Palace (2013)

filmy z Kraju Środka, Hong Kongu i Tajwanu
Awatar użytkownika
Volli
Grupa Trzymająca Władzę

Palace (2013)

Postautor: Volli » 05 wrz 2014

PALACE

Obrazek

Reżyseria: Anzi Pan
Scenariusz: Zheng Yu
Obsada: Dongyu Zhou, Xiao Chen, Zixiao Zhu, Liying Zhao, Yi Lu
Premiera: 13 Aug 2013 (Chiny)
Powiązane tytuły:
Palace 1 - Jade Palace Lock Heart
Palace 2
Palace 3

Opis:
Filmowa wersja historii przerabianej kolejno przez dramy: Gong (Jade Palce Lock Heart), Gong 2, a teraz jeszcze przez Gong 3 (The Lost Daughter)

Rzecz dzieje się podczas panowania cesarza Kangxi (dynastia Qiung). Biorąc pod uwagę wydarzenia pokazane w filmie można przypuszczać, że akcja rozpoczyna się około 1710 roku, kiedy to mała Chen Xiang wkracza do Zakazanego miasta. Szybko zaprzyjaźnia się z Liu Li, rówieśnicą, również jak ona oddaną do Pałacu w charakterze służącej-dwórki. Życie obu dziewczynek zmienia się, gdy Chen Xiang spotyka przez przypadek 13. księcia.

Ode mnie:
Fabułę (tak przynajmniej wynika z porównania opisów dram i filmu) dość mocno uproszczono. Komentarz z MDL (z resztą jedyny jaki widnieje pod tematem filmu) trochę brutalnie, acz trafnie to podsumowuje:

"Apparently, there's no time travel. Don't know how to react to that."

Osobiście nie uważam, aby w związku z tym czegoś filmowi brakowało. Wręcz przeciwnie.

Trochę nie wiem jak ten film opisać żeby nie popaść w zbędą egzaltację, bo zdaję sobie sprawę, że nie jest to arcydzieło sztuki filmowej. Ale też uważam, że film ma stanowczo "to coś" co sprawia, że ogląda się go bardzo dobrze. Zaczęłam oglądać nie oczekując za wiele. Ot, kolejna historia o Kopciuszku. No i dostałam Kopciuszka, ale też w pakiecie z całą tą kopciuszkową bajkowością, której się nie spodziewałam.

Z postaci, których podobnych na pęczki się plącze po różnych dziełach, dziełkach i innych takich udało się moim zdaniem wydobyć pewien rys archetypiczności, który nadaje całej tej historii bardziej uniwersalny charakter. Charakter baśni właśnie/ Szczerze mówiąc im dłużej oglądałam, tym bardziej przenosiłam się w dzieciństwo, w świat bajek Andersena. Chyba je najbardziej przypominała mi fabuła Pałacu.

Pamiętam , że przez myśl przebiegały mi fragmenty Małej Syrenki, Dzikich Łabędzi i bajki O dziewczynce, która podeptała chleb... I jeszcze tancerka i kominiarczyk... I inna bajka, widziana a może słuchana w radiu, już chyba nie andersenowska - O zaklętym kaczorze. I jeszcze może trochę drama o księciu Liang Ling...
Nie wiem czy to co piszę, te skojarzenia mają sens, ale nic nie poradzę na to, że są takie a nie inne...
Podsumowując - film mi się bardzo podobał. Piękne zdjęcia, dobrze dopasowana muzyka (nie jestem zwolenniczką patosu ale tu się sprawdził), dobrzy aktorzy.

Bajka.

Obrazek Obrazek

:volli:
Awatar użytkownika
Mizuki
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

Re: Palace (2013)

Postautor: Mizuki » 06 wrz 2014

Tytuł może być mylący, ponieważ nie mamy tutaj do czynienia z główną bohaterką z serialu Goong [2011]. To historia uplasowana w tym samym okresie podczas panowania dynastii Qing cesarza Kangxi i dotycząca ksiażąt oraz walki o tron pomiędzy braćmi.
Mamy kilka cech wspólnych jak chusteczka, strach przed jazdą konną jednak dotyczą zupełnie innego księcia (w serialu był jedynie jej przyjacielem).
Film pod względem technicznym jest dużo lepszy, zdjęcia, ujęcia, przepiękna symbolika dodatkowo oprawiona cudowną muzyką. Wizualnie cudowne widowisko, a co najwqażniejsze książęta są dużo przystojniejsi niż serialach...Ach te ich warkocze...

Volli pisze:Trochę nie wiem jak ten film opisać żeby nie popaść w zbędą egzaltację, bo zdaję sobie sprawę, że nie jest to arcydzieło sztuki filmowej. Ale też uważam, że film ma stanowczo "to coś" co sprawia, że ogląda się go bardzo dobrze. Zaczęłam oglądać nie oczekując za wiele. Ot, kolejna historia o Kopciuszku. No i dostałam Kopciuszka, ale też w pakiecie z całą tą kopciuszkową bajkowością, której się nie spodziewałam.

Pamiętam , że przez myśl przebiegały mi fragmenty Małej Syrenki, Dzikich Łabędzi i bajki O dziewczynce, która podeptała chleb... I jeszcze tancerka i kominiarczyk... I inna bajka, widziana a może słuchana w radiu, już chyba nie andersenowska - O zaklętym kaczorze. I jeszcze może trochę drama o księciu Liang Ling...

Bajka.

Małą Syrenkę kocham tylko jedną- tę koreańską :rolly: :rolly: :rolly:
Moje skojarzenie od początku to raczej Balladyna Słowackiego i jej wredna siostra :rolly:
Awatar użytkownika
Basia040690
Wszyscy czekają, aż coś napiszę

Postautor: Basia040690 » 24 lut 2017

Witam

Czy można gdzieś obejrzeć ten film z polskimi napisami ? Osobiście nie mogę go odnaleźć, więc tak na wszelki wypadek pytam.

Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
Mizuki
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

Postautor: Mizuki » 24 lut 2017

Basia040690 pisze:Witam

Czy można gdzieś obejrzeć ten film z polskimi napisami ? Osobiście nie mogę go odnaleźć, więc tak na wszelki wypadek pytam.

Pozdrawiam Serdecznie

Odsyłam do FansubWiki

Wróć do „C-movie”