[1983 - teraz] Toki wo Kakeru Shoujo (wszystkie produkcje)

filmy z Japonii
Awatar użytkownika
Reira
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

[1983 - teraz] Toki wo Kakeru Shoujo (wszystkie produkcje)

Postautor: Reira » 02 lis 2010

Toki wo Kakeru Shoujo - The Girl who Leapt Through Time

1983 rok
Obrazek
tytuł alternatywny: The Little Girl Who Conquered Time
premiera: 16 lipca 1983
reżyseria: Nobuhiko Obayashi
czas trwania: 104 Min

OBSADA:
Tomoyo Harada jako Kazuko Yoshiyama
Ryôichi Takayanagi jako Kazuo Fukamachi
Toshinori Omi jako Goro Asakura
Yukari Tsuda jako Mariko Kamiya
Ittoku Kishibe jako Toshimi Fukushima
Takako Irie jako Tatsu
Wakaba Irie jako Noriko
Toshie Negishi jako Namiko Tachibana

Baaardzo stary film, co znacznie utrudnia oglądanie. Fabuła taka jak w anime, choć podobno jest to prequel. Następuje trzęsienie ziemi i dziwne rzeczy wyprawiają się w szkolnym laboratorium. Bohaterami jest dziewczyna, która odkrywa że może zmieniać upływ czasu i jej dwaj koledzy. Soundtrack do tego filmu zdobył dużą popularność, szczególnie piosenka Tomoyo Harady (youtube)

2006 rok
Obrazek
tytuł alternatywny: O dziewczynie skaczącej przez czas (wydane w Polsce na DVD)
premiera: 15 lipca 2006
reżyseria: Mamoru Hosoda
scenariusz: Satoko Okudera
gatunek: Melodramat, Przygodowy, Sci-Fi, Anime
czas trwania: 98 min

Głosu użyczyli (Seiyu):
Riisa Naka
Takuya Ishida
Mitsutaka Itakura

Cudowne anime o doskonałej kresce i bardzo dobrym scenariuszu. Makoto to niezbyt dobra, często spóźniająca się uczennica, która ma 2 najlepszych przyjaciół. Pewnego dnia w szkolnym laboratorium dochodzi do wypadku, w wyniku którego Makoto może przenosić się w czasie, niestety razem z nowymi możliwościami następują komplikacje, głównie miłosne i zaskakujące zakończenie.

2010 rok
Obrazek
reżyseria: Masaaki Taniguchi
premiera: 13 marca 2010
gatunek: Przygodowy, Sci-Fi

OBSADA:
Riisa Naka - Akari Yoshiyama
Akiyoshi Nakao - Ryota Mizorok
Narumi Yasuda - Kazuko Yoshiyama
Masanobu Katsumura - Goro Asakura
Kanji Ishimaru - Kazuo Fukamachi
Munetaka Aoki - Gotetsu (Masamichi Hasegawa)
Anna Ishibashi - Kazuko Yoshiyama
Shôta Chiyo - Goro Asakura
Tokio Emoto - Satoru Motomiya
Tanimura Mitsuki

Jest to rzekomo historia ciotki dziewczynki z anime (która pojawia się tam epizodycznie i daje głównej bohaterce dobre rady, które - jak można się domyślić - wysnuła na podstawie swoich własnych doświadczeń). Ciotka otwiera wiec swoje pudełko z pamiątkami, a tam zdjęcie pewnego wyjątkowego chłopca. Retrospekcja pokazuje nam nową przygodę związaną z podróżami w czasie.

Na razie 3 najsłynniejsze produkcje, jest też drama z 1994 i film z Morning Musume (2002 rok). Topik uzupełnię o pozostałe pozycje, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Więcej informacji: filmweb oraz na wikipedii

Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: [1983 - teraz] Toki wo Kakeru Shoujo (wszystkie produkcj

Postautor: Snake » 13 gru 2010

Anime z 2006 r było jednym z pierwszych, które chciałem zobaczyć (ze względu na fabułę).

