[1960] The Housemaid

filmy z Korei
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Kontaktowanie:

[1960] The Housemaid

Postautor: Maura » 06 wrz 2009

THE HOUSEMAID

Obrazek

Scenariusz i Reżyseria : Kim Ki-Young
Produkja : Korean Literature Films Co., Ltd
Premiera : 1960-11-03
Czas: 90 min.
Rodzaj : Thriller, Horror

Występują:
Lee Eun-Sim
Joo Jeung-Nyeo
Kim Jin-Kyu

Więcej informacji -> http://www.koreafilm.org/feature/100_20.asp (w ogóle z boku interesująca lista koreańskich klasyków ;) )

Film można obejrzeć online na tej przecudownej, genialnej stronce w wersji HD-> http://www.theauteurs.com/films/2039 (trzeba tylko konto sobie założyć ;) )
Lub też ściągnąć z Lets-look.com (również wymagane konto)

Opis:
Nauczyciel muzyki wraz ze swoją rodziną przeprowadza się do nowego domu. Jego żona stwierdza, że sama nie poradzi sobie z wszystkimi obowiązkami i prosi męża by zatrudnił pomoc domową. W dmostwie zjawia się młoda i atraktcyjna służąca, która wywraca życie rodziny do góry nogami…

* * *

Któregoś pięknego dnia postanowiłam, że trochę doinformuję się na temat klasyków koreańskiego kina, bo przecież nie wypada znać samych produkcji, których starość jest datowana na 15 lat xP Niestety tytułów jest mnóstwo, ale gorzej z ich dostępnością w internecie, zwłaszcza z angielskiemi napisami… W końcu znalazłam ten…(który zresztą niedawno miał swoją premierę na dvd) ale… za to jaka perełka! Okauje się , że The Housemaid to klasyka nie tylko koreańskiego ale również światowego kina. ;) No mnie wbił w fotel i osobiście byłam zachwycona ujęciami, grą (która była taka klasyczna, typowa, taka za którą chyba lubimy stare filmy ;)) i dosłownie chorą atmosferą. W ogóle po jego obejrzeniu miałam takie dosyć niespokojne myśli i zastanawiałam się jak interpretować ten cały chaos w filmie. :roll:
Myślę, że fani Hitchcock’a będą zadowoleni ^^

Macie tu profesjonaly opis i recenzję po angielsku . Naprawdę warto przeczytać ;)
Spoiler! The Housemaid (1960)

A consensus pick as one of the top three Korean films of all time, Kim Ki-young's masterpiece The Housemaid occupies a place all its own within Golden Age Korean cinema. A domestic thriller that builds in intensity right up until its startling resolution, the film doubles as a manic tour-de-force and a cutting satire of the aspirations and values of modern society.

The Housemaid Based on a contemporary news story, the film focuses on a traditional four-member family which has just moved into a two-story home. The husband Dong-shik teaches music to women factory workers, while his wife spends her days at home at the sewing machine, trying to earn enough money to cover the family bills. One day she breaks down from overwork, and Dong-shik asks one of his students to find him a housemaid. However, the maid they hire acts in strange and unpredictable ways, spying on Dong-shik and catching rats with her bare hands. Soon an incident occurs which motivates her to plot a dreadful revenge, and the Confucian order of the household comes crashing down at the hands of the surreptitious housemaid.

Asian cinema, and melodrama in particular, tends to portray the family as the most basic building block of society. Kim's somewhat twisted cinematic vision focuses on how the supposedly stable family unit comes apart under pressure. The two-story home in which Kim sets his film acts as a symbol for Korea's modernizing middle class, yet behind the placid surface we see darker, more primitive elements penetrating into the family's space: construction workers intruding on their daily lives, rats running amok, and the housemaid herself, wreaking havoc with envy and sexual forthrightness.

With inspired editing and a restless camera (not to mention that famous bottle of rat poison), Kim gradually heightens the sense of tension and claustrophobia, creating scenes of startling intensity. The performance he draws out of young actress Lee Eun-shim as the housemaid (on the left in the photo) is unlike anything else shot in Korea in that decade, or indeed ever since. Sadly, her brilliant acting may have ended her career -- it's said that viewers' reactions to her were so strong (audiences reportedly screamed "Kill the bitch!" during screenings) that producers were unwilling to cast her in subsequent films. As for the rest of the cast, Kim Jin-gyu brings a slightly aristocratic air to the role of Dong-shik, while Joo Jeung-nyeo plays the wife with a bland but stubborn determination to preserve appearances at all cost. The children excel in their roles too, including future star Ahn Sung-ki as the young son.

