[2005] Yamato

filmy z Japonii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
evelinux
Doramowy maniak

[2005] Yamato

Post autor: evelinux » 13 maja 2011

Yamato

Obrazek
romanizacja: Otoko-tachi no Yamato
japoński: 男たちの大和
reżyseria: Junya Sato
scenariusz: Junya Sato - na podstawie powieści "Ketteiban Otoko-tachi no Yamato" Jun Henmi
produkcja: Haruki Kadokawa, Noriko Koyanagi, Sunao Sakagami, Tan Takaiwa
kamera: Yoshitaka Sakamoto
muzyka: Joe Hisaishi
premiera: December 17, 2005
czas: 145 min.
dystrybucja: Toei
budżet filmu: ¥2,500,000,000
rys historyczny: tutaj i tutaj

Obrazek

występują:
Takashi Sorimachi jako Shohachi Moriwaki
Shido Nakamura jako Mamoru Uchida
Kenichi Matsuyama jako Katsumi Kamio (15 lat)
Tatsuya Nakadai jako Katsumi Kamio (75 lat)
Aoi Yu jako Taeko
Junichi Haruta jako Hisao Koike
Ryo Hashizume jako Yoshiharu Kojima
Ryuzo Hayashi jako Ryunosuke Kusaka
Hiroyuki Hirayama jako Tamaki
Hirotaro Honda jako Tetsuzo Furumura
Sosuke Ikematsu jako Atsushi
Kenji Kaneko jako Machimura
Hiroshi Katsuno jako Nobue Morishita
Umitarou Nozaki jako Jiro Nomura
Eiji Okuda jako Kosaku Ariga
Hiromi Sakimoto jako Sumio Tsuneta
Kayoko Shiraishi jako Sue Kamio
Kyoka Suzuki jako Makiko Uchida
Noboru Takachi jako Kawazoe
Atsuko Takahata jako Tsune Tamaki
Kenji Takaoka jako Shiro Mogi
Shinobu Terajima jako Ayako
Kenta Uchino jako Tetsuya Nishi
Dai Watanabe jako Toshio Date
Tetsuya Watari jako Seiichi Ito
Jundai Yamada jako Masao Karaki
Kimiko Yo jako Sayo Nishi

Obrazek

o czym to: (opis z płytki dvd) Makiko Uchida jest przybraną córką jednego z oficerów służących podczas drugiej wojny światowej na okręcie Yamato. W 60-tą rocznicę jego zatopienia, przybywa do portu w południowej Japonii, z nadzieją znalezienia łodzi, która byłaby w stanie zawieźć ją do ostatniego miejsca spoczynku okrętu i jego załogi. Przypadkiem trafia na Katsumi Kamio, jednego z garstki ocalałych z tragedii marynarzy. Podczas wyprawy do zbiorowej mogiły tysięcy poległych, odbywają jednocześnie podróż w czasie. Wspominają okoliczności ostatniej wyprawy słynnego pancernika oraz swoich utraconych bliskich...

ode mnie: Czekała mnie dziś nauka na japoński.. no i cóż miałam poradzić.. od rana specjalnie nie włączałam kompa, żeby nie kusił.. ale.. przypadkiem weszłam do sypialni, w której mieści się zbiór filmów na dvd chłopaka mojej mamy.. i zaczęłam przeglądać.. odkryłam japoński film.. no to myślę sobie.. ciekawe czy znam jakiegoś aktora.. ale na okładce oczywiście nie wypisali obsady, wiec stwierdziłam, że puszczę sobie początek i zobaczę czy kogoś znam.. no i jak puściłam, tak przepadłam bezwzględnie.. na 2 godziny i 20 minut. Co mnie (osobę trzymającą się z daleka od filmów wojennych) tak zachwyciło w tym filmie?? Długo się nad tym zastanawiałam.. Przede wszystkim, pięknie opowiedziana, smutna historia. Piękna muzyka. Efekty specjalne - sam statek i sceny walki. No i sposób w jaki ukazano tu relacje międzyludzki. To wszystko składa się na świetną lekcję historii - lekcję, która poucza widza, jak i postaci biorące udział w wyprawie do wraku, a są tam przedstawiciele trzech pokoleń. Naprawdę nie wiem kiedy mi te 2,5 godziny zleciały.. Jak dla mnie, laika i kobiety, film po prostu niesamowity! Nie wiem czy to dlatego, że film był naprawdę wzruszający czy dlatego, że mój organizm żądał łez, ale na ostatnich 20 minutach po prostu ryczałam jak bóbr.. mimo, ze od początku wiadomo było jak skończy się ta historia.. do tego te sceny walki, krew, strzały.. to wszystko.. w pewnym momencie nie mogłam aż na to patrzeć.. okropne to było.. brutalne.. ale prawdziwe.. prawdziwa lekcja historii. Gorąco polecam, nie tylko panom.

Obrazek

moja ocena: 10/10

ODPOWIEDZ