Mini - dramy BBC

wszystkie seriale, które nie są made in Asia
Awatar użytkownika
daydreamer4
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Mini - dramy BBC

Postautor: daydreamer4 » 17 cze 2009

Dramy BBC albo po prostu Period Dramas (bo nie wszystkie wyprodukowało BBC). W wolnym tłumaczeniu Dramy kostiumowe.

Cechy charakterystyczne:
1. Czas akcji – wiek XIX
2. Miejsce akcji – w przeważającej liczbie Wielka Brytania.
3. Adaptacje znanych i mniej znanych powieści.
4. Ekhm... wątek romantyczny :D:D

Jane Austen – tej pani nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Ulubiona i chyba najczęściej przenoszona na ekran pisarka na świecie :D
1.Obrazek 2. Obrazek 3. Obrazek

1. Pride and Prejudice – właściwie każda adaptacja ^^ ale najwięcej uroku ma właśnie BBC drama z 1996 roku ;)
2. Perswazje (1995) właściwie to film a nie drama, ale jest cudowny i spod znaku BBC. Moja ukochana adaptacja książek Austen. Ten film ma taką piękną scenografię, klimat i urok a na dodatek jest wspaniale zagrany. Chociaż nie drama, ale wszystkim miłośniczkom Austen zdecydowanie polecam.
3. Sense & Sensibility (2008) Najnowsza i najlepsza. Ale skoro wyłamuję się poza dramy to trzeba oczywiście powiedzieć o adaptacji Ang’a Lee z Emmą Thompson i Kate Winslet – a jakże by inaczej ;)

Karol Dickens – bez niego nie można się obejść.
1. Obrazek 2. Obrazek 3. Obrazek

1.David Copperfield (2000) – bez niego również nie można się obejść :D I czy ta twarzyczka nie wygląda znajomo? Jedna z lepszych adaptacji (spośród miliona innych) ale mi bardziej podobała się wersja z Hugh Dancy’m ;D
2. Bleak House (2005) morderstwo, tajemnica, bohater(ka) który musi radzić sobie z przeciwnościami losu i happyend – wszystko co w Dickensie najlepsze ;);)
3. Nicholas Nickleby (2002) – również film ale wspaniały film, po prostu. Nic dodać, nic ująć. Oglądałam go z takim przejęciem, z jakim oglądam Slingshota!
Jakby się tak zastanowić to powieści Dickensa i Slingshot mają ze sobą bardzo wiele wspólnego xD (poniosło mnie ale tylko trochę ;))

Charlotte Brontë:
Obrazek

Jane Eyre (2006) – podobnie jak Dumę i Uprzedzenie widziałam chyba 5 różnych adaptacji. Bo jak nie lubić takich gotyckich opowieści i ognistego uczucia między Jane i pana Rochesterem. Ach xPPPP Więc, też polecam wszystkie adaptacje, ale ta najnowszą oglądałam niedawno i jakoś tak przypadła mi do gustu.

Elizabeth Gaskell:
Obrazek

North & South (2005)
Najpiękniejsza drama, jaki udało mi się obejrzeć w całym moim życiu! I nie jest to tylko moja opinia ;) Najbardziej romantyczna, najpiękniej zagrana i w ogóle najlepsza na świecie adaptacja. Film opowiada oczywiście o miłości, ale nieprzewidzianej, rodzącej się powoli, ponad podziałami klasowymi, pełnej nieporozumień i uprzedzeń. Wiele osób porównuje ta dramę z Dumą i Uprzedzeniem. Owszem są pewne podobieństwa zwłaszcza, jeśli chodzi o rozwój uczucia. Jednak moim zdaniem North & South przewyższa Dumę o niebo albo dwa albo trzy. Nie tylko historia, scenografia, dialogi (o mamo, te dialogi *__*) ale także muzyka są w tej dramie cudowne. Muzyka, której nie potrafię zapomnieć i której słucham za każdym razem z takim samym poruszeniem.
Mała próbka (bez żadnych spoiler2ów :D)
Muzyka 1 Muzyka 2
Wspaniale dopasowuje się do klimatu danej sceny, właściwie sama tworzy klimat. Ta drama to naprawdę niezapomniane przeżycie. To właśnie przez tą dramę zdecydowałam się założyć ten temat. Oczywiście znajdą się tacy, którzy nazwa ją romansidłem – ale jest to niezaprzeczalnie mistrzostwo, arcydzieło wśród romansideł. :D
I pod żadnym pozorem nie należy jej mylić z serialem amerykańskim i tym samym tytule z Patrickiem Swayze w roli głównej!!)

