[1999] Huh Joon

seriale z Korei
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

[1999] Huh Joon

Postautor: thon » 10 kwie 2011

Huh Joon

Obrazek

Tytuł oryginalny: 허준
Tytuł (latynizacja): Heo Joon / Huh Joon
Tytuł alternatywny: The Legendary Doctor Heo Jun / The Way of Medicine
Gatunek: dramat historyczny
Liczba odcinków: 64
Nadawca: MBC
Emisja:22.11.1999 - 27.06.2000

Opis i dane z dramawiki

Wielki dramat historyczny o burzliwym życiu Heo Joon, legendarnego lekarza dynastii Chosun.
Huh Joon był nieślubnym dzieckiem gubernatora Pyongahn-do (region w Korei Północnej ), znany z bycia liderem przemytników. Kiedy zostaje złapany, jego ojciec organizuje wyjazd Huh Joon i jego matki do Sangkyung-do (region w Korei Południowej). Tam spotyka renomowanego doktora Yoo i odkrywa swój talent oraz zainteresowanie medycyną i leczeniem ludzi. Wkrótce jego życie zaczyna nabierać jaśniejszych kolorów, kiedy zostaje lekarzem cesarza.

Obsada
Jun Kwang Ryul jako Heo Joon
Hwang Soo Jung jako pani Ye Jin
Lee Soon Jae jako doktor Yoo Ui Tae
Hong Choong Min jako Lee Da Hee (żona Heo Joon)
Kim Byung Se jako Yoo Do Ji (syn i asystent Ui Tae)
Jung Wook jako Kim Min Se
Jung Hye Sun jako pani Son (matka Heo Joon)
Joo Hyun jako Heo Ryun (ojciec Heo Joon)
Jo Kyung Hwan jako Yang Ye Soo
Park Chan Hwan jako King Seonjo
Jang Seo Hee jako Kim In-bin
Park Joo Mi jako Kim Gong-bin
Kim Seung Soo jako książę Gwanghae
Im Hyun Sik jako Im Oh Geun (sekretarz Ui Tae)
Park Jung Soo jako Ms. Oh (żona Ui Tae)
Sung Hyun Ah jako pielęgniarka So Hyun
Lee Hee Do jako Goo Il Seo
Choi Ran jako Hong Choon
Han In Soo jako Ahn Kwang Ik
Kim Eun Soo jako So Bi
Im Dae Ho jako Yang Tae
Im Ho jako Lee Jung Myung
Yeo Hyun Soo (여현수) jako Kim Sang Hwa
Kwak Jung Wook jako młody Sang Hwa
Maeng Sang Hoon jako Kim Man Kyung
Byun Hee Bong jako Sung In Chul
Park Young Ji jako Jung Sung Pil
Lee Jae Po jako Park Man Joo
Kim Hae Sook jako żona Ham Ahn
Cha Kwang Soo jako Sung Myung Hoon
Eom Yoo Shin jako Duk Geum
Lee Hyun Kyung jako Se Hee
Lee Joo Hee jako Chae Sun
Oh Tae Kyung jako Heo Gyum
Choi Eun Joo jako Uhn Nyun Yi
Lee Sook jako żona Ha Dong
Kwon Yeon Woo (권연우) jako Soo Yeon
Jung Ho Geun jako Jung Tae Eun
Jung Myung Hwan jako Bae Chun Soo
Jo Hyun Sook (조현숙) jako Sook Jung
Joo Min Joon (주민준) jako Kim Byung Jo
Park Jong Kwan (박종관) jako Jung Jak
Moon Hee Won (문희원) jako Song Hak Gyu
Jung Seung Ho jako Jang Hak Do
Lee Young Ho (이영호) jako młodszy brat Gong-bin
Kim Joo Young jako Goohwang Kwan Chal Sa
Kim Young Min jako Byung Ja
Lee Ip Sae
Lee Seung Ah
Jun Soo Hyun
Kim Yi Young
Jun Soo Yeon
Yoon Gi Won
Na Sung Kyoon
Moon Hoe Won
Baek Hyun Sook

