Dramy z d-as na licencji do USUNIĘCIA

Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

Dramy z d-as na licencji do USUNIĘCIA

Postautor: martulex » 30 sty 2007

Czarny to dzień, wiedziałam że anime spotyka podobny los, jak również pogodziłam się z wyczyszczeniem YouTube. Jednak jeszcze im było mało, wartość pieniędzy znaczy więcej niż biedna kieszeń zrozpaczonego fana.

Nie wiedziałam, gdzie dokładnie mam zamieścić ten topic by był widoczny i co za tym idzie informował o zbliżających się czystkach, których czeka nas od groma. Zaryzykowałam jednak ogłoszenia, gdyż jest to chyba najbardziej adekwatny dział do przekazania tego typu "nowiny".

Przytaczam konkretny, aczkolwiem przykry post jaki to admin zamieścił na wspaniałym d-as ...

A while ago I received a letter from a law firm that represents YA Entertainment telling me to remove any licensed product of YA Entertainment from D-A or face infringement charges.

Anybody who is in the anime world would probably be familiar with this. Fansubbers make subtitles of anime and release them to the public, once the anime is licensed in the western world the fansubbers would stop releasing them and encourage the fans to purchase the subbed licensed product.

The drama world has always been a lot smaller than the anime world in the english speaking country but it looks like its grown big enough to start running into this issue.

D-Addicts goal was and is to spread the joy of asian dramas to as many people as possible. With over 90,000 registered users we have certainly done well in the 3 and bit years of operating. We want to continue operating and also encourage the support of licensed products since this money goes back into the industry and allows the production of more dramas for us all to enjoy.

So with this in mind we are removing any dramas that have been licensed by YA Entertainment. Also, in future, please do not upload these dramas. Licensed dramas are listed on their site http://www.yaentertainment.com" onclick="window.open(this.href);return false;

I hope the users can understand this and continue to support both the commerical and fanworks side of asian dramas.

Cóż, nasze pole pozyskiwania dram zaczyna się powolutku kurczyć, jednak zawsze pozostają inne alternatywy takie jak : clubbox, dd, FSC, inne fora, LJ. Boję się tylko jaką to wróży przyszłość subom, tudzież hardsubom. Wszak wiadomo, że pozyskanie kopii jest podstawą. Oczywiście zanim lista kolejnych dram się powiększy upłynie kawałek czasu, dlatego też póki jest możliwość cieszcie się dobrodziejstwem zasysania wybranych produkcji ^__^

W dodatku muszę rozczarować wszystkich jeszcze jedną przykrą wiadomością, wszelakie dramy, które to weszły na rzeczoną listę i jednocześnie są w trakcie translacji zostają anulowane. Prawdopodobnie grupy zarzucą dalszą pracę, większość już złożyła stosowne deklaracje w tej materii. To jedna z najgorszych wieści jakie przyszło mi usłyszeć !!

Czyszczenie rozpoczyna się z dniem dzisiejszym - [30.01.2007], obecnie zostało definitywnie usuniętych kilka popularnych pozycji, lecz to zaledwie ułamek całości, która powinna zniknąć w niedługim czasie.

Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 30 sty 2007

CZy napisy do tych dram zostaną także usunięte?!?
I czy to dotyczy tylko koreańskich dram? (yaentertainment jest koreanski, tak?)
Lista licencjonowanych dram to to, co jest pod linkiem catalog, tak?
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

W tym sęk, napisy niby mają pozostać. Tylko dziwnym trafem grupy, które były w trakie tłumaczenia jakiejś serii nagle przerwały swoją pracę. Poza tym jak zrobisz napisy do kolejnych seriali skoro nie będzie kopii ??

Nie, nie tylko dotyczy dram koreańskich, na liście widnie również jedna tajwańska, więc wedle spekulacji mają i przybyć inne seriale, to tylko kwestia czasu.

Tak, zbiór mieści się w dziale CATALOG. Tyle, że jest on niekomplety, gdyż Ruroshin dostał bardziej obszerny Sad

Niemniej dziwna jest to, że OST'y zostały również pokasowane, baaa a nawet dramy, które nie są na licencji, więc co się dzieje ??

