[2015] Reply 1988

seriale z Korei
Awatar użytkownika
Mizuki
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

[2015] Reply 1988

Postautor: Mizuki » 15 lis 2015

Obrazek

Tytuły powiązane: Respond 1997, Respond 1994

Reply 1988 [2015]

Tytuł oryginalny: 응답하라 1988
Tytuł (latynizacja): Eungdabhala 1988
Tytuł alternatywny: Respond 1988 / Answer to 1988 / Answer Me 1988 / Reply 1988
Gatunek: komedia, romans, młodzieżowy
Liczba odcinków: 20
Nadawca: tvN Asia
Emisja: 06.11.2015 - 08.01.2016
Czas emisji: piątek i sobota, 19:50
Scenariusz: Lee Woo Jung, Lee Sun Hye, Kim Ran Joo
Produkcja: CJE&M
Reżyseria: Shin Won Ho

Teaser
https://youtu.be/AqX4hXI0kS0

Obsada

Przyjaciele z Ssangmun-dong
Lee Hye Ri (Girl's Day) jako Duk Sun (2. córka Dong Ila i Il Hwa)
Ryu Joon Yul (류준열) jako Jung Hwan (2. syn Sung Gyoona i Mi Ran)
Go Kyung Pyo jako Sun Woo
Park Bo Gum jako Taek
Lee Dong Hwi (이동휘) jako Dong Ryong

Rodzina Dong Ila
Sung Dong Il jako Dong Il
Lee Il Hwa jako Lee Il Hwa
Ryu Hye Young (류혜영) jako Bo Ra
Choi Sung Won (최성원) jako Noh Eul

Rodzina Sung Kyuna
Kim Sung Kyun jako Kim Sung Kyun
Ra Mi Ran jako Ra Mi Ran
Ahn Jae Hong jako Jung Bong

Opis

Trzecia drama z serii "Respond". Opowiada historię pięciu rodzin sąsiadujących ze sobą, mieszkających w dzielnicy Dobong w Północnym Seulu. Podobnie jak w poprzednich częściach historia posiada tajemnicę małżeńską a dokładniej: finalnie za kogo główna bohaterka wyjdzie za mąż. Wszystko toczy się na tle Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Ode mnie
Czekałam na tę dramę bo uwielbiam poprzednie części Respond. Obsada godna uwagi bo w głównych rolach mamy Lee Hyeri i Kyungpyo, którego uwielbiam. W roli Sunwoo wygląda jak dziecko z ochronki co akurat uważam za jego atut, bo odsłania nam się w zupełnie innej roli.
Plot dramy kolejny raz nawiązuje do małżeństwa i tajemnicy kto? z kim? co akurat jakoś najmniej mnie zadowoliło. Widzimy Seul w 1988 roku, ale nie tylko śmieszne fryzury, to jak ludzie żyją bez internetu, ale również lawinę protestów społecznych w całym kraju. W Seulu w tym czasie studenci toczyli regularne bitwy z policją. W 1988 roku weszła w życie demokratyczna konstytucja i odbyły się demokratyczne wybory do parlamentu. Zmianom uległa też polityka zagraniczna Korei Południowej. Seul był gospodarzem Igrzysk Olimpijskich co miało oznaczać otwarcie się na świat Korei. To wszystko staje się tłem dla Reply i oprócz jakże ważnych wydarzeń politycznych widzimy codzienne życie małej społeczności jednej z dzielnic stolicy. To jak razem mieszkają, funkcjonują, borykają się z problemami życia codziennego.
Osobiście zawiodłam się, że powielony został schemat z poprzednich części. Głowna bohaterka charakterem do złudzenia przypomina swoje poprzedniczki. Jest głośna, nieogarnieta, niezbyt inteligenta, na szczęście Lee Hyeri jest na tyle urocza, że dałam radę polubić Sung.

