[2002] Sympathy for Mr. Vengeance

filmy z Korei
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

[2002] Sympathy for Mr. Vengeance

Postautor: Snake » 30 maja 2010

Boksuneun naui geot / Sympathy for Mr. Vengeance /Pan Zemsta

Obrazek

Reżyseria: Chan-wook Park
scenariusz: Jae-sun Lee, Mu-yeong Lee (więcej...)
premiera: 8 czerwca 2007 (Polska) 2007-06-08 29 marca 2002 (Świat) 2002-03-29
produkcja: Korea Południowa
gatunek: Thriller
Obsada : Dae-yeon Lee, Se-dong Kim, Bo-bae Han, Doona Bae, Ha-kyun Shin, Song Kang-Ho,, Ji-Eun Lim

pierwszy element "trylogii zemsty": Pan Zemsta, Old Boy, Pani Zemsta

http://www.imdb.com/title/tt0310775/
http://www.filmweb.pl/Pan.Zemsta

Mroczny thriller będący pierwszym elementem "trylogii zemsty", w skład której wchodzą również "Oldboy" oraz "Pani Zemsta". Dong-jin, bogaty właściciel fabryki, w której pracuje Ryu, dowiaduje się, że jego córeczka została uprowadzona. Kiedy porywacze domagają się okupu, Dong-jin bez chwili wahania spełnia ich żądanie. Wkrótce dowiaduje się, że mimo to jego dziecko zostało zabite. Wtedy planuje krwawą zemstę.

Pierwsza część bardzo znanej trylogii zemsty (Pan Zemsta, Oldboy, Pani Zemsta) i dla mnie zdecydowanie najlepsza część !
Widziałem wątek o Oldboyu, ale jestem przekonany, że każda z części tej trylogii zasługuje na oddzielny temat.

Fabuła, choć niby bez takiego rozmachu jak w następnych częściach, to bardzo ciekawa, interesująca i cały czas trzymająca w napięciu. Przemoc znakomicie wsiąknęła w cały tragizm tej historii i jest ukazana bez pardonu, bez oszczędzania widzom mocnych scen, ale także bez jakiejkolwiek nachalności, tutaj przemoc jest integralną częścią całej tej historii.

Jest gorzko i bardzo ciekawie. Pomimo ogólnego wrażenia zimna, surowości, apatii, bohaterowie nie są wcale odrealnieni, sztuczni, czy antypatyczni.
Ukazana zemsta jest zupełnie inna niż w pozostałych częściach, ale ta mocna adaptacja antycznej, greckiej tragedii na mnie zrobiła większe wrażenie niż choćby pełna przepychu, magii, czy artyzmu Pani Zemsta.

Na początku Pana Zemsty bryluje Bae Doona - kolejna super rola tej aktorki, ale też i postać w jaką się wciela jest niezwykle intrygująca. Co do pozostałych ról, było dobrze, nic w tej kwestii nie mam im do zarzucenia (no, może poza Kang-ho Song , który gra w każdym koreańskim filmie ;) )

Niezwykle intensywna tragedia, świetne połączenie żywych, ciepłych postaci z zimną, smutną i niekrzepiącą zemstą.

Ps2. Jak uszeregowalibyście trylogię zemsty od najlepszego filmu ?
Ja tak : 1 Pan Zemsta 2Oldboy 3 Pani Zemsta

Awatar użytkownika
boom_boom
już nie Lady

Re: [2002] Sympathy for Mr. Vengeance

Postautor: boom_boom » 24 lip 2010

Z pewnością bardzo dobry film, ale... Nie mam tak mocnych nerwów.

<Spoilery>

Zgadzam się, że fabuła miała coś w sobie, że trzymala w napieciu, ale.. aż za bardzo byłam spięta na tym filmie. Od kiedy pokazali straszny dla mnie, anemika o fobii białego fartucha, akt pobierania krwi, już mi było trudno. A to było jeszcze nic. Krew się lała na prawo i lewo, nie tylko ze strzykawek. Z tętnic, brzuchów... Bez żadnego ostrzeżenia, bez odwracania kadru, bardzo celowo. I chociaż wiem, że taki był zamysł filmu, to już się zastanawiałam, czy nie wyłączyć mimo wszystko, bo trochę to było za dużo. Nie wszystko jest dla wszystkich.
Ale jednak na tyle spodobali mi się bohaterowie, że poczekałam do końca. Zemsta się dokonała we wszystkie strony. I zgodnie z zapowiedziami. Strasznie mroczny ten film. Dobrze zrobiony, ma ciekawą treść, ale do takiej formy trzeba przywyknąć. W "Oldboyu" jest jakoś mimo wszystko delikatniej, bardziej oddziaływano na wyobraźnię. Tu już niczego nie trzeba sobie wyobrażać. Wszystko jest realne do bólu- topielce, trupy zakopywane pod warstwą kamieni, obłąkani ludzie...

Czy film mi się podobał? ...... Na pewno historia.
I jak zwykle podoba mi się brutalność, to chyba jestem za słaba na to kino.
Obrazek

Wróć do „K-movie”