Twin Peaks

wszystkie seriale, które nie są made in Asia
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Twin Peaks

Postautor: allia » 09 mar 2006

Twin Peaks

gatunek: kryminał/komedia/thriller/romans/dramat
kraj: USA
scenariusz: David Lynch i Mark Frost
liczba odcinków: 30
liczba serii: 2 serie
lata emisji: 1990-1991

obsada:
Lara Flynn Boyle- Donna Marie Hayward
Mädchen Amick-Shelly Johnson
Kyle MacLachlan-Agent specjalny FBI Dale Cooper
Sheryl Lee-Laura Palmer/Madeleine 'Maddy' Ferguson
Sherilyn Fenn-Audrey Horne
Michael Ontkean-Szeryf Harry S. Truman
David Lynch-Gordon Cole, szef agenta Coopera
David Duchovny-Agent Dennis/Denise Bryson

----------------------------
Rozgoście się w Twin Peaks - źródło: filmweb.pl

Wita nas, miasteczko Twin Peaks. Otoczone pięknymi lasami, z cudownymi zbiornikami wodnymi, ogromnym tartakiem, intrygującą fauną i florą. Pełno w nim, zwykłych ludziom kłamstw, tajemnic i namiętności. Takim właśnie, zastaje je elegancki agent Cooper i jedyną przeszkodę, w napawaniu się uroczymi widokami, degustowaniem wybornego placka z wiśniami, jest bestialski mord popełniony na Laurze Palmer. Morderstwo to stanowi, największą rysę, na obrazie cudownej mieściny. Z czasem jednak, ta skaza odsłania nam coraz to większe, sekrety dzikiej natury.
Właściwie trudno jest tutaj opisać całą fabułę, i jest to zgoła pozbawione sensu. Lynch zachowuje, niezwykłą wirtuozerię właściwą żonglerom. Wykorzystuje całkowicie, konwencję oper mydlanych. Mamy tu niezliczoną galerię postaci, przy czym każda jest charakterystyczna i zapada w pamięć. Potrafi, w stosownej chwili dołożyć komuś rodzeństwo, po czym przestać o nim mówić, a wszystko wydaje się całkowicie rzetelne. Nie brak nam, szalonych historii miłosnych i wyznań jakby żywcem wziętych z "Mody na sukces". Nie przypadkiem, jeden z aktorów został zatrudniony, właśnie z tego serialu i nagrywa się z konwencji, w której został obsadzony.
"Twin Peaks" na pierwszy rzut oka, wydaje się tasiemcem. Z pewnością dlatego, początkowe jego odcinki zostały, tak entuzjastycznie przyjęte. Lynch jednak, w najmniej oczekiwanych momentach, zaskakuje nas wplecieniem wątków metafizycznych, po czym wraca do wcześniej obranej fabuły, jakby mówiąc "tego nie było, to tylko złudzenie".

Już szalonym pomysłem, jest napisanie postaci Coopera. Zachwycający w swoim dziwactwie, i obdarzony niezwykłą spostrzegawczością, przystojny agent FBI. Przedstawia obraz nieskalanego dobra, jego dziwaczne wady i nawyki są tylko dopełnieniem. Pokładamy w nim nadzieję, że rozwiąże zagadkę śmierci Laury. Tak też się staje, lecz to nie kończy całej historii....
Bowiem Lynchowi, nie chodzi o wytłumaczenie, kto zabił. Na takie pytania, nie znajdziemy tutaj prostych odpowiedzi. Są dużo bardziej, uniwersalne i tyczą samego sedna problemu.
Podoba mi się, ciągła zmiana tempa, i gdy myślę że reżyser zbytnio przyśpieszył, on nagle uspokaja cały chaos i pozwala nam odpocząć. Były momenty kiedy uważałam, iż zagubiono cały sens, jednak potem dochodziło do skumulowanego wykorzystania, wszystkich wątków. Gdzie jeden okazał się najważniejszy.....
Wspaniały jest warsztat reżysera, serial ten wspaniale wpisuje się w obraz amerykańskiego mitu, o miłych małych miasteczkach. Budowane jest to przez, swojską scenografię, jak i też przyjemnych mieszkańców, nie pozbawionych wad ale pozostających przy tym sympatycznych.
Czego tu nie mamy; romanse w wszelkich konstelacjach, próba rozwiązania zagadki przez uczniów liceum, szalonego psychiatrę, funkcjonariusza służb tajnych, agresywnego męża znęcającego się nad żoną, cudowne uzdrowienie niedosłyszącego na widok pięknej kobiety, szantaż, miastowego rzezimieszka, tajny klub, orcspoiler2e, miejscową parę głupków, niezaplanowaną ciążę, a na samym końcu tajemniczy świat gdzieś na granicy snu i jawy zamieszkany przez duchy.
Ktoś może zapytać, po co to wszystko ? Bezsensowna wielość wątków, konwencja wyśmiewająca jak i zarazem czerpiąca z oper mydlanych, w gruncie rzeczy nie prowadzi do niczego. Jest to jednak złudne przekonanie. Bowiem za fasadą sztucznej gry aktorskiej, obrzydliwie amerykańskiego wystroju wnętrz i porażającą pięknością przyrody, jest postawione nadrzędne pytanie o istotę dobra i zła, oraz czy to drugie może zwyciężyć. Na to jednak, nie odpowiem, by nie zdradzać zakończenia. Tylko pamiętajcie, "Sowy nie są tym czym się wydają".
---------------------------------------------