Film jest interesujący, połączenie komediowych/romansowych wstawek, przygodówki i Sci-Fi. Ciekawe są zwłaszcza implikacje podróży w czasie niosące za sobą problemy z wpływem na rzeczywistość , często z moralnego punktu widzenia. "Czas na nikogo nie czeka", anime ma przekaz, ale brakowało mi znajomości powieści (oraz filmowego prequela).

Ilość interpretacji jest naprawdę spora, pojawiają się spójne głosy o najbardziej sadystycznym zakończeniu w historii anime (do tych teorii mi najbliżej), ale chętnie zobaczę tę nową filmową opowieść o ciotce - kluczowej postaci w interpretacji filmu. Może produkcja z 2010r rzuci nowe światło na wydarzenia z anime. (czekam na ang napisy, bo film już jest :) )

PS. Wg mnie lepszy byłby tytuł wątku po angielsku (jeśli nie polsku), bo pod tą nazwą (The Girl Who Leapt Through Time) tytuł jest bardziej rozpoznawalny
Awatar użytkownika
Reira
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

Postautor: Reira » 13 gru 2010

Snake pisze:pojawiają się spójne głosy o najbardziej sadystycznym zakończeniu w historii anime
Nie znam żadnych takich głosów. Mógłbyś zacytować, lub podać linka, żebym sobie poczytała?

Ja obejrzałam jeszcze jedną interpretacje tej historii z Morning Musume. Jest to specjal, który trwa niecałą godzinę i wydaje mi się bardziej przystępny niż film z 83 roku. Nazywa się "Shinshun! rabu sutooriizu" czyli "New Year! Love Stories" i opowiada tą historię z podpaleniem i trzęsieniem ziemi. Niestety jakość nie powala, tak samo jak tempo akcji, główna dziewuszka całkiem sympatyczna, ale jej koledzy już mniej. I jakoś nie kupiłam tej historii z kwiatami, ale dobra...

Snake pisze:Wg mnie lepszy byłby tytuł wątku po angielsku (jeśli nie polsku), bo pod tą nazwą (The Girl Who Leapt Through Time) tytuł jest bardziej rozpoznawalny
Ja spotkałam się z kilkoma polskimi interpretacjami nazwy oryginalnej, więc nie chciałam jej dawać, a co do angielskiej... eee... no nie wiem, forum jest polsko-japońskie, wiec jakoś nie po drodze. Ja znam tą serię pod japońskim tytułem, chyba zależy, jakie filmy kto oglądał. Dodałam w spisie filmów alternatywny tytuł.
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 13 gru 2010

Chociażby

Spoiler! teoria, że Chiaki wcześniej spotkał się z ciotką głównej bohaterki, i tej ciotce kazał na siebie czekać, jak widać były to puste słowa. Później celowo podłożył urządzenie w laboratorium, aby główna bohaterka zyskała możliwości skakania przez czas i tak ją wmanewrował i uwiódł (tekst o byciu razem, którego jednak w finałowej scenie nie wymawia), aby dziewczyna postanowiła zajmować się jego obrazem tak jak jego ciotka (dziewczyna wie co będzie robić w przyszłości, będzie restauratorką). I chłopak będzie podróżował w czasie i uwodził wszystkie dziewczyny, aby dbały o jego obraz.

http://www.imdb.com/title/tt0808506/boa ... #126437599" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak sądzę, dziewczyna liczyła, że Chiaki do niej wróci, bo miała nadzieję, że uda się jej zadbać o przetrwanie obrazu , tak aby ocalał on w jego przyszłości. Złudna nadzieja jeśli Chiaki jest z bardzo dalekiej przyszłości, bo wtedy dziewczyna nie miałaby wpływu na obraz.

Zresztą w ogóle obraz zbyt trywialną rzeczą, aby interpretować go dosłownie, jest raczej ideą, którą przedstawiał.

poczytaj cały wątek Reira, sporo ciekawej treści, niektórzy odnoszą się do powieści ; inne teorie to, że Chiaki jest z przeszłości, a obraz należał do niego (sam go namalował podczas wojny o której wspominał wcześniej i on i ciotka)

Co do tytułu, to anime zostało wydane w Polsce i oficjalne tłumaczenie to : "O dziewczynie skaczącej przez czas" : http://www.empik.com/o-dziewczynie-skac ... 010,film-p" onclick="window.open(this.href);return false;

