Hero (2002)

filmy z Kraju Środka, Hong Kongu i Tajwanu
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Hero (2002)

Postautor: Snake » 28 cze 2010

Hero

reżyseria: Yimou Zhang
scenariusz: Feng Li, Yimou Zhang
premiera: 5 września 2003 (Polska) 24 października 2002(Świat)
produkcja: Chiny, Hongkong
gatunek: Dramat, Kostiumowy
obsada: Ziyi Zhang , Donnie Yen ,Maggie Cheung , Jet Li , Daoming Chen, Tony Leung Chiu Wai

Opis :
Władca prowincji Qin marzy o zjednoczeniu Chin. Z tego powodu wiele osób chce go zamordować. Najniebezpieczniejszymi z jego wrogów są Niebo, Złamany Miecz i Śnieżynka. Pewnego dnia zjawia się wojownik o imieniu Bezimienny, który - w bezpiecznej odległości - opowiada władcy, jak pokonał troje wojowników. Na dowód zwycięstwa pokazuje broń przeciwników oraz dokładnie opowiada jak rozprawił się z wrogami swojego pana. Jednak władca kwestionuje opowieść Bezimiennego. Godzi się jednak wysłuchać kolejnej wersji tej historii i zarazem pozwala mu się do siebie zbliżyć...

Ode mnie :
Wiem, że pewnie prawie wszyscy ten film widzieli (tak mi się zdaje ;) ), ale musiałem dodać o nim info, gdyż jest to jeden z dwóch moich ulubionych filmów, który stoi na samej górze hierarchii najlepszych obrazów.

Jest to chyba najpiękniejsza bajkowa opowieść jaką miałem okazję oglądać.

Nie wiem od czego zacząć, wszystko w tym filmie jest piękne, wszystko jest zaletą, wszystko razem tworzy piękną całość.

Scenografie, ujęcia kamery - z istnym rozmachem, pietyzmem, wyczuciem wysublimowanego piękna, różnorodne plenery, pięknie wkomponowane w film. Symboliczne zmiany barw i dominacje różnych kolorów, a do tego piękne kostiumy. Sceny walk pełne artyzmu, a historia zachwycająca (może i wzorowana na Kurosawie, ale trudno) i trzymająca do końca w napięciu. Występująca tu i ówdzie filozofia, czy pochylanie się nad człowieczeństwem, a całość kapitalnie zagrana przez absolutne gwiazdy filmowe na czele ze zjawiskowo piękną Ziyi Zhang (czemu o niej nie ma tematu w aktorkach ?! - chyba muszę to nadrobić) oraz Tony Leung Chiu Wai, czy Jet Li.

Ciężko jest opisać harmonię, wielowartościowość tego filmu. Mi on się bardzo, bardzo podoba, jest to piękna baśń, którą można wielokrotnie oglądać i napawać się obrazem i akcją.

Ja wiem, że to nie jest może bardzo wymagający, czy całkowicie oryginalny film, ale mnie po prostu pozamiatał jak go oglądałem pierwszy i nie ostatni raz.

10/10

Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

Postautor: anna-banana » 28 cze 2010

Jeden z tych filmów które oglądam niekoniecznie dla fabuły,ale dla napawania się pięknem obrazu.
Wspomniałeś o Zhang Ziyi,ale zapomniałeś o zjawiskowej Maggie Cheung. Jak dla mnie to ona jest królową w tym filmie. W części filmu gdzie akcja dzieje sie w klasztorze(?) i dominuje czerwień, ta aktorka wygląda tak pięknie,w żadnym innym filmie w którym ją widziałam nie zrobiła na mnie takiego wrażenia,ale może to przez tę czerwień.
Z tym filmem mam dylemat,bo stawiam go na tej samej półce co Przyczajonego tygrysa,ale wydaje mi sie że Hero przewyższa Przyczajonego tygrysa,który przecież był tak obsypany nagrodami.
[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
Eggie
Doramowy maniak

Postautor: Eggie » 28 cze 2010

A mnie w przeciwieństwie do Ukrytych smoków, latających sztyletów i całej tej zgrai Hero bardzo wciągnął, jeśli chodzi o historię. Żeby oglądać film dla samhych krajobrazów i atmosfery, to trzeba mieć czasi chęci. Gdy zaczynałam Hero, miałam dać spokój po 5 min, ale ukazywanie tej fabuł pod 3 różnymi kątami, logiczna układanka plus wideo na yt o "mięsku dla Stasia" :D wyjątkowo mnie wciągnęły i również dam mu 10/10.
OStatnio nawet go sobie kupiłam i planuje powtórkę ale nie mogę się do niczego zabrać jakos.. Za gorąco O.o
www.annyeongtozamalo.wordpress.com

Wróć do „C-movie”