[1943-1990] Kurosawa Akira

filmy z Japonii
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Posty: 3103
Rejestracja: 19 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

[1943-1990] Kurosawa Akira

Post autor: margot. » 11 lis 2008

Hmm... zastanawiałam się, czemu żadnej pozycji Kurosawy nie ma w j-movie? Przecież takie filmy jak "Siedmiu samurajów" "Rashômon", czy "Ran" to czysta klasyka znana na całym świecie.

Saga o dżudo - Sugata Sanshiro (Judo Saga)

Obrazek

rok: 1943
obsada:
Susumu Fujita - Sanshiro Sugata
Takashi Shimura - Hansuke Murai
Denjirô Ôkôchi - Shogoro Yano
Susumu Fujita - Sanshiro Sugata
Yukiko Todoroki - Sayo Murai
opis:
Debiut reżyserski Kurosawy. Akcja toczy się w latach 80-ych XIX wieku , kiedy to nowa szkoła dżudo zaczyna wypierać dżiu-dżitsu. Główny bohater - Sanshiro Sugata , który przybywa na naukę techniki do Tokio szybko okazuje się najzdolniejszym dżudoką. Za jego umiejętnościami fizycznymi nie idą jednak walory duchowe , czego wymaga od niego mistrz Yano. Proces kształtowania młodego charakteru , pojmowania ceny życia i doskonalenia się przez autodyscyplinę stanowi oś filmu.


Najpiękniejsza - Ichiban utsukushiku (The Most Beautiful)


Obrazek

rok: 1944
obsada:
Takashi Shimura - Goro Ishida
Toshiko Hattori - Toshiko Hattori
Itoko Kono - Sue Okabe
Takako Irie - Noriko Mizushima
opis:
Film opowiada historię dwóch kobiet, które pracują w fabryce zbrojeniowej podczas II Wojny Światowej. Pod olbrzymią presją rządu i coraz większym zapotrzebowaniem na konkretne produkty kobiety pracują ponad swoje siły.Ta bardzo stresująca praca wyniszcza je psychicznie i fizycznie, ale są gotowe poświęcić wszystko dla swojego kraju...

Ci, którzy nadepnęli tygrysowi na ogon - Tora no o wo fumu tokotachi (The Men Who Tread On the Tiger's Tail)

Obrazek

rok: 1945
obsada:
Hanshiro Iwai - Yoshitsune
Kenichi Enomoto - Tragarz
Yoshio Kosugi - Suruga
Akitake Kôno - Ise
Takashi Shimura - Kataoka
opis:
Pewien japoński władca Yoshitsune zostaje prawie zamordowany przez swojego brata Yoritomo. Yoshitsune w przebraniu bagażowego wraz z jego ochroniarzami i pozostałymi najwierniejszymi sługami, przebranymi za buddyjskich mnichów próbują przedostać się za granicę. Jednak, kiedy już docierają do granicy muszą udowodnić, że naprawdę są tymi ludźmi, za których się podają...

Saga o dżudo 2 - Zoku Sugata Sanshiro (Judo Saga II)

Obrazek

rok: 1945
obsada:
Denjirô Ôkôchi - Shogoro Yano
Susumu Fujita - Sanshiro Sugata
Ryunosuke Tsukigata - Gennosuke Higaki / Teshin Higaki
Akitake Kôno - Genzaburo Higaki
Yukiko Todoroki- Sayo
Shôji Kiyokawa - Yujiro Toda
opis:
Po śmierci Hansuke Murai, Sanshiro przybywa do Yokohamy gdzie staje się świadkiem pojedynku między dawnym uczniem Murai a amerykańskim bokserem. Po powrocie do swego mistrza, Sanshiro niespodziewanie zostaje wyzwany przez dwóch podopiecznych Higakiego, którego niegdyś pokonał. Aby móc stanąć do pojedynku Sugata stara się za wszelka cenę odejść z klanu, żeby go nie zhańbić. Decyduje się na walkę za pieniądze z mistrzem świata w boksie.

Nie żałuję swojej młodości - Waga Seishun ni Kuinashi (No Regrets For My Youth)

Obrazek

rok: 1946
obsada:
Haruko Sugimura - Madame Noge
Denjirô Ôkôchi - Profesor Yagihara
Setsuko Hara - Yukie Yagihara
Susumu Fujita - Ruykichi Noge
Eiko Miyoshi - Madame Yagihara
Akitake Kôno - Itokawa
opis:
Czasy zaraz po II Wojnie Światowej. Yukie to córka profesora uniwersyteckiego, który zostaje zwolniony z tej posady ze względów politycznych. Jej chłopak Noge zostaje aresztowany i skazany na śmierć pod zarzutem szpiegostwa. Yukie postanawia opuścić Kyoto i zamieszkać razem z rodzicami jej chłopaka, gdzieś na wsi. Jednak to nie koniec niespodzianek, jakie szykuje dla niej życie...

