[Wietnam] Owl and the Sparrow (2007)

pozostałe filmy made in Asia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę
Posty: 897
Rejestracja: 30 maja 2010

[Wietnam] Owl and the Sparrow (2007)

Post autor: Snake » 17 sty 2011

film zdobył nagrody m.in na festiwalach w San Francisco, Los Angeles, Denver

Obrazek

alternatywna okładka:
Spoiler! Obrazek

inne tytuły: Sowa i wróbel , Cu va chim se se
reżyseria: Stephane Gauger
scenariusz: Stephane Gauger
premiera: 28 stycznia 2007 (Świat)
produkcja: Wietnam, USA
gatunek: Dramat, Romans
obsada : Cat Ly ,The Lu Le, Han Thi Pham, Trong Hai , Pham Thi Han


opis (za stopklatka.pl)
Splecione w intymną, ciepłą opowieść historie trójki bohaterów, osamotnionych we współczesnej wietnamskiej metropolii. Thuy - dziesięcioletnia uciekinierka z prowincji, piękna stewardesa Lan i pracujący w zoo Hai spotkają się na ulicach Sajgonu.


linki:
http://www.stopklatka.pl/film/film.asp?fi=38313" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.filmweb.pl/film/Sowa+i+wróbel-2007-422333" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.imdb.com/title/tt0146271/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://strachmaskosneoczy.blogspot.com/ ... gonie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://asianmediawiki.com/Owl_and_the_Sparrow" onclick="window.open(this.href);return false;


spojlerowy trailer:
Spoiler! [youtube]Vkjg8DDk62c[/youtube]


Bardzo ciepły, wzruszający oraz naturalny i bezpretensjonalny film.

Na pierwszy plan wybija się postać małej dziewczynki, która jest maksymalnie sympatyczna, pewnie połowa widzów chciałaby ją adoptować ;)

Każdy z trójki bohaterów próbuje w inny sposób funkcjonować w 8-milionowej metropolii i choć są tylko atomami wielkiego społeczeństwa, tak jak większość muszą sobie jakoś radzić z bezradnością, samotnością, anomią. Pomoże im jednak to, że są ludźmi o dobrych sercach ...

Jeśli ktoś chce więcej szczegółów odsyłam do recenzji (4 link), sam nie wiem za bardzo co napisać, poza tym, że rewelacyjny obraz.


Ode mnie 9/10


Awatar użytkownika
Piżmak
Doramowy maniak
Posty: 1016
Rejestracja: 13 paź 2008

Re: [Wietnam] Owl and the Sparrow (2007)

Post autor: Piżmak » 30 sty 2011

I po seansie, który upłynął bardzo przyjemnie i szybko...Faktycznie - film charakteryzuje bardzo miły, emocjonalny klimat.

Mamy trzech głównych bohaterów, wśród których widz oczywiście najbliżej sercem ląduje obok Thuy.Dziewczynka jest sierotą i jej jedynym opiekunem zostaje wuj od strony ojca, u którego mała zostaje zatrudniona.Każdy dzień dziecka wygląda tak samo - pot, obowiązki i ruganie.Dziewczynka postrzega świat w odrobinę inny sposób, niż jej wuj, który cały byt zamyka w ścianach swojej fabryki. Thuy nie jest wołem roboczym, ale młodziutką, wrażliwą i potrzebująca ciepła istotą.Trafiając do 8-milionowej metropolii (Sajgon) musi jakoś funkcjonować, dlatego też wiedziona radą obcych dzieciaków, stara się znaleźć pracę i zarobić na codzienne wydatki.Koniec końców ląduje z wielkim koszem róż i poznaje tajniki swojej pracy....w skrócie...uczy się kłamać, by cokolwiek sprzedać.Dziewczynka jest bardzo dzielnym i odważnym dzieckiem jak na swoje 10 lat, oprócz tego zadaje sporo pytań, które trafiają w samo sedno sprawy.

Oprócz Thuy poznajemy także opiekuna zwierząt w zoo - pana Hai, który całe swoje życie spędził wśród zwierząt i rozumie je doskonale...czasem nawet lepiej niż ludzi. I kolejną postacią jest stewardesa Lan - 26-letnia kobieta znudzona swoim dotychczasowym rytmem życia, nie umiejąca nakreślić sobie konkretnego celu, do którego dążyłaby.

Sentymentalna podróż rozpoczyna się w momencie spotkania wyżej wymienionej trójki. Widz może bardzo wyraźnie przyjrzeć się bohaterom, popatrzeć na metropolię nocą, zaudać się do najlepszej knajpki z zupą w mieście a także podziwiać tętniące życiem miasto. Historia jest pokazana w bardzo realistyczny sposób, bez gratisów, bez przerysowanych postaci i zdarzeń.
Film idealnie nadaje się na niedzielne popołudnia, na spokojny, wzruszający seans, gdzie świat bohaterów nabiera barw dzięki jednej małej dziewczynce, jakich zdawałoby się, w metropoliach - tysiące.

I dialog, który wydawałoby się, że nie uczy nas niczego nowego, ale w tym filmie słucha się go z nieukrywana przyjemnością:
Spoiler! Thuy: Dziękuję Pani Lan
Lan: Za co?
Thuy: Za to, że jesteś dla mnie miła. Ludzie w tym mieście nie są tacy jak ty.
Lan: Masz dobre serce. I to jest najważniejsze...
ODPOWIEDZ