[Wietnam] Adrift (2009)

pozostałe filmy made in Asia
Awatar użytkownika
margot.
Wyróżniony
Kontaktowanie:

[Wietnam] Adrift (2009)

Postautor: margot. » 18 paź 2009

Choi voi

Obrazek

rok: 2009
gatunek: dramat
reżyseria: Chuyen Bui Thac
obsada:
Duy Khoa Nguyen
Johnny Nguyen
Linh Dan Pham
Do Thi Hai Yen

opis:
Bui Thac Chuyen pochodzi z Hanoi, najpierw jako aktor występował w teatrze, od początku lat 90. kręcił filmy krótkometrażowe i dokumentalne. Jego debiut „Życie w strachu” (2005) odważnie opowiadał o przemilczanym, powojennym okresie w historii komunistycznego Wietnamu. Jego drugi film - „Dryfując” dotyka kolejnego tabu.

Uwięzieni we współczesnym, przechodzącym transformację ustrojową i obyczajową Hanoi, bohaterowie mierzą się z problemem, jakim wciąż w konserwatywnym społeczeństwie wietnamskim jest kobiecy homoseksualizm. Rytuał małżeństwa jawi się nadal – szczególnie w odniesieniu do kobiety - jako jeden z najważniejszych rytów przejścia, niezbędny u progu dorosłego życia. Poślubieni Duyen i Hai nie znajdują jednak szczęścia. Wiecznie zmęczony Hai, który jest taksówkarzem, u boku młodej żony z niepokojem odkrywa, że jego libido tkwi w dziecięcym śnie. Małżeństwo nie zostanie skonsumowane. Rozczarowana Duyen więcej czasu niż z mężem spędza w towarzystwie przyjaciółki, zakochanej w niej pisarki Cam, która postara się rozbudzić zmysły dziewczyny, posługując się w tym celu mężczyzną. W roli amanta wystąpił tu jeden z najprzystojniejszych wietnamskich aktorów - Johnny Tri Nguyen, znany z „kopanych” filmów akcji, realizowanych przez jego brata Charlie'go.

Reżyser portretuje różne środowiska. Miejskie zakamarki, uliczny tłum, codzienną biedę zderza z elegancją życia młodych, niezależnych, nienasyconych mieszkańców Hanoi, niewinność - z mrocznym obliczem erotyzmu. „Dryfując” ma w sobie subtelność najlepszych filmów Tran Anh Hunga.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~``
Ogólnie moją uwagę do filmu przykuł plakat a następnie jak przeczytałam o czym film jest to jeszcze bardziej mnie zainteresowała ta pozycja. Całkiem dobry dramat może z tego wyjść, a z wietnamskim kinem baaardzo mało miałam do czynienia, jeśli kiedykolwiek coś oglądałam z tego kraju (nie pamiętam -_-)

"It's hard to tell that the world we live in is either a reality or a dream"
"Bin jip"
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: [Wietnam] Adrift (2009)

Postautor: Snake » 03 sie 2015

Powolny, pastelowy dramat, w którym wszyscy bohaterowie są w pewien sposób "niedopasowani". W opisach często podkreśla się, że film dotyczy związków lesbijskich, ale tak naprawdę ten motyw nie wybija się na pierwszy plan, wręcz przeciwnie.

Podobała mi się taksówka, tzn motyw bohatera za kółkiem miejskiej taryfy. Fajny widok, gdy samochód przeciska się w gąszczu jednośladów, tylko szkoda, że takich "pejzaży" było mało, a i samo miasto nie było bohaterem opowieści.

Uśmiechnąłem się na scenie z kogutem, wydaje mi się, że przypadkowo nakręconej. W trakcie sprzeczki kogut wylatuje przez okno na parterze (na centrymetry przed kamerą), a później jest jeszcze uchwycony w kadrze jak ucieka w przeciwną stronę do bohaterów (kręcone jednym ujęciem) :P

Dla filmu 5/10

Wróć do „Inne”