Cudowna niedziela - Subarashiki nichiyobi (One Wonderful Sunday)

Obrazek

rok: 1947
obsada:
Isao Numasaki - Yuzo
Chieko Nakakita - Masako
Atsushi Watanabe - Yamamoto
Zeko Nakamura - Właściciel ciastkarni
opis:
Były żołnierz, realista Yuzo i jego narzeczona, optymistka Masako spędzają razem niedzielę, podróżując po zniszczonym wojną Tokio. Chociaż mają niewiele pieniędzy i wciąż spotykają ich niepowodzenia, zaś ich miłość zostaje wystawiona na wielką próbę, przeżywają wspólnie najwspanialszą niedzielę życia.

Pijany anioł - Yoidore tenshi (Drunken Angel)

Obrazek

rok: 1948
obsada:
Takashi Shimura - doktor Sanada
Toshirô Mifune - Matsunaga
Reisaburo Yamamoto - Okada
Michiyo Kogure - Nanae
opis:
Młody gangster zostaje ranny, zjawia się w nocy u lekarza, aby ten opatrzył mu rany. Doktor odkrywa, że jego pacjent cierpi na gruźlicę. Losy obu mężczyzn splatają się. Wkrótce jednak gangster przerywa leczenie...

Pojedynek w ciszy - Shizukanaru ketto (The Quiet Duel)

Obrazek

rok: 1949
obsada:
Toshirô Mifune - Dr. Kyoji Fujisaki
Takashi Shimura - Konosuie Fujisaki
Isamu Yamaguchi - Nosaka
Noriko Sengoku - Pielęgniarka Rui Minegishi
opis:
Kyoji Fujisaki, młody lekarz, zakaża się kiłą od pacjenta, którego operuje w czasie wojny. Po powrocie do domu zrywa bez wyjaśnienia ze swoją narzeczoną. Jego pielęgniarka, Rui, dowiaduje się jednak prawdy.Kiedy lekarz spotyka mężczyznę, od którego się zaraził, zmusza go do wzięcia odpowiedzialności za siebie i żonę, która spodziewa się dziecka.

Zbłąkany pies - Nora inu (Stray Dog)

Obrazek

rok: 1949
obsada:
Toshirô Mifune - Murakami
Takashi Shimura - Sato
Isao Kimura - Yuro
Keiko Awaji - Harumi Namaki
opis:
Pewnego słonecznego dnia w pociągu policjant - żółtodziób Murakami zostaje okradziony z broni. W celu odzyskania broni i znalezienia handlarzy tym towarem postanawia zgłębić się w świat biedy i przestępczości. Na tropie handlarzy pomaga mu inspektor Sato doświadczony w swym zawodzie.

Skandal - Shubun (Scandal)

Obrazek

rok: 1950
obsada:
Yôko Katsuragi - Masako Hiruta
Noriko Sengoku - Sumie
Eitarô Ozawa - Hori
Toshirô Mifune - Ichirô Aoye
opis:
Młody malarz i popularna piosenkarka spotykają się w pewnym hotelu. Wkrótce szukający skandali dziennikarze nagłaśniają całą sprawę jako sekretny romans. Tamci dwaj postanawiają dochodzić swoich spraw w sądzie. Ich sprawę ma reprezentować stary adwokat. Cała sprawa posuwa się na przód, aż do czasu kiedy dojdzie do niezwykłych zbiegów okoliczności.

Rashômon

Obrazek

rok: 1950
obsada:
Toshirô Mifune - Tajômaru
Machiko Kyô - Masako
Masayuki Mori - Takehiro
Takashi Shimura - Drwal
opis:
W ruinach świątyni Rashomon, spotyka się grupa podróżnych. Drwal opowiada, że niedawno znalazł na polanie ciało zamordowanego samuraja. Policja pojmała bandytę, który opowiedział, że zabił samuraja w "rycerskim" pojedynku po zgwałceniu jego żony. Żona samuraja opowiada własną wersję, zabiła ona nie mogąc znieść pogardy męża. Duch samuraja opowiada, że popełnił samobójstwo. Świadek zabójstwa, drwal mówi, że żona samuraja sprowokowała mężczyzn do walki, podczas gdy obaj zachowywali się jak tchórze. Kto mówi prawdę?

Idiota - Hakuchi (The Idiot)

Obrazek

rok: 1950
obsada:
Masayuki Mori - Kinji Kameda
Toshirô Mifune - Denkichi Akama
Yoshiko Kuga - Ayako Ono
Minoru Chiaki - Mutsuo Kayama
opis:
Wierna adaptacja powieści Dostojewskiego, gdzie księciem Myszkinem jest Kinji Kameda. Uniknął on cudem śmierci przed plutonem egzekucyjnym podczas ostatniej wojny. Uczyniło go to człowiekiem o niezwykłej dobroci i wyrozumiałości dla ludzi. Różnice między oryginałem Dostojewskiego występują właściwie dopiero w zakończeniu, u Kurosawy obaj bohaterowie czuwający przy zwłokach zamordowanej Taeko popadają w obłęd.

