[2013] Friend: The Great Legacy/ Friend 2

filmy z Korei
Awatar użytkownika
Mizuki
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

[2013] Friend: The Great Legacy/ Friend 2

Postautor: Mizuki » 29 gru 2014

Friend: The Great Legacy [2013]

Obrazek

Tytuł: Friend, The Great Legacy (English title) / Friend 2 (working title/literal title)
romanizacja: Chingoo 2
Hangul: 친구 2
Reżyser: Kyung-Taek Kwak
Scenariusz: Kyung-Taek Kwak
Producent: Nam Ji-Woong, Kim Yong-Ki Kim Byunh-W
Autor zdjęć: Yoon Ju-Hwan
Data wydania: 14 listopada 2013
Czas trwania: 124 min.
Gatunek: Akcja / Gangstersk
Język: Koreański
Kraj: Korea Południowa

Na podstawie: koreańskiego filmu „Friend” (2001) w reżyserii Kwak Kyung Taeka

Trailer:

Obsada:
Yu Oh Seong jako Lee Joon Seok
Kim Woo Bin jako Choi Sung Hoon
Joo Jin Mo jako Lee Chul Joo
Jang Young Nam jako Hye Ji, matka Sung Hoona
Jung Ho Bin jako Eun Ki
Gi Ju Bong jako Hyung Doo
Lee Cheol Min jako Wig
Lee Joon Hyuk jako Jjam Bo
Seon Ho Jin jako Song K Ho

Opis filmu subiektywnie:

Jednym z najprostszych sposobów umożliwiających nowemu filmowi wbić się w srogie łaski widzów bądź krytyków jest odpowiedni dobór historii i obsada. Stąd być może kontynuacja kultowego filmu Friend z 2001 roku. Oczywiście owy fortel nie gwarantuje, że dzieło zostanie obsypane wszelakimi nagrodami filmowymi, a każdy seans będzie zwieńczony aplauzem zachwyconej widowni. Obsadzenie Kim Wo Bina wydaje się być nieco ryzykowne, ponieważ film kręcono przed The Hairs. Jednak dla mnie to własnie on był największym zaskoczeniem tego filmu i jego tak często krytykowany arogancki wzrok spode łba i charakterystyczna twarz niegrzecznego chłopca oddała najwięcej postaci Sung Huna. Dla mnie jako widza to sytuacja idealna , gdy Ten Bardzo Zły jest czymś więcej niż sylwetką wyciętą z kartonu. Zaczynam mu współczuć i kibicować.

Friend, Our Legend na szczęście to nie jest kulawy sequel, a raczej przekonujące, dające do myślenia niepokojące kino z wyrazistymi postaciami ,przesłaniem i mocnym finałem. Akcja filmu rozpoczyna się 17 lat po oskarżeniu Lee Joon Suk ( Yoo Oh Seong ), który wkrótce zostanie zwolniony z więzienia, skazany za udział w morderstwie swojego byłego przyjaciela. Pewnego dnia do wiezienia przybywa stara znajoma i prosi o opiekę nad synem w więzieniu (Kim Wo Bin). Fabuła koncentruje się wokół Joon Suka, któy zmuszony jest odzyskać przywództwo najpotężniejszego gangu Busan. To zderzenie 3 pokoleń półświatka, któych nieuchronne przemiany oddają znamienne słowa prezesa mówiące o tym jak ewoluuje i idzie naprzód to środowisko, o tym jak wychodzą z kanałów i nie rządzą już na pięści a pieniądze.
Friend reklamowane było jako męskie i brutalne kino akcji , ja jakoś bardziej zaczepiłam się kreacji złożonych postaci. Przychodziła mi na myśl historia „Chłopców z ferajny”.

Okazuje się, że Yu Seong nie gra głównej roli. Umiejętne dozowanie napięcia nie pozwala oderwać się od ekranu, a opis realiów koreańskeigo półświatka czasem dosłownie wywołuje dreszcze (ja je miałąm podczas sceny w szpitalu gdy "młodziki" przy akompaniamencie wzniosłej muzyki przechodzili coś na wzrór inicjacji). Dramat gangsterski staje się opowieścią o ludzkich losach: wzlotach i upadkach. Ukazuje życie przestępcze od samej "podszewki": widzimy gangsterów jako ludzi z krwi i kości,
WB występuje jako nieopierzony, narwany kurczak. Początkowo możemy myśleć, że na drogę zła i występku zwiodły go życiowe okoliczności by później już zastanowić się czy to czasem nie jest predyspozycja krwi, genów . Chęć przynależenia do półświatka, umiejętność przewodzenia, bezgraniczne poszanowanie szefa, przyjaciela.
Film sprawnie jednak ucieka od prostego moralizatorstwa. To tragiczne skutki braku jakichkolwiek hamulców głównego bohatera, przy jednoczesnym sukcesie jego działań i zachwytach jego zleceniodawców czynią z frustracji, jaka w nas się stopniowo rodzi tak mocny morał. A że się wszystko dobrze ogląda, to tym lepiej.
Chingu 2 to moim zdaniem kino akcji bez głębszych treści, ale z dobrym scenariuszem i całą galerią niezwykłych postaci, od głównych poczynając a kończąc na bohaterach tła. Film z 2001 roku, a potem dramę oglądałam już jakiś czas temu i podobnie jak na wielu wywarł na mnie mocne wrażenie. Stąd moje obawy co do sequela i odkładałam go na "potem".
To moze nie Zemsta Yakuzy i mroczne kulisy półświatka, ale ogląda się zaskakująco dobrze.

Galeria:
Spoiler! Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wróć do „K-movie”