[2007] Hansel and Gretel

filmy z Korei
Awatar użytkownika
Eggie
Doramowy maniak

[2007] Hansel and Gretel

Postautor: Eggie » 15 lip 2010

Obrazek

alternatywne tytuły : Jaś i Małgosia, Henjelgwa Geuretel
reżyseria: Pil-Sung Yim
scenariusz: Pil-Sung Yim
premiera: 27 grudnia 2007 (Świat)
produkcja: Korea Południowa
gatunek: Dramat, Fantasy, Horror

Obsada:
Shim Eun Kyeong (심은경) as Young-hee (영희)
Cheon Jeong Myeong (천정명) as Eun-soo (은수)(Gang-jeok)
Eun Won Jae (은원재) as Man-Bok (만복)
Jin Ji Hye (진지희) as Jung-Soon (정순)
Yeong-Nam Jang (장영남) as Soojeong (Someone Special, Murder, Take One)
Kyeong-ik Kim (김경익) as Kyoung-sook

Opisik:
Jest to koreański horror na luźnej podstawie bajki Andersena; powiedziałąbym raczej, że w sumie tytuł ma więcej wspólnego z faktem, że dzieci tę książeczkę czytają.
Eun Soo jedzie boczną drogą, spiesząc się do chorej matki i jednoczesnie gadając przez telefon. Nic dziwnego, że natychmiast wpada na drzewo (próbując COŚ ominąć). Długo szuka drogi przez las, aż pada nieprzytomny. Znajduje go pewna dziewczyna, która mówi, iż mieszka nieopodal, ich dom znajduje się w lesie. Eun Soo przyjmuje jej ofertę i zostaje u nich na noc. Oprócz Young-hee jest jeszcze dwójka rodzeństwa i ich rodzice. Dom jest dziwaczny i Eun soo ewakuuje się następnego dnia w wielkim pośpiechu. Tylko po to, by po całym dniu wędrówki znów trafić na ten sam dom...

Ode mnie:
Nie chce spojlerowac, ale powiem tylko, że nie szykujcie sie na horror, bo horror to jst tylko z nazwy. Niemniej, trochę suspensu jest, smutna historia, trochę magii i mamy całkiem zgrabny film. Mi się dosyć podobał, tylko że wybrałam go ze względu na jego horrorową nalepkę więc pod tym względem sie zawiodłam. Ale wiele motywów przywołuje ciarki na plecach, zwłaszcza ten dziwnaczny dom i tony zabawek (ja się boję clownów i takich tam...).
Niemniej polecam.

www.annyeongtozamalo.wordpress.com
Awatar użytkownika
Volli
Grupa Trzymająca Władzę

Re: [2007] Hansel and Gretel

Postautor: Volli » 15 lip 2010

:D Bardzo lubię ten film... Z kilku różnych powodów... Widziałam go jakiś czas temu i jakoś dobrze mi w pamięci utkwił.

Co to tego czy horror - nie horror - Hmmm... to zależy co się pod tym pojęciem rozumie... dla mnie ma on wiele cech horroru. Krew się tu co prawda nie leje strumieniami, nikt nikomu gardeł nie podrzyna, mózgu na ścianie nie uświadczysz, ale sama atmosfera robi się w pewnym momencie bardzo gęsta i napięta a dość specyficzne posiłki i tony zabawek (te wszechobecne króliczki - brrrr..) przyprawiają o dreszcze (trauma po laleczce Chucky). Do tego dochodzi jeszcze dość klaustrofobiczne uczucie związane z próbami wydostania się z domu i lasu...

W ogóle od momentu przybycia do domku rodzeństwa wszystko przypominać zaczyna piękny sen... i pewnie główny bohater nie miałby nic przeciwko śnieniu go dalej, gdyby nie fakt, że nie potrafi się z tego snu obudzić... W dodatku wszelkie próby "wybudzenia" kończą się raczej przykro :D ...

