[2009] Queen Seon Deok

seriale z Korei
Awatar użytkownika
Volli
Grupa Trzymająca Władzę

[2009] Queen Seon Deok

Postautor: Volli » 29 sie 2010

QUEEN SEON DEOK

Nie wiem jak wam - ale mi osobiście ten plakat kojarzy się trochę z Elizabeth... oczywiście skojarzenie dość odległe (przynajmniej geograficznie i - cóż - czasowo), lecz jednak, mimo wszystko...

Tytuł: 선덕여왕 (善德女王)/Seondeok Yeo Wang/Qeen Seon Deok/Queen Seon Duk
Rodzaj: kostiumowy, historyczny
Liczba odcinków: 62
Stacja: MBC
Czas emisji: 2009-05-25 to 2009-12-22 (drama - poprzedniczka Pasty)

Obsada:
Lee Yo Won jako Księżniczka Duk Man / Królowa Seon Duk
Nam Ji Hyun jako młoda księżniczka Duk Man

Ko Hyun Jung jako Mi Shil
UEE jako młoda Mi Shil

Uhm Tae Woong jako Kim Yoo Shin
Lee Hyun Woo jako młody Kim Yoo Shin

Kim Nam Gil jako Bi Dam (syn Mi Shil)
[Park Ji Bin jako młody Bi Dam]
Se-kyung Shin jako Princess Cheon-myeong (teen)

Lee Mun-Shik

Nagrody:
MBC nagrodziło własną dramę - oczywista oczywistość ;) - choć chyba pierwszy raz zwróciłam na jakiekolwiek nagrody uwagę. Kategorie Male Top Excellence Award i Male Excellence Award troszkę mnie rozbawiły (może niesłusznie)... Ach, ten "top"...
2009 MBC Drama Awards:
- Grand Prize (Ko Hyun Jung)
- Female Top Excellence Award (Lee Yo Won)
- Male Top Excellence Award (Uhm Tae Woong)
- Male Excellence Award (Kim Nam Gil)
- Male Newcomer Award (Yoo Seung Ho, Lee Seung Hyo)
- Drama of the Year Award
- Best Couple Award (Kim Nam Gil & Lee Yo Won)
- PD Award (Shin Goo)
- Special Child Actor Award (Nam Ji Hyun)
- Golden Acting Award (Ahn Kil Kang, Seo Young Hee)
- Writer of the Year Award (Kim Young Hyun & Park Sang Yun)[/list]

Opis:
Serial opowiada o życiu księżniczki Duk Man, późniejszej królowej Silla (jednego z Trzech Królestw) Seon Deok. Panowała w latach 632–647 a opisy dramy mówią, że dla swego ludu zrezygnowała z prywatnego szczęścia. Nie zdradzając zbyt wiele można jeszcze dodać, że jej oponentką była niejaka lady Mi Shil - kobieta bardzo zdeterminowana, rządna władzy i bezwzględna. To również niezwykle ciekawa postać historyczna - wikipedia podaje (a jak wiadomo - wikipedia zawsze prawdę ci powie ;) ), że była ona konkubiną trzech kolejnych władców Silla, posiadała bardzo rozległe wpływy i władzę na tyle silną, by doprowadzić do detronizacji...

Ode mnie - nieco więcej szczegółów "na rozpoczęcie":
Akcja dwóch pierwszych odcinków rozgrywa się jeszcze przed narodzinami Seon Deok i jej bliźniaczej siostry i skupia się głównie na przedstawieniu ówczesnej sytuacji politycznej Silla oraz przybliżenia postaci lady Mi Shil. Nie są to może epizody porywające, ale też nie nużą za bardzo. Po tym preludium akcja filmu skupia się już na głównej bohaterce, która - rozdzielona z rodziną (schowana przed groźnym wzrokiem Lady Mi Shil) żyje w ukryciu... do czasu, kiedy przestaje żyć w ukryciu xD xD xD ... Tak właśnie zaczyna się ta historia...