Warte polecenia są również Cranford (2007) i Wives and Daughters (2002). Przy N&S wypadają nieco bladziej ale spokojnie moga konkurowac z pozostałymi dramami ;)

-----------******--------------
Na razie starczy. Skupiłam się głównie na tych najbardziej znanych i najbardziej lubianych (głównie przeze mnie :P). Ale to zaledwie czubek góry lodowej albo lepiej - lukier na cieście xD Ilość tych dram i filmów jest tak przytłaczająca, że zasługuje na własne forum ^^ Są niestety pewne ograniczenia takie jak ich dostępność. Z tymi, które wymieniłam nie powinny pojawić się większe problemy. Niestety z resztą tak różowo nie jest.

Uwielbiam tego rodzaju historie i chciałam podzielić się tym uwielbieniem z Wami i zachęcić do ogladania!! :D:D:D Bardzo chciałabym poznac wasze opinie ^^ Nie mam najmniejszego zamiaru skupiać się tylko na wymienionych przeze mnie tytułach – chociaż moim zdaniem są najlepsze.
Jeśli macie jakiś innych własnych ulubieńców – piszcie :D
Aha! I jeśli macie również jakieś własne ukryte źródła – dzielcie się ;) (oczywiście na PM xP)

Obrazek
Awatar użytkownika
Azzel
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Azzel » 17 cze 2009

1. Pride and Prejudice – właściwie każda adaptacja ^^ ale najwięcej uroku ma właśnie BBC drama z 1996 roku

Gdzieś kiedyś zaczynałam oglądać film ale nie udało mi się za to tą wersję obejrzałam całą, bodajże w 5 częściach to było. Najbardziej nieziemskie w niej co pamiętam to pan Darcy który ciągle mówił "indeed" i znajoma określiła go bardzo trafnie - Nie jestem pewna czy to co widać na jego twarzy tu uśmiech czy jakiś niesprecyzowany grymas. Ogólnie bardzo fajny aktor, i chyba nic więcej nie pamiętam z samego serialu <dramy? xD>
Awatar użytkownika
sweetluluby
Przyklejony do ekranu

Postautor: sweetluluby » 17 cze 2009

Duma i Uprzedzenie o, o której mowa wyszła w 4 odcinkach i jest moim no1!!!
Jest tak doskonale zrobiona, że nigdy mi się nie nudzi!!!
Pan Darcy hmm, grany tu przez Colina Firtha to istny Pan Darcy z powieści Jane Austen!!! Czytając ją właśnie tak go sobie wyobrażałam!!! :D :D :D
A scena, jak wychodzi ze stawu, to kultowa scena dla wielu fanek tego aktora( ja do nich też należę)
Nie sposób nie wspomnieć tu o mamusi wszystkich sióstr...no tu już majstersztyk aktorski pełną parą, to poprostu trzeba zobaczyć, bo trudno to opisać.
Kto obejrzał ten serial, ten wie... :wink:

Najnowsza adaptacja Rozważnej i Romantycznej urzekła mnie swoja świeżością , a jednocześnie wspaniale trzymała się klimatu perełek BBC, ale to jednak Duma i Uprzedzenie będzie zawsze taka pozycja dla mnie, do której porównuję inne.
Natomiast jeśli chodzi o adaptację Ang Lee Rozważnej i Romantycznej, to również należy ona do moich faworytów.
Autorka scenariusza tego filmu jest Emma Thompson, za co otrzymała wiele prestiżowych nagród.
I najważniejszy atut :wink: :wink: :wink: to w roli pułkownika zobaczyć można Alana Rickmana( Jednego z najlepszych aktorów jakich znam). :D :D :D
Awatar użytkownika
Eggie
Doramowy maniak

Postautor: Eggie » 17 cze 2009

To ja też się wypowiem, bo DiU to moja ulubiona książka i adaptacji też już od groma obejrzałam...

DiU z Colinem pod względem wierności, charakteru postaci i aktorów jest najbliższa mojemu ideałowi tej ksiązki :) Oczywiście, najlepsze sceny ( czyli pan w jeziorze) nie mają z nią nic wspólnego :D, niemniej - super.
Z kolei, chociaż wszyscy psioczą na Keirę Knightley i nowy film, ten również wyjątkowo mi się podobał. Oczywiście, musiał byc przerobiony na potrzeby hollywoodzkie, niemniej - scena w altance jest boska, nie ma przedłużaczy, co mnie trochę nudziłow serialu no i pan Darcy też jest niczego sobie. McFayden zagrał go inaczej niż Colin, dodał mu trochę smutku, zabrał się za to inaczej... I pod względem realności tzw tła, również wyprzedza tę pierwszą. Tu mamy prawdziwą wieś, one sa podobno dość ubogie, więc się zgadza...