Polecisz Reira jeszcze jakieś ciekawe anime z dobrą fabułą (poza anime Satoshi Kona, bo wszystkie jego 4 filmy zamierzam zobaczyć, widziałem póki co tylko pierwszy)? Widziałem ostatnio krótkometrażowy Cat Soup, ale mam ochotę na coś pełnometrażowego znów ;)
Awatar użytkownika
Reira
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

Postautor: Reira » 14 gru 2010

Zgadzam się z tym, że Chaki w przeszłości uwiódł też ciotkę, to jest dość wyraźnie w anime pokazane. A co do samego obrazu... Nie wydawał się on aż tak ważną częścią fabuły, trzeba by było więcej adaptacji obejrzeć, żeby coś więcej stwierdzić.

Anime mam oryginalne na DVD i właśnie kupione w empiku. (A kto strzelił tą swietną fotkę okładki DVD na której widać odbicie aparatu? ^_^) Jak szukałam, to trafiłam na tytyły "O dziewczynce skaczącej przez czas", "O dziewczynie skaczącej przez czas" i "Dziewczyna skacząca przez czas". Po angielsku "The Little Girl Who Conquered Time" i "The Girl Who Leapt Through Time". Tak więc zdecydowałam, że najlepiej dać oryginał i mieć z głowy rozważania nad tłumaczeniem.

Anime zrobiło na mnie wrażenie ze względu na grafikę. Podczas gry w baseball na boisku ciała chłopców przypominają wielką bezkształtną dwukolorową masę, która luźno naśladuje ruchy ludzkie. Bardzo mi się to spodobało. Mniej widać to przy chuderlawej, głównej bohaterce. Dodatkowo ładnie dopracowane szczegóły tła: dom, pokój ciotki. Niestety jakość DVD wydanego w polsce pozostawia wiele do życzenia. Jak ktoś oglądał Sailor Moon z żółtymi napisami angielskimi kiepskiej jakości, to będzie miał powtórkę z rozrywki. Zaletą jest dość rozbudowana ksiażeczka, pokazująca proces budowania postaci, historię etc.

Polecisz Reira jeszcze jakieś ciekawe anime z dobrą fabułą?
Spoiler! Obowiązkowo Ghost in the shell i Akira, czyli 2 produkcje, na których wzorowali się bracia (rodzeństwo ?) Wachowscy kiedy tworzyli Matrix.

Ja jestem fanką studia Ghibli. Mam kilka pakietów "Kolekcja Studia Ghibli". Z tej kolekcji duże wrażenie zrobił na mnie film "Nausicaa z doliny wiatru". O ile pozostałe produkcje poleciałabym puszczać małym dzieciom, o tyle ta przeznaczona jest dla widza trochę starszego. Tematyka podobna do Mononoke Hime.
Awatar użytkownika
Małpka
Co to jest dorama? o_O

Postautor: Małpka » 15 gru 2010

Z podanych produkcji oglądałam tylko anime, które bardzo przypadło mi do gustu.
Przede wszystkim kreska - cudo, zwłaszcza

Reira pisze:Podczas gry w baseball na boisku ciała chłopców przypominają wielką bezkształtną dwukolorową masę, która luźno naśladuje ruchy ludzkie.

Dokładnie to samo rzuciło mi się w oczy i uwielbiam takie zastosowania w anime (tzn. zniekształcone sylwetki postaci i dokładne, wyostrzone i realistyczne tło) które swoją niedbałością nadają klimat (chociaż wyglądają dość nienaturalnie)
np.

Spoiler! Obrazek Obrazek

Poza tym motyw był dość oklepany - podróżowanie w czasie i jego skutki, a mimo wszystko film mnie zainteresował i nie znudził
Obrazek
Awatar użytkownika
Ai_tanu
Doramowy maniak

