[Dokumentalny] Children of the secret state (2000)

pozostałe filmy made in Asia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lily
Oglądam regularnie xD
Posty: 226
Rejestracja: 04 mar 2011

[Dokumentalny] Children of the secret state (2000)

Post autor: Lily » 08 lis 2011

Obrazek
Reżyseria: Carla Garapedian, Ahn Chol
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 49 min
Produkcja: Wielka Brytania


Opis:
Brytyjski dziennikarz razem z pomocą północkoreańskiego przyjaciela tworzy jeden z najbardziej szokujących dokumentów o Korei Północnej. Koreańczyk o pseudonimie Anh Chol ukrytą kamera filmuje bezdomne i głodujące dzieci, które według oficjalnych oświadczeń Kim Dzong Ila nie istnieją. Ahn Chol wie, że ryzykuje życiem, ale chce aby świat dowiedział się o tym co dzieje się w jego kraju.


Od siebie:
Widziałam już niejeden film dokumentalny o Korei Północnej, oglądam w zasadzie wszystko co tylko uda mi się wygrzebać w sieci. Ale spośród wszystkich filmów jakie widziałm ten jest zdecydowanie najmocniejszy.

Niewiele jest filmów, które pokazują faktyczną sytuację w tym kraju, dziennikarze z zagranicy nie zapuszczą się daleko z kamerą. Jeśli jakimś cudem dostaną pozwolenie na filmowanie to podstawia sie im tylko kolorowe i radosne obrazki z Pjongjangu (podobno mówienie Phenian jest błędem?). Pomniki, portrety "ukochanych przywódców", a społeczeństwo najlepiej zaprezentować poprzez bogate i wesołe dzieci urzędników partyjnych. Nie wiele ma to jednak wspólnego z rzeczywistością. W tym filmie są nie tylko relacje uciekinierów z północy, mamy prawdziwe nagrania z miejsc, gdzie żaden turysta nie zostanie wpuszczony. To, co widzimy przekracza ludzie pojęcie. Bezdomne, wychudzone dzieci, brudne, bose, wygrzebujące resztki jedzenia z błota. A wokoło dorośli, którzy ich nie dostrzegają, a nawet przeganiają. Zwłoki ludzi leżące przy brzegu rzeki, to ludzie, którzy zostali zastrzeleni podczas próby ucieczki do Chin. Puste miasta, potworna bieda zaglądająca wszystkim do oczu. Tak, oto jest prawdziwe oblicze tego "potężnego" kraju, tego cudownego tworu pod wodzą upasionych Kimów.

Facet, który to wszystko filmował ryzykował własnych życiem. I zdaje się, że je poświęcił, ponieważ gdy ma przyjść na umówione spotkanie z brytyjskim dziennikarzem współpracującym przy filmie, nie pojawia się. Do samego końca losy Ahn Chola nie wyjaśniają się. Poszperałam trochę w sieci i w zasadzie to jego losy nieznane są do dziś. Nietrudno się domyślić, że człowiek ten zapewne już nie żyje. Boli tylko to, że nawet te nagrania, które są niepodważalnym dowodem na to, że na północy dzieją się rzeczy niepojęte, nie są w stanie nic zmienić. Świat je zobaczył... i tyle. Świata nie interesuje Korea Północna. Nie ma tam ropy naftowej, ani innych opłacalnych dóbr natury, a Kim grozi bronią jądrową... Lepsze są ostrożne stosunki dyplomatyczne, bo lepiej im się nie narażać. Nawet Korea Południowa zdaje się być ślepa na to co dzieje się na północy. I niby jest to zrozumiałe, bo po wojnie koreańskiej i całym tym piekle jakie tam miało miejsce ludzie po prostu chcą pokoju....Tyle, że pokój ma czasami bardzo słoną cenę.

9/10, bardzo mocny, poruszający dokument.


ODPOWIEDZ