:volli:
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Re: [2009] Queen Seon Deok

Postautor: thon » 29 sie 2010

Pierwszy epizod trochę zbyt chaotyczny ,wielu bohaterów ,wiele spisków na dzień dobry ale po tym jak przeokropna noona czyli tutaj Maya rodzi blizniaki zaczyna się ostra jazda.Skojarzenia z Kim Soo Ro(te świecące jajka to jakaś obsesja ),The Legend.Najbardziej rzuca się w oczy przepych strojów -i walki w stylu wuxia - 1 przeciwko 30 -40 ba nawet konia potrafił jedną ręką popchnąć niczym kulę od kręgli.Wpasowało się to nieżle w klimat fantasy tej dramy.
Ja dopiero zaczynam przygodę z drama( po 3 odcinkach) ale zapowiada sie kawał ciekawej historii.Na razie troszkę przeszkadza mi ten białasek z brodą -niby kupiec rzymski - jakoś mi tak nie podpadł do gustu.A w obsadzie sami starzy dobrzy znajomi i cżęść nowych jak dla mnie twarzy - zresztą jedno spojrzenie na dramawiki i już widac ile osób występowało w tej dramie - to nie 5 czy 6 tu jest istny wysyp nazwisk.
Tylko pytanie to gwiazdozbiór to chyba wielki czy też mały wóz czy też sie mylę?
No i Volli już znalazła jakieś nieścisłości szklane - że podobno w tych latach nie mają prawa być
więcej po obejrzeniu jeszcze kilku odcinków ,a wszystkich -znaczy się jeszcze Pino zapraszamy do wspólnego oglądania :)
Awatar użytkownika
Volli
Grupa Trzymająca Władzę

Postautor: Volli » 30 sie 2010

thon pisze:No i Volli już znalazła jakieś nieścisłości szklane - że podobno w tych latach nie mają prawa być
więcej po obejrzeniu jeszcze kilku odcinków ,a wszystkich -znaczy się jeszcze Pino zapraszamy do wspólnego oglądania :)

Ha, ha! Ja tam nie wiem czy nieścisłości - bo nie znam się na zabytkach Wschodu tylko Europy - tym niemniej są to rzeczy, że tak powiem "intrygujące" ;) - no i byłoby ich więcej - np. ten handel herbatą [teraz nastąpi wykład z historii kultury materialnej :) ]. Bo według mojej wiedzy np. pierwsze wieści o herbacie i kawie przywiózł ze sobą po powrocie z wojaży Marco Polo - a to była 2. połowa XIII wieku (co i tak nie bardzo się wówczas nie przyjęło) - dlatego właśnie taką karierę w starożytności, średniowieczu i nawet czasach nowożytnych robiło wino i piwo (choćby i słabiutkie) - bo nikt zdrowy na umyśle nie pił wody - od wody chorowano (dopiero dużo, dużo później odkryto, że aby nie chorować, trzeba ją ... przegotować).

Także - wyprawa europejskich kupców po herbatę to trochę szemrana sprawa. Poza tym czepię się szczegółu historycznego, który - przyznaję - może zaginął "między słowami" w procesie translacji - mianowicie - to nie są kupcy rzymscy. Rzym jako taki nie był bowiem wówczas żadną potęgą - cesarstwa zachodniorzymskiego nie było od jakiś 125 -150 lat. Są to więc najprawdopodobniej kupcy bizantyjscy. Tzn. muszą być. :)

Och! przestaję się już wymądrzać - więcej tego wszystkiego widzę ale to i tak jest malutko. Naprawdę. To mój konik i wcale a wcale nie psuje to przyjemności z oglądania dramy...

Ha, ha! Mi się okropnie podoba koreańczyk udający ... Greka - wielki lol...

A po dwóch pierwszych odcinkach - akcja przyspiesza, mamy pożary, przepowiednie, znaki, życie w ubóstwie, bohaterskie uczynki - istne Żywoty Świętych :D - oglądam dalej, bo ciekawie się akcja plecie, a wiem, że będzie jeszcze ciekawiej... :D
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Postautor: thon » 30 sie 2010

