Raise the Red Lantern (1991)

filmy z Kraju Środka, Hong Kongu i Tajwanu
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Raise the Red Lantern (1991)

Postautor: Snake » 18 wrz 2010

Obrazek

inne tytuły : Da hong deng long gao gao gua ; Raise the Red Lantern
reżyseria: Yimou Zhang
scenariusz: Ni Zhen
premiera: 10 września 1991 (Świat)
produkcja: Chiny, Hongkong, Tajwan
gatunek: Dramat
obsada: Li Gong, Saifei He, Cuifen Cao,Jingwu Ma ,Qi Zhao, Lin Kong, Shuyuan Jin

opis:
Chiny, lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Dziewiętnastoletnia Songlian ma poślubić Chen Zuoqian, głowę wpływowej, potężnej rodziny. Pięćdziesięcioletni Chen ma już trzy żony, z których każda mieszka w osobnym domu na terenie wielkiego zamku. Rywalizacja pomiędzy kobietami jest zażarta, walka toczy się bowiem o wpływy i pozycję w rodzinie. Każdego wieczoru Chen odwiedza którąś z dam, by spędzić z nią noc. Na domu wybranki wywieszane są czerwone latarnie. Każda pragnie być tą jedyną...

linki:
http://www.imdb.com/title/tt0101640/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.filmweb.pl/film/Zawieście+cz ... 1991-31273" onclick="window.open(this.href);return false;

ode mnie :
Klasyka. Wypada, aby ten film miał swój wątek, choć wiele z was już go pewnie nieraz widziało.

Miałem okazję obejrzeć film w HD, co jeszcze zintensyfikowało pozytywne wrażenia w postaci pięknych ujęć, barw, orientalizmu. (Film był chyba remasterowany, bo jakość jak na 1991 świetna).

Prawie cała akcja dzieje się wyłącznie na zamku, a kamera nie ucieka poza jego mury. Większość scen rozgrywa się w tych samych pomieszczeniach, co w połączeniu z powtarzającymi się ujęciami potęguje efekt zamknięcia bohaterek i oddaje sytuację w jakiej się znalazły. Co godne podkreślenia, główna osoba na zamku, czyli mąż jest pomijany przez kamerę, która unika zbliżeń na jego osobę, skupiając się głównie na bohaterkach. Klimat oraz życie tamtych ludzi oddano w sposób, który wzbudził mój zachwyt.

Bardzo ciekawe są wszystkie rytuały, specyficzne zasady panujące na zamku (cztery żony i motyw zapalania czerwonych latarni) i cały ten orientalizm, który można podziwiać, dzięki spokojnej pracy kamery i świetnym ujęciom.

Bohaterki to postacie, których cechy osobowości i zachowania (a przy tym i cała intryga - bo i fabularnie jest też interesująco) wypływają w naturalny sposób z zastanej, dziwacznej sytuacji (bardzo nietypowej i tym samym intrygującej). Sądzę, że jest to film dość refleksyjny, bo chyba ciężko nie wtopić się w tamte realia i nie poczuć tego, co się działo wewnątrz murów.

Jeśli ktoś jeszcze nie widział , to polecam jak najbardziej.

8/10

Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: Zawieście czerwone latarnie (1991)

Postautor: Snake » 28 wrz 2010

Mała galeria zdjęć z pięknie wyglądającego zamku ; film dostępny na BluRayu w HD, więc wygląda jeszcze lepiej niż na zmniejszonych niżej obrazkach.

Spoiler! Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
daydreamer4
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Re: Zawieście czerwone latarnie (1991)

Postautor: daydreamer4 » 28 wrz 2010

Ten film jest cudowny i ma niezwykły klimat. Te wszytskie ujęcia zamku i bardzo charakterystyczne ujęcia ganków z tytułowymi latarniami. Ale przede wszytskim zdjecia kręcona na dachach - najbardziej mi sie podobały. Oglądałam go już chyba ze 3 razy i za każdym razem historia wciąga tak samo. A pomyślec ze pierwszy raz oglądałam go wieki wieki temu - jeszcze w telewizji chyba w paśmie Kocham kino - ach stare dobre czasy ;) Już wtedy robił zrobił na mnie wrażenie. A nie wiedziałam nawet wtedy kto to jest Li Gong i Yimou Zhang xD ale film zapamiętałam. Chińskie kino "kostiumowe" w najlepszym wydaniu - must see i tyle.
Obrazek

Wróć do „C-movie”