[2007] Ekusute

filmy z Japonii
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

[2007] Ekusute

Postautor: Snake » 06 wrz 2010

Obrazek

inne tytuły: Hair Extensions ; Exte
reżyseria: Shion Sono
scenariusz: Shion Sono , Masaki Adachi
premiera: 9 lutego 2007 (Świat)
produkcja: Japonia
gatunek: Horror, ale nie taki typowy ;)
obsada: Chiaki Kuriyama ,Ren Ôsugi , Megumi Satô ,Yuki Morita ,Eri Machimoto, Ken Mitsuishi

opis:
Pewna młoda dziewczyna - Yuko marzy o karierze fryzjerki i stylistki. Aktualnie pracuje w małym zakładzie fryzjerskim jako pomocnik, a swoją pasję rozwija w domu. Uczy się fachu na specjalnej głowie manekina. Yuko ma rękę do tworzenia pięknych fryzur i w końcu zostaje zauważona przez swoją pracodawczynię.
Jednocześnie gdzieś w innym miejscu rozgrywa się dramat pewnego chorego psychicznie człowieka, który wariuje na punkcie włosów. Gdy w jednym z kontenerów zostaje odnalezione ciało martwej kobiety, ów człowiek porywa ciało z kostnicy i pielęgnuje je w domu. Niespodziewanie z ciała martwej dziewczyny zaczynają wyrastać w potężnych ilościach włosy. Wygląda to jak swoista produkcja. Mężczyzna zaczyna rozprowadzać włosy martwej kobiety po salonach fryzjerskich. Niestety kobiety, które poddały się zabiegowi doczepienia ich do swoich włosów zaczynają umierać w okrutny sposób...

linki:
http://www.filmweb.pl/film/Ekusute-2007-389981" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.imdb.com/title/tt0904049/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://azjamania.pl/film.php?Id=1051" onclick="window.open(this.href);return false; (stąd opis)

ode mnie
Nietypowy jak na horror.
Za filmem stoją wielkie nazwiska: reżyser Shion Sono (Love Exposure, Strange Circus), aktorzy : Chiaki Kuriyama (Battle Royal, Kill Bill), Ren Ôsugi (wiele filmów Mikkego, czy Kitano) oraz śliczne Megumi Sato i z mniejszymi rolami Eri Machimoto i Hikari Mitsushima (nie wymieniam jej w obsadzie, bo zagrała epizodyczną rolę ; rok później dostała od tego samego reżysera główną rolę w genialnym Love Exposure).

Ekusute nie jest typowym japońskim horrorem, bo po pierwsze nie jest straszny, a po drugie sporo w nim pastiszu i umyślnego przerysowania oraz uderzającego kontrastu. Z jeden strony szalona, śmieszna, dziwaczna i kompletnie nie-horrorowa postać jaką zagrał Ren Ôsugi (podobno najdziwniejsza rola w jego karierze, a on zagrał w ponad 150 filmach), z drugiej realistycznie ukazany ból małej dziewczynki (zwłaszcza, że sympatia widza stoi po jej stronie).

Horrorowa historia, czyli motyw z destrukcyjnymi włosami, muszę przyznać, że naprawdę świetny. Nie wiem czy to było już gdzieś ukazane, ale jeśli nie, to brawa za inwencję. Również parę świetnych typowo horrorowych zagrań, czy ciekawych sztuczek w opowieści (NIEZWYKLE ciekawie pomyślane wprowadzenie do historii fryzjerki, czegoś takiego nie widziałem).

Ogólnie mam wrażenie, że Shion Sono, który jest b.dobrym reżyserem zabawił się w kręcenie horroru i nieźle mu to wyszło. Pod koniec zwłaszcza widać jak reżyser ucieka do typowych horrorowych konwencji i podczas finału nie widziałem czy się uśmiechać, bać czy co ;) . Efekty specjalne czasem zawodzą, ale ogólnie film jest zaskakująco dobry.

8/10

Awatar użytkownika
Lily
Oglądam regularnie xD

Re: [2007] Ekusute

Postautor: Lily » 04 lip 2011

Oglądałam ten film już jakiś czas temu, ale faktycznie, niby to horror, ale jednak czasem ma się wrażenie, że to jakaś parodia raczej. Choć również przyznaję, że mimo to film mi się podobał. Dobry patent z włosami, mieliśmy już wiele rzeczy atakujących w hororach, ale włosów jeszcze nie było, jednak nie wydaje się to naciągane. Rola szaleńca trzymającego w domu zwłoki z włosami rosnącymi w zastraszającym tempie (już sam ten opis brzmi jakoś absurdalnie ;)) faktycznie bardzo dobrze zagrana. Myślę też, że Chiaki Kuriyama zagrała równie dobrze, a czytałam wcześniej opinie, że ona jest bardziej modelką niż aktorką i jej aktorstwo pozostawia wiele do życzenia. Jednak nie zgodzę się z tym. Również od czasu kiedy obejrzałam ten film to zmieniło sie moje podejście do horrorów, nie tylko azjatyckich (wcześniej trochę "bałam" się tego typu filmów) i teraz bardzo lubię od czasu do czasu obejrzeć jakiś horror, bo jak się okazuje, ten gatunek niejedno ma imię. Oceniam na 7/10.

Wróć do „J-movie”