Dexter

wszystkie seriale, które nie są made in Asia
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Dexter

Postautor: Eliza » 02 gru 2010

DEXTER
mój ulubiony seryjny morderca
oby go nie złapali ;)

2006-2010
ilość sezownów: 5 (6 sezon jesienią 2011)
rodzaj: psychologiczny, obyczajowy, kryminał
moja ocena ;) 9,5/10

obsada:
Michael C. Hall > Dexter Morgan
Jennifer C. Carpenter > Debra Morgan
Julie Benz > Rita Bennett / Morgan
David Zayas > Angel Batista
Lauren Vélez > Maria LaGuerta
Desmond Harrington > Joey Quinn
C.S. Lee > Vince Masuka ("uroczy japoński akcent")

Obrazek

Dexter, tytułowy bohater serialu to policyjny specjalista od analizy krwi. Porządny facet, kochajacy brat, praworządny obywatel, świetny pracownik. Nikt nie wie, że za fasadą normalnego kolesia, Dexter kryje wiele tajemnic.
He was born in blood. He is demaged. He has needs. The Dark passanger.
Dexter jest psychopatą, nie rozumie i nie czuje ludzkich uczuć. Nie zna empatii. Każdego dnia usiłuje grać według niejasnych zasad społecznego życia. Być bratem, kolegą, pracownikiem, chłopakiem.
Dexter jest seryjnym mordercą, jednak ma swój kod, skoro już nie może powstrzymać swej potrzeby zabijania, zabija jedynie innych morderców, tych, którzy "zasłużyli" na śmierć.

Jeden z niewielu seriali, w których sezony różnią się jeden od drugiego, w każdym jest coś nowego, jest mnie monotonii i wymyślania fantastycznych hisorii. W kolejnych seriach Dexter poznaje tajemnice swojej przeszłości i przeszłości swego ojca-policjanta.
Spoiler! To, jak został znaleziony w kontenerze w kałuży krwi zamordowanej matki, z którą ojciec miał romans. To, jak ojcec zobaczył, kim jest i nauczył go kodu, jak zabijać. W 2 sezonie Dexter odkrywa, że nie był jedynym dzieckiem w tym kontenerze. Miał brata. w 3 sezonie Dexter zostaje wciągnięty w przyjążń i współpracę z polcjanetm, który również okazuje się mordercą. W miedzy czasie Dexter zakłada rodzinę, która nadaje jego zyciu nieco normalności. W 4 sezonie Dex wpada na trop kolejnego seryjnego mordercy- Trinity, chce go zabić, jednak gdy odkrywa, że ów ma szczęśliwą (na pozór) rodzinę, ułozone zycie, chce poznać jego sekret, dowiedzieć się jak żyć. W obecnym 5 sezonie, Dexter próbuje się pozbierać po rodzinnej tragedii, jako samotny ojciec chce chronić syna, lecz jego potrzeby sprawiają, że jest to zadanie trudne. Do tego w jego życiu pojawia się Lumen, rządna zemsty ofiara grupy sadystycznych gwałcicieli i zabójców kobiet. Dexter opiekuje się nią i uczy podstaw "rzemiosła". Zawiązuje się między nimi nić zrozumienia i sympatii.

Oglądacie?!

Awatar użytkownika
Snake
Grupa Trzymająca Władzę

Re: Dexter

Postautor: Snake » 02 gru 2010

Pierwsze dwa sezony, to było coś kapitalnego. Dużo emocji, dramaty, zwroty akcji, zagadki fabularne dotyczące przeszłości bohaterów. Z kolei sezon trzeci i czwarty były już "tylko" dobre, choć rzeczywiście każdy sezon, to co innego.

Postać głównego bohatera jest świetna, seryjny zabójca, który budzi sympatię widza. Z postaci pobocznych bryluje azjatycki zboczeniec Masuka ;)

Ogólnie oglądało mi się bardzo fajnie, klimat Miami, nieźle zrealizowane odcinki, ale z piątego sezonu obejrzałem chyba tylko pierwsze dwa, trzy epizody i poczułem znużenie (mimo tego, że 4 sezon tak mocno się skończył). Nie wiem, czy wrócę do oglądania, może kiedyś tak, ale ostatnio serial nie wciągał mnie nawet w połowie tak jak pierwsze dwa sezony ...
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Początek piątego sezonu też wpędził mnie w lekkie obawy, ze zepsuli Dextera, ale rozkręca się, wierz mi. Ostatni epek był absolutnie genialny, z intergą, trzymający w napięciu, w sporej mierze nieprzewidywalny. To on skłonił mnie do założenia tematu.
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Postautor: thon » 02 gru 2010

