[2009] A Brand New Life

filmy z Korei
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

[2009] A Brand New Life

Postautor: Snake » 23 lut 2011

Obrazek

inne tytuły: Travelers , Yeohaengja
reżyseria: Ounie Lecomte
scenariusz: Ounie Lecomte
premiera: 20 maja 2009 (Świat)
produkcja: Francja, Korea Południowa
gatunek: Dramat
obsada: Kim Se-Ron , Park Do-Yeon , Ko Ah-Sung , Park Myeong-Sin , Sol Kyung-Gu
nagrody : 5 zwycięstw + 1 nominacja

alternatywne postery :
Obrazek Obrazek

opis (filmweb)
Inspiracją do powstania filmu były podobne doświadczenia reżyserki Ounie Lecomte w seulskim sierocińcu św. Pawła w latach 1975-76. 9-letnia Jinhee (Sae Ron Kim) mieszka w małym miasteczku w Korei Południowej. Pewnego dnia ojciec zabiera córkę w daleką podróż. Gdy docierają do obrzeży Seulu, ojciec zostawia dziewczynkę w katolickim sierocińcu prowadzonym przez zakonnice. Jinhee jest zrozpaczona decyzją ojca, nie potrafi zrozumieć dlaczego ją porzucił. Początkowo próbuje uciec, jednak bez powodzenia. Z upływem czasu Jinhee aklimatyzuje się w sierocińcu. Zaprzyjaźnia się ze starszą o 3 lata, Sookhee, która uczy ją różnych sposobów ułatwiających pobyt w "nowym domu". Poznaje także 17-letnią Ye-shin, najstarszą lokatorkę sierocińca, którą z powodu chorego biodra, nikt nie chciał zaadoptować. Jinhee również chciałaby nie ruszać się z miejsca, gdyż wierzy w powrót ojca

linki:
http://www.filmweb.pl/film/Yeo-haeng-ja-2009-508550" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.imdb.com/title/tt1287875/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://asianmediawiki.com/A_Brand_New_Life" onclick="window.open(this.href);return false;

trailer:

Ciężko mi powiedzieć kto był bardziej sympatyczną filmową postacią: Koreanka z tego filmu, czy może Wietnamka z Owl and the Sparrow. Na pewno obie mocno wykraczają poza skalę sympatyczności - takim bohaterkom kibicuje się od pierwszej sceny do końcowych napisów.

Inne skojarzenie może być z filmem też "o dzieciach" Nobody Knows od Koreedy, ale A Brand New Life jest nieco inne. Bardziej osobiste (zwłaszcza sceny z ojcem, które są rewelacyjnie nakręcone), mniej polemizujące, mniej ideologiczne.

Wyżej oceniam dwa inne wspomniane przeze mnie produkcje (japońską i wietnamską), ale ten koreańsko-francuski film zachwycił mnie niewiele mniej.

8/10

Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

Re: [2009] A Brand New Life

Postautor: anna-banana » 23 lut 2011

Miałam zrobić temat o tym filmie,ale Snake mnie ubiegł :)
Długo szukałam tego filmu i napisów do niego,ale kiedy już go zdobyłam byłam w pełni usatysfakcjonowana.
Mnie obok całej tej historii,nie tylko głównej bohaterki, poruszyło to jak fantastyczna młoda aktorka nam rosnie,bo to dziewcze to nikt inny jak prawie główna bohaterka z filmu z Won Binem Ajussi aka The man from nowhere.
Na prawdę ta dziewczynka mnie zadziwia,jak potrafiła ponieść ciężar tego wcale nie łatwego filmu,bo to przecież dramat. Jest to dramat ładnie skrojony,bo przecież łatwo mógł pójśc w kierunku niepotrzebnej ckliwości,przeciez to film o porzuconym dziecku,a tu nie, dostajemy coś co jest ładnie wyważone,gdzie dzieki temu w ostatniej scenie trzymamy kcuki za to by ta mała dziewczynka w końcu odnalazła szczęście z nową rodzina
[center]Obrazek[/center]

Wróć do „K-movie”