Awatar użytkownika
gosq
Kiedy bedę spać? @_@

Re: [2015] Reply 1988

Postautor: gosq » 23 lis 2015

Schemat owszem jest podobny ale w tej części bardziej skupiają się na rodzinie. Uwielbiam sceny z mamuśkami jak siedzą przed domem i narzekają na mężów i dzieci. Podobają mi się różne relacje dzieci z rodzicami. Jung Hwan w ogóle nie zauważa jak zimny jest dla swoich rodziców. W całym show najbardziej mi szkoda jego taty. Wszyscy ignorują jego żarty i starania.
Póki co to Bora jest najbardziej irytującą postacią, mam nadzieję że się zmieni.
Paczka przyjaciół jest super. Dbają o siebie i są uroczy. Ja tam lubię motyw zgadywania kto jest mężem. Czekam na napisy do 5 i 6 EPA.
"我能玩得起,也能收得住, 我可以专一到让你惊讶, 也可以花心到让你害怕, 我喝过最烈的酒 ,我可以像个疯子一样的玩,一切的一切取决于你是谁,也取决于你如何待我, 女人千面,你给我的温度,决定我对你的态度,所以请不要站在你的角度看我,我怕你看不懂"
Awatar użytkownika
Mizuki
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

Postautor: Mizuki » 23 lis 2015

Bardzo słabo idzie tłumaczenie przez co ja już podglądam RAWy bo nie mogę się doczekać.
Uwielbiam całą czwórkę przyjaciół i na tym etapie obojętne mi kto z kim?

Obrazek Obrazek

Czułam problemy z Borą i zaskoczyło mnie skąd majątek u rodziny Jung Hwana.
Ta drama to miła odskocznia od sztucznych wymalowanych lalek. Ja też uwielbiam te babskie pogaduchy i to jak kiedyś społeczeństwo potrafiło żyć razem w symbiozie.
Awatar użytkownika
Skaza
Już poznaję aktorów ^^"
Kontaktowanie:

Postautor: Skaza » 24 lis 2015

Dramy z tej serii mają w sobie coś, co przyciąga mnie przed ekran i powoduje, że szczerzę się jak głupia do ekranu, mimo że niż szczególnego w samym serialu się nie dzieje :D Nie przeszkadza mi nawet to, że czasem "nie czuję" tła dla fabuły, nie rozumiem o co chodziło z wydarzeniami tamtego okresu (a tym bardziej z wewnętrznymi sprawami Korei), ówczesne czasy nie wywołują we mnie sentymentów.
Jako drama "z serii...", serial nie ma szans by obejść się bez porównywania do poprzednich części. Tegoroczne Reply 1988, oczywiście, powiela schemat poprzednich Answerów, ale nie ma co się dziwić - bo skoro tamte odniosły sukces, to czemu tego nie ciągnąć? :) Znowu mamy zgaduj-zgadula kto jest mężem; dobrze jednak, że tym razem dorosłych bohaterów grają inni aktorzy, bo w '94 ledwie ledwie przeszło granie przez głównych także "współczesnych" wersji bohaterów dramy. :shake: I jest pewna odmiana - widzieliśmy już twarz męża, a i tak nadal możemy zgadywać który z sąsiadów nim został :smitten: Dorosła wersja Duk Sun mi się nie podoba, wydaje się strasznym nieogarem i irytuje mnie jej nawyk poprawiania włosów, którego nie zauważyłam u młodej Duk Sun. Duk Sun jest podobna, ale też trochę inna od poprzednich głównych bohaterek - na pewno nie jest aż tak rozwrzeszczana, przynajmniej na razie :D

Podoba mi się większe skupienie na relacjach pomiędzy rodzinami, czego brakowało w poprzednich częściach.

Poza tym, paczka przyjaciół jest świetna <3 Na razie Jung Hwan jest moim faworytem na męża :D
I jeszcze Boguś :smitten: z tą fatalną fryzurą :lol: Mam nadzieję, że jako Teak się jeszcze trochę rozkręci i zacznie się więcej odzywać :lol:

Ach, i zapomniałabym! Kim Sung Kyun! :lol: W niewielu serialach przekonałoby mnie używanie tych samych aktorów do grania różnych ról, ale tutaj jego ponowne pojawienie się to zupełne mistrzostwo :lol: Można sobie wyobrażać, że dokładnie tak wyglądało małżeństwo Jo Yoon Jin i Samchunpo ('94), jak serialowych Ra Mi Ran i Kim Sung-Kyun ('88) :rolly:
Nikt nie jest bez Skazy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mizuki
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