To ja "ponamieszam" w temacie - na wiki wyczytałem że "Termin cesarstwo bizantyjskie został stworzony przez nowożytnych historyków i nigdy nie był używany podczas istnienia imperium.W języku greckim nazwa cesarstwa brzmiała Basileia tōn Rōmaiōn (Βασιλεία των Ρωμαίων) - "Cesarstwo Rzymian" (co było przekładem łacińskiej nazwy cesarstwa rzymskiego - "Imperium Romanōrum") albo po prostu Rōmania (Ρωμανια)"Więc idąc tym tokiem że mamy VII wiek więc chyba ówcześni ludzie nazywali by tych kupców jednak rzymskimi
no i ta nieszczęsna kawa herbata - na wiki rzeczywiście pisze że herbata do europy zawędrowała w XVI w ,ale pisze też że MPolo nie wspominał nic o tym napoju."Pierwsze w Zachodniej Europie informacje o herbacie pochodzą z końca XVI wieku (Marco Polo o niej nie wspomina). Podał je jezuita J.P. Maffei (1589) w dziele Historia Indii. Po nim o herbacie pisali Mikołaj Trigault (1615) i Alvaro Samedo (1643)."Ale wiadomo że wiki nie jest specjalnie wiarygodnym żródłem informacji i jakbyś Volli miała chęci to możesz napisać co jest prawdą a co fałszem w danych z wikipedii.
Volli pisze:dlatego właśnie taką karierę w starożytności, średniowieczu i nawet czasach nowożytnych robiło wino i piwo (choćby i słabiutkie) - bo nikt zdrowy na umyśle nie pił wody - od wody chorowano (dopiero dużo, dużo później odkryto, że aby nie chorować, trzeba ją ... przegotować).

Ja w dalszym ciągu wolę piwo od wody - no bo wiadomo co tam w tych kranach leci:)
Awatar użytkownika
Volli
Grupa Trzymająca Władzę

Uhmmm... wszystko to się mniej więcej zgadza - :D - No - ale mniej więcej...

Co do Marco Polo to głowy oczywiście nie dam sobie uciąć - nie pamiętam już tak dokładnie ale jak Opisanie Świata do mnie dojdzie to jeszcze sprawdzę - i dokładniej opowiem xD - wydaje mi się, że tak wyczytałam ale to jest też możliwe, że z czymś mi się bełta - co się z resztą często zdarza (z resztą to w tym kontekście jest szczegół). Tym niemniej prawdą jest, że właśnie dopiero w XVI wieku, hmmm... w sumie to w XVII i później - w epoce kolonializmu, herbata zaczęła być przez co zamożniejszych pijana. A z kawą to już w ogóle - ponoć pierwszą kawiarnię w Wiedniu otworzył dopiero po zwycięstwie wiedeńskim Polak (choć niektórzy teraz mówią, że ktoś tam go ubiegł) - nazwiska nie pomnę - nie chce mi się do Wikipedii biegać. Hmmm... ale z drugiej strony może być i tak, że ani ja ani kochana stara Wiki o czymś nie wiemy... a drama wie (i to wcale nie jest ironiczne stwierdzenie). Tym niemniej zastanowić się chyba warto :D

Z tym cesarstwem rzymskim to też prawda jest - w ogóle Bizancjum było nazywane Casarstwem Wschodniorzymskim (czy coś ;) ) - a poza tym i tego zachodniego to tyle restauracji było po drodze, żeby chociażby o idei Karola Wielkiego wspomnieć - że i ono - w sensie idei ofkors - dogorywało przez wieki. W sumie to przez całe średniowiecze. Hmmm... W sumie to nawet chyba dłużej... tak na upartego... :) Tak więc dzieje tego pojęcia i idei są naprawdę bardzo skomplikowane - bo to przecież dopiero wierzchołek góry lodowej.
Tym niemniej - hmmm... jak słyszę (przepraszam - czytam - to jednak różnica), że dziewczę około 615 - 620 (?) roku wyprawia mamusię do Rzymu (bo to potęga jest i basta!) do lekarza to trochę się jednak dziwię - bo po pierwsze - na gruzach (no, może nie totalnych ale jednak) złupionego przez Wandali jakoś tak pod koniec V w. Rzymu pasiono wtedy kozy [hmmm.., tochę może przesada - tym niemniej to już nie był TEN Rzym] po drugie - do Konstantynopola bliżej było stanowczo... a Konstantynopol kwitł. Także stąd ta uwaga, że tu akurat coś się mogło w tłumaczeniu zagubić, które sugeruje jednak Rzym - Rzym a nie Rzym - Konstantynopol (albo to mi się tylko tak wydaje). Chyba, że chodziło o Rzym jako terytorium - państwo? To się nie czepię (chociaż przyznaję, że wydawało mi się, że raczej o miasto się rozchodzi a tłumaczenie Roma jako terytorium współcześnie wydaje mi się trochę niepotrzebne - bo nie wszyscy mogą wiedzieć o co chodzi - ot - galimatias). No cóż, uwielbiam chyba po prostu rozkładać rzeczy na czynniki pierwsze i deliberować nad szczegółami. No i chyba pierwszy raz widzę problem kontaktów z zachodem - a to mnie zaczyna mocno interesować - nie tylko w świecie dramowym...

