Ktoś chce się podłączyc pod zamówienie na YA?

tutaj można na każdy temat
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: allia » 22 paź 2007

czajka pisze:Na YA, gdy kupi się towar powyżej $25, 00 to shipping jest za free...Nie sądzę żeby celnicy mieli się przyczepic :P

jejku... przecież celnik za podstawę nałożenia podatków nie bierze pod uwagę kosztów przesyłki a WARTOŚĆ TOWARU, która będzie wyszczególniona w fakturze (invoice) dołączonej do przesyłki :roll:
problem ze sklepami typu YA polega na tym, że z nimi nie da się zagadać żeby zaniżyli lekko wartość towaru w deklaracji celnej :) (z ludźmi z ebaya z reguły się da ustalić)

ja tam Was nie straszę tylko uprzedzam, że czasem wcale się nie oszczędza w ten sposób :-)

parę razy już mi się zadarzyło, że naliczyli mi VAT na granicy :-) kwoty wolne od podatku niestety wysokie nie są jeśli sprowadza się towar spoza UE :?

Awatar użytkownika
Devi
Doramowy maniak

Postautor: Devi » 22 paź 2007

Ja się kompletnie z tym VATem nie łapie, na prawdę.... To czarna magia dla mnie xP

I teraz już na prawdę nie wiem... bo nigdy się tym VATem nie przejmowałam zamawiając z YE... i nigdy nie zauwazyłam czegos takiego żeby mi dodatkowe opłaty jakieś naliczyli względu na VAT... ale nie były te przesyłkie też jakoś o dużej wartości (choć to pojęcie wzglęne) więc czy jest jakaś granice od której oni VAT naliczają? O.o
I ile tego VATu jest? (w sensie ile %?).

Sorry, za takie głupie pytania ale mnie to zaintrygowało, a nigdy jakoś się ze sprawą VATu nie stykałam specjalnie... (dla mnie nawet pojecia brutto i netto to czarna magia... xP)
.:: Unieś głowę. Prędzej czy później zostaniesz ranny,
więc równie dobrze możesz patrzeć jak to się stanie ::.
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

no właśnie... nikt nic nie wie a potem są niespodzianki na granicy :-)

Według obowiązujących przepisów cleniu podlegają towary, których wartość celna przekracza 22 euro (ok. 90 złotych) -> art 51 ustawy o podatku od towarów i usług. zatem oficjalnie [teoretycznie] każda przesyłka pochodząca spoza Unii Europejskiej o wartości przekraczającej 22 euro podlega ocleniu..

Jeżeli wartość paczki jest przedstawiona w innej walucie, kwota ta jest oczywiście przeliczana.
Dodatkową niedogodnością jest fakt, że owe 22 euro to wartość całej paczki, nie tylko jej zawartości. Czyli np jeżeli firma liczy sobie 5 euro za przygotowanie i opakowanie przesyłki, to pozostaje tylko 17 euro na cenę towaru.
W wartość paczki nie są tylko wliczane koszty przesyłki - na przykład kwota, jaką pobiera poczta.

Jeżeli wartość paczki przekroczy 22 euro, podlega ona ocleniu - doliczane jest kilka % cła i 22% podatku VAT (w PL... to chyba wszyscy wiedzą.. a przynajmniej powinni - stawka VAT wynosi 22% - z pewnymi wyjątkami).

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wyborze właściwej stawki celnej jest kraj pochodzenia towaru. Chodzi o kraj, w którym towar został wyprodukowany, a nie w którym mieści się sklep internetowy (!!!)
Brak informacji o kraju pochodzenia towaru może skutkować naliczeniem cła według specjalnej, podwyższonej o 100% stawki celnej. Problemy mogą wystąpić także w przypadku niewłaściwie sporządzonej faktury przez sprzedawcę (np. niepodana waluta transakcji, data wystawienia faktury, itd.).

No... ale są sprawdzone metody żeby te przepisy obejść :-)

1) Robiąc zakupy w sklepach internetowych poza Unią Europejską wybierajcie najtańszą formę przesyłki: pocztą zwykłą lub lotniczą (Airmail, Worldmail lub Standard International Shipping). Towary przesłane w inny sposób np. pocztą ekspresową lub przesyłką kurierską zostaną oclone na 99,99%. Najlepiej wybierać przesyłki lotnicze.. gdyż celnicy wybiórczo wybierają te przesyłki do oclenia.. i pamiętajcie.. im MNIEJSZA przesyłka i im MNIEJSZA jej wartość celna - tym mniejsze prawdopodobieństwo celnej "wpadki" ;-) (słowem... starajcie się nie rzucać w oczy ze swoją przesyłką.. celnik przymknie oko na 3-4 filmy dvd... ale jeśli w jednej paczce idzie ich np 10-12 szt to ciężko będzie obstawać przy tym, że łączna wartość takiej przesyłki nie przekracza 22 euro :P)