[2015] Reply 1988

Postautor: Mizuki » 27 lis 2015

Oh jak mocno mnie wkręciła ta drama! Uwielbiam WSZYSTKIE Answer!
5 epek był taki cudowny! Płakałam 2 razy i obydwa "raza" dotyczyło wątku matki! Pierwszy gdy faceci zostali sami w domu kładłam się ze śmiechu i drugi gdy matce SW puściły emocje i wyżaliła się do telefonu! Wyłam razem z nią!

R 1998 jest takie odmienne i chyba bardziej przyziemne, dotyka głębszych problemów.
Zastanawiam się czy to aby na pewno
► Pokaż Spoiler
czy może ktoś zupełnie inny :rolly:

Jedynie szkoda, że tak wolno idzie tłumaczenie!
Awatar użytkownika
KartoflAnka
Doramowy maniak

[2015] Reply 1988

Postautor: KartoflAnka » 03 gru 2015

Przyszedł czas i na mnie. Podzielić się z doki swoimi odczuciami na temat tej dramy. Ponieważ w tych czasach już istniałam i byłam dość świadomą uczennicą chyba 2 klasy podstawówki, więc mam porównanie- głównie patrzę przez pyzmat tego, co się nosiło i co nosiła moja mama, ewentualnie ciotki. To była era paczek z Ameryki i Włoch. I tak patrzę i wydaje mi się, że koreańczycy już wtedy żyli na bogato a u nas jeszcze wtedy różnie bywało. :rolly:
Drama jest zabawna, ale jest też dość refleksyjna. Podejmuje tematy ważne dla koreańczyków, ale nie omija wartości rodzinnych i narodowych przywar. Przy okazji niektóre zachowania są tak bardzo ludzkie, że z rozrzewnieniem wspominam czasy trwałej ondulacji mojej mamusi i jej zjaranych herów na głowie.
Do tego mamy watek przyjaźni, która przetrwa wszystko, mnóstwo wątków miłosnych, jak to w tym wieku.
Nie mam nic do obsady, chociaż same żeńskie grono jest takie szpetne i inne od tego, co fundują nam współczesne dramy. Już nie wnikam, że główna w tych dżinsach( w których chodzi codziennie :wow: ) ma krzywe nogi i w ogóle nie mam słów.
Ważne jest też , że w mojej głowie niestety :rolly: :rolly: :rolly: zadomowił się nuklearny kawałek dam da di dam.....
Miłośnikom hitu wrzucam hahaha :rolly: :rolly: :rolly:
Awatar użytkownika
Mizuki
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

[2015] Reply 1988

Postautor: Mizuki » 03 gru 2015

Tak kocham ten kawałek... :fav:
Po 8 epku coraz bardziej ta drama mi się podoba własnie dlatego, że damska obsada jest taaaaka, że rodzice są w końcu normalni, niedoskonali bez zbędnego patosu.
KartoflAnka pisze:[post]113917[/post]
Nie mam nic do obsady, chociaż same żeńskie grono jest takie szpetne i inne od tego, co fundują nam współczesne dramy. Już nie wnikam, że główna w tych dżinsach( w których chodzi codziennie :wow: ) ma krzywe nogi i w ogóle nie mam słów.

Te sukienki, cętki na kwiatki, skarpety, włosy myte w piwie...wszyscy tacy szarzy, krzywi... u nas pod koniec lat 80- tych było jakoś bardziej kolorowo. Matki robiły piękne wzorzyste swetry na drutach...tęczowe makijaże! Farbowane spódnice z pieluchy! Chyba w Polsce mimo bidy było inaczej, albo ja taką mamę pamiętam!
Chociaż może to tylko taki filtr w dramie bo jak widzę te bałwanki (tematycznie! zima idzie w końcu!) to pękam ze śmiechu... :lol: :lol: Musze również przyznać, że nasza trójeczka odtańczyła to duuuużo bardziej energicznie!
https://youtu.be/3xwe4tXnajo

