In the Mood for Love (2000)

filmy z Kraju Środka, Hong Kongu i Tajwanu
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Kontaktowanie:

In the Mood for Love (2000)

Postautor: margot. » 24 lis 2008

Spragnieni miłości - Fa yeung nin wa (In the Mood for Love)

Obrazek

rok: 2000
kraj: Hongkong
gatunek: melodramat
reżyser Wong Kar Wai

obsada:
Maggie Cheung - pani Chan (z domu Su Li-Zhen)
Tony Leung Chiu Wai - Chow Mo-Wan
Rebecca Pan - pani Suen
Lai Chen - pan Ho

opis:
Hongkong, 1962 r. Uchodźcy z Szanghaju, którzy z nadzieją na lepsze życie licznie przybywają do tej brytyjskiej kolonii, wynajmują każdy, nawet najbardziej obskurny kąt. Wyizolowani, a jednocześnie podlegający nieustannej kontroli sąsiadów, przybysze żyją w zamkniętych społecznościach, tłocząc się w ciasnych pomieszczeniach, zarówno w domach jak i w miejscach pracy. Pewnego dnia do sąsiadujących ze sobą dwóch klitek w jednym z takich przepełnionych domów wprowadzają się równocześnie - sekretarka Su Chan (Maggie Cheung) z mężem i redaktor jednej z gazet Chow Mo-Wan (Tony Leung) z żoną. Żona Chow z powodu obowiązków służbowych często przebywa poza domem. Mąż Su od dłuższego czasu jest podróży służbowej.

Spragnieni miłości to zmysłowa opowieść o niespełnionym uczuciu i pożądaniu, którego nie można zaspokoić. Reżyser ledwo sugeruje, że między bohaterami rodzi się namiętność. Film pełen jest subtelnych niedomówień, co zmusza widza, aby sam dopowiadał sobie historię. Nie ma tu dosłowności, są tylko przelotne spojrzenia, dotyk dłoni, niewypowiedziane pragnienia. Film rozgrywa się w półmrokach - na pogrążonych w deszczu ulicach, w zaciemnionych wnętrzach taksówek i ciasnych pokojach czynszowych kamienic.

Awatar użytkownika
MiuMiu
Co to jest dorama? o_O
Kontaktowanie:

Re: Spragnieni miłości (2000)

Postautor: MiuMiu » 14 maja 2011

Nie wierze, ze nie ma komentarzy o tym filmie
Jest to chyba mój ulubiony film ever! Niesamowita historia, niewymuszony, piekny romantyzm. Słynna scena z taksowki. Gra kolorów i emocji! Meggie Cheung stylowa i elegancka jak nigdy. No i wspaniala muzyka Umebayashi Shigeru!
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

Postautor: anna-banana » 14 maja 2011

Hoho,nie wierzę że tu nie ma mojego komentarza,ale że MiuMiu odkopała temat,więc się wypowiem.
Dla mnie jest to również jeden z filmów ulubionych i jeden z ulubionych filmików Wonga (chociaż że tak powiem na pierwszym miejscu obok dwóch innych,bo nie potrafię wybrać między nim,2046, a Chunking express).
Film jest właściwie o niczym,bo akcji jako takiej za bardzo nie ma,nie ma nic spektakularnego, tylko ludzie, którzy jakby wyalienowani w swoich maleńkich mieszkankach. Cała akcja filmu to spotkanie dwojga ludzi,którzy w tym zabieganym świecie twoją jakąś więź zrozumienia, ciągle się mijają, ale w końcu decydują się na pewną bliskość. I tu wkracza przepiękna muzyka Shigeru Umebayashi, która nawet bez obrazu potrafi się obronić, ale to w filmie nam pięknie błyszczy, bo przecież momenty zwolnionego tempa w którym przecudna Maggie idzie bo ryż (makaron?) są istnym majstersztykiem. Ale oprócz Maggie mamy tu mego ukochanego aktora czyli Tonego Leunga z wąsikiem na Clarka Gable, a spotkanie dwojga takich aktorskich osobowości, a także takiego reżysera to święto dla fana kina z Azji.
[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
Eggie
Doramowy maniak

Postautor: Eggie » 14 maja 2011

Oczywiście, film widziałam i nawet mi wstyd, bo tylko raz i to dawno temu, jak trochę bardziej siedziałam w filmach tego reżysera.