TWIN PEAKS - kto oglądał??
ja uwielbiam Twin Peaks :D

Awatar użytkownika
ToMo
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: ToMo » 09 mar 2006

OMG! serial stulecia, po za niewolnica izaura w moim domu :P
jak bylam bodajze w klasie 2 podstawowki to leciala ktoras z kolei seriia wtedy! chyba 2 czy cos takiego (ale pamiec moze mi szwankowac bo rownie dobrze mogli powtarzac 1st :P)
ach to byly czasy! potem jakos serial powtarzala ktoras ze stacji, ale juz mnie nie ciagnelo! nie bylo ta co na poczatku!
serial ogolnie dla malego wtedy fana dram :P byl naprawde odjazdowy! i ta muzyka! jak ja slyszalam to9 ciarki przechodzily mi po plecach! mamuska moja zawsze starala sie mnie odgonic od tv, ale z marnym skutkiem :P
ale przez te ostatnie odcinki przebrnac juz nie moglam, bo nuda powiewalo....
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: allia » 09 mar 2006

"sowy nie są tym, czym się wydają" :lol:

super serial.. pamiętam, że kiedy zaczęli go puszczać w naszej tvp1 byłam jakoś w 3 klasie podstawówki i cały blok przychodził do mnie oglądać miasteczko TP bo miałam fajnych rodziców, którzy pozwalali mi oglądać "straszne filmy" :rofl2:

serial kultowy - ostatnio go sobie "odświeżyłam" i doszłam do wniosku, że poowy rzeczy zeń nie rozumiałam - nic dziwnego zresztą, mała byłam.
Też mi się wówczas końcówka serialu wydawała nudna i bezsensowna ale kiedy teraz obejrzałam wszystko raz jeszcze to naprawdę można wszystko w TP skumać.. tyle, że zakręcony strasznie to serial :D
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 09 mar 2006

A ja zawsze chiałam to zobaczyć! Ale do tej pory nie maiłam okazji T_T
Powinnam rozważyć sciągnięcie sobie tego... Ale z amerykańskich produkcj to na razie czekaja na mnie Desperate Housewives.

A theme song z Twinpeaks'a jest moją popisową piosenka na pianinie (nie wiele więcej potrafię zagrać :P -_-' ale to jedno- po mistrzowsku... oprócz tego, że nie grałam na pianinie od 1,5 roku... T_T)
Awatar użytkownika
ToMo
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: ToMo » 09 mar 2006

tvp chyba nawet tego nie skonczyl!
nie pamietam dokladnie, ale jak tvp cos puszcza to przewaznie nie konczy! serial ogladaly setki ludzi, ale potem jak ktoras z kolei seria szla to juz ogladalnosc spadla i pewnie postanowili zaniechac!
mnie zawsze zastanawialo jak mozna w jedna noc osiwiec kompletnie! i to bez urazu psychicznego!
a jednak mozna i mozna sie z tego cieszyc :P
plus nie wiemk kto w koncu zabil ta Laure (bo chyba tak sie zwala)....
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: allia » 10 mar 2006

Yamashita Tomohisa pisze:nie wiemk kto w koncu zabil ta Laure (bo chyba tak sie zwala)....

