[2007] The Foreign Duck the Native Duck and God

filmy z Japonii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reira
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 1265
Rejestracja: 17 gru 2009
Lokalizacja: Singapur

[2007] The Foreign Duck the Native Duck and God

Post autor: Reira » 02 paź 2011

The Foreign Duck the Native Duck and God in a Coin Locker
znane też ze względu na za długi tytuł jako The Foreign Duck the Native Duck and God lub po prostu Ahiru to kamo no koinrokka.


Tytuł oryginalny: アヒルと鴨のコインロッカー
Reżyseria: Yoshihiro Nakamura
Scenariusz: Kotaro Isaka (powieść), Yoshihiro Nakamura (scenariusz)
Premiera: 23.06.2007
Czas trwania: 150 min

OBSADA:
Hamada Gaku - Shiina
Eita - Kawasaki
Seki Megumi - Kotomi
Tamura Kei - Dorje
Hirata Kaoru
Kimura Midoriko
Matsuda Ryuhei
Nagira Kenichi
Otsuka Nene - Reiko
Okada Masaki
Seki Akio

Właściwie to nie jestem pewna, czy wciągnęłam ten tytuł na swoją listę rzeczy do obejrzenia ze względu na Ryuheia Matsudę, czy może ze względu na Isakę Kotarou. Na podstawie dzieł tego pisarza powstał Pierot, Shinigami no seido czy A Cheerful Gang Turns the Earth z młodszym Matsudą.

W każdym razie film jest świetny, wesoły, a jednocześnie opowiada wzruszającą i tragiczną historię, trochę jak GO, ale bardziej abstrakcyjny (też porusza problem obcokrajowców w Japonii i jest smutna love story) humorystycznie na poziomie Instant Numa, ale bez tak dużych odskoków od rzeczywistości.

Wszystko zaczyna się tego pięknego dnia, kiedy Shiina przyjeżdża na studia do Sendai. Rodzina martwi się, czy sam da sobie radę w obcym mieście, a on ma mnóstwo nowych obowiązków na studiach. Podczas rozpakowywania swoich tobołków poznaje swojego sąsiada Kawasakiego, który od poczatku wydaje się dziwakiem (ale za to jaki przystojny) Opowiada historię o sąsiedzie sąsiada - chłopcu z Butanu, po czym proponuje, żeby razem napadli na księgarnie i ukradli słownik. To dopiero początek tarapatów, w jakie zostaje wplątany Shiina.

Na poczatku, przy pierwszej scenie z Kawasakim łatwo pojąć, o co chodzi, ale w przypływie nierealistycznych scen przestajemy o tym pamiętać. Na koniec wszystko składa się w spójną całość. Tak jak sens historii o Marlonie i Sharon. :fav:

Bardzo mi się podobało. Polecam wszystkim. :thumb:


Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 897
Rejestracja: 30 maja 2010

Re: [2007] The Foreign Duck the Native Duck and God

Post autor: Snake » 11 lip 2012

Początkowo wydaje się, że mamy do czynienia z komedią ze specyficznym żartem - czymś właśnie w rodzaju Satoshi Mikiego, czy Yuyi Ichiego, ale później pojawia się psychologiczne mystery - nie na zasadzie kontrastu, bo ładnie wtopione i przystosowane do stylistyki filmu. Scenariusz to najmocniejsza strona filmu, niektóre sceny podsuwają fałszywe tropy, inne lekko dezorientują, ale tak jak Reira napisała, ostatecznie wszystko jest wytłumaczone i jasne (może aż nadto, odrobina tajemnicy nie zaszkodziłaby).

Najlepszy jak dotąd dla mnie, film tego reżysera, znacznie lepszy od Fish Story.

Przy okazji zarekomenduję The Booth z 2005r - horror psychologiczny też nakręcony przez tego reżysera. Foreign Duck to dopiero jego drugi film nie będący horrorem.
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 897
Rejestracja: 30 maja 2010

Re: [2007] The Foreign Duck the Native Duck and God

Post autor: Snake » 06 paź 2012

Film zostanie wydany w UK przez Third Window Films na DVD, dokładnie 11 stycznia 2013r . Z dodatków, na płycie znajdą się 35-minutowy Making Of, a także usunięte sceny.
ODPOWIEDZ