UWAGA SPOJLER! :rolly: :rolly: :rolly:

Co do Hyeri to nie mogę uwierzyć jak w A 1988 wykonuje taniec kraba a w Girl's Day kręci tyłkiem w Expectation! :shock: :shock:
Awatar użytkownika
gosq
Kiedy bedę spać? @_@

[2015] Reply 1988

Postautor: gosq » 09 gru 2015

Po 10 epku jestem jeszcze bardziej zakochana niż wcześniej.
Bardziej niż przyjaźń dzieciaków podoba mi się przyjaźń między mamami. Spa day, imprezy, to jak się wspierają a najbardziej to że nie widać tu zazdrości ani zawiści. Mogą na siebie bardziej liczyć niż na rodzinę.
Co do Bory, nigdy bym nie chciała jej jako siostry ale jako postać jest dosyć interesująca.
Na ten moment nie wierze w żadne uczucia naszej głównej bohaterki. Wygląda to tak że wmawia sobie ze kogoś lubi bo ta druga osoba ją lubi, albo tak się jej wydaje :rolly: :rolly:
Nie mam żadnych zastrzeżeń do tej dramy póki co ale jestem fanką całej serii i jestem raczej malo krytyczna.

Piosenka feel kima jest cudna :smitten: :smitten:
"我能玩得起,也能收得住, 我可以专一到让你惊讶, 也可以花心到让你害怕, 我喝过最烈的酒 ,我可以像个疯子一样的玩,一切的一切取决于你是谁,也取决于你如何待我, 女人千面,你给我的温度,决定我对你的态度,所以请不要站在你的角度看我,我怕你看不懂"
Awatar użytkownika
jordi
Doramowy maniak

[2015] Reply 1988

Postautor: jordi » 21 gru 2015

Moja opinia niestety odbiega dosyć od wcześniejszych.

Trzeci raz twórcy serwują praktycznie to samo z paroma nowymi wątkami pobocznymi głównie. Starsi aktorzy tu rządzą zwłaszcza, że główna trójka nie powala, a Hye Ri jest naprawdę słaba. Odcinki są ewidentnie za długie... Każdy ep jadę na przewijaniu tak, że w 30 minut mam obejrzany odcinek. Sensownych scen może z 50 minut na odcinek reszta totalne zapychacze przynudzające zwykle dość mocno.

Mimo to nie jest to takie złe. Po prostu w porównaniu do 94 i 97 no jest kupę słabiej. OST to największy skarb tej dramy. Niestety jedzie ona na poularności o wiele lepszych, wcześniejszych części i głównie dlatego jest hitem...

Zachwyceni będą fani tej sagi, ale ogólnie jest średniawo...
MDL: http://www.mydramalist.com/dramalist/Jordi :)
Ostatnie 6 obejrzanych dram (moja ocena):
Oh My Venus (7.5/10) :)
Village (5/10)
Bubblegum (4/10)
Awl (7.5/10) :)
Sassy Go Go (6,5/10)
She Was Pretty (2,5/10) :angry:
Awatar użytkownika
Mizuki
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

[2015] Reply 1988

Postautor: Mizuki » 29 gru 2015

Po obejrzeniu 16 epa szczerze dalej jestem fanem tej dramy i nie dorabiam zbędnej ideologi dla tego serialu. Czy 1988 jest nudna albo zwykła? Dla mnie właśnie nie! Dlatego nie zgodzę się z Jordim i wyższością 1997 nad obecną serią bo poprzednia dla mnie była o wiele gorsza. Lubiłam jedynie mamuśkę i tatuśka w Answer 1988 lubię całe "osiedle".
Drama mnie od początku szczerze rozbawiła, ponieważ bardzo dobitnie obnaża cechy, które przejawia dzisiaj cała masa ludzi, zwłaszcza tzw "nowobogackich" Po drugie gra aktorska i realizacja tego filmu jest jak dla mnie świetna. Całość nie potrafię określić czy jest to bezbarwne, bezsensowne czy też wybitnie zwykłe? Skłaniam się ku temu trzeciemu. Owa prostota jak najbardziej do mnie przemawia i podoba mi się zarówno koloryt tej dramy, muzyka jak i zwykłość codziennych problemów!
Dla mnie główny wątek "małżeński " mógłby w zasadzie nie istnieć. Najbardziej lubię mamuśki i ich wspólne sąsiedzkie życie. Młodzież w tym przypadku jest dla mnie ciekawym ale mniej ważnym dodatkiem. Nie to, że nie powinno go być w tej dramie w ogóle, ale kompletnie nie interesuje mnie jak sprawa Duk Sun się zakończy. Im dalej tym mniej przepadam za Hye Ri. Miałam na dzieję, że się rozwinie jednak dziewczyna stoi w miejscu i to zaczyna być nudne.