No i jest jeszcze tajemnica rodzeństwa... No i przeszłość stanowiąca do tej tajemnicy klucz... Bo jeżeli nawet strach i pozorne okrucieństwo (ot! przewrotność właśnie - świat udający idealny najpierw wydaje się nieco makabryczny ale w miarę rozwoju wydarzeń odnosi się znowu wrażenie, że to odczucie było jednak na wyrost i wynikało ze zbyt pochopnie wyciągniętych wniosków...) onirycznego świata jest niczym w porównaniu do okrucieństwa świata realnego... I właśnie ten fragment - powrót do realnej przeszłości wydawał mi się najstraszniejszy i najbardziej "horrorowaty" w całym filmie.

Poza tym - zdjęcia, scenografia, i przede wszystkim - kolorystyka tego filmu na długo zapadają w pamięć... Ten domek to rzeczywiście taka "piernikowa chatka" - lukrowana, kolorowa - przy czym kolorystyka zdecydowana, dominują barwy podstawowe (i pochodne I stopnia :D ) we wszelkich odcieniach i przeważająco - w ciepłych tonacjach... To te barwy wprowadzają taką właśnie duszną atmosferę, uczucie sztuczności, przesytu, nienaturalnego przesłodzenia, czasami wręcz wynaturzenia. Bardzo mi z resztą ten film - i ze względu na koncepcję, kolorystykę i senny klimat - przypominał "Labirynt Fauna"...

Ale wracając do klasyfikacji gatunkowej (której z resztą pasjami nie cierpię) - powiedziałabym, że ten film stoi na granicy horroru i baśni. Albo może raczej, że jest to baśń okrutna, której można się przerazić - taka jakie spisywali Bracia Grimm. Wersja, w której złe siostry kopciuszka rzeczywiście obcinają sobie palce i pięty aby pantofelek pasował na stopę.

[edit] Ha, ha - a co do tytułu... Hmmm... dzieci czytają książeczkę, a jakże, ale mnie osobiście wydaje się, że tytuł ma akurat bardzo dużo wspólnego z treścią, tylko że został wybrany dość przewrotnie... :D Na pewno nadużyciem byłoby stwierdzenie, ze jest to ekranizacja bajki o Jasiu i Małgosi... Tym niemniej - przynajmniej dla mnie - jest to "Jaś i Małgosia" opowiadający historię co się stało po tym gdy dzieci z ofiary stały katem i wsadziły czarownicę do pieca, objąwszy we władanie Piernikową Chatkę. :D

Oj! Jak zwykle się rozpisałam, więc może już na tym poprzestanę :wink: . W każdym razie chyba warto zobaczyć.
:volli:
Awatar użytkownika
Eggie
Doramowy maniak

Postautor: Eggie » 15 lip 2010

Kiedy mówię, że horror to tylko z nazwy, mam na mysli, że mnie to osobiśnie nie przestraszyło, jak niektóre. Absolutnie nie mówię tu o krwi etc bo tego nie znoszę. Po prostu - były ciarki, ale tak naprawdę to mnie ten film nie nastraszył.
Co mu absolutnie nie ujmuje pod innymi względami :)

Ja również zwróciłam uwagę na kolorystykę, jak już powiedziałam, te wszystkie zabawki, dom po prostu mnie o dreszcze przyprawiały.. A najbardziej jak pokazali portret rodzinny i rodzice mieli taki królicze maski na twarzach... O.o
www.annyeongtozamalo.wordpress.com
Awatar użytkownika
Volli
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Volli » 15 lip 2010

Jaaaaa.... maski na twarzach były w dechę... [brrrr....] ... i strych, strych... tam tez mnie ciarki przechodziły... noooo i tajemnicze drzwi w ogrodzie...