A w ogóle to ten tego - myślę - po co się tak czepiać jak dobrze się ogląda... To w sumie nie istotne - skąd i po co - grunt, że historia się toczy...

Ojej! Ale ja znowu elaboraty tworzę i znowu na tym marginalnym marginesie dramy... Puh! Nie dobrze, nie dobrze... A ja zawsze mówię "drama inspiruje" - no i na usprawiedliwienie dodaję, że to jednak moje hobby i zawód - czepiactwo. A historię to zawsze lubiłam... bo ona nigdy nie jest jednoznaczna... i zmusza do zaglądania "pod kołderkę" 8)
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Ale takie czepialstwo jest najlepsze :)
A w czwartym odcinku nie dam sobie głowy uciąc ale ten motyw z 2 kostkami i sprytne posunięcie Dukman połknięcia jednej-gdzieś kiedyś obił mi się o uszy w filmie? książce? nie pamiętam ale gdzieś cos mi tam między uszami dzwoni.
4 odcinek miał nawet pod koniec na pustyni podczas pogoni za Dukman i jej opiekunką motyw muzyczny ala Piraci z Karaibów.
No i fakt te nieszczęsne idź do Rzymu jakby z Chin to było 2 kroki :)
No i przyczepię się do strojów wyzszych rangą wojskowych -te skrzydełka na ich hełmach strasznie mi plastikiem zalatują,choć wygląd mają bajerancki jak dla mnie coś pośredniego między rzymską galeą -dodać tam u góry pióropusz i juz mamy centuriona w wersji koreańskiej :)
Awatar użytkownika
Pino
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

Postautor: Pino » 30 sie 2010

-znaczy się jeszcze Pino zapraszamy do wspólnego oglądania

..ehh jesteście okropni:) tyle co skończyłam oglądać serial, to mi tu z postem wyskakujecie, a miałam się zabierać za jakiś kryminał historyczny:),ale jak już mnie zapraszacie do oglądania to sprawdzę tą królową:)

Och! przestaję się już wymądrzać - więcej tego wszystkiego widzę ale to i tak jest malutko. Naprawdę. To mój konik i wcale a wcale nie psuje to przyjemności z oglądania dramy...

...Volli wymądrzaj się ile wlezie! ,bo ja taki ignorant jestem, do książki nie zajrzę bo leń straszny ze mnie, jakoś mnie historia nie interesuje , a tak z chęcią przeczytam twojego posta i jest szansa, ze czegoś ciekawego się dowiem:), a interesujące rzeczy piszesz, tylko mnie nie bijcie po łapkach za brak wiedzy!, a na serial to ja się pisze, bo te posty o herbacie i kawie mnie zaciekawiły:) , a i jeszcze zastanawiam się z czym jeszcze ciekawym możecie w tych swoich postach wyskoczyć:) czekam na kolejne :)

A po dwóch pierwszych odcinkach - akcja przyspiesza, mamy pożary, przepowiednie, znaki, życie w ubóstwie, bohaterskie uczynki - istne Żywoty Świętych :D - oglądam dalej, bo ciekawie się akcja plecie, a wiem, że będzie jeszcze ciekawiej... :D

....to ja idę przetestować dramę:) czekam na te pożary...mam tylko nadzieje, że moje komentarze, nie zepsują tej waszej ciekawej dyskusji:)
Obrazek
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

Postautor: anna-banana » 30 sie 2010

A ja się pytam czy Kim Nam Gil pojawia się od początku? Bo 62 odc oglądać to mnie odstraszają,ale znowu on tam gra i chętnie bym go zobaczyła :D
[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: Maura » 30 sie 2010