W tej chwili nie ma co wpadać w panikę, bo póki istniej clubbox póty dramy nie wymrą :]

W każdym razie suby, który ukazały się do tej pory pozostaną. Szczegółowo będą sprawdzane kolejne pod względem autorskim, czyli absolutnie nie można wycinać napisów z dram !! Reszta pozostaje bez zmian.

Najgorsze, że niektóre odcinki będą szybciutko znikać...
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Poza tym jak zrobisz napisy do kolejnych seriali skoro nie będzie kopii ??
(...)
W tej chwili nie ma co wpadać w panikę, bo póki istniej clubbox póty dramy nie wymrą :]

Ale jednak cześć dram bedzie wychodzić, nie? No bo przeciez póki drama nie jest na licencji, to będzie wypuszczana... A chyba nikt nie kupuje licencji, zanim drama nie jest wyemitowana i odniesie jakiś tam sukces... Wiec może nowe odcinki bedą wypuszczane i kasowane, gdy zostanie kupiona licencja? Czy źle rozumuję?
I część subberów jest jednocześnie dostarczycielami kopii, nie? Więc może oni dalej będą pracować. A i może te teamy, które dotychczas korzystały z kopii innych teraz same postarają się o kopię, by robić suby? *strara się być optymistką*
No w każdym razie, dla mnie to nie jest aż taka tragedia, bo mało koreańskiego stafu oglądam. Więc pewnie wystarczy mi tego, co będzie się ukazywać, i tego, co jest na CB.
Tylko poważnie się zastanawiam, czy nie ściągnąć wszystkich napisów jak leci do dram z d-add, tak na wszelki wypadek i na przyszłość... pliki textowe nie zajmują jakoś dużo miejsca^^* Tylko to by trwaaaaaało... Za długo jak na czas sesji...
A jak by je ciągnąć, to można by od razu wrzucić na napisy.org czy coś, w końcu tam tez się często ang. napisy pojawiają.

Mam nadzieję, że japońskich dram nie będzie to dotyczyć. W końcu wszyscy wiemy, jak Japończycy zlewają zagranicznych fanów. Nawet sie nie fatygują dodać napisów jak seria wychodzi na DVD.
Awatar użytkownika
Gwiazdeczka
Przyklejony do ekranu

Postautor: Gwiazdeczka » 30 sty 2007

OMG!! a ja nie zdarzylam wszystkiego sciagnac :(

a dramy japonskie tez? jej nadciagaja czarne chmury nad nasz maly dramowy swiat :(
[img]http://img.photobucket.com/albums/v508/Etolie/Bannery%20i%20avatary/kamya.jpg[/img]
cr:cyndesign i ojou
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

Izi pisze:OMG!! a ja nie zdarzylam wszystkiego sciagnac

a dramy japonskie tez? jej nadciagaja czarne chmury nad nasz maly dramowy swiat

Bogu dzięki japońskie serie na chwilę obecną są poza zasiegięm. Więc spokojnie, Izi...można odetchnąć :>

Eli pisze:Kurde, Marta, ale ja jestem goopia ^^* właśnie zepsułam Twojego posta. Zamiast kliknąć cytuj widocznie nacisnęłam zmień.................... Baaaaaaka! Gomen! Napiszesz jeszcze raz? *bardzo skruszona*

Hahaha, Eli to tylko post...jest sesja, człowiek czuje się jak w innym świecie. Poza tym naprawdę nic się nie stało ^_____^ Baaa, nawet dobrze, że się moje wypowiedzi troszkę pokasuje, aż się przestrzeń zrobi :]

Izi pisze:nie wiem czy potrzebujesz tego quota^

^^^Sankju^^^ to uzupełnię :]

Dramy będą wychodzić normalnie, ale zapewne licencje pojawią się dość szybko :(

Napisów nie zasysaj, bo one pozostaną, a przynajmniej tak potwierdzili, więc pod tym kątem nie ma się co zamartwiać :] Jeżeli będzie potrzeba to pliczki będą się pojawiać tylko i wyłącznie na cb !!

