[2010] Poetry

filmy z Korei
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

[2010] Poetry

Postautor: anna-banana » 20 lis 2010

Obrazek

Tytuł:Poetry 시 (Si)

Reżyseria: Lee Chang-dong (이창동)

Scenariusz: Lee Chang-dong (이창동)

Gatunek: Dramat
Czas:139min
Data premiery ( South Korea) : 2010/05/13

Obsada:
Yoon Jung-hee - Yoon Jung-hee
Lee David - Lee David
Kim Hee-ra - Elder Kang
Ahn Nae-sang - Ahn Nae-sang

Opis:
Mi-ja (Yoon Jung-hee) żyje w małym miasteczku wychowując sama wnuka, jest także chora na Alzheimera. Pomimo trudów życia posiada ona dziecięca niewinność i ciekawość, zaczyna zagłębiać się w świat poezji kiedy zapisuje się na zajęcia z pisarstwa. Ale kiedy poznaje szokujące wiadomości musi przeciwstawić się ciemnej stronie życia i wziąć sprawy w swoje ręce.

Film wygrał na festiwalu w Cannes w kategorii Najlepszy scenariusz.

[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: [2010] Poetry

Postautor: Snake » 20 lis 2010

Poetry nie bierze udziału Blue Dragon Film Awards tylko dlatego, że reżyser jest skonfliktowany z tą akademią (a pewnie miałby szanse na nagrody, nie tylko nominacje)

Film o sporych walorach artystycznych i z ciekawym pomysłem fabularnym (starsza kobieta zapisuje się na lekcje poezji i poznaje nowych ludzi i nowe idee ; zaczyna się u niej rozwijać Alzheimer, ale ten wątek schodzi na dalszy plan ; ma nietypowe relacje z córką ; jej wnuk przysparza jej wielu kłopotów ; zakończenie bardzo ciekawe, wpisujące się w stylistykę filmu)
Mimo wszystko mnie jednak nie porwał, ale wiele osób bardziej go doceniło, zatem wstrzymuję się od nieudzielenia rekomendacji. Jeden z ważniejszych koreańskich filmów roku.
Awatar użytkownika
caporal
Oglądam regularnie xD
Kontaktowanie:

Postautor: caporal » 26 lis 2010

Piosenkarka Park Ki Young (którą bardzo cenię) po obejrzeniu filmu na festiwalu, postanowiła nagrać piosenkę, która moim zdaniem, jest jedną z najpiękniejszych w jej dorobku.
Wysłuchać i pobrać można TU
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: margot. » 26 lis 2010

Uwaga mogą być spoiler2y!

Nie no film jest dobry, tło społeczne gdzie babcia wychowuje swoje wnuka, który całkowicie nie ma do niej szacunku, a ona ostatkami swoich sił próbuje zarobić na ich życie. Oczywiście o matce chłopca nic nie wiadomo praktycznie. Do tego babcia sama nie wierzy w siebie, w swoje siły, a na końcu udaje jej się stworzyć naprawdę dobry wiersz. Jednego czego nie rozumiem to tego wątku z tym że babcia musiała zapłacić za milczenie pewnej osoby żeby uratować swoje wnuka, ogólnie wątek rozumiem, ale nie rozumiem tych dziwnych relacji jej pomiędzy innymi ojcami dzieci. Z ich strony praktycznie nic nie było widać, żadnych problemów, tylko ciągle się dopytywali czy babcia uzbierała już pieniądze. No i ta końcówka, skoro babcia zapłaciła swoją część którą miała zapłacić jako odszkodowanie, to czemu nagle po tym zabrali jej wnuka?
I też z drugiej strony niby ten wnuk wiedział że zrobił źle, ale żadnej skruchy ani nic po nim nie było widać. Tak samo po jego kolegach którzy dopuścili się aktu gwałtu na młodszej koleżance. Ich życie toczyło się dalej tak samo, na nic nie zważali a ich rodzice za plecami cicho wszystko załatwiali. No ale nie do końca, jak po końcówce widać. Strasznie nie wyraźnie ten wątek wyszedł.
"It's hard to tell that the world we live in is either a reality or a dream"
"Bin jip"
Awatar użytkownika
Miguel
Co to jest dorama? o_O

Postautor: Miguel » 03 sty 2011

Obejrzałem Poetry, które wywarło na mnie niesamowite wrażenie. Piękny film.

Po więcej, zapraszam do mojej recenzji:

http://www.playback.pl/article/show/2847/poezja
Awatar użytkownika
Eggie
Doramowy maniak

Postautor: Eggie » 07 gru 2012

Kilka tygodni temu poszczaliśmy to na naszym wieczorku filmowym. Film może nie z tych do których bym wróciła, ale na pewno jeden z tych, który mnie ogromnie poruszył.

Naprawdę człowieka wciąga ten film, kontrast między tymi poważnymi rzeczami, które się wokół babci dzieją i tymi "małymi", jak poezja którą probuje napisać jest prawie że groteskowy. Dobre występy aktorów, którzy byli bardzo wiarygodni. Krew mi sie gotowała, jak patrzyłam na tego wnuka...

Co do sprawy tego samobójstwa, to wydaje mi się, że intencje były dwojakie. Osobiście uważam, że ona poszła, zaszantażowała tego starszego pana, któremu te pieniądze i tak potrzebne nie były i dała tej potrzebującej matce odszkodowanie. Gdy już się upewniła, że ta kobieta ma pomoc, wysłała chłopaków do więzienia mimo wszystko. Żeby jednak stała się sprawiedliwość. Był to chyba też jedyny sposób, żeby zdyscyplinować wnuka z którym sobie nie radziła i pokazać mu, że za błędy się płaci.
Była wśród nas jeszcze druga teoria, że przez swoją chorobę babcia zdałą sobie sprawę, że wkrótce może umrzeć i oddała wnuka gdzieś, gdzie "się nim zajmą"... Dla mnie brzmi to trochę... strasznie, ale to Korea, kto to wie...

Trochę mnie dziwi postawa tej córki, ale znowu - to Azja.

W każdym razie ja polecam ze swojej strony.
www.annyeongtozamalo.wordpress.com

Wróć do „K-movie”