Koreańska szkoła plakatu

tutaj można na każdy temat
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Koreańska szkoła plakatu

Postautor: Snake » 30 sie 2013

Nie jest specjalnie odkrywczym stwierdzenie, że plakaty są odbiciem filmu. Dla osób takich jak ja, które nie oglądają trailerów i nie czytają opisów filmów, postery pełnią ważną rolę. Można na ich podstawie domyślić się gatunku filmu, jego poziomu artystycznego itd. Nie inaczej jest w przypadku koreańskich plakatów.

Szybki rzut oka plakaty z nowościami:

Spoiler! Obrazek
I widzę, że mam indie romans, całkiem poważny.

Spoiler! Obrazek
Tutaj zgaduję, że kolejny indie romans, ale bardziej pogodny, no i z wątkami muzycznymi

Spoiler! Obrazek
A tu jakiś dramat obyczajowy, może być trochę traumy. Wygląda ciekawie.

Więc wszystko w porządku. Plakaty pełnią swoją rolę i jeszcze mnie zachęcają do oglądania. Podobnie wszystko gra z plakatami horrorów, czy thrillerów. Dość łatwe do rozszyfrowania.

Ale jazda zaczyna się, gdy natrafiamy na mniej ambitne, bardziej mainstreamowe produkcje. Czasem to są filmy rodzinne, komedie, czy lekkie produkcje dla koreańskiego niedzielnego widza. Lubię sobie coś takiego czasem obejrzeć, czasem można trafić na coś niezłego, zobaczmy więc co ostatnio miało premierę:

Spoiler! Obrazek
WTF?

Spoiler! Obrazek
Koreańskim komediom romantycznym zrobię chyba oddzielne zestawienie

Spoiler! Obrazek
Typowy koreański plakat. Trzeba umieścić głupkowato śmiejących się bohaterów. Cholera wie o czym to jest.

Spoiler! Obrazek
Nie ma szans, żebym coś takiego obejrzał.

To wszystko ostatnie filmy na pewnej "wypożyczalni". Tylko 5 minut szukania. Strach pomyśleć, że może być jeszcze gorzej.

Koreańczycy przodują w tworzeniu ohydnych, brzydkich plakatów filmowych. Nawet jeśli film jest ambitniejszy, to muszą stworzyć alternatywną wersję plakatu, gdzie bohaterowie zostaną uwiecznieni w jakiejś pretensjonalnej, kiczowatej pozie.

Temat ogólnie do dyskusji, jeśli chcecie :P . Będę tutaj wrzucał najgorsze plakatowe potworki na jakie natrafię. W międzyczasie zrobię jeszcze ranking dobrych koreańskich filmów, od których oglądania odstraszają brzydkie plakaty. I jeszcze może ranking naprawdę ładnych koreańskich plakatów, żeby nie było wyłącznie takiego narzekania :)

PS. Zapraszam też do zabawy w "zgadnij o czym jest film". Polega to na interpretacji dowolnych plakatów wrzucanych do tego wątku :mrgreen:

Awatar użytkownika
Chie
Doramowy maniak

Re: Koreańska szkoła plakatu

Postautor: Chie » 31 sie 2013

U mnie jest podobnie. Zawsze najpierw patrzę jak wygląda plakat i jeśli mi się spodoba to oglądam. Niektóre plakaty naprawdę są beznadziejne a wtedy okazuje się że film jest naprawdę dobry. Już miałam kilka takich przypadków.
Nie lubię też plakatów do starszych filmów jakoś zniechęcają mnie.
Ja jestem z tych, co nakrywają głowy kołdrą; z tych, którym strach uniemożliwia oddychanie.
Awatar użytkownika
boom_boom
już nie Lady

Postautor: boom_boom » 31 sie 2013

Chyba nie do końca rozumiem problem... Przecież twórcy tych filmów, które określiłeś jako "mniej ambitne, bardziej mainstreamowe", jest zwykle zapatrzona w "mało ambitne kino hollywoodzkie" i chcą mieć to, co tamci z Zachodu. Hollywood ma równie beznadziejne plakaty.
Spoiler! Obrazek[/URL]

Druga sprawa, nie wiem, czemu wątek o KOREAŃSKICH plakatach, kiedy one chociaż zazwyczaj mają niezłego photoshopa...
Spoiler! Obrazek
...dobrą jakość...
Spoiler! Obrazek
...a tu o JAPOŃSKICH nic? :)

Nie mówiąc już o tym, że CHIŃSKIE zwykle nie mają nawet kompozycji... ;)
Spoiler! Obrazek

To nie jest problem Korei. To jest problem ŚWIATA.
Obrazek
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 31 sie 2013

Z tego co pamiętam Koreańczycy jednak lubią swoje rodzime produkcje, bo u nich wyjątkowo dużo biletów schodzi na ich rodzime produkcje, dlatego nie byłbym taki pewny co do pierwszej tezy ;)

