[2002] Dolls

filmy z Japonii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony

[2002] Dolls

Post autor: margot. » 11 wrz 2009

ドールズ / DOLLS

Obrazek

rok: 2002
gatunek: melodramat
reżyseria: Takeshi Kitano
nagrody: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, nominacja do Złotego Lwa w konkursie głównym

obsada:
Miho Kanno - Sawako
Hidetoshi Nishijima - Matsumoto
Tatsuya Mihashi - Hiro, the Boss
Chieko Matsubara - Ryoko, the Woman in the Park
Kyoko Fukada - Haruna Yamaguchi, the Pop Star
Tsutomu Takeshige - Nukui, the Fan
Kayoko Kishimoto - Haruna's Aunt

opis:
Matsumoto i Sawako byli niegdyś szczęśliwą parą, której, jak się wydawało, pisane było małżeństwo. Jednak presja wścibskich rodziców i sukcesu zmusiła Matsumoto do dokonania tragicznego wyboru. Teraz ona wędruje po świecie w bezmyślnym transie, bezpiecznie przywiązana do niego długim czerwonym sznurem. Postronnemu obserwatorowi może się wydawać, że podróżują bez celu, jednak Matsumoto i Sawako podjęli wyprawę w poszukiwaniu czegoś, o czym zapomnieli. Wyprawę, która obejmie cztery pory roku...

Hiro jest starzejącym się bossem yakuzy. Choć szanowany i bogaty, jest także samotny i podupada na zdrowiu. Trzydzieści lat temu był biednym robotnikiem, któremu kochająca dziewczyna przynosiła do parku obiad. Opuścił ją jednak, by spełnić swe marzenie o staniu się kimś. Teraz, po trzydziestu latach, wraca do parku, w którym niegdyś się spotykali...

Hatuna Yamaguchi spędza dużo czasu na odizolowanej plaży, patrząc na morze. Jej piękna twarz jest do połowy ukryta pod bandażami. Niedawno, przed wypadkiem, Haruna była gwiazdą pop żyjącą samotnie we wspaniałym świecie wypełnionym programami TV i rozdawaniem autografów. Miliony ludzi uwielbiały ją i chciały być blisko niej. Nukui jest prawdopodobnie najbardziej oddanym z jej fanów. Dziś przyszedł, by to udowodnić...

Trzy współczesne opowieści zainspirowane nieśmiertelnymi emocjami wyrażanymi przez piękne lalki teatru Bunraku. Trzy opowieści delikatnie przeplatane pięknem smutku. Trzy opowieści o wiecznej miłości.

trailer:
" onclick="window.open(this.href);return false;