Co pamiętam to oczywiście przepiękną muzykę, nie tylko score ale i doskonale dobrane swingujące piosenki. Poza tym, ten odwieczny motyw samotności - niby są ci sąsiedzi, niby jest ten ktoś, kto powinien być najbliższy, ale.... noodle je się samemu, w ogłuszającej ciszy.
Bardzo lubię dwa fragmenty w tym filmie - gdy Chow prosi Chan, by przyszła do hotelu i ona biegnie po schodach, tupiąc obcasami (nie wiem, co w tej scenie jest takiego, ale zapadła mi w pamięć) oraz moment, kiedy oboje ćwiczą jej reakcję na wyznanie winy męża. Przejmujące.

Tony Leung jest od dawna moim ulubionym aktorem z HK, zawsze jest świetny, bo jego ekspresja przejawia się właśnie w jej braku. A Maggie Cheung lubię i w tm filmie wyjątkowo podziwiam, plus ma przewspaniałe stroje.

Bardziej lubię resztę tej trylogii z jakiegoś powodu, ale ten niemniej zasługuje na wzmiankę.
www.annyeongtozamalo.wordpress.com
Awatar użytkownika
MiuMiu
Co to jest dorama? o_O
Kontaktowanie:

Oprócz tego, że odnoszę dokładnie takie same wrażenia jak Wy podczas ogładania to również 2046 i Chungking express są w moim top 3 WKW!!!
Z in the mood for love te niesamowicie uwielbiam sceny jak Mrs Chan schodzi po schodkach po noodles oraz scenę w taxi. Obok niesamowitego Tony Leunga, jeszcze Leslie Cheung jest moim ulubionym aktorem (tutaj jednak nie występuje)
Tak jak mówicie soundtracki z jego filmów bronią się również same.
W ogóle jakiś czas temu obejrzałam taki krótkometrażowy filmik na YouTube (chyba francuski) "Nuit blanche" i tak mi sie przypomniał "In the mood for love". Obejrzyjcie sobie, jeśli macie chwilkę.
Awatar użytkownika
Eggie
Doramowy maniak

MiuMiu pisze:W ogóle jakiś czas temu obejrzałam taki krótkometrażowy filmik na YouTube (chyba francuski) "Nuit blanche" i tak mi sie przypomniał "In the mood for love". Obejrzyjcie sobie, jeśli macie chwilkę.

Film widziałam, nawet na zajęciach jakoś w ramach czegoś to tam i czegoś innego ^^ i jakkolwiek kojarzy się on z Wongiem, to nie od dziś widomo, że on mnóstwo czerpie właśnie z art house'u, więc się chyba zgodzisz, że fajnie się uzupełniają jego filmy z francuskim impresjonizmem? :)
Awatar użytkownika
MiuMiu
Co to jest dorama? o_O
Kontaktowanie:

Nie myślalam o tym w ten sposób. Niestety brakuje mi fachowej edukacji artystycznej (ten filmik mi wpadł gdzieś przez przypadek) Ale zdecydowanie zgodzę się z tezą o impresjoniźmie. :)
Awatar użytkownika
Eggie
Doramowy maniak

MiuMiu pisze:Nie myślalam o tym w ten sposób. Niestety brakuje mi fachowej edukacji artystycznej (ten filmik mi wpadł gdzieś przez przypadek) Ale zdecydowanie zgodzę się z tezą o impresjoniźmie. :)

Wybacz, może nie tyle fachowe, co szkolne tezy mi się nasuneły ^^ Badam w szkole kino Azji, m.in. właśnie Wonga w zeszłym roku :) Ale niewątpliwie, film jest warty głębszego zastanowienia :)
Awatar użytkownika
MiuMiu
Co to jest dorama? o_O
Kontaktowanie:

Postautor: MiuMiu » 15 maja 2011

Eggie bardzo Ci zazdroszcze! Tez bym chetnie pochodzila na takie zajecia. :):) Niestety musze zadowolic sie studiowaniem filmów WKW w domu. Choc teraz mam przynajmniej z kim o tym porozmawiac! ;)
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

Postautor: anna-banana » 15 maja 2011

Jaka dyskusja się rozwinęła w temacie,ale to fajowo,bo było tu ubogo niestety.
Czemu na moich studiach nie ma zajęć o zgłębianiu twórczości Kar Waia,temat np zgłębianie scen w zwolnionym tempie w których ukazuje się motyw przewodni filmu Spragnieni miłości :rolly:
[center]Obrazek[/center]

Wróć do „C-movie”