Dwa, te hollywoodzkie plakaty, które podlinkowałaś, wcale nie są takie beznadziejne moim zdaniem. Są odtwórcze, mało kreatywne i w zasadzie to plagiaty. Jednak nawet jak na blockbustera prezentują się całkiem okej. Z koreańskimi plakatami blockbusterowych akcyjniaków jest podobnie.
Tutaj najnowszy hicior z doborową obsadą
Spoiler! http://24.media.tumblr.com/309731dd3bc16ae6fba68f24365ff9a5/tumblr_mrzgbsvJqJ1sobar3o1_500.jpg
Szału ni ma, ale wiochy na szczęście też nie (ale nie zawsze tak jest :mrgreen: )

Japoński film kosmiczny - wiocha, zgadza się (dlatego go nie "wypożyczyłem"), natomiast nie wiem o co chodzi z tym plakatem z parą w objęciach. Że kolory są w 16 bitach? Albo wina uploadera albo "wina" twórcy, który zrobił pseudoartyzm, nie wnikam.

Chiny i Hongkong to numer dwa za Koreą, choć oni cierpią przede wszystkim na to, że robią zrzynki z Zachodnich plakatów, a po drugie chyba tną koszty często, bo niektóre postery wyglądają na robione w gimpie :P Na trzecim miejscu chyba Tajlandia, choć w porównaniu do Chińczyków, to oni chyba pracują w paincie.

Skupiam się na azjatyckich produkcjach, przeglądam wypożyczalnię i rzucam okiem na każdą nowość. Jeśli jednak widzę plakat-gniota, to na 90% to koreańska twórczość. To jest najgorsze, że mimo iż jakościowo te plakaty są na dobrym poziomie (podobnie jak i filmy, Koreańczycy od strony technicznej robią najlepsze filmy w Azji), to artystycznie spora część z nich to żałosne, pretensjonalne gnioty. Patrzysz na plakat dramatu, a tam ludzie w kiczowatych komediowych pozach. Patrzysz na czystą komedię - to samo. Aż odechciewa się oglądać. Koreańczycy oczywiście lubią wplatać elementy komediowe do filmów, fajnie przy tym balansując nastrojem, ale to nie powód, żeby stylizować postery na radosne, głupkowate, sitcomowe komedie. Pytanie kolejne, dlaczego tak stylizują?

Może jak wrzucę więcej facepalmowych plakatów, to wtedy mój punkt widzenia będzie klarowniejszy. Oczywiście masz prawo uważać inaczej :victory:
Awatar użytkownika
boom_boom
już nie Lady

Nie tylko filmy akcji.
Spoiler! Obrazek

Spoiler! Obrazek

Spoiler! Obrazek

I ja się trzymam zdania, że w wielu tych filmach kręconych z napędem na popularność i z brakiem innych wartości, widać zapatrzenie w Amerykę, mniej lub bardziej. Wiadomo, nie gra tam Vanessa Hudgens ani Zach Efron, ale akcja, gdyby usunąć trochę typowo koreańskiej traumy, która w Hollywoodzie się nie pojawi, w miarę mogła by zostać. No i technicznie twórcy gdzieś na pewno się wzorują. To, że widzowie lubią rodzime kino, wcale tego nie wyklucza i to inna sprawa. Ale sam powiedz, skąd pomysł filmów o zabójczo przystojnych wilkołakach PRZYPADKIEM AKURAT po "Zmierzchu: ;) Ameryka przenikać będzie, mniej lub bardziej. Co do tych plakatów, które uznałeś za dobre, chociaż mało kreatywne- no tak, spoko, nieźle się prezentują. Nie zapominajmy jednak, że Zachód wyrasta z innej estetyki. A kto wie, ale pewnie hajsu też jest na to więcej.

A wspominam o tych wszystkich innych krajach, bo uważam, że nie ma sensu krytykować tylko plakatów koreańskich, skoro są jeszcze z tego syfu niemalże najlepsze :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 31 sie 2013

Moim głównym zarzutem wobec koreańskich plakatów nie jest to, że widać w nich brak inwencji twórczej, tylko to, że są kiczowate, nawet wtedy gdy sam film niekoniecznie jest kiczowaty :lol: Wrzuciłaś zestawienie plakatów, jednak żaden z nich (oczywiście subiektywnie) nie jest nawet w połowie tak kiczowaty, jak plakaty, które zaprezentowałem i które będę wrzucał. Żeby nie kopać leżącego odpuszczę większość tandetnych komedii, bo one z reguły mają żałosne postery (tak, wiem, że na całym świecie tak jest). Skupię się za to na koreańskich specjałach ;)

Jeszcze słowo o braku inwencji. Koreańskie postery, sprawdziłem, w porównaniu do innych azja filmów zdecydowanie częściej mają wersje z "rodzinnym zdjęciem". Bohaterowie pozują, przeważnie uśmiechnięci, do wspólnej fotki. Nie wiem, czy wy też to zauważyliście, ale imo to jeden z koreańskich standardów :lol: . Czasami, takie plakaty mają sens, gdy bohaterów jest dużo, a społeczność odgrywa ważną rolę, ale w większości to już po prostu lenistwo autorów.