2) sprawdźcie, czy te same towary nie są dostępne np. na ebay'u.. Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą daje więcej możliwości..... :-) bo oto moze się okazać, że przesyłająca Wam towar 'Sarah Jones' to wasza dobra kumpela i śle Wam prezent :) poza tym przesyłki od osób fizycznych są o wiele lepiej traktowane przez nasze prawo -> art. 52 ustawy o podatku od towarów i usług pozwala od takiej osoby otrzymać towar o dwukrotnie wyższej wartości (do 45 euro)

3) jeśli już koniecznie chcecie robić zakupy w sklepie spoza UE... weźcie do ręki kalkulator i wyliczcie, czy rzeczywiście nie lepiej rozbić swego zamówienia na kilka przesyłek. Można spróbować rozbić przesyłkę na kilka paczek, jednak trzeba się liczyć z tym, że takie działanie jest niezgodne z prawem. :P
Jeżeli celnik zorientuje się, że np. z Amazona na nasz adres idzie jednocześnie 5 paczek po 20 euro, to nie dość, że ocleniu będzie podlegać kwota 100 euro, to grozi teoretycznie grozi Wam nawet postępowanie karne :P ale bez obaw.. aż tak skrupulatni to oni nie są ;-) dlatego jeśli nie będziecie nadużywać żadnej z metod to nikt nie powinien Was żadnym cłem nękać :-)

i tak jak mówie... nie ma 100% pewności, że oclą Waszą dużą paczkę.. zwłaszcza te które idą pocztą lotniczą - sprawdzane są wybiórczo, trzeba mieć jednak świadomość, że może się tak zdarzyć :-)
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 22 paź 2007

To jeśli ja sama sobie wysłałam z Jpn paczkę, to tez się moga przyczepieć? To znaczy, ja wiem, że mogą (jak chca to zawsze się moga przyczepieć -_-; ), ale nie znam nikogo, komu by tak zrobili. Bo teges... moja paczka jest dość dużo warta i nie chciałabym od niej cła i vat'u płacić... Chociaż, celnik i tak raczej nie bedzie wiedział, ile to warte... No ca skąd może wiedzieć ile kosztują ryżowe krakersy, albo yukata. Gorzej z kimonem, które się kojarzy z rzeczą dość bardzo drogą, a aż tak przesadnie drogie to ie było...

Jakie jest niebezpieczeństwo, że mnie taka niemiła niespodzianka spotka?
Awatar użytkownika
Aragami
Kiedy bedę spać? @_@

Postautor: Aragami » 22 paź 2007

Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Eliza pisze: No ca skąd może wiedzieć ile kosztują ryżowe krakersy, albo yukata.

no nie rób z nich totalnych debili ;) jak będą chcieli clić to bez problemu znajdą "średnie" ceny tego typu produktów

albo Cię poproszą o paragon w celu potwierdzenia kwoty zakupu.. jak nie, to będą szacowali wartość według średnich cen tego typu towaru...

w każdym razie.. celnik też człowiek.. większość z nich nie czepia się sztywno kwot wyznaczonych przez prawo, dlatego z przesyłkami "do samego siebie" z reguły nie ma wielkich problemów.. no chyba, że wysłałaś sobie 3 ricecokery, 2 laptopy i 3 aparaty cyfrowe :P

pamietaj, że z zagranicznej wycieczki też możesz przywieźć tylko określone ilości danych artykułów - reszte powinnaś oclić (choć z reguły zawsze kierujemy się do bramki 'nothing to declare' :P)

owszem.. dla osób długo przebywających za granicą jest specjalna instytucja pozwalająca na bezproblemowe przewiezienie większej ilości rzeczy, które normalnie podlegałyby ocleniu... ale to tylko w wypadku gdy ktoś naprawdę długo siedzi za granicą.

nie jestem w stanie powiedzieć jakie masz szanse na otrzymanie cła bo nie pracuję w urzędzie celnym i niewiele jestem w stanie powiedzieć o praktykach tam stosowanych :)
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

tak, bardziej zawiłej strony to ja dawno nie widziałam. To jest raczej dla eksporterów/importerów, niż dla studentek wysyłających sobie masę dupereli w pojedynczych egzemplarzach. Musiałabym spędzić pół wieczora, żeby posprawdzać, co tez się może stać z moją przesyłką. Szkoda czasu.