Przypuszczam, że proceder piracenia kopii nie zaniknie, jedynym utrudnieniem może być ul na cb, gdyż nie wszystkim działa. Ewentualnie nazwy mogą być tak zmieniane jak na creidesca, bo jak wiadomo w regulaminie boxa jest napisane, że od 2005 roku obowiązuje polityka ochrony plików. Oczywiście są one regularnie kasowane, lecz pomijają te znajdujące sie pod inną nazwą ^__^

Eli pisze:Mam nadzieję, że japońskich dram nie będzie to dotyczyć. W końcu wszyscy wiemy, jak Japończycy zlewają zagranicznych fanów. Nawet sie nie fatygują dodać napisów jak seria wychodzi na DVD.

Tu mnie zaskoczyłaś, przecież japoński rynek w ostatnim czasie zastosował drastyczne ograniczenia w dystrybucji plików choćby na youtube, prawie większość plików jest usuniętych. Można się do nich dostać poprzez "przyjacielskie" stosunki z innymi użytkownikami. JE było pomysłodawcą tego projektu :( Więc tu też kwestia czasu dopóki nie wymyślą czegoś nowego...
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

martulex pisze:
Eli pisze:li"]Mam nadzieję, że japońskich dram nie będzie to dotyczyć. W końcu wszyscy wiemy, jak Japończycy zlewają zagranicznych fanów. Nawet sie nie fatygują dodać napisów jak seria wychodzi na DVD.

Tu mnie zaskoczyłaś, przecież japoński rynek w ostatnim czasie zastosowała drastyczne ograniczenia w dystrybucji plików choćby na youtube, prawie większość plików jest usuniętych. Do plików można się dostać poprzez "przyjacielskie" stosunki z innymi użytkownikami. JE było pomysłodawcą tego projektu :( Więc tu też kwestia czasu dopóki nie wymyślą czegoś nowego...

No w sumie to masz rację, Japończycy OLEWALI wszytko, ale właśnie zaczęli się interesować zupełnie niedawno...
To jakaś klątwa... Nagle wszystkim się zachciało walczyć z piractwem...
No ale myślę, że mimo wszystko, przez jakiś czas japońskie dramy będą swobodnie śmigać po torrentach.
Ale zastanawiam się, czy jakaś zagraniczna firma nie postanowi wykupić praw do japońskich serii .(Np tych, na podstawie mang- one rokują pewna popularność na zachodzie. Nawet to nieco dziwne, że jeszcze nikt nie próbował...) Można nawet koreańska...
Wtedy dramy japońskie mógłby spotkać podobny los.

A tak z drugiej strony, to jak widzę, jak się rozwija piractwo anime i mangi (sporo z nich jest pod licencją, i to nie tylko anglojęzyczną) w sieci (gdzie clubboxy to raczej margines) a głównie torrenty, IRC, serwery... To nie wiem, jakie tam sobie prawa ustanowią i jakie licencje wykupią, piractwo nie zginie. Nie jest to rzecz, z której należy być dumnym, ale jednak mnie to cieszy!
Awatar użytkownika
czajka
Przyklejony do ekranu
Kontaktowanie:

Postautor: czajka » 30 sty 2007

Trochę mi ulżyło, bo widze tam praktycznie same koreańskie tytuły. Jest tam co prawda parę dram, które chciałam kiedyś obejrzec...

Co do japońskich dram, zdobycie kopii nie jest raczej większym problemem, biorąc pod uwagę to, że RAWy są dostępne na CB już następnego dnia po emisji.
Awatar użytkownika
Sol
Oglądam regularnie xD

Postautor: Sol » 30 sty 2007

Właśnie, ze zlicencjowane mangi czy animki nie jest tak trudno dostac jakby się zdawało xD

Poza tym zdaje mi się, że specjalnie zrobili takie wielkie BUM żeby postraszyć, ale za jakiś czas wszystko się uspokoi i jak nie na d-a to powstanie jakaś inna strona, która zleje licencję..
Ale mogę się mylić, no cóż bo jakby nie patrzeć Naruto jest zlicencjowany prawda? xD a dostać go można wszędzie soł..
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

