[2012] Don't Cry Mommy

filmy z Korei
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

[2012] Don't Cry Mommy

Postautor: anna-banana » 21 lip 2013

Don't Cry Mommy

Obrazek

Latynizacja: Don keurai Mami
Hangul: 돈 크라이 마미
Reżyseria: Kim Yong-Han
Światowa premiera: 8 Października 2012 (Międzynarodowy Festiwal Filmów w Pusan)
Premiera: 22 Listopada 2012

Opis:
Yoo-lim to dopiero co rozwiedziona kobieta. Jej córka Eun-ah zaczyna uczęszczać do nowej szkoły, gdzie poznaje Jo-han, który zaczyna się jej podobać. Pewnego dnia, spotyka się z nim by podarować mu własnoręcznie zrobione czekoladki, jednak zostaje brutalnie zgwałcona przez Jo-han i jego kolegów, którzy dodatkowo wszystko nagrali. Dziewczyna, szantażowana tym że nagranie zostanie umieszczone w internecie, popełnia samobójstwo. W stosunku do bandy oprawców, ponieważ są nieletni, nie zostają wyciągnięte żadne konsekwencje. You-lim pełna żalu z powodu bezprawia postanawia ukarać sprawców na własny sposób.

Obsada:
Yoo Sun jako Yoo-lim
Nam Bo-ra jako Eun-ah
Shin Dongho jako Jo-han
Yu Oh-seong jako detektyw policji
Kwon Hyun-sang jako Park Joon

Ode mnie:
Styczeń 2004 - przez rok banda chłopaków z liceum gwałciła dziewczynę. Z 44 sprawców tylko 3 odsiedziało 10 miesięcy, reszta dostała tylko upomnienie.
Maj 2011 - banda 16 chłopaków z liceum przez miesiąc gwałciła umysłowo opóźnioną dziewczynę. Nie zostali skazani, jedynie umieszczenie pod opieką kuratora.
Październik 2011 - 6 chłopaków z gimnazjum gwałci dziewczynę z klasy, wszystko nagrywając i umieszczając w internecie. Zawieszeni w prawach ucznia na 10 dni.
Styczeń 2012 - 2 pijanych chłopaków z liceum raz za razem gwałci dziewczynę. Dostali 4 lata w zawieszeniu.
2012 - 14 latek pod wpływem alkoholu gwałci własną młodszą siostrę. Dostał opiekę kuratora.

Liczba przestępstw na tle seksualnym wśród nieletnich:
2009- 2, 1 95
2010- 2, 746
2011-2, 765

Tyle dowiadujemy się z napisów końcowych. Przerażający jest fakt że liczba tego rodzaju przestępstw ciągle rośnie, a winni nie są ukarani tylko dlatego że są nieletni. Jednak czemu nie można ich osądzić tak samo jak osoby dorosłe, jeśli wartość popełnionych czynów jest taka sama?
Trudny film, ponieważ jak wiele temu podobnych sprawia że człowiek zadaje sobie pytanie co by sam zrobił gdyby znalazł się w tej samej sytuacji? Czy bezsilność prawa sprawiałby że postąpiłby tak samo jak główna bohaterka?

[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
Chie
Doramowy maniak

Re: [2012] Don't Cry Mommy

Postautor: Chie » 24 lip 2013

Obejrzałam ten film. Podobał mi się ale to prawo i to wszystko było smutne. Dziewczyna została potwornie skrzywdzona a oni włąściwie nie otrzymali żadnej kary. Z tego co się można dowiedziec to nie był pierwszy raz dla tych chłopaków.
Najgorsza jednak była postawa ich rodziców.Szczególnie tej jednej matki. Oni tylko się wygłupiali?? Ona chyba sobie żarty robiła naprawdę.
Policja również nie wykazała się jakoś szczególnie.Do tego wspomniana przez nich sprawa gdzie tyle dziewczyn popełniło samobójstwo gdzie winowajcy zostali puszczeni wolno. To przeraża że mimo takie czynu oni są bezkarni tylko dlatego że nie osiągnęli pełnoletności.
Ja jestem z tych, co nakrywają głowy kołdrą; z tych, którym strach uniemożliwia oddychanie.
Awatar użytkownika
Lily
Oglądam regularnie xD

Re: [2012] Don't Cry Mommy

Postautor: Lily » 02 paź 2013

Niestety, film nie powala. Czegoś mi tu zabrakło, przy takiej tematyce film powinien być poruszający, bolesny, ciężki... a tymczasem to wszystko jest jakieś takie powierzchowne, może nawet trochę sztuczne. Już gwałt, już śmierć, już to, już tamto. Jakoś tak szybko przeskakujemy dalej, jest coraz gorzej, coraz smutniej, a jakoś się nie do końca to czuje.

Poza (oczywiście) gwałcicielami dałabym konkretny wpierdol szanownej koleżance głównej bohaterki. Za to, że nic nie zrobiła gdy kilku kolesi krzywdziło jej (rzekomo) najlepszą koleżankę, za to że nic potem nie powiedziała w sądzie, za to, że schowała głowę piasek. Bierność bywa nawet gorsza od czynów, bardzo nie lubię biernych lamusów.
To co mnie jeszcze zaskoczyło to wiek głównej bohaterki. Jak powiedzieli, że ma 17 lat to byłam w lekkim szoku, bo myślałam, że ma najwyżej 14. Już nie tylko ze względu na wygląd, ale też dość infantylne usposobienie.

Widziałam już kilka filmów o podobnej tematyce i one były bardzo poruszające, do tego stopnia, że myślałam o nich jeszcze długo po seansie. A "Don't cry mommy" jakoś tak się obejrzy i zaraz zapomni. A szkoda, bo tematyka jest poważna i warta uwagi.
Oceniam na 6/10. Mimo tego, że film ma sporo niedociągnięć to jednak było kilka dobrych momentów, więc niech ma.

Wróć do „K-movie”