a te krakersy ryżowe- są takie po 100y i takie po 2000y, więc sprawdzenie uśrednionych cen, choć nie jest trudne, to zdecydowanie nie odda stanu rzeczy.
O rozstrzale cenowym yukat już nie wspominam, więc celnik na pewno nie będzie wiedział, ile mogłaby ta moja kosztować.
Awatar użytkownika
Miaka-chan
Co to jest dorama? o_O

Postautor: Miaka-chan » 22 paź 2007

Eliza pisze:To jeśli ja sama sobie wysłałam z Jpn paczkę, to tez się moga przyczepieć? To znaczy, ja wiem, że mogą (jak chca to zawsze się moga przyczepieć -_-; ), ale nie znam nikogo, komu by tak zrobili. Bo teges... moja paczka jest dość dużo warta i nie chciałabym od niej cła i vat'u płacić... Chociaż, celnik i tak raczej nie bedzie wiedział, ile to warte... No ca skąd może wiedzieć ile kosztują ryżowe krakersy, albo yukata. Gorzej z kimonem, które się kojarzy z rzeczą dość bardzo drogą, a aż tak przesadnie drogie to ie było...

Jakie jest niebezpieczeństwo, że mnie taka niemiła niespodzianka spotka?
wiesz jak mój wujek z zespołem { kwartet XD } przejezdzal przez granice i musial napisac wartosc instumentow to wpisal poprostu `bezcenne` i nie musial placic ;P
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Dla mnie moje kimono tez jest bezcenne :D
A na paczce nawet nie było rubryczki "deklarowana wartość".
Awatar użytkownika
Miaka-chan
Co to jest dorama? o_O

Postautor: Miaka-chan » 22 paź 2007

Taa? ja dostałam paczke od kolegi z Japonii i on napisał wszysciutko co tam jest ile kosztowało itd x_X
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: allia » 23 paź 2007

Eliza pisze:a te krakersy ryżowe- są takie po 100y i takie po 2000y, więc sprawdzenie uśrednionych cen, choć nie jest trudne, to zdecydowanie nie odda stanu rzeczy.
O rozstrzale cenowym yukat już nie wspominam, więc celnik na pewno nie będzie wiedział, ile mogłaby ta moja kosztować.

chyba nie wyraziłam się jasno... on będzie SZACOWAŁ wartość..
więc może uznać, że Twoje krakersy za 100y warte są np 2000y,
jeśli nie będziesz się zgadzać z jego szacunkiem, będziesz musiała udowodnić, że kosztowały 100 a ine 2000... w ten sposób to działa...
Awatar użytkownika
Devi
Doramowy maniak

Postautor: Devi » 23 paź 2007

(choć z reguły zawsze kierujemy się do bramki 'nothing to declare' Razz)

Bo czesto ludzie nawet sobie nie zdają sprawy z tego, ze powinni zawitać do innej bramki xP

Robiąc zakupy w sklepach internetowych poza Unią Europejską wybierajcie najtańszą formę przesyłki: pocztą zwykłą lub lotniczą (Airmail, Worldmail lub Standard International Shipping).

Hmm... i możliwe że właśnie dlatego jeszcze się mych paczek nie przyczepili xP

Eh, skomplikowane... i utrudniające życie... no ale tak już jest ;)
Dzięki, Allia za wyjaśnienia... takich obszernych się nie spowiedziałam... ale już na prawdę mi to obraz wyjaśniło ^^'
.:: Unieś głowę. Prędzej czy później zostaniesz ranny,
więc równie dobrze możesz patrzeć jak to się stanie ::.
Awatar użytkownika
wersalus
Admin

Postautor: wersalus » 25 paź 2007

a ktos na japonskim Yahoo kupuje?
Co można napisać o aktorce, która uwielbia się nawet,
gdyby przez cały czas stała w filmie jak kołek i gapiła się przed siebie?
Awatar użytkownika
yamatsumi
Doramowy maniak

Postautor: yamatsumi » 11 lis 2007

czy przed koncem roku ktos planuje zamawiac cos z CDJ? bo wlasnie wysylali kupony na 500yenow i chetnie sie podlacze do czyjegos zamowienia, zeby zuzyc punkty zanim straca waznosc XDDDD
Awatar użytkownika
wersalus
Admin

Postautor: wersalus » 04 gru 2007

28.11.2007 21:29 JPTYOA
Skierowanie przesyłki na lot

30.11.2007 12:12 WARSZAWA CUP
Przekazanie przesyłki do kontroli celnej
Artykuły wysokiej wartości - przesyłka wymaga odprawy celnej

04.12.2007 08:37 WARSZAWA CUP
Zwolnienie przesyłki z kontroli celnej

pofarcilo mi sie
Co można napisać o aktorce, która uwielbia się nawet,
gdyby przez cały czas stała w filmie jak kołek i gapiła się przed siebie?

Wróć do „Hyde park”