Summer Palace (2006)

filmy z Kraju Środka, Hong Kongu i Tajwanu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 897
Rejestracja: 30 maja 2010

Summer Palace (2006)

Post autor: Snake » 02 cze 2011

Obrazek

inne tytuły : Yihe yuan, Letni Pałac
reżyseria: Ye Lou (reżyser Souzhou)
scenariusz: Ye Lou
premiera: 18 maja 2006 (Świat)
produkcja: Chiny, Francja
gatunek: Melodramat

obsada:
Long Duan, Xiaodong Guo , Lin Cui , Xueyun Bai , Lei Hao , Ling Hu , Chi Le , Xianmin Zhang , Agnieszka Piwowarska


opis [dystrybutora]:
Chiny, 1989. Dwoje młodych kochanków przeżywa swój skomplikowany, erotyczny, miłosno-nienawistny związek w niespokojnych czasach politycznych zawirowań. Piękna Yu Hong opuszcza swą wioskę, rodzinę i chłopaka, aby studiować w Pekinie. Tam czekają na nią intensywne doświadczenia, kiedy szaleńczo zakochuje się w koledze z uczelni, Zhou Wei. Ich związek to jeszcze jedna niebezpieczna gra w czasach studenckich manifestacji o demokrację i wolność.ciekawostki (za filmweb)
-We wrześniu 2006 roku, "Summer Palace" przyniósł swemu twórcy Ye Lou pięcioletni zakaz kręcenia filmów. Władzom chińskim nie spodobało się umieszczenie w filmie scen przedstawiających demonstrację na placu Tiananmen, a także fakt, iż nie został im pokazany przed premierą. Jednocześnie zapewniły, że wszystkie jego kopie zostaną skonfiskowane.zgłoś poprawkę
-Jest to jedyny azjatycki film, jaki walczył o Złotą Palmę w Cannes w 2006 roku.
-Jest jednym z pierwszych filmów, nakręconych w kontynentalnych Chinach, w których pokazano męską i żeńską postać całkiem nago.


alternatywne postery:
Spoiler! http://www.filmweb.pl/film/Letni+pałac- ... 2#poster-2 klik tutaj


główny motyw muzyczny:
[youtube]Wijs4y7TCDM[/youtube]


trailer:
[youtube]uvpxtPYFUi4[/youtube]


linki:
http://www.imdb.com/title/tt0794374/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.filmweb.pl/film/Letni+pałac-2006-319702" onclick="window.open(this.href);return false;


Udało mi się niedawno namierzyć szczątki soundtracku do tego filmu, więc i znalazłem powód do założenia wątku. Summer Palace to imponujący rozmachem dramat, zwłaszcza, gdy spojrzy się na niego z bardziej całościowej perspektywy. Rozbudowany kontekst historyczny (wydarzenia z Placu Tiananmen nakręcone świetnie), obyczajowy i psychologiczny, nie sposób tego nie docenić, w mojej ocenie, znacznie ciekawszy od równie "rozwlekłego" Aftershock i miłośnikom ubiegłorocznego chińskiego dramatu Letni Pałac też powinien się spodobać.

Jeśli miałbym oceniać muzykę, to byłoby to 10/10. Świetnie wkomponowana, ubarwiająca sceny, czasami wychodząca na pierwszy plan, czasami stanowiąca tylko tło. Główny motyw muzyczny i nie tylko, autorstwa Peymana Yazdaniana . Posłuchać można w trailerze, czy main theme zamieszczonym wyżej.

Jednak uwaga, to nie jest bardzo "rozrywkowa" produkcja, czy lekki film na niedzielne popołudnie. Nawet z odpowiednim podejściem może wydawać się momentami nużący. Souzhou tego samego reżysera było jednak ciekawsze.

7/10


ODPOWIEDZ