[2009] Paredo

filmy z Japonii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

[2009] Paredo

Post autor: Snake » 27 paź 2010

Obrazek

inny tytuł : Parade
reżyseria: Isao Yukisada
scenariusz: Isao Yukisada
premiera: 12 października 2009 (Świat)
produkcja: Japonia
gatunek: Dramat
obsada: Tatsuya Fujiwara , Karina, Kento Hayashi, Shihori Kanjiya, Keisuke Koide

trzecie miejsce w kategorii najlepszy film roku na DOKI DOKI AWARDS - EDYCJA JAPOŃSKA 2010

opis (własny):
Historia czworga lokatorów z tzw. 2LDK , czyli małego mieszkania. Są to 2 kobiety i 2 mężczyzn (wiek od 18 do 28 lat). W okolicy mają miejsce tajemnicze morderstwa, jak również trwa kampania wyborcza. Jeden z polityków odwiedził ich tajemniczych sąsiadów, których podejrzewają o prowadzenie domu publicznego. Czwórkę bohaterów odwiedza przypadkowo 18-letni blondyn, będący bezdomną męską prostytutką. Zaprzyjaźnia on się z towarzystwem i razem z widzem poznaje historie bohaterów oraz doświadcza specyficznej przestrzeni życiowej jaka panuje w 2LDK.

linki:
http://www.imdb.com/title/tt1493070/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.filmweb.pl/film/Parêdo-2009-535002" onclick="window.open(this.href);return false;

ode mnie :

Paredo to wzbogacona o elementy komediowe oraz dramatyczne opowieść naturalna i dziwna jednocześnie - poważnie traktująca o ludzkich relacjach, osobowościach, społeczeństwie.

Cała piątka bohaterów to charyzmatyczne i ciekawe postacie. Każdy ma swoją przeszłość, powody dla których prowadzi taki, a nie inny tryb życia. Interesujące są relacje między bohaterami oraz sposób w jaki się zachowują. Właścicielka mieszkania porównuje je do internetowego czatu, gdzie każdy może wejść, pośmiać się, a gdy ma dość, po prostu wyjść. Inna postać zauważa, że w 2LDK czas zamiast biec linearnie, zatacza kręgi. Spokojnie jednak, nie ma tak wiele filozofowania ;)

Bohaterowie lubią się zabawić, z czego bierze się spora ilość śmiesznych i sympatycznych scen. Aktorzy zagrali świetnie, część z nich przewija się w dramach opisanych na doki, więc pewnie ich kojarzycie.
Niezłe ujęcia, słaba muzyka, ale ogólnie interesujący film. Może nie powala dynamizmem, ale świetne kreacje wszystko wynagradzają.

Największą zaletą filmu jest jednak jego zakończenie. Jest kapitalne, szokujące i pięknie podsumowuje całą historią rzucając na nią nieco inne światło.

Film doceniony na festiwalu w Berlinie, mam nadzieję, że stanie się nieco popularniejszy, bo to nietuzinkowe dzieło.

7,5/10

Awatar użytkownika
Reira
Grupa Trzymająca Władzę

Re: [2009] Paredo

Post autor: Reira » 14 lis 2010

Bardzo fajny film.

Zaczyna się zupełnie inaczej niż się kończy. Na początku widzimy parę: chłopaka i dziewczynę, którzy budzą się rano, oglądają tv, idą razem do sklepu. Niby wygladają jak para, ale nią nie są. To dwoje lokatorów małego mieszkania, którzy poza wspólnym domem nie mają ze sobą żadnego związku. Zamieszkuje z nimi Karina i gościu od Death Note i Battle Royale. Pewnego dnia w mieszkaniu pojawia się Taichi-kun vel. Satoru i z jego perspektywy zaczynamy powoli poznawać głównych bohaterów. Którzy może są dość pokręceni, ale w granicach mojej tolerancji - no dobra, może nie do końca.

Spoiler! Ryosuke wydaje się prostym chłopakiem, trochę studiuje, trochę pracuje, śpi do późna, czasami dzwoni do pracy, że nie przyjdzie i tak beztrosko toczy się jego życie z dala od rodziców, bo oni zostali w małym mieście. Właściwie jedyna tragedia jaka go dotyka to śmierć ojca. Poza tym ma romans z dziewczyną, która już ma chłopaka i tylko go wykorzystuje.

Kotomi jest totalnie zależna od innych, nic nie robi cały dzień, nie wiem, z czego się utrzymuje, chyba rodzice przysyłają jej pieniądze. Ma romans ze znanym aktorem. Na co dzień chodzi w dresach, myśli głownie o dramach, jedzeniu i pielęgnacji twarzy. Wydaje mi się, że na końcu nie rozstała się jednak z tym aktorem, ze tak na prawdę prosząc Naokiego, żeby z nim porozmawiał, chciała tamtego przetestować, czy na prawdę mu na niej zależy.

Karina - Satoru dziwnie ją podsumował jak rozmawiał na ławce ze swoim kolegą, że niby też zrobił z niej nieudacznika, ale przynajmniej miała coś, co pchało ją naprzód i mimo swojej przeszłości umiała jakoś z tym żyć i wyjść na ludzi.

Naoki - doskonale go rozumiem. Zdolny, utalentowany chłopak, na którym wszyscy polegają i przelewają na niego swoje problemy, a on jest rozczarowany sobą i tym, ze nie umie iść naprzód. Wszyscy mają go za takiego kakkoi, a on - jak powiedziała wróżka - krąży w kółko.

Zresztą wydaje mi się że wszyscy w tym filmie krążą, nie wierzę, żeby ktoś się z mieszkania wyprowadził. Tak jak w Atami no Sousakan, ludzie chcą coś zmienić, ale i tak wszystko pozostaje takie samo. Czy ktoś wierzy, że luksusowa dziewczyna Ryosuke pojedzie z nim na wieś? Albo że Kotomi zerwie ze swoim menem? Prędzej on z nią.

W sumie spodziewałam się, że Naoki jest mordercą jak wrócił do tego mieszkania i nikogo nie było. To mu się należało jak psu zupa, bo każdy ujście swoich emocji znajdował w wyżalaniu się jemu, a on co miał począć...?

Końcówka bardzo fajna, super, ale też smutna. Bo przecież Naoki chciał zwrócić na siebie uwagę, chciał, żeby mu ktoś pomógł wyrwać się z tego wszystkiego, a tak na prawdę jeszcze bardziej w tym grzązł. Nie wiem, ile prawdy było w tym, że wszyscy wiedzą, ze on jest mordercą, ale czy nie powinni go wydać, żeby mu pomóc. W końcu on tyle dla nich robił. Zawsze przychodził im z pomocą, a oni nie mogli zrobić czegoś dla niego. Chyba rzeczywiście ich znajomość była taka jak to rzekł na początku Taichi-kun vel. Satoru. Ich wzajemne relacje były powierzchowne i w sumie nie łączyło ich nic więcej oprócz mieszkania.
słaba muzyka
A mnie się muzyka podobała, zwłaszcza ta melodia na końcu.
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: [2009] Paredo

Post autor: Snake » 01 maja 2011

Nie było trailera do tego filmu, ale parę dni temu pojawił się fan-trailer. Muzyka jest podłożona, ale gość chyba sam składał wszystkie sceny. Ładnie wyszło.

[youtube]mP2QFHMNfVw[/youtube]
ODPOWIEDZ