Mi się wydaje, że problem z "baniem się" w tym filmie jest taki, że wszystkie tajemnice były zbyt szybko wyjaśniane, albo nie, może inaczej, że zbyt szybko można było zrozumieć motywy postępowania bohaterów i przez to nie było zbyt wielkiego strachu o los postaci z którą się (chyba) widz miał najbardziej utożsamiać... Bo ja się na przykład bałam (i to nawet dość mocno) do momentu w którym nie uświadomiłam sobie tego właśnie... A potem to już faktycznie pod tym względem powietrze jakby uszło i klimat się lekko zmienił...

A! I jeszcze podobało mi się zakończenie, chociaż moralizatorskie takie trochę...
:volli:
Awatar użytkownika
evelinux
Doramowy maniak

Postautor: evelinux » 12 mar 2011

właśnie go obejrzałam.. juz go kopę lat temu ściagnęłam bo mi sie opis spodobał.. i tak akurat dziś naszła mnie chęć obejrzenia.

moje wrażenia z obejrzenia? PO PROSTU ZA*EBISTY JEST TEN FILM! brak mi słów na jego epickość.. 10/10

w ogóle cały ten fakt, że do końca sie nie jest pewnym czy te dzieci są tak na prawdę złe czy dobre.. że nie wiadomo do samego końca jak sie stamtąd wydostać i dlaczego taki swiat poza światem w ogóle istnieje..

poza tym oczy tego chłopczyka wygladają centralnie jak oczy Kim Buma.. jakby mi ktoś powiedział że to młody KIm Bum to bym na pewno uwierzyła xD
Obrazek
KOREA: | Flames of Desire | Playful Kiss | Paradise Ranch | Time Slip Dr Jin | Operation Proposal | I do, I do |
JAPAN:
TAIWAN: |Why Why Love | Love Keeps Going | Hayate the Combat Butler | Absolute Darling |
Awatar użytkownika
sami00
Co to jest dorama? o_O

Postautor: sami00 » 14 mar 2011

Ja ten film oglądałam już łohoho i jeszcze trochę temu xD
Ale doskonale go pamiętam! Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam!

Oczywiście zgadzam się z opiniami że to horror ale nie horror, osobiście mnie nie przestraszył, oczywiście były momenty napięcia ale nie to żebym się chowała pod kocem i zasłaniała oczy. Ja już tyle horrorów obejrzałam w życiu że czasem mam wrażenie że już nic na mnie wrażenia nie zrobi dlatego zamiast skupiać się na tych strasznych wątkach to ja często skupiam się na historii w tle - jakkolwiek by tego nie ująć.
Dlatego nie oceniam już horrorów za ich straszność a to o czym są i jakie mają "przesłanie"

Tutaj bardzo podobała mi się historia i klimat! Oczywiście jeden z moich ulubionych 10/10
xoxo
[center]H U G S ~[/center]
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 25 lis 2011

Jeśli ktoś ma zamiar oglądać, to polecam w HD. Wizualnie jest rewelacyjnie. Scenerie odpicowane na dziecięcą fantazję, fajne zdjęcia i efekty specjalne, nasycone kolory, bajkowe kostiumy - miodzio !

Myślę, że na dłuższej liście obowiązkowych filmów z Korei umieściłbym Hansela. Podzielam zachwyty z powyższych komentarzy i żeby się nie powtarzać dodam, że obsada jest całkiem sympatyczna, m.in główny bohater, ale też i dzieciaki (Shim Eun Kyeong chyba była najlepsza, zawstydziła dorosłych swoją grą - ale widzę, że mimo młodego wieku jest już nieźle obeznana z ekranem)

Początek bajki jest bardzo interesujący, później jest nieco słabiej, a ending wręcz rozczarowuje, mimo tego ogólnie jest ciekawie.

Z ciekawostek, przeczytałem alternatywną interpretację :
cała podróż do bajkowego miejsca mogła być podróżą bohatera wgłąb siebie - do ukrytego w każdym człowieku dziecka - stąd między innymi jego dodatkowa rola, jako dręczyciela z sierocińca

7/10 i serduszko ;)

Wróć do „K-movie”