Przykład:
Spoiler! Obrazek
Coś podobnego było np. w filmie The Host i wielu innych

Spoiler! Obrazek
Okej, oklepana czarnowłosa dziewczyna, ale polski plakat lepszy. W międzynarodowych wersjach raczej nie używa się koreańskich rodzinnych zdjęć. Zrobiłem risercza i wiem ;)

Ale to było tylko tak nawiasem.

Wracamy do przeglądu koszmarków. Najlepszy zostawiłem na koniec.

Spoiler! Obrazek
Ten Pan robi coolface. Film to crime drama. Only in Korea?

Spoiler! Obrazek
Nie kicz, ale wrzucam, żeby pokazać, że Koreańczycy robią też plakaty bez pomysłu. Na usprawiedliwienie dodam, że to chyba jakiś erotyk.

Spoiler! Obrazek
Kolejna wersja rodzinnego zdjęcia. Miało chyba być poważnie, a wyszło...

Spoiler! Obrazek
Nie wiem jak to skomentować. No nie jest to zachęcający plakat.

Spoiler! Obrazek
Może i dobrze, że nie wiem co jest napisane w dymkach?

Spoiler! Obrazek
No i jak tu obejrzeć historyka, skoro główny bohater zachowuje się jak troll?

Spoiler! Obrazek
Koniec świata!

;)
Awatar użytkownika
boom_boom
już nie Lady

Właśnie... Chyba się nie dogadamy, bo inaczej pojmujemy sam "kicz".

Ty jako "bezsens", ja- jako "bazar".

Spoiler! Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Pino
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

Postautor: Pino » 31 sie 2013

Snake pisze: Spoiler! Obrazek
Może i dobrze, że nie wiem co jest napisane w dymkach?

nie wiesz? Pino wie i ci powie:
Obrazek
wiem nie powinnam ale ...
Obrazek
Awatar użytkownika
boom_boom
już nie Lady

Plakaty zawsze mają jakąś wymowę, hahahaha :rolly:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pino
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

Postautor: Pino » 31 sie 2013

np. plakaty z dram ostrzegają nas przed
wirusami i pneumokokami ?
Bo gdy nadchodzi zima....
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Animowana

Postautor: Animowana » 04 wrz 2013

Obrazek

Romansidła i tak zawsze mają najlepsze klimaty :)
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 05 wrz 2013

TOP 5: Dobry film - Zły plakat :mrgreen:

Filmy podlinkowane do wątków na doki

Miejsce 5
Spoiler! Obrazek

No Mercy For The Rude

W naszym wątku filmowym jest alternatywny plakat, chyba jeszcze gorszy od tego powyższego.
Zgadlibyście, że to film o zabójcy? Głuchoniemym zabójcy? Nie wiem co te plakaty miały przedstawiać. Na usprawiedliwienie - w filmie jest sporo humoru, takiego bardziej czarnego, ale niesmak pozostaje :P

Miejsce 4
Spoiler! Obrazek

Mariage is a crazy thing

Na szczęście plakat jest tylko alternatywną wersją, ale wrzucam, bo miał za zadanie przekonać widzów, że otrzymają kolejną komedię romantyczną. Nic z tego. To raczej jeden z lepszych koreańskich romansów. Z tych bardziej na poważnie i nie będących produkcją indie. Zwróćcie uwagę, że tytuł też jak z jakiejś głupawej komedii romantycznej...

Miejsce 3
Spoiler! Obrazek

Marathon

Na szczęście to chyba nie jest główny poster, choć często można go spotkać. Świetny film, spory ładunek emocji, całość kieruje się raczej ku melodramie, tymczasem poster taki pretensjonalny. Odgadlibyście, że bohater jest dotknięty autyzmem?

Miejsce 2
Spoiler! Obrazek

Castaway on the Moon

Plakat opóźnił mój seans o jakieś 2 lata :mrgreen: . Imo to wygląda jak jakiś pretensjonalny szit, głupawa komedia najgorszego rodzaju, taka bez wyczucia humoru. A na ekranie jest dokładnie odwrotnie. Warto zobaczyć

Miejsce 1

Spoiler! Obrazek
lub plakat pod dvd
Obrazek

Film familijny? Lekka komedia? NOT. Pełnokrwista czarna komedia. Zdecydowanie nie dla dzieci i nie dla widzów o słabszym żołądku. Co prawa to mix gatunkowy i trochę humoru jest, ale są też trupy i tortury...
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 08 wrz 2013

Gorąca nowość. Komedia, dramat , muzyczny. Całkiem niezła średnia na imdb. Oglądamy? Może rzućmy okiem na plakat
Spoiler! Obrazek
Albo jednak nie oglądamy :lol:

Obrazek
Wiem co ta pani czuje
Awatar użytkownika
Lily
Oglądam regularnie xD

Postautor: Lily » 12 paź 2013

Dla mnie jednym z absurdów są plakaty tego typu:

Spoiler! Obrazek

czyli takie, które totalnie NIC nie mówią o tym czego dotyczy film. Zupełny, ale to zupełny brak pomysłu na coś co ma promować film.
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 23 paź 2013

Spoiler! Obrazek

i alternatywna wersja ; sam nie wiem, które "lepsze"
Spoiler! Obrazek

Spoiler! Obrazek

Wróć do „Hyde park”