Piętno śmierci - Ikiru (Doomed)

Obrazek

rok: 1952
obsada:
Takashi Shimura - Kanji Watanabe
Nobuo Kaneko - Mitsuo Watanabe, syn Kanji
Kyôko Seki - Kazue Watanabe, żona Kanji
Makoto Kobori - Kiichi Watanabe, brat Kanji
opis:
Historia oddanego swojej pracy, starzejącego się urzędnika, u którego wykryto raka żołądka. Po usłyszeniu przerażającej diagnozy stara się zmienić swoje życie. Przechodzi kolejne etapy - od użalania się nad sobą do gorączkowego poszukiwania uciech na ulicach Tokio. W końcu angażuje się w budowę placu zabaw dla dzieci.

Siedmiu samurajów - Shichinin no Samurai (The Seven Samurai)

Obrazek

rok: 1954
obsada:
Takashi Shimura - Kambei Shimada
Toshirô Mifune - Kikuchiyo
Yoshio Inaba - Gorobei Katayama
Seiji Miyaguchi - Kyuzo
opis:
Przejmująca opowieść najwybitniejszego japońskiego reżysera - Akiry Kurosawy traktująca o walce dobra ze złem.Mieszkańcy jednej z japońskich wiosek są ciemiężeni przez bandę złodziei. Postanawiają poszukać pomocy. Za jedzenie i nocleg wynajmują siedmiu wojowników do walki i obrony przed "najeźdźcami". W filmie ukazana jest różna postawa samurajów - do samych siebie, do ludności, do swoich obowiązków...

Żyję w strachu - Ikimono no kiroku (I Live in Fear)

Obrazek

rok: 1955
obsada:
Toshirô Mifune - Kiichi Nakajima
Takashi Shimura - Harada
Eiko Miyoshi - Toyo
Minoru Chiaki - Jiro Nakajima
opis:
Obawiający się wojny atomowej przemysłowiec, Kiichi Nakajima, chce zlikwidować swoje interesy i uciec do Brazylii. Chcąc zapobiec zamysłom głowy rodu jego rodzina chce go ubezwłasnowolnić. Nakajima podpala własną fabrykę, to staje się przyczyną załamania i zamknięcia w zakładzie dla chorych umysłowo.

Na dnie - Donzoko (Lower depths)

Obrazek

rok: 1957
obsada:
Toshirô Mifune - Sutekichi
Isuzu Yamada - Osugi
Koji Mitsui - Yoshisaburo
Ganjiro Nakamura - Rokubei
opis:
Kurosawa powieść Gorkiego przeniósł do Tokio z połowy XIX wieku, do domu noclegowego w dzielnicy nędzy. Przybywa do niego wędrowny mnich Kahei, próbujący pocieszyć załamanych mieszkańców, ronina wspominającego swoją przeszłość, prostytutkę Osen marzącą o miłości, złodzieja Sutekichi , aktora - alkoholika i innych. Po wybuchu bójki sprowokowanej zazdrością właścicielki domu o swojego kochanka - Sutekichi, ginie właściciel domu noclegowego, Kahei odchodzi, mieszkańcy domu upijają się.

Tron we krwi - Kumonosu jô (Throne of Blood)

Obrazek

rok: 1957
obsada:
Toshirô Mifune - Washizu
Isuzu Yamada -Asaji, żona Washizu
Minoru Chiaki -Miki
Akira Kubo - Yoshiteru
opis:
Film na podstawie znanej sztuki Williama Szekspira. Czasy feudalnej Japonii. Jeden z ambitnych wojskowych dowódców pragnie wypełnić przepowiednię, według której zostanie królem. Jednak nie dochodzi do tego według prawa, ale poprzez morderstwo. Wkrótce nie będzie to jedyna zbrodnia, której się dopuści by w pełni osiągnąć swój cel. Jednak, kiedy jest zbrodnia musi też nadejść i kara...

Ukryta forteca - Kakushi toride no san akunin (The Hidden Fortress)

Obrazek

rok: 1958
obsada:
Toshirô Mifune - generał Rokurota Makabe
Misa Uehara - księżniczka Yukihime
Minoru Chiaki - Tahei
Susumu Fujita - generał Hyoe Tadokoro
Kamatari Fujiwara - Matakishi
opis:
Barwna opowieść o młodej arystokratce, spadkobierczyni rozgromionego rodu samurajów, która pod opieką wiernego generała Rokuroty Makabe próbuje przedrzeć się na terytorium sojuszników. Do uciekinierów dołącza para wesołych cwaniaczków, którzy choć udają przyjaciół, w rzeczywistości czyhają na złoto przewożone przez księżniczkę.

Zły śpi spokojnie - Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well)

Obrazek

rok: 1960
obsada:
Takashi Shimura - Moriyama
Nobuko Tashiro - Pani Moriyama
Natsuko Kahara - Pani Furuya
Kin Sugai - Tomoko Wada
opis:
W jednej z dużych korporacji doszło do morderstwa. Syn zamordowanego ojca Koichi Nishi (Toshiro Mifune) przenika w szeregi Korporacji by odkryć kto jest odpowiedzialny za tę zbrodnię i by dokonać zemsty. Aby dojść do swojego celu nie zawaha się przed niczym...

