jest dorama? o_O

Postautor: Noemi » 18 gru 2008

Jestem w trakcie czytania "Norwegian wood" Murakamiego i sama nie wiem, co powiedzieć o tej powieści.

Z jednej strony jest ciekawa i wciągająca, a z drugiej - przesycona taką melancholią i mieszanką uczuć, że ogarnia mnie lekka konsternacja podczas jej lektury. Ale ma w sobie coś takiego, że muszę, po prostu muszę j ą skończyć.
Nie miałam kasy, żeby ją kupić, więc sobie pożyczyłam. ;-)

Innych książek tego pisarza nie czytałam... w ogóle właściwie nie mam do czynienia z literaturą japońską czy koreańską... jestem raczej wierna tej europejskiej, może po części dlatego, że jest ogólnodostępna.

[url=http://pl.youtube.com/watch?v=DWE02yDxSjw&feature=related]ehh :-)[/url]
Awatar użytkownika
Piżmak
Doramowy maniak

Postautor: Piżmak » 04 lut 2009

a ja mogę polecić trzy pozycje pana Bruczkowskiego Zagubieni w Tokio, Singapur czwarta rano i Bezsenność w Tokio. Wspaniały humor, kapitalne opisy dzielnic, miast które przyszło mu zwiedzać. Wszystko zmieszane z niewybrednymi żartami,realiami i odczuciami piszącego.
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: margot. » 07 lip 2009

To ja również się dołączę ;]
Książki, które ja mogę polecić z japońskich to:
Abe Kōbō "Kobieta z wydm",
książki Endo Shusaku jak: "Milczenie", "Samuraj", "Szaleniec?"
Ishiguro Kazuo "Malarz świata ułudy"
Iwasaki Mineko "Gejsza z Gion"
Matsubara Hisako "Szelest złotolitego brokatu"
Kawabata Yasunari "Śpiące piękności", "Kraina śniegu", "Tysiąc żurawi"
Murakami Haruki - pomimo, że większość na niego narzeka, głównie to: "Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland" , "Norwegian Wood", "Po zmroku",
Ōe Kenzaburō "Sprawa osobista" (uwielbiam tą książkę) i "Futbol ery Manen"
Tanizaki Jun'ichirō "Dziennik szalonego starca"
Yoshimoto Banana

Oprócz tego Bruczkowski, Clavell James, Golden Arthur czy Spence Alan. Nie przepadam natomiast za Hearn Lian i pod żadnym pozorem nie brać książki Bacarr Jina "Blond gejsza" - najgorsza książka jaką czytałam o tematyce Japonia.

Z chińskich natomiast to polecam:
Sijie Dai "Balzac i chińska Krawcówna"
Pu Yi "Obywatel cesarz"
See Lisa

A co do koreańskich to niestety również nie czytałam, ale książki w wydaniu polskich:
Soweol Kim, Dongju Yun, Jeongju Seo "Mgła jedwabna: Wybór poezji koreańskiej XX wieku"
Kim Man-Jung "Sen ulotny jak obłok"
T'aewon Pak "Dzień z życia pisarza Kubo"
Youngha Kim "Wampir i inne opowiadania"
Kim Ir-sen "Pamiętniki - W wirze stulecia"

Wietnamskie:

Bảo Ninh "Smutek wojny"
Nguyễn Du "Kim Ven Kieou"
"It's hard to tell that the world we live in is either a reality or a dream"
"Bin jip"
Awatar użytkownika
gosq
Kiedy bedę spać? @_@

Postautor: gosq » 14 maja 2010

odkopię trochę temat ^^

a więc z Japońskich (epika)
- Dazai Osamu "Zmierzch" (nie ma tu jakiś strasznie uniwersalnych przekazów, więc polecam zainteresowanym Japonią, zmianami społeczno-moralnymi po II wś w Japonii)

-Masahiko Shimada "Wyrok śmierci na życzenie" (czeka na przeczytanie, maturalny rok zawiesił mnie w czytaniu, więc nie wiem czy polecam ^^)

-Natsume Sooseki "jestem kotem" ( historia opowiadana z punktu widzenia kota. Troszkę japońskiej satyry i ironii. Baaardzo polecam )

-Yukio Mishima "Zimny Płomień" (Zbiór opowiadań, moje ulubione to "Przejść wszystkie mosty" i " Niedziela", są tu opowiadania bardziej uniwersalne, jak i patriotyczne, więc to też bym chyba bardziej polecała fanatykom Japonii)

-Naka Saijoo "Konparuya Gomez" (japan fantasy, w kolejce do przeczytania

Liryka
-"Samurajskie wersety" ( wiersze + interpretacja w cudownym wydaniu <3) dla fanatyków
-"zbiór z Ogura" (antologia Japońskich wierszy z XIII w. Fajne wydanie wiersze w Kanji , Romanji i tłumaczenie + interpretacja)

Chińskie
-Han Shaogong " Słownik Maqiao"
-Xiaolu Guo "Mały słownik chińsko-angielski dla kochanków" (absolutnie cudowna książka, jak Chinka nie znająca realiów anie mentalności ludzi z zachodu ich postrzega. Ah te różnice kulturowe)

Koreańskie (liryka)
-"Mgła Jedwabna" (była o tym mowa, Zbiór wierszy 3 koreańskich XX wiecznych poetów. Część wierszy jest patriotyczna a więc do mnie nie przemawia, ale te o tematyce bardziej uniwersalnej są cudowneee <3)

Jeśli ktoś jest ciekaw wierszy mogę przepisać, ewentualnie pożyczyć jeśli ktoś jest z Krakowa

uff dobrze że zaraz po maturach to będę mogła wrócić do czytania.
Awatar użytkownika
długaśnik
Co to jest dorama? o_O

Postautor: długaśnik » 18 maja 2010

Kenzaburo Oe " Zerwać pąki, zabić dzieci " - naprawdę szokująca a przy tym pięknie napisana i o nie banalnym przesłaniu. Jedna najlepszych powieści jakie czytałem.

Natsuo Kirino " Ostateczne Wyjście " - thriller psychologiczny dość ciężki w odbiorze ale warto przeczytać do końca dla samego finału.
"Without pain, without sacrifice we would have nothing!"

Wróć do „Hyde park”