Dziwny wydawały mi się epy od 13-15... zastanawiałam się nawet czy ktoś inny je realizował bo były jakieś "niedorobione". Problemy z muzyką i montażem mocno odstawały się na tle pozostałych odcinków.
► Pokaż Spoiler

Czekam na wiesci na temat 17 epa!
Awatar użytkownika
KartoflAnka
Doramowy maniak

[2015] Reply 1988

Postautor: KartoflAnka » 31 gru 2015

Mizuki pisze:[post]113954[/post] ziwny wydawały mi się epy od 13-15... zastanawiałam się nawet czy ktoś inny je realizował bo były jakieś "niedorobione". Problemy z muzyką i montażem mocno odstawały się na tle pozostałych odcinkó

Ogólnie były dziwne, ale i tak jest to drama z mojej" lepszej listy" w porównaniu z tym, co teraz leci, albo leciało.
W sumie mam tak, że bardziej mi odpowiada całe drugoplanowe tło i ahjummy i ich relacje z rodzinami i ze sobą. Znowu twórcy trzymają się mocno wątku przyjaźni, lojalności i rodziny- w sumie zrozumiałe dla koreańczyków.
Z kim będzie brzydka paszteta w trampkach mało mnie interesuje, bo i jeden i drugi jej " prawdopodobny" wybranek to ....wołowe. Za to siostra paszteta ideał kobiety wyzwolonej i silnej( z prawo jazdy haha), zaczątek feminizmu w kraju mało przyjaznym takiej wizji nowoczesnej kobity.
Uwielbiam tę dramę za jej prostotę właśnie, za humor i nawet BECZENIE OWIECZKI :rolly: :rolly: :rolly:
Awatar użytkownika
jordi
Doramowy maniak

[2015] Reply 1988

Postautor: jordi » 31 gru 2015

Nuda coraz większa. 15-16 już naprawdę przewijałem ostro. Wszystko stanęło kompletnie praktycznie... Wątki drugoplanowe nieco to ratują, ale tylko "nieco"....

Niestety odbija się to, że trzeci raz serwujemy to samo plus te koszmarnie długie, a przez to nudne często odcinki :(

Szczerze jeśli kolejne Respond mają tak wyglądać, to lepiej niech to będzie ostatnia drama z tej serii, ale znając tvN, to polecą w 1984, albo coś takiego po tym, jak 88 jest megahitem wręcz :omg:
MDL: http://www.mydramalist.com/dramalist/Jordi :)
Ostatnie 6 obejrzanych dram (moja ocena):
Oh My Venus (7.5/10) :)
Village (5/10)
Bubblegum (4/10)
Awl (7.5/10) :)
Sassy Go Go (6,5/10)
She Was Pretty (2,5/10) :angry:
Awatar użytkownika
Skaza
Już poznaję aktorów ^^"
Kontaktowanie:

[2015] Reply 1988

Postautor: Skaza » 14 sty 2016

Komentarz z mojej strony będzie mało konstruktywny, no aaale... takie emołszyn! Końcówka 18 epa złamała mi serce!
► Pokaż Spoiler
Wątek romantyczny rozkręcił się niemal na sam koniec :lol: Z niecierpliwości prawie złamałam własne zasady i chciałam przestrzałkować kolejne odcinki na surowo... Dobrze że jeszcze ich nie ma :lol:

Uwielbiam tę dramę :fav:
Nikt nie jest bez Skazy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mizuki
Grupa Trzymająca Władzę
Kontaktowanie:

[2015] Reply 1988

Postautor: Mizuki » 16 sty 2016

Skaza pisze:[post]114002[/post] Komentarz z mojej strony będzie mało konstruktywny, no aaale... takie emołszyn! Końcówka 18 epa złamała mi serce!

