[Wietnam] Rykszarz (1995)

pozostałe filmy made in Asia
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

[Wietnam] Rykszarz (1995)

Postautor: Snake » 26 sie 2010

Obrazek

inne tytuły: Xich lo , Cyclo
reżyseria: Anh Hung Tran
scenariusz: Anh Hung Tran, Trung Binh Nguyen
premiera: wrzesień 1995 (Świat)
produkcja: Wietnam ,Francja, Hongkong,
gatunek: Dramat, Kryminał
obsada: Le Van Loc, Tony Leung Chiu Wai, Tran Nu Yen Khe, Nhu Quynh Nguyen, Hoang Phuc Nguyen, Ngo Vu Quang Hal

opis:
Młody osiemnastoletni człowiek pracuje jako rykszarz. Jego rodzice nie żyją. Mieszka razem ze swoim dziadkiem i dwiema siostrami w biednej dzielnicy Ho Chi Minh (miasto w Wietnamie). Aby spłacić rykszę, którą mu skradziono bohater jest zmuszony do popełnienia kilku wykroczeń i bardzo szybko wkracza w świat zbrodni.

linki
http://www.filmweb.pl/film/Rykszarz-1995-30688" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.imdb.com/title/tt0112767/" onclick="window.open(this.href);return false;

ode mnie :

Realistyczny, mocny i zarazem głęboki - cóż za kombinacja. Film, w którym bohaterowie nie odzywają się zbyt dużo, miejsce w którym toczy się akcja pełne kontrastów, a ich perypetie intrygujące.
Fabularnie mnie nie zachwycił, ale to jedno z tych dzieł, gdzie chłonie się historię i specyficzne relacje jednostek, symbolizm scen i pełne bezpretensjonalności ukazywanie świata. Obraz zachwycał mnie barwami, ujęciami, a także dźwiękiem.

Choć to jest film z 1995 roku, to aż szkoda, że obecne filmy nie mają takich efektów (!). Co mam na myśli ? Obecnie takie rzeczy jak lecący liść, ptaki na niebie itp tworzy się często komputerowo i łatwo montuje. W przypadku Rykszarza włożono jednak wiele pracy, aby finalny efekty wyglądały realistycznie. Może mini spojler : Spoiler! Aktor, który poświęca się w scenie, gdzie mały pajączek chodzi po wewnętrznej stronie wargi, a robaczek pełza po powiece lub będąc umazanym i posklejanym od farby (jakiejś imitacji farby) trzyma w ustach żywą złotą rybkę , bądź helikopter, który nie wygląda na makietę, przypadkowo uszkadza się podczas transportu i jest tylko wstawką- wow ! Naprawdę napracowano się przy tym filmie, aby wszystko wyglądało realistycznie i pasowało do koncepcji reżysera. (i przy kręceniu nie ucierpiało żadne zwierzę, istotna informacja)

8-/10

PS. Podziękowania dla Daydreamer za polecenie filmu !

Wróć do „Inne”