Straż przyboczna - Yojimbo (Yojimbo the Bodyguard)

Obrazek

rok: 1961
obsada:
Toshirô Mifune - Sanjuro Kuwabatake
Eijirô Tono - Gon-jii
Isuzu Yamada - Orin
Kamatari Fujiwara - Tazaemon
Takashi Shimura - Tokuemon
opis:
Kuwabatake jest samurajem, który walczy z dwoma zwaśnionymi klanami, wynajmując swoje usługi obu walczącym stronom. W roku 1860 Japonii jest ogarnięta anarchią. Jeden z klanów handluje jedwabiem i kontroluje domy gry, drugi sprzedaje sake i zajmuje się prostytucją.

Sanjuro - samuraj znikąd - Tsubaki Sanjûrô (Sanjuro)

Obrazek

rok: 1962
obsada:
Yûnosuke Itô - Mutsuta
Takashi Shimura - Kurofuji
Tatsuya Nakadai - Hanbei Muroto
Toshirô Mifune - Sanjuro Tsubaki
Yuzo Kayama - Iori Izaka
opis:
Dziewięciu młodych samurajów zaniepokojonych rosnącą korupcją wśród najwyższych urzędników miasta, gromadzi się nocą w opuszczonej świątyni. Ich spisek zostaje jednak odkryty, zaś kryjówka otoczona. Z pomocą przychodzi im cyniczny samuraj, który przypadkiem obrał sobie świątynię za miejsce noclegu.

Niebo i piekło - Tengoku to jigoku (Heaven and Hell)

Obrazek

rok: 1963
obsada:
Toshirô Mifune - Kingo Gondo
Yutaka Sada - szofer Aoki
Takashi Shimura - Dyrektor
Yoshio Tsuchiya - Detektyw Murata
opis:
Kingo Gondo chce przjąć akcje koncernu obuwniczego, w chwili gdy jest już bliski realizacji celu dostaje wiadomość o porwaniu syna. Zapłata okupu zrujnuje go. Okazuje się jednak, że porywacz pomylił się i porwał syna szofera Aokiego. Gondo mimo wszystko płaci okup. Policja łapie porywacza.

Rudobrody - Akahige (Red Beard)

Obrazek

rok: 1965
obsada:
Toshirô Mifune - Kyojio Niide,"Rudobrody"
Yuzo Kayama - Noboru Yasumoto
Yoshio Tsuchiya - Handayu Mori
Tatsuyoshi Ehara - Genzo Tsugawa
opis:
Rudobrody, to lekarz z kliniki dla ubogich do której zostaje skierowany młody lekarz Yasumoto. Początkowo Yasumoto lekceważy swojego szefa i pracę w jego klinice. W miarę upływu czasu zaczyna widzieć, że Rudobrody jest świetnym lekarzem całkowicie poświęcającym się swojej pracy i pacjentom.

Dodes'ka-den - Dodesukaden

Obrazek

rok: 1970
obsada:
Keiji Furuyama - pan Matsui
Kazuo Kato - Malarz
Yoshitaka Zushi - Rokkuchan
Kin Sugai - matka Rokkuchana
opis:
Pierwszy kolorowy utwór Kurosawy został zrealizowany na autentycznym wysypisku śmieci na przedmieściach Tokio i w osiedlu nędzarzy. Opisuje społeczność slumsów, ludzi najbiedniejszych. Przeplata się tu wiele wątków ukazujących tragizm ludzkich losów. Film jest opowieścią, która oprócz realistycznej tkanki zawiera przesłanie humanistyczne i znaczenia metaforyczne.

Dersu Uzala

Obrazek

rok: 1975
obsada:
Aleksandr Pyatkov - Olenin
Jurij Sołomin - kapitan Arseniew
Vladimir Kremena - Turtwigin
Svetlana Danilchenko - żona Arseniewa
Sujmenkuł Czokmorow - Jan Bao
opis:
W nowym filmie japońskiego mistrza fascynujące zdjęcia krajobrazu i wielkie uczucia pokazane bez sentymentalizmu tworzą opowieść o męskiej przyjaźni.
Rosyjski badacz Arsenijew wspomina ekspedycje naukową na wschód, podczas której całej grupie ratuje życie kirgijski myśliwy. Wiele lat później spotykają się ponownie i Arsenijew zabiera swego wybawce do miasta, ale ten nie potrafi przyzwyczaić się do nowoczesnego życia i powraca do lasów.

Sobowtór - Kagemusha (Kagemusha the Shadow Warrior)

Obrazek

rok: 1980
obsada:
Tsutomu Yamazaki - NobukadoTakeda
Kenichi Hagiwara - Katsuyori Takeda
Kota Yui - Takemaru
Shuji Otaki - Masakage Yamagata
opis:
Shingen Takeda, potężny szogun, siał postrach wśród swych wrogów. Śmiertelnie ranny poleca znaleźć sobowtóra, który go zastąpi i umożliwi utrzymać jego śmierć w tajemnicy. Do tej roli wybrano człowieka nazywanego Kagemusha (wojownik-cień). Jednak okazuje się on być tylko drobnym przestępcą, który w najmniejszym stopniu nie dorównuje charyzmą wielkiemu przywódcy.