Twórcy
Scenariusz: Choi Wan Kyu - twórca Gourmet,Love Story in Harvard,Jumong,Kingdom of the Wind,IRIS,Midas,All In
Reżyseria: Lee Byung Hoon -twórca NAJLEPSZYCH sageuków jakie oglądałem -Dong Yi,Dae Jang Geum,Yi San,

Wrażenia z dramy:
Poznałem następną perłę koreańskich dram historycznych.klimatem zbliżona do poprzednich dram reżysera -szczególnie do Dae Jang Geum i Sangdo.Cała historia podzielona jest w sumie na 3 części - praca u doktora Yoo,zdanie egzaminów państwowych i praca w szpitalu publicznym i 3 część,moim zdaniem troszkę słabsza - praca jako lekarz królewski.Przy okazji poznajemy kawałek historii ówczesnej medycyny,historii króla Seonjo ,jego konkubin,żon i dzieci a także przez ułamek czasu słyszymy o jednym z najwybitniejszych dowódców w historii koreańskiej jakim niewątpliwie był admirał Yi Sun (wiem już jaką dramę następna biorę do katowania).Medycyna koreańska ze schyłku Xv i początku XVI wieku opierała się na akupunkturze,wywarach z ziół i praktycznie całkowitej nieznajomości anatomii - otwieranie zwłok było surowo zabronione przez prawo (co pamiętamy np z Jejoongwon).
Jak się okazuje samych rodzajów wody używanej do tworzenia leków było ponad 30!.Nie wspominając że każde zioło należało zebrać w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie.Poznajemy też jak traktowane były pielęgniarki w ówczesnym czasie - czyli ich nazwa z tego okresu yakbang gisaeng-kim były gisaeng chyba wszyscy wiedzą...
Co do wad dramy -znalazłem dwa:- pierwsza wada to dość słaby OST - a przecież Dae Jang Geum czy Dong Yi posiadają świetny ost ,ta niestety nie..
druga wada - angielskie tłumaczenie - podejrzewam że z dvd wypuszczonego na rynek USA - śmiesznie jest słyszeć że korzeń kosztuje 40 $ :) -już w Chuno nasi tłumacze lepiej zrobili wstawiając "srebrniki",no i to co mi nagminnie przeszkadza w tłumaczeniach np.KBS World- osoba mówi np oppa,ahjumma,ahjussi,hyeong itp a tłumaczenie mamy oczywiście jako imię danej osoby do której się zwraca pytający.Ale to powszechny feler ,tylko czasami w sageukach takie drobiazgi mi trochę przeszkadzają .A wracając do dramy - to powinni oglądać wszyscy studenci medycyny - może zawstydzeni zaczęli traktować swoich pacjentów podczas późniejszej pracy z równym oddaniem i poświęceniem co doktor Yoo,doktor Jun.Drama jak dla mnie to mocne 8,5/10

Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Re: [1999] Huh Joon

Postautor: thon » 27 kwie 2015

Obrazek

Właśnie jestem po szybkim seansie z "Gu Am Heo Joon" - remake z 2013 roku, ktory oprócz 2 pierwszych epków - czasów dzieciństwa, jest prawie w 100% identyczny z wersją z 1999r.
Jedyna różnica to wprowadzony wątek przyrodniego brata.
A która wersja bardziej przypadła mi do gustu: - odpowiedź jest prosta - starsza, jednak kreacja Jeon Kwang Leol bije na głowę postać wykreowaną przez Kim Ju Hyeok'a. Plus Lee Soon Jae + Lim Hyeon Shik są nie do podrobienia. Dodając do tego słabo radzącą w sageuku Park Jin Hee w roli Ye Jin wychodzi mi na myśl tylko jedyny werdykt: Niech żyją starocie.

Wróć do „K-drama”