[ANIME] Sarusuberi: Miss Hokusai [2015]

pozostałe filmy made in Asia
Awatar użytkownika
Volli
Grupa Trzymająca Władzę

[ANIME] Sarusuberi: Miss Hokusai [2015]

Postautor: Volli » 12 maja 2016

SARUSUBERI: MISS HOKUSAI

Obrazek

Reżyseria: Keiichi Hara
Scenariusz: Miho Maruo, na podstawie mangi “Sarusuberi” autorstwa Hinako Sugiura
Data premiery: 9 maja 2015
Głosy: (m.in.) Anne Higashide, Yutaka Matsushige, Gaku Hamada, Shion Shimizu, Michitaka Tsutsui

Opis:
Rok 1814, Edo (dzisiejsze Tokyo). Bohaterką anime jest Oei - córka znanego i niezwykle płodnego artysty znanego najlepiej pod pseudonimem Hokusai. Sama maluje i towarzyszy ojcu w arystycznych zmaganiach. Przyglądamy się jak radzi sobie z różnymi aspektami swojego życia.

Ode mnie:
Bardzo zaskoczyło mnie to anime. Nie spodziewałam się po nim wiele, jednak po jego obejrzeniu ze zdumieniem stwierdziłam, że obraz we mnie "siedzi". Wiem, że to sformułowanie jest dość niejasne, ale chyba dobrze oddaje stan w którym się znajduję. Nie mogę go zapomnieć i jakoś co chwila wracam do niego myślami. Z resztą słowo "obraz" ma tutaj szczególne znaczenie i świadomie go używam, nawet jeśli jest to dość bezczelna kalka z języka angielskiego. Po prostu bardzo dobrze pasuje.

W sferze formalnej nie ma chyba na co narzekać - rysunki i tła są, jak mi się wydaje, w porządku, chociaż muszę przyznać, że z nóg jakoś specjalnie nie zwalają. Z resztą prawdziwa wartość tego anime tkwi raczej w scenariuszu i w licznych odniesieniach do dzieł twórców ukiyo-e i samego ukiyo-e jako gatunku. Są one rozrzucone na tak wielu płaszczyznach, że trudno mi je tu wszystkie wymieniać - od samej epizodyczności fabuły, która stanowi coś w rodzaju albumu chwil z życia głównej bohaterki, po całkiem bezpośrednie odniesienia w warstwie graficznej. Sama postać Oei jest postacią historyczną i niezwykle ciekawą. Rzeczywiście była artystką, jej sława jednak zniknęła w cieniu jej wielkiego ojca, chociaż - przynajmniej moim zdaniem - co najmniej mu dorównywała, a może nawet przewyższała talentem. Zachowało się do dziś dosłownie kilka obrazów czy grafik, które z całą pewnością można jej przypisać, jednak są to dzieła naprawdę wysokiej klasy. Prawdopodobnie wiele dzieł podpisanych przez jej ojca wyszło spod jej pędzla, a przynajmniej we współpracy z nim.

Anime opowiada właśnie o tej nietuzinkowej kobiecie, szorstkiej w obyciu, lecz jednocześnie niezwykle wrażliwej, nie poddającej się dominacji silnego ojca, ale równocześnie pragnącej zaskarbić sobie jego uznanie. Ale to nie wszystko. Film to również przewodnik po ukiyo-e - gatunku japońskiego malarstwa i drzeworytu, którego nazwę tłumaczy się jako "obrazy przepływającego świata". Niezależnie od konstrukcji fabuły, która sama przywodzi na myśl te obrazy, mamy tu cały przekrój tematów ukiyo-e: portrety gejsz i kurtyzan, ilustracje legend i świata nadprzyrodzonego, pejzaże, czy wreszcie rysunki erotyczne. Oprócz tego dostajemy opowieść o magicznej stronie obrazu i o natchnieniu, a także kawałek historii mangi, od której wywodzi się komiks japoński (zwany poza japonią nadal mangą), a więc również i anime. Koło się zamyka.

Z czystym sercem polecam tę pozycję.

:volli:
Awatar użytkownika
wiktor
Oglądam regularnie xD

Re: [ANIME] Sarusuberi: Miss Hokusai [2015]

Postautor: wiktor » 04 wrz 2016

przyznaję się, że ja zajrzałam, bo było na liście, a nie mając ochoty robić nic...myślę: to umilę sobie czas przy :kawa:
mnie przykleił do monitora już smok :aww: choć dla mnie zawsze jest niesamowite przedstawienie jak artyści "tworzą", "wylewają" swoją wrażliwość, niepowtarzalność, przeżycia... nie mogąc ich pohamować, czy czasami nie będąc pewni jaki będzie efekt końcowy
zgadzam się, ciekawie pokazania historia kobiety, której przyszło żyć ... w męskim świecie

ja polecam
:mrgreen:
bo aż tak się spodobało, że paluszki nie mogły powstrzymać się od napisania :ashamed:
Obrazek

Wróć do „Inne”