[2002] The Twilight Samurai

filmy z Japonii
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Morden

[2002] The Twilight Samurai

Post autor: Morden » 04 maja 2006

The Twilight Samurai / Tasogare Seibei [ たそがれ清 兵衛 ]

Obrazek

Reżyseria: Yoji Yamada
Scenariusz: Yoji Yamada, Yoshitaka Asama
Premiera: 02.11.2002
Strona Filmu: imdb

OBSADA:
Hiroyuki Sanada - Iguchi Seibei
Rie Miyazawa - Tomoe
Nenji Kobayashi - Hisasaka Choubei
Min Tanaka - Yogo Zenemon
Ren Osugi - Kouda Toyotarou

Iguchi Seibei jest niskiej rangi samurajem spedzajacym wieksza czesc dnia na pracy swego rodzaju feudalnego magazyniera. W gronie swoich kolegow uchodzi za wyciszonego i wrecz nieszczesliwego. Po zakonczeniu pracy codziennie wraca prosto do domu nie bedac zainteresowanym ciaglymi propozycjami wyjsc na mala popijawke i kobiety.

Kazdego dnia w domu jest przed zmrokiem, przez co opatrzono go przydomkiem Tasogare Seibei. W domu caly swoj czas poswieca dwojce corek i swojej schorowanej matce. Smierc zony obarczyla go wieloma obowiazkami, przez co Seibei na rzecz rodziny zaniedbuje wrecz osobista higiene.

Jego wbrew pozorom monotonne zycie zmienia sie w dniu, w ktorym przyjmuje wyzwanie na pojedynek, stajac w obronie kobiety.

Film ten w Japonii okresla sie gatunkiem "jidaigeki", czyli filmy historyczne z odpowiednia dawka akcji, zazwyczaj utozsamiana z samurajskimi wyzynkami. Tasogare Seibei, mimo iz rozgrywa sie w okresie Bakumatsu [pod koniec, zeby bylo dokladniej], zbyt wielu scen walk nie zawiera. I slusznie, bo nie o to w tym filmie chodzi.

Jest to naprawde przyjemna i barwna historia, ktora ogladalem z czysta przyjemnoscia i polecam ja wszystkim, ktorzy cenia sobie dobra historie ponad wartka akcje.

P.S. - Warto dodac, iz film ten jest remake'iem wiekowej juz wersji tej samej historii. Jesli ktos ma ochote na trailer, moge wrzucic w porzadnej rozdzielczosci, podobnie jak teledysk z Tube.

Awatar użytkownika
Aragami
Kiedy bedę spać? @_@

Post autor: Aragami » 23 lip 2007

shiba pisze:filmie może niema dużo akcji, mało się dzieje ale klimat jest niesamowity i wciąga film 10 na 10:d
Jest to film na podstawie powieści Shuuhei Fujisawy pod tym samym tytułem. jeden z lepszych filmów jakie oglądałem. Przedmówca stwierdził w kilku słowach, że nie ma w nim praktycznie żadnej akcji. Tak - zgadza się. Film jest spokojny i harmoniczny. Opowiada o perypetiach samuraja, który musi pogodzić ze sobą wychowywanie swych córek oraz obowiązki wobec swojego pana. Polecam go praktycznie każdemu. Mimo jakże prostej fabuły klimat jest niezwykły. W sposób perfekcyjny przedstawione zostały przeciwności losu, które (choć trudno w to uwierzyć) dotyczyły również samurajów. (pomimo iż według kodeksu bushido stworzonego przez Musashi Miyamoto 'Droga wojownika oznacza rozważną akceptację śmierci' oraz to iż bezwzględnie powinno się służyć swojemu panu odstawiając życie rodzinne na bok).
Kolejną czescią Sagi jest genijalny Hidden Blade, również na podstawie powieści Shuuhei Fujisawy.
Taki mały spoiler2... dopiero pod koniec filmu dowiadujemy się czym tak naprawdę jest to ukryte ostrze ^_^

Shuuhei Hujisawa napisał również dwie kolejne części odpowiednio pod tytułem: Semishigure "The Samurai I Loved" oraz Bushi no ichibun "Love nad Honor", które również zostały zekranizowane.

Polecam, polecam i polecam
A psik
Awatar użytkownika
Takezo

Post autor: Takezo » 23 lip 2007

Jak dla mnie, każdy film z udziałem Miyazawa Rie jest wart obejrzenia.

Obrazek

Ze swej strony polecam serię NHK 'Musashi', w której zagrała Oshino (ukochaną Sasaki Kojiro).
Awatar użytkownika
Kuririn
Co to jest dorama? o_O

Post autor: Kuririn » 24 lip 2007

Jeden z najlepszych filmów o samurajach nie Kurosawy jaki widzałem oprucz Mibu Gishi Den oceniam go na 9/10
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony

Post autor: margot. » 08 lip 2009

shiba pisze:filmie może niema dużo akcji, mało się dzieje ale klimat jest niesamowity i wciąga film 10 na 10:d
Czy ja wiem, akcje ten film w sobie ma. Nie jest to może film sensacyjny, nie mniej jednak jest parę momentów kulminacyjnych.

Owszem klimat poetycki, produkcja zachowana w duchu samurajskim.
Szkoda tylko, że oglądałam ten po chińsku -_-
btw. jedzenie prochów swojej córki nie należało do przyjemnych rzeczy XD
Awatar użytkownika
lucyfer
Już poznaję aktorów ^^"

Re: [2002] The Twilight Samurai

Post autor: lucyfer » 01 kwie 2015

Jeden z najpiękniejszych filmów mego życia.
ODPOWIEDZ