[2008] Flowers in the Shadow

filmy z Japonii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 897
Rejestracja: 30 maja 2010

[2008] Flowers in the Shadow

Post autor: Snake » 08 lis 2010

Obrazek


oryginalny tytuł : Kagehinata ni saku
reżyseria: Yûichirô Hirakawa
scenariusz: Arisa Kaneko (historie zaczerpnięte z powieści pod tym samym tytułem)
premiera: 26 stycznia 2008 (Świat)
produkcja: Japonia
gatunek: Komedia, dramat
obsada: Junichi Okada ,Aoi Miyazaki ,Atsushi Ito, Aya Hirayama , Tamaki Ogawa , Takashi Tsukamoto , Toshiyuki Nishida Tomokazu Miura


opis (własny)
Mniej lub bardziej powiązane (na różnej przestrzeni czasu) nietypowe historie ludzi z tego samego miasta , których motywem przewodnim są bliskie relacje międzyludzkie . Shinya (Junichi Okada ) to młody kierowca autobusu, który jest uzależniony od hazardu. Spotyka dziewczynę Hisako (Aoi Miyazaki) szukającej informacji o pewnym komiku Raita (Atsushi Ito) - miłości życia jej matki. Z kolei Ryutaro (Miura Tomokazu) - mężczyzna w średnim wieku, bierze urlop i "zamieszkuje" z bezdomnymi. Jeden z nich to Moses (Toshiyuki Nishida) którego syn to bardzo znany bogaty baseballista. Poznajemy również trójkę przyjaciół, którzy są najwierniejszymi i jedynymi fanami Idolki Myako (Aya Hirayama). Wszystkie historie przeplatają się, a wraz z toczącą się opowieścią, sprawdzają się prognozy pogody mówiące o silnym sztormie, który przejdzie nad miastem ...

linki:
http://asianmediawiki.com/Flowers_in_the_Shadow" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.imdb.com/title/tt1167845/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.filmweb.pl/film/Kagehinata+n ... 008-472002" onclick="window.open(this.href);return false;


ode mnie :
Dość mało znany film. Przekonały mnie do niego dobre oceny na imdb, gdzie 96% ocen filmu znajduje się w przedziale 6-10.

Początek trwającego nieco ponad 2h filmu jest lekkim rozczarowaniem, bowiem serwowana komedia należy raczej do gatunku tych bardziej infantylnych i mniej ciekawych, ale najbardziej interesujące jest to, że film bardzo płynnie przechodzi od komedii ku intrygującemu (zwłaszcza jak się bliżej poznaje historie) dramatowi, gdzie nie ma już nic śmiesznego (i to robi wrażenie i daje wymowne znaczenie pierwszych 30-40 minut).

Nastrój zmienia się kompletnie od takich drobnostek jak mniej "radosny" montaż, po muzykę i smutny wydźwięk scen.

Nietypowość historii przechodzi w lekką ekstremę, a durny śmiech zastępują głębsze przeżycia.

Ciekawa jest opowieść o idolce (w tej roli piękna Aya Hirayama) , stoi ona nieco z boku w porównaniu do innych historii, poświęca się jej mało uwagi, ale jest bardzo sympatyczna i ciepła. Pozostałe również są interesujące, muszę wspomnieć o Aoi Miyazaki wcielającej się w dwie role : matki (z retrospekcji) oraz córki. Za aktorów bardzo pozytywnie wypada również Junichi Okada (chyba ma zawyżoną metrykę wzrostu (169cm) , bowiem w scenach z Miyakazi (163cm) był jej równy głową), centralna postać całej opowieści.

Fabuła jest trochę przekombinowana i nie najlepiej wyważona, a powiązanie historii niekonieczne spektakularne, ale przekaz scen, symbolizm (np. zółta parasolka, czy ostatnie trzy sekundy filmu) oraz coś w rodzaju lekkiej metafizyczności (motyw pogody, rozmowy telefoniczne) przykuły mnie do ekranu bardzo mocno.

Do zalet należą warstwa techniczna filmu, aktorstwo oraz przede wszystkim intrygujące historie (choć zależy dla kogo), bogate w treść i symbole, a także metamorfoza nastroju. Minusy to początek (jeśli będziesz oglądać to nie zrażaj się pierwszymi 30-40 minutami) oraz średnio wyważone proporcje fabularne (na opowieść o idolce nie starczyło minut?)

7+/10


Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 897
Rejestracja: 30 maja 2010

Re: [2008] Flowers in the Shadow

Post autor: Snake » 03 lut 2011

Świeżutka anglojęzyczna recenzja : http://twitchfilm.com/reviews/2011/02/f ... review.php" onclick="window.open(this.href);return false; Mało materiałów o filmie, więc wstawiam (napisów polskich też nie będzie raczej :P )

"A cute, small and endearing little film that deserves an appreciative audience. " ;)
ODPOWIEDZ