[2003] Bright Future / Akarui Mirai

filmy z Japonii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Azzel
Grupa Trzymająca Władzę

[2003] Bright Future / Akarui Mirai

Post autor: Azzel » 19 gru 2010

Bright Future [2003]
Obrazek

tytuł: Bright Future
zromanizowany tytuł: Akarui mirai
japoński tytuł: アカルイミライ
reżyseria: Kiyoshi Kurosawa
scenariusz: Kiyoshi Kurosawa
data premiery: 18 styczeń 2003
czas trwania: 92 min

Obsada:
Joe Odagiri - Yuji Nimura
Tadanobu Asano - Mamoru Arita
Tatsuya Fuji - Shinichiro Arita
Takashi Sasano - pan Fujiwara
Marumi Shiraishi - pani Fujiwara
Hanawa - Ken Takagi
Hideyuki Kasahara
Ryo Kase - Fuyuki Arita
Miyako Kawahara
Chiaki Kominami
Ken'ichi Matsuyama
Yoshiyuki Morishita - Mori
Sayuri Oyamada - Miho Nimura
Ryo - prawnik
Sakichi Sato
Tetsu Sawaki - Kei

Opis:
Dwójka przyjaciół: Mamoru i Yuji, żyją bez konkretnego celu w życiu. Oboje pracują fabryce początkowo jako pracownicy tymczasowi, z myślą poszukiwania dalszej pracy, jednak gdy właściciel fabryki proponuje im stałą posadę, z braku innych perspektyw, decydują się ją przyjąć. Z czasem ich szef zaczyna wkraczać w ich prywatne życie. Mamoru, widząc narastającą frustrację Yujiego z tego powodu, zabija właściciela fabryki, za co dostaje karę śmierci. Przed wyrokiem prosi Yujiego by zajął się jego meduzą, którą starał się przystosować do życia w warunkach poza morzem. W tym czasie również w życiu Yujiego pojawia się ojciec Mamoru, który stara się zrozumieć postępowanie swojego dawno niewidzianego syna.

trailer:
[youtube]EUT7wkew3iM[/youtube]

Ode mnie:
Osobiście bardzo mi się podobał film. Ma dla mnie ten specjalny klimat japoński, swojego rodzaju ciszę, która każe zastanowić się nad tym co się dzieje i dlaczego, nie dając jednoznacznych odpowiedzi. Jest to dla mnie opowieść o więzach międzyludzkich, o pokoleniach, ich styczności. Głowna para bohaterów przedstawia typowy dla obecnych czasów nihilizm młodszych pokoleń. Bohaterowie nie wiedzą czego chcą od życia, wybory podejmują bardziej na zasadzie - "czemu nie?" niż dlatego że właściwie tego właśnie pragną. Chyba los Yujiego ma symbolizować wypuszczona w złości meduza, która po znalezieniu się w nieprzyjaznym dla niej środowisku, zaaklimatyzowawszy się w nowych warunkach, rozpoczyna drogę do swojego celu. Tak też Yuji, dzięki znajomości z ojcem przyjaciela zaczyna odkrywać coś ważnego w jego życiu.
Do tego wszystkiego scena końcowa. Ojciec mówi "ja już nie mam czasu". Młodzież na ulicy, włócząca się bez celu.
Dodam tylko że obejrzałam ten film głownie przez to ze piosenka przewodnia jest jednego z moich ulubionych zespołów - The back horn, która tworzy dodatkowo świetny klimat do filmu.
Tu song:
[youtube]XOpRh1qNiYU[/youtube]

Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: [2003] Bright Future / Akarui Mirai

Post autor: Snake » 26 gru 2010

Na początku film wydaje się być dziwny (co nie jest tak bardzo zaskakujące, w końcu gra w nim Asano ;) ) , ale później jest jeszcze dziwniejszy.

Film jako jedna wielka metafora sprawdza się, motyw meduz naprawdę świetny, ciekawe wyprane z kolorów ujęcia, czy shoty ze "słabej kamery" (no i "samochodowa kamera" - wizytówka filmu), specyficznie ubrani bohaterowie i to napisała Azzel, ma tę ciszę, która sprzyja "kontemplowaniu" się przed ekranem.

Z drugiej strony Bright Future ciężko się ogląda. Minimalistyczne dialogi, długie ujęcia, z których część poza klimatem niczego nie wnosi, dezorientujący, brudny klimat.

Ja odebrałem działania głównych bohaterów jako
Spoiler! bunt przeciwko kapitalizmowi/społeczeństwie, o czym świadczyły koszulki dzieciaków z Che Guevarą. Główni bohaterowie planowali właśnie coś w rodzaju buntu i sprzeciwu, a meduzy stały się swoistym atakiem wymierzonym w społeczeństwo - prawie jak akt terrorystyczny. Oczywiście także niemożność odnalezienia się w rzeczywistości, czy konflikt pokoleń także były bardzo ładnie ukazane, a meduzy, które zaadoptowały się do nietypowych warunków, rozmnożyły i zaczęły płynąć w stronę morza, je również można na wiele sposób interpretować. Z filmu można spokojnie napisać wielostronicowe interpretacje, bo np. co znaczyło to, że postać którą grał Asano, wróciła i zniszczyła wszystkie urządzenia do krewetek ? Jego plany zostały źle zrozumiane, rozmyślił się, itp. W końcu podczas śmierci przekazał w sprytny sposób "kolej na twój ruch" , a wcześniej nie zaakceptował bierności kolegi

Niezły film, ale raczej dla specyficznego grona odbiorców.

6/10

PS. Film był podobno wyświetlany w jakimś polskim kinie, z polskimi napisami. A to ciekawostka, też tak chcę ;)
ODPOWIEDZ