No to jeden z nielicznych seriali zza oceanu który trzyma formę.Ja 5 serial zacznę oglądać po skończeniu emisji - usiąść w weekend i obejrzeć :)
A serial cóż jak dla mnie to mocne 9/10 .Jedynie rada - nie oglądać z polskim lektorem bo "psuje" pewne wypowiedzi i odzywki.
Awatar użytkownika
Volli
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Volli » 02 gru 2010

Ja oglądałam... Pierwsze dwa sezony... Potem jakoś para ze mnie uszła... chociaż nie, to nie to - znalazłam dramy, a trzeci sezon był w trakcie emisji i nie starczyło mi chyba cierpliwości w czekaniu na odcinki. Poza tym - chyba nie chciałam znów się męczyć "nigdy nie kończącą się historią" w stylu amerykańskim i wolałam zakończyć tak jak było - po przyjacielsku xD ... Bo te pierwsze dwa sezony były genialne... Tzn pierwszy jakby bardziej genialny od drugiego, ale jednak obydwa trzymały baaaardzo wysoki poziom. I do dzisiaj fascynuje mnie postać psychopaty z protezą sumienia, w którą zapobiegawczo zaopatrzył go przybrany tatuś... Może zerknę na następne... chociaż... szczerze powiedziawszy nie ciągnie mnie już do Dextera AŻ TAK bardzo...

Ach! I jeszcze jeszcze - genialny opening - procedura poranna - toaleta i śniadanko od których ciarki po plecach przechodzą... LOL
:volli:
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

O tak, opening to mistrzostwo świata! Gdybym miała głosować na najlepszą czołówkę, ta wygrałaby bez wątpnienia. Pomysł jest genialny, świetnie nakręcone i zmontowane, bardzo przyzwoity motyw muzyczny. Bywają czołówki ładniejsze, czy też bardziej efektownie, miewające jakiś dobrą piosenkę (Twin Peaks), ale tak kilmatycznej i idealnie pasującej to konkretnej serii nigdy nie widziałam.
Awatar użytkownika
isamar84
Przyklejony do ekranu

Postautor: isamar84 » 10 gru 2010

O serialu dowiedziałam się tu, ale wcale się sobie nie dziwię, bo mało oglądam telewizji już od paru ładnych lat, a że historia wydała mi się ciekawa, to postanowiłam sama sprawdzić co to... Pomysł jednocześnie genialny i makabryczny. I teraz jestem po 2 seriach z mieszanymi uczuciami, bo mi się podoba i nie podoba, bo chcę to oglądać i nie... A dlaczego? Cóż pociągająca jest wizja zobaczenia co pod maską ma w sobie seryjny morderca, ale jest on na tyle nietypowy, że zaczynamy go lubić, a nawet usprawiedliwiać jego czyny, może nawet popierać jego eliminowanie "złych" ludzi. Mówi, ze nie ma uczuć, ale ciągle obserwujemy, że tak nie jest do końca. Wydaje mi się, że sympatia do bohatera jest po części związana z naszą mroczniejszą naturą, która popiera takie rozwiązania, nie raz słyszy się o jakimś przestępstwie, które trudno nam zrozumieć i czasami słyszy się głosy, że takiego nie powinni trzymać w więzieniu, tylko zabić, ale kary śmierci już u nas nie ma. I to jest w moim odczuciu jakieś makabryczne, że godzimy się z jego czynami, bo to nierealny serial (tylko opisuje pewny rodzaj psychopaty), gdzie psychopata wymierza "sprawiedliwość", więc nie może być tym złym. I chyba w przeciwieństwie do was, ja chciałaby, aby zakończyli serial schwyceniem bohatera, bo trudno popierać jego czyny, nawet jeśli to fikcja - wielokrotne morderstwa z zimną krwią nie usprawiedliwia fakt, kim ofiary były, tak jak nie każdy po przeżytej traumie staje się potworem. Co jeszcze rzuciło mi się w oczy, to właśnie nazywanie "potworem", które mimo, że ciągle obecne w serialu, to jednocześnie bardzo odległe, bo mimo wszystko nie myśli się o Dexterze jak o potworze i to jest w pewnym sensie złe - akceptacja zła, które dzieje się złym ludziom - to dla mnie źle brzmi. I muszę przyznać, ze nie spodobało mi się zakończenie 2 serii, a już w szczególności stwierdzenie, że widocznie jakaś siła wyższa chce, by on kontynuował swe dzieło...
Oglądam: Miss Rose ep8/23, Prime Minister and I ep6/16, In A Good Way ep10/21, Borrow Your Love ep9/14

Wróć do „Seriale”