[2003] Old Boy

filmy z Korei
Awatar użytkownika
Morden

[2003] Old Boy

Postautor: Morden » 04 maja 2006

Obrazek

Old Boy [ 올드보이 ]

reżyseria: Chan-wook Park
scenariusz: Joon-hyung Lim, Chan-wook Park (więcej...)
premiera: 8 października 2004 (Polska) 21 listopada 2003 (Świat)
produkcja: Korea Południowa
gatunek: Thriller
obsada :
Jin-seo Yun ,Min-sik Choi ,Ji-tae Yu , Su-hyeon Kim, Hye-jeong Kang

drugi element "trylogii zemsty": Pan Zemsta, Old Boy, Pani Zemsta

Po wiekszej popijawce i paru godzinach w areszcie, Oh Dae-Su wraca do domu na urodziny swojej corki. W drodze powrotnej, wraz ze swoim przyjacielem, Dae-Su zatrzymuje sie przy bodce telefonicznej by powiadomic zone o swoim rychlym powrocie i zlozyc corce zyczenia. Dae-Su przekazuje sluchawke swojemu towarzyszowi, ktory rowniez sklada zyczenia. Gdy ten odwraca sie, zauwaza iz Dae-Su zniknal.

Historia zaczyna sie wlasnie tutaj. W 1988 roku. W dniu w ktorym Dae-Su zostaje porwany i uwieziony w zamknietym pokoju na pietnascie dlugich i samotnych lat. W miedzyczasie dowiaduje sie o smierci swojej zony, za ktorej morderstwo on sam jest podejrzany. Pewnego dnia, tak nagle jak zostal porwany, zostaje wypuszczony i niebawem dowiaduje sie, ze ma tylko piec dni, by dowiedziec sie dlaczego to wszystko go spotkalo.

Moze sie wydawac, ze zdradzilem wieksza czesc fabuly, lecz to tylko baza na ktorej zaczyna budowac sie zlozony akt zemsty. Skusilem sie na ten film nie wiedzac o nim niczego, i nie zawiodlem sie. Gra aktorska stoi na naprawde wysokim poziomie i nie jest to kolejna produkcja, w ktora poszla masa pieniedzy, a efekt koncowy okazal sie mierny.

Niejeden rezyser filmowy kopnie sie we wlasne posladki ogladajac Old Boy, zalujac ze sam na taki pomysl nie wpadl, bo film pod wzgledem fabularnym raczej nie zawodzi. Polecam go kazdemu, kto lubi filmy przy ktorych ogladaniu widz musi zastanowic sie przynajmniej kilka razy nad tym, jak film sie skonczy.

Ponizej zamieszczam kilka zdjec [zdjęcia wygasły]. Film [przynajmniej u mnie] wydano rewelacyjnie. Metalowe opakowanie, dwie plyty z masa dodatkow i trailerow z innych azjatyckich produkcji. Nie mozna sie z tego nie cieszyc.

P.S. - Jako ze koreanska strona filmu juz nie istnieje [niestety koreanczycy lubia kasowac strony dedykowane po poltora roku od daty premiery], ponizej podaje link do japonskiej.

http://www.oldboy-movie.jp" onclick="window.open(this.href);return false;

Tutaj warto wspomniec o doskonalej muzyce, o ktorej zupelnie zapomnialem opisujac film, a o ktorej przypomniala mi japonska strona. Wpadajace w ucho motywy, pasujace do ogolnego klimatu. Po prostu kompletna produkcja.

Awatar użytkownika
Kuririn
Co to jest dorama? o_O

Postautor: Kuririn » 05 sty 2007

Bardzo dobry film dlamnie najlepszy z całej trylogji
-How can you be that strong and not like fighting
-Have fun!
-Death and pain are just the cost of fun!
Awatar użytkownika
Noirika
Przyklejony do ekranu

Postautor: Noirika » 05 lut 2007

Dla mnie to jeden z najlepszych filmów, jakie miałam przyjemność oglądać. Świetnie zrobiony, fabuła - bardzo interesująca, a zakończenie filmu - żaden film tak mnie nie zaskoczył. Polecam jak ktos jeszcze tego nie widział :)
Czemu tak na mnie patrzysz? Uważasz, że to niesprawiedliwe, że tylko ja mam ciacho?
Awatar użytkownika
raistlin86
Co to jest dorama? o_O

Postautor: raistlin86 » 09 kwie 2007

Genialny film. Widziałem go co najmniej 5 razy i za każdym razem trzyma tak samo w napięciu. Kilkuminutowa scena walki z oprychami w korytarzu nakręcona tylko jednym ujęciem to dla mnie kosmos. Ogólnie świetny scenariusz, reżyseria, muzyka i aktorstwo. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana kina azjatyckiego.
Awatar użytkownika
Shina
Przyklejony do ekranu

Postautor: Shina » 10 kwie 2007

podobal mi sie mimo iz dokonca go nie rozumialam :) oczywiscie muzyka swietna :))))
Awatar użytkownika
Gwiazdeczka
Przyklejony do ekranu

Postautor: Gwiazdeczka » 14 kwie 2007

wlasnie sie dowiedzialam ze OLD BOY jest z trylogiiO_O
konkretnie jest 2 cześcia trylogi Pierwsza to Mr. Vengeance czy cos takiego a druga to Mrs.Vengeance.