Też myślę, że japońskie dramy będę na chwilę obecną dostępnie w miarę poszechnie, lecz jak już coś ruszyło w sprawie łamania praw ropowszechniania plików tak można mieć lekką obawę. Ech, a może strach jest przedwczesny :P

Z tym wykupieniem praw wiążą się zazwyczaj astronomiczne koszty, więc nie przypuszczam by powstała taka monopolistyczna instytucja narzucająca, aż tak drastyczne prawa ^__^

Piractwo anime i mang to dwie różne półki. Owszem ten rynek kwitnie w najlepsze, lecz jeżeli jakiekolwiek anime wchodzi na listę licencjonowanych tak grupy zazwyczaj przerywają projekt. Baaa, te szanujące się ekipy, istniejące już od jakiegoś czasu, które skompletowały kilka serii nigdy nie podejmują się translacji tego typu projektów. Wyjątkiem są te mniejsze grona osób, które zupełnie nie zaprzątają sobie głowy czymś tak prozaicznym jak głupia licencja. Mangi z kolei niby działają na podobnych prawach, lecz w tym wypadku projekt może ciągnać pojedyńcza osóbka. W anime taka sytuacja praktycznie nie ma miejsca ^^

Co do naruto i jemu podobnych plików nie było na oficjanych stronach rozpowszechniających anime, czyli animesuki etc. Tutaj jest podobny przypadek, d-as zostało postawione przed faktem dokonanym, albo czystki albo zamknięcie strony, więc nie sądzę by admini pokusili się o przetrzymywanie tych linków w ich serwisie. Mało tego, siłą rzeczy lista będzie się wydłużać i może to stanowić problem dla użytkowników, którzy nie posługują się cb w celu zassania plików. Jak wiadomo nie każdemu on działa :(
Awatar użytkownika
Sol
Oglądam regularnie xD

Ale jak powiedzieli wcześniej pozostaje cb xD
Zresztą ja się jakoś nie martwię O.o. Zacznę jak zobaczę, że naprawdę nie mogę dostac jakiegoś tytułu.
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

Racja, nie ma co się martwić na zapas...A cb pozostaje tylko dla tych, którym działa :wink:

Z drugiej strony d-as funkcjonowało sobie przez tyle lat i nikomu nie zawadzało, aż żal będzie patrzeć, że pod niektórymi względami opustoszeje :(
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Ale prawda jest taaka, że czy ma licencję, czy nie, wszytko można znaleźć i ściągnąć. CZasami tylko trzeba być bardziej w temcie i wiedzieć, gdzie szukać.
Więc się nie martwmy^^*
Piracenie i japońskich i koreańskich dram nadal bedzie mieć miejsce!
I też sądzę, że spawa za jakiś czas ucichnie, to dramy pojawią się ponownie na trackerze, jeśli nie na d-a to na jakimś specjalnie stworzonym w tym celu, gdzie wszycy z d-a bedą regularnie bywać^^*

Podobna sytuacja była jakiś czas temu z filmami. Wiec już nie można podawać direct linków, ale i tak każdy jak chce jakiś film, to go zdobędzie^_^
Awatar użytkownika
Sol
Oglądam regularnie xD

No, jedyne w takim wypadku czym będziemy mogli się martwić to znaczy ja, to brak subów... xP
Awatar użytkownika
piretka
Oglądam regularnie xD

Postautor: piretka » 30 sty 2007

No ba, w razie czego pozostaje jeszcze raj dla piratów - Chiny.
Chinskie stronki bittorentowe mają praktycznie wszytko to co d-a, tylko niestety jakość trochę ssie + te chińskie napisy >_<. A fani, jeśli opanowali koreanskiego CB to i chińskie stronki powinny niedługo stać dla nich otworem.
내 사랑 김광석 ~^_^~

[img]http://i27.photobucket.com/albums/c194/piretka/banner.jpg[/img]

Wróć do „Ważne ogłoszenia”