Ran (Chaos)

Obrazek

rok: 1985
obsada:
Akira Terao - Taro
Jinpachi Nezu - Jiro
Daisuke Ryu - Saburo
Mieko Harada - Lady Kaede
opis:
Król Hidetora podbija całe terytoria, przez całe życie morduje i grabi inne narody. W końcu postanawia przejść na emeryturę. Ma zamiar podzielić swoje królestwo na trzy części dla swych trzech synów, ale najpierw żąda od nich wyznania miłości do ojca. Najmłodszy syn - Saburo - nie mogąc znieść takiego traktowania milczy, czym sprowadza na siebie gniew ojca. Następnie ostrzega wszystkich, że nastąpi chaos i ucieka.

Sny - Yume (Dreams)

Obrazek

rok: 1990
obsada:
Martin Scorsesey - Vincent Van Gogh
Chosuke Ikariyay - Płaczący Demon
Hisashi Igaway - Pracownik plantacji nuklearnej
Yoshitaka Zushiy - Szeregowiec Npguchi
Mieko Haraday - Śnieżna Wróżka
opis:
Na całość składa się osiem krótkometrażowych filmów połączonych egzystencjalnym łańcuchem znaczeniowych. Każda kolejna historia uzupełnia poprzednią i nadaje jej nowe znaczenie. I tak od spokojnych obrazów wiejskiej natury przez spotkania z duchami poległych żołnierzy trafiamy do nuklearnej zagłady Tokio.

Sierpniowa rapsodia - Hachi-gatsu no kyôshikyoku (Rhapsody in August)

Obrazek

rok: 1990
obsada:
Sachiko Murase - Kane
Hisashi Igawa - Tadao
Narumi Kayashima - Machino
Tomoko Otakara - Tami
Richard Gere - Clark
opis:
Czwórka dzieci spędza wakacje u swojej babki Kane na wsi, niedaleko Nagasaki. Rodzice dwójki z nich przesyłają list z Hawajów, gdzie są gośćmi brata Kane, który wyemigrował wiele lat temu. Teraz, śmiertelnie chory, chce ostatni raz zobaczyć siostrę. Jednakże babka, która miała ponad dziesięcioro rodzeństwa, nie kojarzy nawet jego imienia.