tak slyszalam od kolezanki ^^"
[img]http://img.photobucket.com/albums/v508/Etolie/Bannery%20i%20avatary/kamya.jpg[/img]
cr:cyndesign i ojou
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: margot. » 11 lis 2008

Zgadzam się, "Oldboy" należy do klasyki kina azjatyckiego. Fabuła niespotykana, a sam koniec bardzo zaskakujący. Sam Quentin Tarantino powiedział, że „ten film jest bardziej tarantinowski niż wszystko, co do tej pory zrobiłem”.
Awatar użytkownika
ishiko
Co to jest dorama? o_O
Kontaktowanie:

Postautor: ishiko » 11 lis 2008

Gwiazdeczka pisze:wlasnie sie dowiedzialam ze OLD BOY jest z trylogiiO_O
konkretnie jest 2 cześcia trylogi Pierwsza to Mr. Vengeance czy cos takiego a druga to Mrs.Vengeance.

tak slyszalam od kolezanki ^^"

Zgadza się ^^ Old Boy jest częścią trylogii. Serię otwiera Pan Zemsta (niestety nie miałam okazji oglądać, podobno najlepsza część całej trylogii), potem jest Old boy i Pani Zemsta :)

Bardzo podobał mi się Old Boy, jednak jak na razie najlepszym filmem jest dla mnie nadal Bitter Sweet Life. Jesli ktoś lubi takie klimaty, to polecam! ^^
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: Maura » 09 lip 2009

Jestem trochę zła. Hollywood nakręci własną adaptację Oldobya... mangi (która najwidoczniej istnieje, wiedział ktoś??>,>) W sumie można się było tego spodziewac, tylko, że jakoś czuję się zniesmaczona... :roll:

Ale Will Smith? Seriously??? o.0

http://k-popped.com/2009/07/hollywood-t ... d-boy.html
Obrazek
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Postautor: thon » 09 lip 2009

Will Smith dojrzał aktorsko i to bardzo ,to już nie chłopak z Fresh Prince ,nie facet w czerni ,2 ostatnie produkcje" Seven Pounds" i" Pursuit of Happyness" ukazują że potrafi grać nie tylko w komediach i sensacjach,więc w "old boy" może sprawić następną miłą niespodziankę - i szczerze mówiąc ja go lubię. Teraz trzeba tylko z rok poczekać na premierę ,inna sprawa że amerykańskie remaki są słabiutkie: przykłady- "My sassi girl","Lake House" nie dorównują koreańskim pierwowzorom.
Awatar użytkownika
sujini
Co to jest dorama? o_O

Postautor: sujini » 12 kwie 2010

Krążyłam wokół tego filmu bardzo długi czas, bo słyszałam o nim wiele dobrego, ale z racji tego, że nie lubię brutalności w kinie, a słyszałam też, że tu jej sporo, trochę mi zeszło nim obejrzałam. Ale obejrzałam. W sumie 3 razy.
Nie mam pojęcia co mnie tak naprawdę urzekło w tym filmie i nadal do niego ciągnie, pewnie obejrzę go jeszcze z niejeden raz. Na pewno muzyka jest fantastyczna, długo nosiłam ją w swoim mp3 i nie mogłam się rozstać. Cała ta historia, sposób nakręcenia, relacje głównych bohaterów.. Film o zemście, a dla mnie to film w dużej mierze o samotności. Bardzo spodobał mi się motyw z mrówkami, `o których samotni ludzie nie mogą przestać myśleć`. I cytaty :
Laugh and the world laughs with you. Weep and you weep alone.
Be it a rock or a grain of sand, in water they sink as the same.

I ta końcówka.. Wczesniej można się domyslić kim są wobec siebie Daeso i Mido, ale ja gdzieś to przeoczyłam, więc miałam niezłą szczenę w dół kiedy pojawił się album ze zdjęciami.

Mam ciarki ilekroć myślę o tym filmie. Genialny.
Awatar użytkownika
adrastea
Już poznaję aktorów ^^"

Re: [2003] Old Boy

Postautor: adrastea » 12 lis 2013

Film obejrzałam. W sumie to miałam o nim od początku złe wyobrażenie gdyż coś mi się pomyliło i myślałam, że to miała być zupełnie inna historia..

Więc bardziej film mnie wbił w fotel. Ta historia była totalnie popaprana. Bo jeśli ktoś skrupulatnie planuje taką zemstę i z zimną krwią ją realizuje to musi być nieźle popaprany. Jak dla mnie kara niewspółmierna do winy.

Film jednak świetnie zrealizowany. Brutalny, zaskakujący, pokręcony. Jednaki mi za bardzo zrył psychę (co w sumie świadczy, że naprawdę zrobił na mnie mega wrażenie). Trochę żałuję, że go zobaczyłam, z drugiej strony kto wie czy go kiedyś znów nie obejrzę, tym razem już w odpowiednim nastroju "na zimno".

Scena z jedzeniem ośmiorniczki to mi się chyba będzie śnić po nocach Oo

Lada chwila wychodzi amerykański remake Oldboy. Zemsta jest cierpliwa Samuel L Jackson przykuwa wzrok w obsadzie, ale i tak nie ma co się oszukiwać, że dorównają koreańskiej wersji.
"My lost memory is what's guiding me out of a world of anger and frustration" by Tsukasa
http://www.filmweb.pl/user/adrastea_87" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek

Wróć do „K-movie”