Like a Dream (2009)

filmy z Kraju Środka, Hong Kongu i Tajwanu
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Like a Dream (2009)

Postautor: Snake » 03 paź 2010

* 9 nominacji na Golden Horse Film Festival

Obrazek

inny tytuł : Ru Meng
reżyseria: Clara Law
premiera: 26 października 2009 (Świat)
produkcja: Tajwan
gatunek: Dramat
obsada: Daniel Wu, Quan Yuan

opis (własny): Młody, samotny, tajwański informatyk jest nękany przez dziwny sen, w którym ciągle spotyka się i kontynuuje rozmowę z pewną Chinką, której chłopak popełnił samobójstwo. Tajwańczyk próbuje pomóc odpowiedzieć jej na pytanie "dlaczego". Wyrusza również na jej poszukiwania do Szanghaju i przypadkowo wchodzi w posiadanie zdjęć dziewczyny z jej snów. Podczas służbowej wizyty w innym miejscu niedaleko Szanghaju spotyka tak samo wyglądającą Chinkę, ale o zupełnie innym charakterze. Intryguje ją zdjęciami ,lecz nie należą one do niej, a ona sama nie posiada rodzeństwa. Mimo wszystko chce pomóc mu w znalezieniu dziewczyny z jego snów ...

trailer

linki:
http://www.imdb.com/title/tt1247676/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.filmweb.pl/film/Like+a+Dream-2009-490420" onclick="window.open(this.href);return false;

ode mnie :
Tak jak widać z opisu, historia zbyt dziwna, aby mogła być prawdziwa i tym chętniej oglądałem film ,aby czekać na wyjaśnienia.
Ja bardzo lubię takie klimaty, tzn sny, które są konfrontowane są z rzeczywistością, a metafizyka z psychologizmem. Klimat nocnego, opuszczonego Szanghaju jest świetny, ogólnie zdjęcia niezłe.

Daniel Wu to chyba znany aktor, ale nie dziwię się, bo zagrał świetnie (w filmie włada trzema językami, ale po Chińsku słabiej, co ciekawie implikuje dialogi z dziewczyną. Quan Yuan wcielająca się w postać o dwóch charakterach, również była bardzo barwna, przede wszystkim w kreacji zakręconej dziewczyny (pojawia się trochę elementów komediowych).

Ogólnie poszukiwanie odpowiedzi, czy wręcz poszukiwanie zagubionych cząstek własnego "ja" klimatyczne i ładnie zrealizowane. Z wyjaśnieniem i swego rodzaju morałem na koniec, ale trochę rzeczy zostało niedopowiedzianych.

9 nominacji na festiwalu, który uhonorował takie hity jak np. Lust Caution, Infernal Affairs, Przyczajony Tygrys, myślę, że nie wzięło się z niczego. Dwie amatorskie recenzje na imdb i dwie dychy, trochę mi kontrastują z ogólnie niską średnią oceną filmu na imdb (może dlatego, że nie ma jeszcze 50 ocen?).

Naprawdę mi się podobało i szczerze polecam

8

poniżej galeria zdjęć z filmu
Spoiler! Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
yotem
Co to jest dorama? o_O

Re: Like a Dream (2009)

Postautor: yotem » 07 lip 2011

Oglądałem wczoraj i... wow. Film zrobił na mnie wrażenie. Zrobił je o tyle, że właściwie oglądałem w ciemno; nie wiedziałem o nim praktycznie niczego.

Do wad zaliczyłbym czas trwania. Myślę, że obraz spokojnie mógłby być 10 (albo i 15) minut krótszy - w takiej skondensowanej formie uniknięto by dłużyzn, a i całość może stałaby się przyjaźniejsza w odbiorze. No i fabuła w kilku miejscach zgrzyta (nie mówiąc już o naiwności, na którą można przymknąć oko).

Natomiast plusów jest znacznie więcej. Dobre aktorstwo, świetny klimat. Scenariusz może nie jest zbyt oryginalny, ale jak na romans - film broni się, IMO, znakomicie (tak, że bez problemu może przypaść do gustu nawet sceptykom gatunku).

Wróć do „C-movie”