Madadayo

Obrazek

rok: 1990
obsada:
Akira Terao - Sawamura
Takeshi Kusaka - Dr Kobayashi
Masayuki Yui - Kiriyama
Jôji Tokoro - Amaki
Hisashi Igawa - Takayama
Kyôko Kagawa - Żona profesora
Tatsuo Matsumura - Profesor Hyakken Uchida
opis:
Historia profesora Uehida Hyakken-sama, który w latach czterdziestych XX wieku po nalocie opuścił uniwersytet i zamieszkal w baraku. Każdego roku jego studenci obchodzili jego urodziny zaczynając od pytania "Mahda kai?" (jeszcze nie?) po to, by usłyszeć odpowiedź "Madada yo!" (nie, jeszcze nie!). Jest to bardzo japoński film, pokazujący życie codzienne i zwyczaje w Japonii.

```````````````````````````````````````````````````````

Ja osobiście jestem wielką fanką Kurosawy. Oglądnęłam prawie wszystkie jego filmy. Dzięki niemu jeszcze bardziej pokochał Japonie ^^
Do moich ulubionych zaliczają się filmy:
Rashômon, Siedmiu samurajów, Ukryta forteca, Sanjuro - samuraj znikąd, Rudobrody i Ran.


Awatar użytkownika
daydreamer4
Doramowy maniak
Posty: 1597
Rejestracja: 19 paź 2008

Post autor: daydreamer4 » 11 lis 2008

O wow!!
No to sie nazywa kompleksowe przedstawienie tematu :D

Ja osobiscie nie widziałam jeszcze żadnego filmu Kurosawy - nawet Siedmiu Samourajów. A to wszytsko dlatego ze postanowiłam, że dopiero po obronie zabiore sie za filmografie Kurosawy oraz Yasujiro Ozu :) Wiec dzieki za zebranie mi tych wszytskich pozycji - przynajmniej nie bede musiała daleko szukać :D
Awatar użytkownika
kye.chwan
Doramowy maniak
Posty: 1335
Rejestracja: 25 cze 2008
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post autor: kye.chwan » 11 lis 2008

Wow, niezle zestawienie^^v

Niestety bardzo nie podoba mi sie tworczosc Kurosawy, choc widzialam tylko trzy filmy bodajze.
Wiem, ze to klasyka i chyba nie powinnam narzekac (a ostatnio za duzo wrecz narzekam><;) ale to zupelnie nie moj klimat, wynudzilam sie straszliwie. Np na takim Rashomonie kilka razy przysnelam><;

Choc moze kiedys jak bede miala za duzo wolnego czasu to jednak sie za cos zabiore, bo japoniscie chyba wrecz pasuje znac jego tworczosc >>;
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Posty: 3103
Rejestracja: 19 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Post autor: margot. » 11 lis 2008

No cóż... myślałam, że większość, choć jakąś produkcję Kurosawy widziała, ale widzę, że to forum raczej na dramy niż na movie jest skierowane ^^

Kurosawa ma swój specyficzny klimat. I to prawda, albo się polubi jego twórczość albo nie. Lecz dla tych co interesują się kulturą, społeczeństwem japońskim, czy historią (oczywiście nie współcześnie) oraz tematyką samurajów to raczej powinny się spodobać jego ekranizacje. W każdym razie gorąco polecam :)
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Posty: 3920
Rejestracja: 27 cze 2008

Post autor: Maura » 11 lis 2008

Kiedyś był cykl filmów Kurosawy w tvp , ale o tak kosmicznej porze (po północy), że dałam sobie szansę przy "Siedmiu Samurajach" i "Ranie", ale ponieważ niewiele tam się działo zapadłam w głęboki sen..

Może jeszcze kiedyś dam szansę temu reżyserowi, zwłaszcza że słyszę ciągle te głosy w tle o jego wielkości i wkładzie w światową kinematografię. Wypadałoby jednak coś obejrzeć.
Margot, co polecasz na początek, tak by się nie zniechęcić? :)
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Posty: 3103
Rejestracja: 19 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Post autor: margot. » 11 lis 2008

Jak na "Siedmiu Samurajach" zasnęłaś (T_T) to ciężko coś polecić. Hmm... a jaką tematykę preferujesz?
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Posty: 3920
Rejestracja: 27 cze 2008

Post autor: Maura » 11 lis 2008

Hm, ciężko powiedzieć ponieważ oglądam różne rodzaje.
Ostatnio nastawiona jestem na dramaty społeczne, proste historie w których zawierają się trudne wybory, tragiczni bohaterzy, akty wbrew przyjętym zasadom moralnym... takie tematy jesienią rozpracowuję między innymi ;] Odpoczywam od scen walk i rozlewu krwi.
Kurosawa ma coś z tego w sobie? ^^
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Posty: 3103
Rejestracja: 19 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Post autor: margot. » 12 lis 2008

Hmm... dramat społeczny? No to tematycznie zbliżone są filmy: Nie żałuję swojej młodości, Pojedynek w ciszy, Skandal, Idiota (na podstawie powieści Dostojewskiego), Piętno śmierci, Żyję w strachu (wg Kurosawy jego najlepszy film, w moim nie :D), Na dnie, Zły śpi spokojnie, Niebo i piekło, Rudobrody, Dodes'ka-den, Sierpniowa rapsodia, Madadayo. Czyli całkiem sporo filmów nie związanych z tematyką samurajów. Kurosawa skupia się głównie na jednostce i pokazując jego wewnętrzny "dramat". Brak tutaj rozlewu krwi, czy sztuk walki, więc może akurat któryś trafi do twojego gustu :) Mi z tych najbardziej podobało się: Pojedynek w ciszy, Skandal, Rudobrody, Sierpniowa rapsodia i Madadayo. Ale odsyłam cię do krótkich opisów filmów, może coś akurat cię zaciekawi ^^