Though it debuted in 1960 as a box-office hit, The Housemaid was never given proper recognition until a retrospective of Kim Ki-young's work in 1997 at the Pusan International Film Festival. Since then, the film has gradually made its way to retrospective screenings around the world, drawing forth surprised and passionate responses from audiences wherever it goes. One hopes that with time, it will escape from the still overlooked confines of 1960s Korean cinema to become recognized as a world classic. (Darcy Paquet)

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
daydreamer4
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: daydreamer4 » 06 wrz 2009

Moja fanatycka dusza sie odzywa *_* - uwielbiam czarnobiałe stare filmy ;) Ja chcę, chcę ;);) Nie wiem kiedy go obejrzę ale i tak dopisuje do listy i idę sciagać xPPP
Obrazek
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: Maura » 01 lis 2009

Łał Jeon Do yeon zagra remake'u The Housemaid *__* W ogóle sam pomysł by zrobić współczesną wersję tego filmu sam w sobie wydaje się naprawdę niezły. Mam tylko nadzieję, że nie spaprzą. Z reguły nie jestem entuzjastką nowszych wersji tego co już było, ale to wygląda zbyt interesująco ^^

http://www.dramabeans.com/2009/10/jeon- ... a-classic/
Obrazek
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: Maura » 25 mar 2010

Wyszedł trailer do remaku

http://www.dramabeans.com/2010/03/the-h ... ser-video/

yay *__________* będzie zmysłowo i to w jakim towarzystwie ^^
Obrazek
Awatar użytkownika
rikli
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: rikli » 25 mar 2010

aż mnie ciarki przeszły ;OOO
ja sie chyba skusze, ide sciagac stara wersje XD
"and it is, because a few inches between two people is a few inches of reservations and rapidly dwindling airspace."
i ship boa with anyone
Awatar użytkownika
agaczu
Wszyscy czekają, aż coś napiszę

Postautor: agaczu » 28 mar 2010

Maura pisze:Łał Jeon Do yeon zagra remake'u The Housemaid *__* W ogóle sam pomysł by zrobić współczesną wersję tego filmu sam w sobie wydaje się naprawdę niezły. Mam tylko nadzieję, że nie spaprzą. Z reguły nie jestem entuzjastką nowszych wersji tego co już było, ale to wygląda zbyt interesująco ^^

http://www.dramabeans.com/2009/10/jeon- ... a-classic/

moje zdanie jest takie, obsada filmu rewelacyjna i juz nie mogę sie doczekac az go obejrze. pomysl na zmiane wieku, bardzo wspolczesny. Seo Woo jako piękna młoda żona :star: jako gospodyni Jeon Do. Nauczyciel muzyki Lee Jung... gdyby mnie ktos taki uczył to bym pewnie nigdy nie przestała grac :)
[img]http://img220.imageshack.us/img220/2563/leesygmx1.jpg[/img]
Awatar użytkownika
mootyl
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: mootyl » 28 mar 2010

kurcze wcześniej nie widziałem tego tematu o.O
zaciekawiłem się nową i starszą wersją... idę oglądać xD aby być przygotowanym na remake :)
♪ Go, Go, Joseon Power Rangers!! xD ♪
Oglądam: Love Rain, A Gentleman's Diginity, Bridal Mask, I Do I Do, Ghost, BIG
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: Maura » 12 kwie 2010

http://www.dramabeans.com/2010/04/the-h ... r-posters/

*_____* Ten pierwszy plakat jest genialny ; )
To chyba najbardziej oczekiwany przeze mnie film w tym roku. Serio, chyba zrobię niedługo temat bo przecież nie można się bez przerwy tutaj stołować - tego pewnie i tak nikt nie obejrzał : (
Obrazek
Awatar użytkownika
daydreamer4
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: daydreamer4 » 23 maja 2010

Obejrzałam (w końcu^^) starą wersję tego filmu. Ciężko mi ocenić czy był dobry czy nie, ale jedno co mogę powiedzieć to ze był aż ciężki od napięcia. Czułam się dziwnie, niepewnie, byłam przytłoczona, wręcz było mi miejscami duszno^^ Sama gra aktorska była właśnie bardzo ciężka, czasami trudna do zniesienia, a narastająca atmosfera szaleństwa wywoływała u mnie poczucie osaczenia, chęć ucieczki ;) W czasie filmu jak to Maura napisała naprawde pojawiają sie dziwne myśli, sprzecznie uczucia - czyste szaleństwo :)
A buteleczka z trucizną chociaż taka malutka, roztacza równie wielki cień nad całym filmem co ogromny i samotny dom Normana Batesa w Psychozie xD
Dziwny i szalony i naprawdę niesamowity film ^^

Jestem ciekawa remake'u ale nie wiem czy współczesny film będzie w stanie oddać tą duszność czarno-białej scenerii ;) Bo chociaż wydawało by się że w filmie nie ma wielkiego napiecia - oczekiwania co sie dalej wydarzy - a jednak aż czułam jakby powietrze zgęstniało dookoła ^^

Powiem szczerze... ufff dobrze że sie juz skończył ;) Baaaaaardzo intensywny film ^^
Obrazek

Wróć do „K-movie”