[2001] Aoi Haru

filmy z Japonii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reira
Grupa Trzymająca Władzę

[2001] Aoi Haru

Post autor: Reira » 16 maja 2010

Film na podstawie kontrowersyjnej mangi:

Aoi Haru
AKA Blue Spring

Obrazek

więcej fotek tutaj:
http://www.mandiapple.com/snowblood/bluespring.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Scenariusz i reżyseria: Toshiyaki Toyada
Manga: Taiyo Matsumoto

Występują:
Matsuda Ryuhei jako Kujo
Arai Hirofumi jako Aoki
Takaoka Sousuke jako Yukio
Yamazaki Yuta jako Ota
Oshinari Shugo jako Yoshimura
Eita jako Obake
Tsukamoto Takashi jako pierwszak z klubu baseballowego

Opis:
W męskim liceum Asahi niewiele się dzieje. Zastraszeni nauczyciele nie wtrącają się w sprawy uczniów starając się przetrwać dzień bez upokorzeń. Uczniowie zrobią wszystko żeby się nie nudzić, dla urozmaicenia rzeczywistości szkolny gang urządza zawody na dachu, kto w nich wygra zostaje liderem. Jest to swojego rodzaju odmiana zabawy dla dzieci "If You're Happy and You Know It, Clap Your Hands". Nowym przywódcą zostaje Kujo, na początku dobrze bawi się ze swoim przyjacielem Aokim torturując pierwszaków, ale wktótce zaczyna zadawać sobie pytania o sens tego wszystkiego i zastanawia się, do czego to wszystko prowadzi. Spotyka się to z dezaprobatą Aokiego, który czuje się zdradzony i porzucany, co jak wiadomo w męskim, brutalnym świecie musi prowadzić do tragedii.

Ode mnie:

Jeśli miałabym określić ten film w jednym zdaniu to powiedziałabym "Waruboro and than some." A tak serio to jest klasyk. Scena na dachu to jedna z najlepszych jakie widziałam w japońskich produkcjach. Poza tym przedstawione są różne drogi życiowe jakie otwierają się dla uczniów szkoły: wstąpienie do yakuzy, śmierć, pobicie, zostanie mordercą, przyszłość rysuje się w czarnych barwach. Dosłownie i w przenośni.

Końcówka mogłaby zostać lepiej zrealizowana - manga jakoś lepiej to przedstawiła, poza tym występują dłużyzny, który mają podkreślać zastój i stagnacje, ale dla nieprzyzwyczajonego widza jest to zwykła nuda. Polecam ten film ze względu na młodego Matsudę i dość dobrą muzykę (Drop, Akage no Kelly - Thee Michelle Gun Elephant)

Trailer:
[youtube]OrqbFWHiElY[/youtube]

http://asianmediawiki.com/Blue_Spring" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.filmweb.pl/film/Aoi+Haru-2001-115299" onclick="window.open(this.href);return false;

tanpopo
Co to jest dorama? o_O

Post autor: tanpopo » 12 cze 2010

Obejrzałam wczoraj film i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Myślę że mógłby być dłuższy, bo 80 minut to jednak niewiele jak na tak poważną i rozbudowaną tematykę, ale dzięki temu udało się uniknąć dłużyzn i niepotrzebnych wątków. Największą dla mnie zaletą jest brak pseudofilozoficznego bełkotu jaki się czasem trafia w filmach autorskich (bo osobiście zaliczyłabym film do kina autorskiego). Akcja w filmie nie jest bardzo szybka, a wydarzenia są ze sobą momentami połączone bez ładu i składu (tzn. fabuła wygląda jak wycinki zupełnie przypadkowych chwil z życia bohaterów), ale tą niewielką ilość elementów można naprawdę długo interpretować... Nastawiłam się bardziej na szkolną opowieść o problemach młodzieży, ale szkoła została tutaj ukazana bardziej jako pretekst do przedstawienia przeżyć bohaterów a nie jako instytucja(lol trochę się zagmatwałam)... innymi słowy odnosiłam wrażenie ze cały film rozgrywa się w głowach głównych bohaterów, jest odzwierciedleniem ich myśli i emocji.

Nie podobał mi się wątek z kwiatami, bardzo oklepany i już trochę męczący, oraz "retrospekcja"(dotycząca Kujo i Aoki) w ostatniej scenie. Bardzo mi to popsuło przyjemność oglądania, bo ostatnia scena jest świetna. Zresztą w tym filmie jest dużo genialnych scen - wszystkie rozgrywające się na dachu, spotkanie na korytarzu, gra w piłkę...

Co do aktorów, większości nie mam nic do zarzucenia. W innym filmie taka postać jak Kujo byłaby dla mnie na pewno strasznie drewniana, ale tutaj wychodzi to całkiem naturalnie.
must see
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: [2001] Aoi Haru

Post autor: Snake » 31 sie 2010

Riera napisała, że poleca film ze względu na Matsudę i dość dobrą muzykę. Dość dobrą ? Wg. mnie soundtrack jest kapitalny i w połączeniu ze zwolnionymi scenami efekt jest niesamowity. Ja już sobie zdobyłem nieoficjalne OST Aoi Haru.
A Matsuda ? Dopiero trzeci film, który z nim widziałem i znowu mnie nie zawiódł. Charakterystyczna uroda oraz przyzwoite umiejętności aktorskie sprawiają, że jest gwiazdą Blue Spring.

Zgadzam się też z tym co napisała tanpopo - nie ma głupiego i nachalnego filozofowania. Film opowiada o losach uczniów w dość ciekawy sposób, bez popadania w skrajności, bez banalnego potępienia, z różną dynamiką i różną chronologią. Opowieść jest dość nostalgiczna, a przekaz może i prosty i krótki, lecz łatwy do zrozumienia i ciekawie podany.

W sumie możę paść porównanie do Crows Zero. Aoi Haru to jest jednak dzieło o innej estetyce, dla mnie lepsze od tego co nakręcił Mikke. Więc zamieńcie "Ogórka" na Matsudę i zobaczcie ten film :)

7/10
ODPOWIEDZ