łooo rety... a przecież to się wyjaśniło jakoś w 12 odcinku :lol:
albo jakoś w tych okolicach :wink:
radzę sobie odświeżyć - zupełnie inaczej się ten serial ogląda teraz niż kiedyś :D
no i radzę maratonikami.. bo tam się dużo dzieje i zbyt duże przerwy pomiędzy odcinkami raczej nie są wskazane :D
Awatar użytkownika
ToMo
Doramowy maniak
Kontaktowanie:

Postautor: ToMo » 10 mar 2006

no jak sie mialo wtedy 10 lat czy cos takiego to trudno jest spamietac :P
moze teraz by bylo inaczej :)
Awatar użytkownika
HE MAN
Już poznaję aktorów ^^"

Postautor: HE MAN » 30 sie 2006

No to odkopujemy kolejny stary temat... A co :!: ;)

Insze seriale? Tak był i nadal na mojej półeczce (jeszcze nie obejrzany, a z dziecistwa kompletnie zapomniany) Twin Peaks, no i do tego kuzynka próbowała mnie przekonać do "Lost", ale skutek marny, jakoś nie podszedł mi ten serial. Nie lubię takich dziwnych mieszanek przygody z fikcją :?

Za to czasem skuszę się na "Kryminalne Zagadki Las Vegas".
[i][size=59]Witam i pozdrawiam[/size][/i]
Awatar użytkownika
Asu
Kiedy bedę spać? @_@
Kontaktowanie:

Postautor: Asu » 31 sie 2006

Co do Twin Peaks, to ja niedawno oglądałam pierwszą serie i mam zamiar niedługo się zabrać za drugą ^^ Już nie ten klimat co jedyneczka, ale mimo wszystko hehe ^_^ CUDZIK! jak ktoś chce ten serial to służę ;)

A z innych seriali to Supernatural, Dead Zone, Lost i Desperate Housewives są jak dla mnie całkiem niezłe ^^
Awatar użytkownika
Devi
Doramowy maniak

Postautor: Devi » 31 sie 2006

Hmm... przyznam, ze Twin Peaks nie ogladalam...
A moim ulubionym serialem, ktory lecial w TV jest Higher Ground :P
Lost nie ogladalam ani jednego odcinka... slyszalam ze to jakies "inne" jest i mialam zerknac ale no coz... od srodka nie chcialo mi sie ogladac xP
.:: Unieś głowę. Prędzej czy później zostaniesz ranny,
więc równie dobrze możesz patrzeć jak to się stanie ::.
Awatar użytkownika
Hargrimm
Co to jest dorama? o_O

Postautor: Hargrimm » 05 maja 2007

Miasteczko Twin Peaks odc. 1/32 - sobota, 05.05.2007, 01:25 na TVP 2.

Ogladalem to tak dawno, ze chetnie sobie przypomne. Pora emisji mnie nie zraza. ;]
Awatar użytkownika
Dante
Oglądam regularnie xD
Kontaktowanie:

Postautor: Dante » 01 sie 2007

Świetny serial jednego z moich ulubionych reżyserów. Wyjątkowy klimat amerykańskiego miasteczka, ciekawa fabuła i humor wymieszany z grozą tworzą z Twin Peaks śmiało można powiedzieć najlepszy serial lat 90tych.
Jak ja uwielbiam taki zakręcony klimat w filmach i serialach kiedy sie coś ogląda i nie jest do końca pewnym czy dobrze rozumiemy o co w tym wszystkim chodziło.
Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: Twin Peaks

Postautor: Snake » 06 paź 2014

Twin Peaks wraca :victory:

Szykuje się nowy, 9-odcinkowy sezon (fabularnie podobno kontynuacja). Twórcy David Lynch i Mark Frost pozostają bez zmian. Kręcenie rozpocznie się w 2015, a emisja w 2016 na kanale Showtime.

https://deadline.com/2014/10/twin-peaks ... st-845804/
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

Re: Twin Peaks

Postautor: anna-banana » 07 paź 2014

Coś wszędzie o tym trąbą, nawet w teleexpressie dziś mówili :rolly:
Ciekawe co będzie z agentem Cooperem czy powróci czy nie czy będą stare postacie (kobieta z pieńkiem XD)?
Już się nie mogę doczekać :aww:
[center]Obrazek[/center]

Wróć do „Seriale”