RiR , nowa adaptacja ( bo starej nie mogłam znieść- i jeszcze te brzydkie paszczury jako siostry...) jest fantastyczna. Chociaż Edward jest ostatni na liście moich Austenowskich amantów,ten aktor był fajny. Chociaż wybrali go trochę pod Hugh Granta, którego okropnie w adaptacji znosłam, niemal z bólem żołądka.

Za to Perswazje, moja druga ukochana ksiązka i teraz adaptacja, są cudowne... Aktorzy, wyważenie fabuły, cud, miód i orzeszki!

Za Dickensa jeszcze sie nie brałam, mam za soba tylko książki, ale adaptacji nie miałam okazji nigdzie dorwać.
Za to North and South nie mogę przez książkę przebrnąć... Nudy. Podejrzewam, że adaptacja też mnie nie zadowoli... :P
www.annyeongtozamalo.wordpress.com
Awatar użytkownika
sweetluluby
Przyklejony do ekranu

Postautor: sweetluluby » 17 cze 2009

Duma i Uprzedzenie z Keirą no to sorrr!!! Dla mnie to porażka, ale być może dlatego, że jak już pisałam wszystko, co nakręcili przed i po wersji Jennifer Ehle podlega porównaniu do tegoż.
A z RiR w tej najnowszej wersji to zgadzam się, że Eggie w 100% :wink:
A ha i ja tez nie mogłam się przekonać do Hugh Granta. On nie pasuje mi do ról kostiumowych (grał kiedyś młodego Chopina i też się moim zdaniem nie wybronił), jest dobrym aktorem komediowym i w jego przypadku niech tak zostanie... :wink: :D
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 17 cze 2009

Jeśli dramy kostiumowe to tylko te z HBO: Rzym i Tudorowie.
Kostiumowe to mój ulubiony typ filmów, ale by zrobić dobry serial kostiumowy, trzeba czegoś więcej, niż adaptacji powieści.
Awatar użytkownika
daydreamer4
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: daydreamer4 » 17 cze 2009

Jeśli dramy kostiumowe to tylko te z HBO: Rzym i Tudorowie.

Taaak! Rzym tez był świetny :) Pierwszy sezon połknęłam w ciągu kilku dni. Drugi już trochę wolniej mi szedł bo jakiś taki przymus czułam i zrobiło sie tak no... serialowo - za dużo tego było ;) Bo to są takie typowe seriale - heh no to zaraz sie zakręcę ;) Dramy BBC mają w sobie więcej elementów spektaklu teatralnego, chociaz te najnowsze w coraz to mniejszym stopniu.

Ale ja zawsze byłam molem ksiązkowym i może dlatego jednak wolę adaptacje powieści :) Zresztą uważam, że to wcale nie takie łatwe nakręcić naprawdę dobrą adaptację. A mogłoby się to wydawać takie proste, bo niby niewiele trzeba myśleć nad fabułą, w końcu ktoś juz ja za nas napisał xD Ale jakoś o naprawde dobre adaptacje niezwykle trudno ;)

Teraz czas na Jane A. :P:P
DiU to równiez moja ulubiona jej ksiazka, ale ulubionym filmem są zdecydowanie Perswazje.
Jeśli chodzi o ekranizacje DiU, obejrzalam ich kilka (łącznie z wersją bolywoodopodobną ^^ z Aishwaryą Ray). Podobała mi sie każda. Nie widziałam tylko tych starszych wersji.
- Najbrardziej lubię oczywiście tą BBC i zgadzam sie z wszytskimi waszymi Ochami i Achami :D Co prawda ja miałam pewne zastrzeżenia co do Darcy'ego :P Bo jak napisała Azzel troche ze bardzo się mi Colin Firth krzywił xD. Wszyscy go wielbią to ja trochę ponarzekam - nie ma tak dobrze :D (ale i tak go uwielbiam xD w tym cały jego urok :))
- Moją druga ulubioną wersją jest... o ta:
Obrazek Strona IMDb Uwspółcześniona z 2003 roku.
Ja wiem jak to wygląda xD Już słysze Wasze głosy potępienia. Ale ten film był strasznie fajny, taki słodki, kochany i śmieszny. Nie nalezy brac go zbyt poważnie - traktuję go trochę jak parodię DiU i zaliczam do moich ulubionychc komedii romantycznych wszechczasów ^^
- Wersja z Keirą Knigtley. Mi się podobała. Podobały mi sie przestrzenie, muzyka, klimat - to chyba najbardziej artystyczna i malarska wersja. Tylko ta przeraźliwie chuda Keira... ale nawet ona mi pasowała...
- A moze po TEJ wersji stałam sie poprostu bezkrytyczna xD Znalazło by sie kilka atutów - jak np Aishwarya. Ale nie, nie oglądajcie jej (tym bardziej jesli nie znosicie tej aktorki) ;P