Postautor: Ai_tanu » 25 gru 2010

obejrzałam właśnie najnowszą kinówkę. no i nie nudziłam się, ciekawie nawet było.
historia jest podobno luźno powiązana z anime, szczerze to dowiedziałam się dopiero z opisu, bo oglądając film tego nie zauważyłam. no cóż. muszę w tym miejscu wspomnieć, że wersja anime to jeden z najpiękniejszych, magicznych i łamiących serce filmów, jakie widziałam. i nie spodziewałam się że ten film będzie w stanie mu dorównać, oczywiście nie był, ale miał swoje zalety.
parę pytań zostaje bez odpowiedzi. nie wiadomo do końca jak stworzono ten eliksir, dlaczego [spoiler=]Kazuo pamiętała w końcu potem o chłopaku z przyszłości którego poznała...[/spoiler] zadziwia mnie, że główna bohaterka tak po prostu, bez prawie żadnych pytań poszła spełnić prośbę matki i cofnąć się w czasie :crazy: no ale, może nie szukajmy tu logiki. generalnie fajna akcja, choć może trochę za wolna, no oczywiście trochę traum... Naka Riisa, bardzo utalentowana aktorka, dobrze sobie z tą rolą poradziła. aktor grający Ryutę też, nawet. w ogóle obsada w porządku, nawet mój Matsushita Yuya mignął przez chwilę, choć miał taką fryzurę że go ledwo poznałam :rolly:
myślę że nawet mogę polecić.
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 06 sty 2011

Filmowa wersja nie tylko fabularnie nie ma wiele wspólnego z anime. Postawiono na wolną historię zmieniającą się w romans ze skrajnie infantylnym humorem. O ile jeszcze ten poziom żartów można przeboleć, a nawet się do niego przyzwyczaić, to już totalnie irracjonalne zachowania bohaterów bardzo rażą. Tak jak napisała Ai Tanu
Spoiler! posłuchalibyście się pierwszych słów wypowiedzianych przez osobę, która dopiero co odzyskała przytomność po wypadku ? Bez pytania, zgodnie z prośbą poszlibyście do laboratorium pełnego chemikaliów i wypili zawartość próbówki, aby cofnąć do przeszłości i wręczyć komuś zdjęcie ? i to jest tylko część tego co w filmie na was czeka ;)

Zatem w porównaniu do anime nie ma dynamicznie zmieniających się scen (skakania przez czas co chwilę), nie ma specyficznego i ambitnego klimatu powikłań czasoprzestrzennych, czy romansu, który dzięki podróżom w czasie nabrał dosłownie i w przenośni niezwykłego wymiaru.

Jednak mimo tego, że film nie może się równać z anime, to ogląda się go nawet zaskakująco dobrze. Historia filmowców z lat 70', którzy kręcą film z 2010r jest ciekawa, a perypetie bohaterki mimo że oderwane od jakiejkolwiek rzeczywistości, wcale nie nudzą. Właściwie im tematy podróży w czasie schodziły na dalszy plan, tym lepiej ten film się prezentował. Choć wyzbył się niemal wszystkich atrybutów anime i czuć budżetowość (efekty specjalne kiepskie) to ma to "coś". Może to zasługa Riisy Naki, która prezentowała całą paletę grymasów i mimiki (w filmie od głupich minek, przez różne rodzaje uśmiechów, po płacz), a do tego sporo wdzięku (ma też dość niski głos, który dobrze modeluje). I widać, że nie jest czystej krwi Japonką, na wiki napisali, że w 1/4 jest Szwedką. Z wielką chęcią zobaczę jej następne filmy, z nowości widziałem, że ma rolę-nie-do-poznania w Zebraman 2 - zupełnie inna fryzura, lateksowe ponacinane stroje i jeszcze śpiewa - reżyseruje T Miike. Raczej obejrzę, bo to chyba nie bazuje na anime/mandze.

moja ocena 5/10
Awatar użytkownika
evelinux
Doramowy maniak

Postautor: evelinux » 20 wrz 2011

właśnie obejrzałam wersje z 2010 roku i po prostu :smitten: :smitten: :smitten: i'm loving it :smitten: tylko.. why.. why.. WHY??? jak już jest fajny film to robią zjebanie smutny koniec :( :(
Obrazek
KOREA: | Flames of Desire | Playful Kiss | Paradise Ranch | Time Slip Dr Jin | Operation Proposal | I do, I do |
JAPAN:
TAIWAN: |Why Why Love | Love Keeps Going | Hayate the Combat Butler | Absolute Darling |

Wróć do „J-movie”