► Pokaż Spoiler

Ja kocham rodziców. Dla mnie to jest główny wątek i mogłabym oglądać dramę jedynie o nich.

edit.ep. 20 FINAŁ :wall:

► Pokaż Spoiler
Awatar użytkownika
Konata
Grupa Trzymająca Władzę

[2015] Reply 1988

Postautor: Konata » 09 lut 2016

Jestem na 14 odcinku!

Pokochałam Answer 1997 Miłością Wielką, nawet lata które minęły od obejrzenia tego , nie zatarły w mej pamięci najlepszych scen, mojej ekscytacji (biedne doki cierpiało ze mną) ani radości z odkrywania z kim będzie główna. Do 1994 podeszłam jak do jeża i się ukułam, nie podeszło mi zupełnie rzuciłam. Nie wiedziałam jak z 1988, nie moje czasy a żal mi było znów przeżywać rozczarowanie, jednak jak to na doki, mój los został przesądzony gdy rozpoczęła się sprzedaż na czacie...

Długość odcinków mnie zaskoczyła, lubię jednakowoż tajwany więc nie czułam się przerażona, co więcej nawet nie wiem kiedy mi mijały i chciałam tylko więcej!!! Do 10 odcinka, oglądałam wręcz z nabożna czcią i skupieniu, zabraniając przeszkadzania mi, z przygotowana herbatka, jakimś jedzonkiem (oni stale tu jedzą :puppy: :puppy: :puppy: :puppy: ).
Przyznam szczerze że oglądam dla ahjumm i ahjussich i sentymentu do czasów gdy ludzie byli bardziej społecznie otwarci, chętniej się dzieli, nie było wielkiego i ciągłego wyścigu szczurów, zawiści zazdrości ani obsesyjnego kopania dołków. Mamy to pokazane na przykładzie naszych mamusiek, z których każda prowadzi inne życie, ma inna sytuację finansową bądź rodzinna ale to one są ostoją i głównym filarem swoich rodzin borykając się z różnymi problemami. Dalej mamy mężów tudzież ahjussiaków i znów zupełnie różny przekrój społeczny i osobowościowy a mimo to ta przyjaźń wydaje się tak oczywista.

Kocham chyba wszystkich po 40 tam, uwielbiam jak Mi Ran zastrasza rodzinkę, w jakimś stopniu czuję że najbliżej mi do niej, może łączy nas miłość do panterki :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , jej mąż jest cudowny, sama bym takiego nie chciała ale jest taki TROLOLO że momentami płaczę ze śmiechu z jego cudownie niewysublimowanego poczucia humoru, chęci (jak naprawiał żelazko :fav: :fav: ) i zdolności tanecznych :victory: :victory: :victory: , Ojciec Taeka i jego stoicki spokój, którego prawie nic nie jest w stanie zburzyć, wszystkich darze ogromna ilością uczuć i to głownie dla nich oglądam.

Mijając półmetek, akcja zaczyna się w większym stopniu skupiać na młodzieży, i przyznam szczerze że jak kocham idolkowe dramy dla samych łydek tak tu mi momentami ciężko, młodzi wypadają więcej niż blado przy starszej obsadzie, grają kiepsko z czasem nieliczne wyjątki jakoś się wyrobiły ale i tak mam niedosyt. Podoba mi się jednak uroda, nie ma trójkątnego podbródka. Interakcje młodzieży są świetne, zdecydowanie moim ulubieńcem jest Kim Jeong Hwan.\
Zupełnie za to nie interesuje mnie z kim będzie główna, BoRa jest moja ulubienicą z damskiej strony i noona romans
nie wiem czy ma szanse na pozytywne zakończenie ale chciałabym....

Muzyka bardzo mi się podoba i pasuje, potęguje nastrój tak jak i te wszechobecne boazerie i JINs....
Obrazek

Wróć do „K-drama”