A ja się pytam czy Kim Nam Gil pojawia się od początku? Bo 62 odc oglądać to mnie odstraszają,ale znowu on tam gra i chętnie bym go zobaczyła

zaspoileruję ;p
Spoiler! nie nie, on się pojawia coś około 20 odcinka, albo chwilę później ;p
Ale zapewniam że warto czekać :D
Obrazek
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

Maura pisze:
A ja się pytam czy Kim Nam Gil pojawia się od początku? Bo 62 odc oglądać to mnie odstraszają,ale znowu on tam gra i chętnie bym go zobaczyła

zaspoileruję ;p
Spoiler! nie nie, on się pojawia coś około 20 odcinka, albo chwilę później ;p
Ale zapewniam że warto czekać :D

Ale 62 odc? Nie mogli zrobić mniej,ja rozumiem że to drama historyczna i czyjgoś życia nie da się czasem upchnąć w 20 odc,ale 62 to drobna przesada
[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: Maura » 30 sie 2010

No na początku miała mieć standardowo 50, ale w związku ze sporą popularnością wydłużyli ją. Osobiście wolałabym by odcinków było tyle ile miało być pierwotnie, ale cóż. . .
Anna toć są większe kobyły - Jumong taki np ^^ drama też mi się wydaje była przedłużana bo biła rekordy oglądalności ^^
Obrazek
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

A co to jest 64 odcinki :) -Jumong wspomniany 81. A powiększanie wcześniej zaplanowanej liczby odcinków - to przecież chodzi o $$.Jest dobra oglądalność to wydłużają - teraz są plany wydłużenia do 64 odcinków dramy nr1 w moim rankingu dram historycznych czyli Dong Yi (choć są problemy podobno w negocjacjach z aktorami),są dramy skrócane (Princess Ja Myung Go).
A 64 odcinki o ile drama wciąga i ma ciekawą historię to oglądanie jest przyjemnością :)
Awatar użytkownika
Volli
Grupa Trzymająca Władzę

Prawdę mówiąc ja też się zawsze bałam długości - ale akurat w historycznych wydaje mi się to bardziej do przełknięcia niż gdziekolwiek indziej - poza tym - przy tylu odcinkach napatrzeć się można do woli (nawet jeśli KNG nie pojawia się tak zupełnie od razu). Także radzę - spróbuj, najwyżej odpuścisz jak nie podejdzie ... a my się będziemy cieszyć, że ktoś jeszcze podgląda... będzie weselej :D, będzie więcej psów do powieszenia na lady Mi Shil :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
anna-banana
Doramowy maniak

Skoro tak zachęcacie :D Czego się nie robi z żałoby po Bad guyu i miłości do KNG :)
Będzie to moja pierwsza drama historyczna. Czemu ja nie mam tak ze cztery razy szybszego neta,żeby wszystko co ja chce mogło się ściągnąć raz ciach,och ciężkie jest życie wielbiciela dram,gdzie naokoło tyle fajnych dram do oglądnięcia :grumble:
[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

1/8 dramy za mną.Świetne było pierwsze spotkanie siostrzyczek.Teraz czekam na moment gdy dzielna Duk Man dojdzie do momentu gdy dowie się kim jest naprawdę i razem z siostrzyczką, która dzięki spotkaniu jej jak wdać zyskała i odwagę i pewność siebie,skopią sflaczały tyłeczek szanownej pani Mi Shil.
Coś mi się tylko zdaje że tym sympatycznym oszustom nie dane będzie długo nacieszyć się tymi sztabkami złota( o ile w ogóle je dostaną),bo pani MS nie będzie chciała pewnie by przypadkiem nie wygadali się o uratowaniu jej syna.
Różnica między siostrami widoczna była podczas uwięzienia i prób Duk Man o sprowadzenie deszczu.widać było w niej zaciętość,nieustępliwość i zażartość a Chun Myung to takie ciepłe kluchy - no ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę różnicę w warunkach jakie obie się wychowały. W każdym bądź razie mam nadzieję na wspaniały duet w walce z evil lady.
no i jak patrzę to obsadzie znalazł się nielubiany przeze mnie Jung Sung Mo -grający ojca Kim Yoo Shina - choć trzeba przyznać że do roli złych i podłych ludzi jest stworzony(Buła!!!)

Wróć do „K-drama”