linki:
http://www.imdb.com/title/tt0330229/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://asianmediawiki.com/Dolls" onclick="window.open(this.href);return false;

~~~~~~~~~~~~~~
Aż się zdziwiłam, że tego filmu nie ma tutaj jeszcze dodanego. ~Kolejny genialny film Takeshiego. Przepięknie oddany melodramatyczny obraz, bardzo barwny,żywy, kolorystyczny obraz (choć dawno to oglądałam, to pamiętam, że strasznie mi się podobało jak przechodzili związani przez park i za sobą sunęli jesienne liście). Jak to w japońskich filmach bywa minimalizacja w słowach, a maksimum w uczuciach i czy nawet drobnych gestach. W każdym razie polecam.

Awatar użytkownika
sweetluluby
Przyklejony do ekranu

Post autor: sweetluluby » 11 wrz 2009

Ja oglądałam ten film i jest ... tadam... GENIALNY!!!
Jak mówiłam generalnie jestem bardziej koreańska niż japońska, ale...
Jednak muszę przyznać, że najlepsze filmy azjatyckie jakie widziałam pochodzą właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni :D

A Dolls do nich należy!!!

Przepięknie nakręcony film, już nawet nie chce mi się rozpisywać na wysmakowanymi kolorami i symbolami, jakie tam można zobaczyć.
Film daje bardzo wiele do myślenia o poświęceniu, miłości i całkowitemu oddaniu się ukochanej osobie!
W moim osobistym rankingu: 10/10
Nic dodać nic ująć.
Dla ludzi którym bliska jest kultura Japonii- must see!!!
Awatar użytkownika
kye.chwan
Doramowy maniak

Post autor: kye.chwan » 11 wrz 2009

Podpisuje sie obiema rekami pod wypowiedzia Lulu!
Film przepieknie nakrecony- ujecia, kolory wszystko jest po prostu sliczne. Jako kobieta drugiej polowy roku najbardziej bylam urzeczona czerwonymi momiji i po prostu niesamowitymi scenami w sniegu <3
Awatar użytkownika
Hargrimm
Co to jest dorama? o_O

Post autor: Hargrimm » 15 wrz 2009

Przekopiowane z innego forum:

Moim zdaniem to przereklamowany film. Nieco podobny do "Double suicide" Shinody - oba zaczynaja sie przedstawieniem bunraku, a glownym tematem jest milosc, ktora nie moze byc spelniona na ziemskim padole. Tylko w filmie Shinody kochankowie nie maja wyboru, uwzgledniajac realia owczesnej Japonii, sa marionetkami losu, dlatego decyduja sie na tytulowe podwojne samobojstwo. Z kolei w filmie Kitano nastepuje odwrocenie akcentow wzgledem "Double suicide" - glowni bohaterowie sami zgotowali sobie taki los, a ich smierc jest przypadkowa. Przeciez Matsumoto mogl odmowic rodzicom ozenku z corka bogatego prezesa, mimo powaznych konsekwencji, ktore z pewnoscia nie ominelyby go. Tez w "Lalkach" nie poznajemy do konca prawdy, jak powazny jest stan jego wybranki. Zamiast prob nawiazania z nia kontaktu, szukania ratunku u lekarzy, Matsumoto - zdaje sie od razu pogodzony z losem - wloczy sie z nia bez celu do konca filmu, traktujac swoja milosc jak dziecko, zeby nie powiedziec jak psa. Wiem, ze w kulturze japonskiej czerwony sznurek oznacza milosc zlaczona na zawsze przeznaczeniem. W filmie Kitano jest smycza.

Owszem, mozemy w przypadku "Lalek" mowic o roznych aspektach milosci, o jej niezrozumieniu przez ludzi, poswieceniu, z jakim sie wiaze, cene, jaka sie za nia placi, ale czy rezyser - chcac pokazac sile tego uczucia - musial siegac po az tak ekstremalne przyklady, jak wydlubywanie sobie oczu w celu spotkania sie z miloscia, czy bezustanne czekanie z obiadem co sobota? Milosc w wydaniu Kitano jest karykaturalna i sztuczna.

Nadto, w pewnym momencie rezyser zaczal bombardowac widza obrazkami z zycia osob niezwiazanych z glownym watkiem, do tego zonglujac czasem, co tylko mnie zdezorientowalo i w konsekwencji zirytowalo. Po pewnym czasie wszystko sie wyjasnilo, ale jesli oba watki poboczne sa - w moim przekonaniu - znacznie ciekawsze od losow pary ze sznurkiem, to cos jest chyba nie tak.
Jednego nie moge odmowic "Lalkom" - wspanialych zdjec. Do tego stopnia, ze pod koniec naszla mnie refleksja, czy aby wedrowka kochankow nie jest pretekstem do ukazania piekna japonskich krajobrazow...
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: [2002] Dolls

Post autor: Snake » 01 sie 2010

Mam nadzieję, że tak mała liczba postów w tym wątku nie oznacza, że większość osób nie widziała tego filmu. Nie chciałem nic pisać już o Lalkach, bo nijak można oddać klimat tego filmu, lecz z drugiej strony może jeszcze jest ktoś kto nie widział tego dzieła ?

Ja sam prawie rok zabierałem się do seansu no i wreszcie wiem, jaki jest najlepszy film Takashiego Kitano - otóż są to "Lalki".

Opowieść o miłości równie piękna jak ona sama. Nie trzeba wielu dialogów, akcji, sztucznego wyciskania łez, aby zauroczyć widza, Kitano w swoim rzewnym stylu to potwierdza. Historie są dosadne i poruszające, ale zostały opowiedziane w sposób technicznie doskonały, dzięki czemu jeszcze bardziej turbują emocje widza.

Dla mnie Lalki to jeszcze lepszy film o miłości niż Bin Jip (Pusty dom), a jako facet raczej nie przepadam za melodramatami. Jednak chyba nie ma mocnych na tak wysublimowane, poruszające i działające na wyobraźnię dzieło.

Obowiązkowy film dla każdego użytkownika doki.

9/10 [edit: po powtórnym seansie podwyższam na 10/10 :mrgreen: ]

ciekawostka: film uhonorowany nagrodą publiczności (jak dotąd jako jedyny azjatycki w historii) na wrocławskim festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2003r.
Awatar użytkownika
Mina
Przyklejony do ekranu

Re: [2002] Dolls

Post autor: Mina » 15 kwie 2011

Film piękny , piękne zdjęcia i bardzo dobrze się go oglądało ale właściwie zgodze się z
Hargrimm co do głównej pary , wątki poboczne były ciekawsze.
Pani co przez tyle lat przychodziła z tym obiadem była cudowna i bardzo mnie wzruszyła szkoda , że....
ODPOWIEDZ