Ip Man/Ip Man 2 (2008-2010)

filmy z Kraju Środka, Hong Kongu i Tajwanu
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Ip Man/Ip Man 2 (2008-2010)

Postautor: thon » 14 maja 2010

Obrazek

produkcja: Hongkong
gatunek: Biograficzny, Akcja, Sztuki walki
data premiery: 2008-12-12 (Świat)
reżyseria Wilson Yip
scenariusz Edmond Wong
muzyka Kenji Kawai
czas trwania: 105

Obsada:

Donnie Yen jako Ip Man
Simon Yam jako Zhou Qing Quan
Siu-Wong Fan jako Jin Shan Zhao
Lynn Hung jako Cheung Wing-sing
Lam Ka-Tung jako Li Zhao
Hiroyuki Ikeuchi jako General Miura
Shibuya Tenma jako Sato

Opis
Opowieść o słynnym mistrzu sztuk walki Wing Chun Yip Man (Ip Man), który kształcił m.in. Bruce'a Lee. Film skupia się na najbardziej dramatycznych latach w karierze mistrza, okresie wojny domowej i okupacji japońskiej

Obrazek

reżyseria Wilson Yip
scenariusz Edmond Wong

obsada
Donnie Yen -Ip Man
Fan Siu-Wong Fan -Jin Shan Zhao
Ka Tung Lam - Li Zhao
Lynn Hung -Zhang Yong Cheng

opis
Sequel Ip Man ma miejsce w 1949 roku po przybyciu Yipa do Hong Kongu. Tam też zaczął nauczać Wing Chun.

zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

parę słów odnośnie tych 2 filmów -REWELACJA,genialne walki ,dramatyczna fabuła .Gdy zobaczyłem jak przedstawiona jest walka jak się mówi szczęka mi opadła na podłogę -genialnie -spokojnie ,nieruchomo ,dostojnie - i tylko ręce Yip Mana niczym błyskawica zadające ciosy.Pojedynek z generałem w pierwszym filmie i z bokserem w drugim jako finały poszczególnych części godnie zasługują na miano finałowych walk.Nie widzę w tym filmie wad ,zachwycam się nim i na pewno będę go oglądał jeszcze kilka razy.Jedna z zalet filmu - prawdziwy człowiek ;historia troszkę pewnie nie do końca prawdziwa ale oprócz widowiskowych walk pokazany jest stosunek Ip Mana do stosowania swoich umięjętności - najlepszym wyjściem jest ucieczka :)
Koniec drugiego filmu - młodziutki Bruce Lee przychodzi prosić o naukę - jest pomysł i zaczątek do 3 części :)

Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: Ip Man/Ip Man 2 (2008-2010)

Postautor: Snake » 12 sie 2010

Film absolutnie pierwsza klasa jeśli chodzi współczesne obrazy o sztukach walki. Pojedynki są widowiskowe, potężne i zarazem realistyczne (tzn. nie ma metaforycznego "latania" rodem z Przyczajony smok ..., czy Hero). I nie ma w nich schematyczności, czy tanich sztuczek (np. wykorzystywania oklepanych matrixowych motywów itp). Czasami tylko było widać po locie ciała, że aktorzy lecieli na lince, ale to już takie doszukiwanie się na siłę.
Dźwięk świetny, obraz dobry, fabuła choć nieco ulepszona na potrzeby filmu, także daje radę (to jest w końcu film biograficzny).

Nie rozumiem tylko dlaczego takie dobre filmy jak Hero, Dom Latających Szkieletów, czy Przyczajony tygrys..., miały premierę w Polsce i są dość często pokazywane w TV, a Ip Man nawet nie ma polskiego dystrybutora. To jest film w sumie dla wszystkich, mamy świetne sceny walki, dramatyczną fabułę, przepych i kapitalnego Donnie Yena w roli głównej.

Widziałem tylko pierwszą część, następne - co widać po ocenach nieco gorsze, ale i tak chętnie obejrzę.
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 20 sie 2010

Odnośnie trzeciej części, w której już nie wystąpił Donnie Yen, film jest już dostępny na DVD wraz z angielskimi napisami. Niestety nie wiem czy to jest pełnoprawna kontynuacja okrojona o Doonie Yena, czy popłuczyny po poprzednich częściach.
Ja póki co nie widziałem jeszcze dwójki (ale kiedyś zamierzam to nadrobić), więc prędko tej nowej części nie opiszę, ale chyba nie trzeba specjalnie zachęcać/zniechęcać tych, którym podobał się Ip Man.
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Postautor: thon » 20 sie 2010

ha ja już mam na dysku tą częśc
ta część tylko pokazuje młodziencze lata Ip mana ,relację zdam w niedzielę ale liczę na równie dobre kino
Nie rozumiem tylko dlaczego takie dobre filmy jak Hero, Dom Latających Szkieletów, czy Przyczajony tygrys..., miały premierę w Polsce i są dość często pokazywane w TV, a Ip Man nawet nie ma polskiego dystrybutora.

Ech jest puszczany na Canal+ czy innym kodowanym w każdym razie wersja z lektorem pierwszej częsci jest
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Snake » 16 lut 2011

Ip Man 2 - niestety zawód. Maksymalnie odtwórczy film. Mimo, że akcja toczy się w innych realiach, fabuła jest praktycznie taka sama (!), baaardzo przewidywalna, ekstremalnie naciągana. O ile w jedynce było coś więcej niż tylko walki, ładny kontekst historyczny, ciężka sytuacja mistrza i jego bliskich, tak w dwójce wszystkie problemy są jakieś takie rozmyte, karykaturalne (np. postać upośledzonego , czy zryw Chińczyków - płytko nakreślony)

W pierwszej części nawet walki były lepsze - bardziej umiarkowane i wiarygodne.

Nadal jednak akcja to pierwsza klasa, kamera lata ładnie, jest bardzo efektownie, a scenografia znakomita. Jest też sporo sztucznego, ale jednak napięcia.

8/10 dla Ip Man1
5,5/10 dla Ip Man 2

Daruję sobie następną część Ip Mana, ale ciekaw jestem co wymyśli Kar Wai w The Grandmasters - może bardziej gorzka, niewyidealizowana historia ? Oby ;)

Wróć do „C-movie”