Awatar użytkownika
Hargrimm
Co to jest dorama? o_O
Posty: 39
Rejestracja: 04 lut 2007

Post autor: Hargrimm » 13 lis 2008

Bardzo zabawny temat.
Maura pisze:Kiedyś był cykl filmów Kurosawy w tvp , ale o tak kosmicznej porze (po północy), że dałam sobie szansę przy "Siedmiu Samurajach" i "Ranie", ale ponieważ niewiele tam się działo zapadłam w głęboki sen..
Maura pisze:Hm, ciężko powiedzieć ponieważ oglądam różne rodzaje.
Ostatnio nastawiona jestem na dramaty społeczne, proste historie w których zawierają się trudne wybory, tragiczni bohaterzy, akty wbrew przyjętym zasadom moralnym...
Wypisz, wymaluj "Siedmiu samurajow". Naprawde.

Na razie obejrzalem 26 filmow Kurosawy i jest to moj ulubiony japonski rezyser obok Kobayasiego. Moje ulubione jego filmy: "Rashomon", "Tron we krwi", "Sobowtor", "Siedmiu samurajow", "Pijany aniol", "Straz przyboczna", "Ran", "Ci, ktorzy...", "Ukryta forteca", "Zblakany pies"... i tak pewnie moglbym wymieniac dalej. "Zyje w strachu" wymazalbym z jego filmografii, a za co najwyzej przecietny uwazam "Skandal".

margot., jesli znasz rosyjski, to moge Ci polecic forum, gdzie jest mnostwo informacji o Toshiro Mifune. To moj ulubiony aktor, ktory zagral w 16 filmach bohatera tego tematu. Co o nim sadzisz?
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Posty: 3103
Rejestracja: 19 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Post autor: margot. » 13 lis 2008

Jak miło, w końcu natknęłam się na fana filmów Kurosawy ^^

Czemu "Żyję w strachu" wymazałabyś z jego filmografii? Owszem mnie również ten film nie powalił na nogi, raczej jest ciężki, ale sam Kurosawa twierdził, że to jego najlepszy film.
Co do "Skandalu" się nie zgadzam mi się podobał, pomimo swojej "banalnej" formy.

Toshiro Mifune jest genialnym aktorem i ja się nie dziwię, że Kurosawa prawie w każdą swoją produkcję go angażował. Niestety rosyjski jest mi kompletnie nie znany. Ale powoli zgłębiam tajniki japońskiego ^^
Awatar użytkownika
Hargrimm
Co to jest dorama? o_O
Posty: 39
Rejestracja: 04 lut 2007

Post autor: Hargrimm » 14 lis 2008

margot. pisze:Jak miło, w końcu natknęłam się na fana filmów Kurosawy ^^
A ja na fanke, ktora jest jeszcze nie skazona dramami. ;D
Czemu "Żyję w strachu" wymazałabyś z jego filmografii? Owszem mnie również ten film nie powalił na nogi, raczej jest ciężki, ale sam Kurosawa twierdził, że to jego najlepszy film.
Zabawne jest to, ze Kurosawa uwaza za swoje najlepsze filmy te, ktore sa - zdaniem krytyki - najslabsze. Innym przykladem takiego filmu jest "Idiota", choc w tym przypadku zdania sa podzielone. "Zyje w strachu" jest powszechnie uwazany za jego najslabszy film obok "Sagi o Dzudo 2", ktorej jeszcze nie ogladalem.

A np. "Siedmiu samurajow" rezyser okresla mianem... rozrywkowego. Wiele swoich dziel nazywa w ten sam sposob.

Wracajac do "Zyje w strachu", zachodniemu odbiorcy trudno jest zrozumiec lek przed bomba atomowa. Kurosawa ma bardzo osobisty stosunek do tego filmu, a temat bomby atomowej znalazl sie tez ponoc w "Snach" ("Yume") z 1990 roku. Dla mnie w tym filmie nie ma nic interesujacego, nawet Mifune nie pasujego do roli staruszka, jest na to zbyt energiczny. Natomiast zdziwilo mnie, ze sam aktor uwaza ow film za jedna ze swoich ulubionych rol. Wyzej tylko ceni "Siedmiu samurajow" i "Tron we krwi".
Co do "Skandalu" się nie zgadzam mi się podobał, pomimo swojej "banalnej" formy.
"Skandal" jest moim zdaniem zbyt naiwny. Za to broni sie fantastyczna gra Takashiego Shimury, ktory stworzyl jedna ze swoich najlepszych kreacji. No i temat tu podejmowany jest aktualny do dzis.
Toshiro Mifune jest genialnym aktorem i ja się nie dziwię, że Kurosawa prawie w każdą swoją produkcję go angażował. Niestety rosyjski jest mi kompletnie nie znany. Ale powoli zgłębiam tajniki japońskiego ^^
Od 1948 r., w ktorym Mifune zadebiutowal u Kurosawy w "Pijanym aniele", do 1965, gdzie zagral po raz ostatni u niego w "Rudobrodym", Cesarz pominal go tylko w jednym filmie - "Ikiru". Podobno przez przedluzajaca sie realizacje "Rudobrodego", Mifune stracil finansowo, bo nie wywiazal sie ze wszystkich zobowiazan zawodowych. Kurosawa byl perfekcjonista, nie uznawal polsrodkow i nakazal Mifune przez caly czas nosic brode. Mozesz zobaczyc, ze w 1964 r. Mifune wystapil tylko w jednym filmie. Chociaz ich drogi sie rozeszly, do konca mowili o sobie z wielkim szacunkiem.
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Posty: 3103
Rejestracja: 19 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Post autor: margot. » 14 lis 2008

