[2001] Harmful Insect

filmy z Japonii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 897
Rejestracja: 30 maja 2010

[2001] Harmful Insect

Post autor: Snake » 02 gru 2010

Obrazek

inne tytuły: Szkodnik / Gaichu
reżyseria: Akihiko Shiota
scenariusz: Kiyono Yayoi
premiera: 6 września 2001 (Świat)
produkcja: Japonia
gatunek: Dramat
obsada : Aoi Miyazaki, Seiichi Tanabe, Tetsu Sawaki, Ryo Amamiya, Koji Ishikawa, Aoi Yuopis (z recenzji kinoji http://azjamania.pl/film.php?Id=714)" onclick="window.open(this.href);return false;
Gaichu, piąty film w dorobku Shioty, opowiada o Sachiko - wyalienowanej siódmoklasistce poddawanej ze wszystkich stron okrucieństwom jakie niesie ze sobą życie. Żyje bez ojca, jej matka jest pogrążona w depresji a sama dziewczyna zdążyła już poznać gorzki smak zakazanej miłości. Uczucie, jakim darzyła swojego nauczyciela i rozstanie z nim sprawiło jej ból, którego nie może i prawdopodobnie nie chce się pozbyć. I choć jest osobą z natury wesołą i przy tym utalentowaną muzycznie wszystko z czasem zmienia nie zostawiając jej żadnej iskierki nadziei. Porzucając szkołę wkracza bezwiednie na ścieżkę pełną nieczułych, egocentrycznych i często bezwzględnych dorosłych na której próżno szukać jakichkolwiek znaków wskazujących właściwy kierunek.


linki:
http://azjamania.pl/film.php?Id=714" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.filmweb.pl/film/Szkodnik-2001-137317" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.imdb.com/title/tt0297905/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://asianmediawiki.com/Harmful_Insect" onclick="window.open(this.href);return false;


trailer (nieźle zmontowany, jeden z lepszych trailerów jakie widziałem, bo dobrze opisuje film nawet bez napisów; polecam obejrzeć cały):
Spoiler! [youtube]Oo2hYJZTOUM[/youtube]


ode mnie:
Film reżysera Moonlight Whispers, którego bohaterowie to często dzieci/młodzież przekraczające lub nie granicę dorosłości.

W "Szkodniku" główną rolę zagrała 16-letnia Aoi Miyazaki i nawet reżyser nie mógł się jej nachwalić (na azjamanii linki do wywiadu z rezyserem). Historia jest interesująca i bohaterka jest interesująca. Specyficzne relacje z matką, która próbowała popełnić samobójstwo ("a podobno ci, który próbowali się zabić nigdy potem w życiu nie będą szczęśliwi), korespondencyjne relacje z nauczycielem (spóźnione słowa), spędzanie czasu i wycieczki z chłopakiem, który symuluje wypadki, aby dostać pieniądze, czy relacje z dziewczyną z klasy, która jako jedyna jej współczuje.

Film absolutnie nie jest nudny (ba, nawet mógłby trwać dłużej niż te półtorej godziny), spostrzegawczy (alienacja, wypadanie z roli społecznej, przyśpieszone dorastanie) i ujmujący (choć nie przybijający). Zakończenie bardzo mi się spodobało.
Mimo wszystko film nie zostaje na długo w głowie i nie jest dołujący (choć smutny i owszem), ale to może nawet zaleta, bo nie ogląda się go ciężko.

Polecam nie tylko sympatykom Aoi Miyazaki

7,5/10


Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 897
Rejestracja: 30 maja 2010

Re: [2001] Harmful Insect

Post autor: Snake » 17 wrz 2011

Krótka scena z filmu, plus dłuższa przeplatanka z fajną muzyką zespołu Number Girl (obecna w filmie)

[youtube]K9hqfc7Rfh4[/youtube]
Awatar użytkownika
Lily
Oglądam regularnie xD
Posty: 226
Rejestracja: 04 mar 2011

Re: [2001] Harmful Insect

Post autor: Lily » 17 wrz 2011

Widziałam ten film już dość dawno temu, ale nie wiem, jakoś zupełnie do mnie nie trafił. Co by o nim powiedzieć... Niepotrzebne dłużyzny, zbyt wiele wątków które są niejasne. Dobrze jak film pozostawia po sobie pewne pytania, ale tutaj przez większość filmu zastanawiałam się "o co do cholery chodzi?". Kim był trup którego znalazła dziewczynka? Po co podpalili dom benzyną? Od kogo i do kogo były fragmenty listów pojawiających się przez cały film? I tak dalej...
Nie dowiedziałam się też czym był tytułowy szkodnik. Nie wiem, może jestem za głupia na aż tak ambitne kino, ale jakoś zupełnie nie czuję klimatu tego filmu. Nie podobał mi się, wynudziłam się niemiłosiernie...
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 897
Rejestracja: 30 maja 2010

Re: [2001] Harmful Insect

Post autor: Snake » 17 wrz 2011

Tutaj dwa wywiady, w których Shiota wyjaśnia sens tytułu oraz opisuje małą wpadkę ze swojej strony, dotyczącą podpalonego domu, ciekawe, więc nie będę streszczał :

http://www.midnighteye.com/interviews/a ... iota.shtml" onclick="window.open(this.href);return false; (pierwsza część wywiadu jest o Szkodniku)
http://www.sfbg.com/36/23/shiota.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Listy (ciągle spóźnione) były od jej nauczyciela z którym łączył ją specjalny związek (w tym filmiku który zamieściłem jest o nim mowa), o ile dobrze pamiętam, natomiast trup to był chłopak (na filmiku od 2:05, to nie ten gość z klasy), z którym chwilę się zadawała (ten co wymuszał kasę, ładując się pod koła samochodów)
ODPOWIEDZ