Za to Perswazje oglądałam tylko w tej jednej jedynej wersji. Wiem, że jest równiez nowsza wersja ale jeszcze nie zdołałam sie przemóc... Może któraś z Was ja oglądała? A najlepiej obie i ma porónanie ^^

RiR Ang'a Lee była pierwszym filmem na podstawie powieści Jane Austen jaki widziałam - wiec sentyment bierze górę ^^ I Hugh Grant nie był aż taki zły... Nie przepadam za nim w innych jego rolach a tu zdołał wzbudzić jednak moja sympatię, więc... :) Ale jakiś powalający też nie był xD Oj i nie umywa sie do Alana Rickmana, który wypada w tym filmie zdecydowanie najlepiej z wszytskich :) Ale kiedy obejrzałam najnowszą adaptację - momentalnie się w niej zakochałam. I oddałabym wszytsko za taką chatkę nad morzem.... *___*

Eggie pisze:Za Dickensa jeszcze sie nie brałam, mam za soba tylko książki, ale adaptacji nie miałam okazji nigdzie dorwać.

Napisz co chciałabyś obejrzeć - postaram sie pomóc. Te, które podałam spokojnie mozna znaleść na torrentach i RS.

Eggie pisze:Za to North and South nie mogę przez książkę przebrnąć... Nudy. Podejrzewam, że adaptacja też mnie nie zadowoli...

I widzisz :D A tu jest taki MYK ;)
Ksiażka jest marna, a adaptacja rządzi!!!! :D:D:D
Daj jej szansę xD Myślę, że się nie zawiedziesz ^^
Jeśli lubisz takiego typu filmy - jestem pewna, że Ci sie spodoba.
Obrazek
Awatar użytkownika
Eggie
Doramowy maniak

Postautor: Eggie » 18 cze 2009

Perswazje to moja druga ukochana książka i powiem, że nowa wersja jest jeszcze fajniejsza! Ogronie podobają mi sie aktorzy w głównych rolach.... naprawdę super zrobione.

Keiry będę bronić i już :D pan Darcy też był super, wniósł trochę smutku to tej postaci, ale nie bł taki maksymalnie odpychający jak Colin. Mam do jego Darcy'ego sentyment, ale nie aż taki....

Oj, tej DiU nie lubię, tej uwspółczesnionej. Wszystko jest takie... groch z kapustą....

Ale powiem wam, że kazdy facet, którego wybierają na Darcy'ego, coś w sobie ma. Zawsze doda tej postaci coś od siebie :) I ta adaptacja współczesna nie jest wyjątkiem ^^
www.annyeongtozamalo.wordpress.com
Awatar użytkownika
evelinux
Doramowy maniak

Postautor: evelinux » 18 cze 2009

taaak! oglądałam Jane Eyre i Pride and Prejudice. obie boskie!
Awatar użytkownika
rikli
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: rikli » 18 cze 2009

ja oglądałam tylko Pride and Prejudice i było suuupeeer! <333
i jak widze ten temat... kurczę, kto wie, może skuszę się na coś jeszcze :D
"and it is, because a few inches between two people is a few inches of reservations and rapidly dwindling airspace."
i ship boa with anyone
Awatar użytkownika
daydreamer4
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: daydreamer4 » 18 cze 2009

Oj, tej DiU nie lubię, tej uwspółczesnionej. Wszystko jest takie... groch z kapustą...

Przeczucie mnie nie myliło xD Mnie odrobinę drażniła Elizabeth z samego początku ale były z Jane takie pocieszne z potrójnie czekoladowymi lodami na depresję ^^^^ Przyznaję że taka masa kolorów jak w tym filmie trochę nie pasuje do Austen ale i tak kocham ten film ;)

Ale powiem wam, że kazdy facet, którego wybierają na Darcy'ego, coś w sobie ma.

