[2012] Pieta

filmy z Korei
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

[2012] Pieta

Postautor: anna-banana » 04 lip 2012

Powrót mistrza Kim Ki Duka z jego 18 filmem.

PIETA

Obrazek

Hangul: 피에타
Reżyseria: Kim Ki-Duk
Data premiery: 6 Wrzesień 2012

Opis: (za heliosh)
Bohaterem historii, opowiadanej przez Kima, jest brutalny młody mężczyzna (Lee Jung-Jin), pracujący dla lichwiarza. Bez rodziny i zobowiązań, pozbawiony moralnego kręgosłupa, by odzyskać długi, nie cofa się przed niczym. Nagle w życiu bohatera pojawia się tajemnicza kobieta (Jo Min-Su), która podaje się za jego matkę i prosi o wybaczenie, bo kiedyś go odrzuciła. Zdezorientowany i zbuntowany mężczyzna odkrywa makabryczny sekret, prawdę o niej i o sobie.

Osada:
Lee Jung-Jin
Jo Min-Su

Po dokumentalnej spowiedzi reżysera w filmie Arirang,czekałam na jego film z jeszcze większą niecierpliwością, mam nadzieje,że się nie rozczaruje.

[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

Re: [2012] Pieta

Postautor: anna-banana » 02 gru 2012

Polskie napisy wyszły,więc można było komfortowo zasiąść do najnowszego filmu Kiduka.
Reżyser wrzuca nas do świata podobnego z jego starszego filmu Bad guy, świata pełnego wykolejeńców i ludzi z marginesu, czyniąc bohaterem swojego filmu egzekutora długów, który nie zawaha się uczynić z wierzyciela kaleki,byle tylko odzyskać pożyczoną kwotę, choćby z polisy ubezpieczeniowej. Jedni z wierzycieli chętnie odetną sobie rękę,widząc w pieniądzach z polisy możliwość zapewnienia przyszłości dla dziecka (komiczna,ale jednocześnie wzruszająca scena, gdy bohater kalkuluje ile dostanie a obciętą rękę,a ile za dwie obcięte), inni nie potrafią z tym żyć i popełniają samobójstwo, jeszcze inni chcą zabić nieczułego egzekutora długów.
Jak to u Kiduka, film przemawia do nas bardziej obrazem niż słowami, które są jakby dodatkiem do filmu,a nie środkiem jego wyrazu. Jednak podczas oglądania miałam pewien niedosyt, to nie był ten sam Kiduk co za czasów Bin Jip czy chociażby Shigani, bo czy żeby bohater był zły musi mieć kredkę na oczach? I to zaskoczenie na końcu było jakby przewidywalne, przez cały film z tyłu głowy siedzi myśl,że jednak coś nie halo z tą matką,że ona coś od niego chce,wiadomo że nie pojawiła się po 30 latach od tak
Tak więc dla mnie nie był to dla mnie film na miarę nagrody w Wenecji,u każdego innego reżysera byłby to film bardzo dobry,ale nie u tak wspaniałego reżysera, chociaż może to ja miałam zbyt wygórowane wymagania.
Mimo wszystko dobre kino,ale nie wybitne jak poprzednie filmy.
[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
Akemi
Już poznaję aktorów ^^"

Re: [2012] Pieta

Postautor: Akemi » 13 sty 2013

Ja chyba też miałam zbyt wygórowane wymagania w stosunku do tego filmu. Owszem, przemówił do mnie dość mocno (i to nie tylko za sprawą ekstremalnych scen ukazujących mroczną naturę człowieka), ale spodziewałam się czegoś lepszego. Kobitka pojawia się po latach, wygląda zdecydowanie za młodo na jego matkę (albo to tylko moje wrażenie) i ciągle czuć, że jednak ma ona jakiś cel, a 'matkowanie' bohaterowi służy osiągnięciu tego celu. Głowiłam się i głowiłam nad tym celem w miarę oglądania, ale nie wpadłam na to dopóki tego nie zobaczyłam, a z perspektywy całości wydaje się to po prostu oczywiste.
Ostatnia scena mnie zupełnie zaskoczyła, myślałam że on się powiesi, a położył się pod samochodem przywiązany do niego, by żona jednego z wierzycieli, nieświadoma jego obecności, ciągnęła go po drodze, aż zostanie z niego mokra plama. Marzenie żony wierzyciela spełniło się, a bohater filmu w końcu zaznał ukojenia.
Wombat na chorobowym, jego funkcję przejął Baran.
Baran przyjmuje pacjentów na psychologicznym pastwisku od poniedziałku do piątku, w godzinach od 17:30 do 22:00. Pacjenci proszeni są o przyniesienie oscypków BIAŁYCH, NIE WĘDZONYCH w ramach opłaty za konsultację lekarską.

Wróć do „K-movie”