Hargrimm pisze: Zabawne jest to, ze Kurosawa uwaza za swoje najlepsze filmy te, ktore sa - zdaniem krytyki - najslabsze. Innym przykladem takiego filmu jest "Idiota", choc w tym przypadku zdania sa podzielone. "Zyje w strachu" jest powszechnie uwazany za jego najslabszy film obok "Sagi o Dzudo 2", ktorej jeszcze nie ogladalem.
Zgadza się. Widać reżyser często ma inną wizję i inaczej odbiera swoje produkcje. Co do "Żyję w strachu" również byłam zaskoczona, że stwierdził, że jest to jego najlepszy film, ale właśnie chodziło tutaj o to głębsze przesłanie. Szczerze powiedziawszy, jak dla mnie Toshiro Mifune był najmniej charakterystyczny, pomimo pierwszoplanowej roli. Całkowicie nie pasował mi do roli staruszka. Na początku myślałam nawet, że to nie on gra.
Hargrimm pisze: Od 1948 r., w ktorym Mifune zadebiutowal u Kurosawy w "Pijanym aniele", do 1965, gdzie zagral po raz ostatni u niego w "Rudobrodym", Cesarz pominal go tylko w jednym filmie - "Ikiru". Podobno przez przedluzajaca sie realizacje "Rudobrodego", Mifune stracil finansowo, bo nie wywiazal sie ze wszystkich zobowiazan zawodowych. Kurosawa byl perfekcjonista, nie uznawal polsrodkow i nakazal Mifune przez caly czas nosic brode. Mozesz zobaczyc, ze w 1964 r. Mifune wystapil tylko w jednym filmie. Chociaz ich drogi sie rozeszly, do konca mowili o sobie z wielkim szacunkiem.
Widziałaś może jeszcze jakieś filmy z Mifuno, oprócz produkcji Kurosawy? Ja niestety nie, a chętnie bym sięgnęła znowu po jakąś klasykę ^^
Awatar użytkownika
Hargrimm
Co to jest dorama? o_O
Posty: 39
Rejestracja: 04 lut 2007

Post autor: Hargrimm » 14 lis 2008

"Shoguna" z Chamberlainem nie ogladalas? Mifune zagral tam Lorda Toranage.

Wypisze wszystkie filmy z Toshiro, ktore widzialem:
1982: Wyzwanie (Challenge, The) jako Toru Yoshida
1980: Szogun (Shōgun) jako Toranaga
1978: Spisek rodziny Yagyu (Yagyu ichizoku no inbô) jako Lord Owari
1976: Bitwa o Midway (Midway) jako Admirał Isoroku Yamamoto
1971: Samuraje i kowboje (Soleil rouge) jako Kudora Jubie
1970: Machibuse jako Yojimbo
1970: Zatoichi i Yojimbo (Zatôichi to Yôjinbô) jako Sassa
1969: Czerwony Lew (Akage) jako Gonzo

1968: Piekło na Pacyfiku (Hell in the Pacific) jako Kapitan Tsuruhiko Kuroda
1967: Bunt (Jôi-uchi: Hairyô tsuma shimatsu) jako Isaburo Sasahara
1966: Grand Prix jako Izo Yamura
1966: Miecz przeznaczenia (Dai-bosatsu tôge) jako Toranosuke Shimada
1965: Samuraj morderca (Samurai) jako Tsuruchiyo Niiro
*1965: Rudobrody (Akahige) jako Kyojio Niide, "Rudobrody"
*1963: Niebo i piekło (Tengoku to jigoku) jako Kingo Gondo
*1962: Sanjuro - samuraj znikąd (Tsubaki Sanjûrô) jako Sanjuro Tsubaki
1962: 47 wiernych samurajów (Chushingura - Hana no maki yuki no maki) jako Genba Tawaraboshi
*1961: Straż przyboczna (Yojimbo) jako Sanjuro Kuwabatake
*1960: Zły śpi spokojnie (Warui yatsu hodo yoku nemuru)
1960: Kunisada Chuji jako Chuji Kunisada
1958: Ryksiarz (Muhomatsu no issho)
*1958: Ukryta forteca (Kakushi toride no san akunin) jako generał Rokurota Makabe
*1957: Tron we krwi (Kumonosu jô) jako Washizu
*1957: Na dnie (Donzoko) jako Sutekichi
1956: Miyamoto Musashi kanketsuhen: kettô Ganryûjima jako Musashi Miyamoto
*1955: Żyję w strachu (Ikimono no kiroku) jako Kiichi Nakajima
1955: Zoku Miyamoto Musashi: Ichijôji no kettô jako Musashi Miyamoto (Takezo)
1954: Samuraj (Miyamoto Musashi) jako Takezo / Musashi
*1954: Siedmiu samurajów (Shichinin no Samurai) jako Kikuchiyo
*1951: Idiota (Hakuchi) jako Denkichi Akama
*1950: Rashômon jako Tajômaru
*1950: Skandal (Shubun) jako Ichirô Aoye
*1949: Zbłąkany pies (Nora inu) jako Murakami
*1949: Pojedynek w ciszy (Shizukanaru ketto) jako Dr. Kyoji Fujisaki
*1948: Pijany anioł (Yoidore tenshi) jako Matsunaga
Wyboldowane szczegolnie polecam, a na czerwono KAZDY powinien zobaczyc. W sumie to tylko 35 filmow na 181, w ktorych zagral... Procz tego w sieci mozna sciagnac jeszce okolo 15, w tym takie, gdzie Mifune niewiele jest. Na mojej liscie tez sa takie filmy, np. "Grand Prix" (omijaj z daleka). Wszystkie te filmy sciagnalem lub sciagam. Znajdzie sie jeszcze kilka tytulow, ktore mozna zaimportowac z Japonii (bez angielskich napisow).
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Posty: 3103
Rejestracja: 19 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Post autor: margot. » 14 lis 2008

Hargrimm pisze:"Shoguna" z Chamberlainem nie ogladalas? Mifune zagral tam Lorda Toranage.
Oglądałam ^^ Zapomniałam całkowicie o tej produkcji O_O

Wooo... imponująca kolekcja. Ekch… tyle ciekawych rzeczy do robienia, a czasu brak :(
Awatar użytkownika
Hargrimm
Co to jest dorama? o_O
Posty: 39
Rejestracja: 04 lut 2007

Post autor: Hargrimm » 14 lis 2008

Ja to ogladalem przez pare lat. Nie radze Ci rzucac sie na wszystko od razu, bo tu nie tylko o zaliczenie chodzi. ;]

A tak w ogole, to czego z Kurosawy jeszcze nie widzialas?
ODPOWIEDZ