O tak :D Orleando Seale w ogóle był boski tutaj ze swoim jąkaniem się kiedy zapraszała Elizabeth na kolacje =^^= Dodał tej postaci jeszcze więcej uroku ;)

rikli pisze:i jak widze ten temat... kurczę, kto wie, może skuszę się na coś jeszcze :D

Rikli koniecznie ^^ Zachęcam, polecam i w ogóle rzucaj wszytsko i oglądaj xD Bardzo chętnie poczytam sobie Twoje wrażenia.

A w ogóle to zaraz zmienię tytuł posta ;) Zakręciłam sie jeśli chodzi różnice miedzy serialami i tymi dramami, a zasadnicza róznica jest taka ze to właściwie sa mini-dramy. Większość z nich ma max 6 odcinków ;););)
Obrazek
Awatar użytkownika
evelinux
Doramowy maniak

Postautor: evelinux » 19 cze 2009

ja mam oryginalne dvd z cala seria Dumy i Uprzedzenia :) z TESCO za 10 zeta bodajże.. to był utarg mojego życia!
Obrazek
KOREA: | Flames of Desire | Playful Kiss | Paradise Ranch | Time Slip Dr Jin | Operation Proposal | I do, I do |
JAPAN:
TAIWAN: |Why Why Love | Love Keeps Going | Hayate the Combat Butler | Absolute Darling |
Awatar użytkownika
isamar84
Przyklejony do ekranu

Duma i uprzedzenie (1995)

Postautor: isamar84 » 27 sty 2010

Obrazek

Moja ukochana książka i jej najlepsza ekranizacja xD (wg mnie)
aż dziw, że do tej pory nie zrobiłam tu o niej tematu xD

A teraz przybliżę fabułę tym, co jej nie znają xD:

Anglia, XIX wiek, a na tym tle rodzina z pięcioma córkami na wiejskim niedużym majątku, które po śmierci ojca zostaną bez dachu nad głową i bez środków do życia, jeśli nie znajdą sobie mężów...

Pięć córek: Jane (najpiękniejsza - choć może w tej ekranizacji tego nie widać), Elizabeth (piękna i inteligentna), Mary (bez talentów i urody) i dwie najmłodsze Kitty i Lydia (bardzo głupie).

Nieopodal ich majątku wprowadza się młody, przystojny i bogaty Pan Bingley, a wraz z nim przybywają jego dwie siostry: Karolina i pani Hurst z mężem oraz najlepszy przyjaciel, w obejściu dość szorstki, ale inteligentny, Pan Darcy...

Matka dziewczyn, Pani Bennet, postanawia wydać którąś córkę za tego zacnego kawalera. Wydaje się, że wszystko idzie wg jej myśli, bo pan Bingley interesuje się Jane, tymczasem dumny pan Darcy zaczyna się interesować Lizzy xD

Czyli historia stara jak świat xD oczywiście Lizzy nie znosi tego aroganta, za to podoba jej się przystojny żołnierz, Wickham, którego przeszłość jest złączona z Darcym.

A wszystko okraszone ciętym dowcipem prosto spod pióra Jane Austen, która często w swych powieściach wyśmiewała ignorancję i głupotę...

Alem się opisała xD ale kocham tą autorkę i uwielbiam jej powieści, a tą ekranizację w szczególności, żadna inna adaptacja jej powieści mi się tak nie podobała, jak ta, choć sporo ich widziałam xD

Polecam wszystkim, których realne odzwierciedlenie XIX-wiecznej Anglii, nie zniechęci xD (często zarzuca się tej wersji brzydkie kostiumy i obsadę, ale to akurat jest winną charakteryzacji, twórcy serialu postanowili być dokładni w odtworzeniu zwyczajów, kostiumów i wyglądu ówczesnych mieszkańców Anglii), a to tylko 6 odcinków xD

Spoiler! Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ivoos
Oglądam regularnie xD

Postautor: Ivoos » 07 lut 2010

Duma!
Moja ukochana książka! znam ją niemal na pamięć! Jej.. <33333 !
A ta ekranizacja jest świetna, fakt, jednakże ta scena kiedy p. Darcy kąpał się w jeziorku rozbroiła mnie zupełnie xd No i mnie osobiście bardziej pociąga facet, który grał w tej nowszej wersji Dumy i uprzedzenia (bodajże 2005r?) Jest taki.. uroczy xd
Obrazek

Wróć do „Seriale”