[2016] Beautiful Mind

seriale z Korei
Awatar użytkownika
Piżmak
Doramowy maniak

[2016] Beautiful Mind

Postautor: Piżmak » 24 lip 2016

[2016] Beautiful Mind

Obrazek

Tytuł (latynizacja): Byutipul Maindeu / Beautiful Mind
Gatunek: medycyna, tajemnica
Liczba odcinków: 16
Nadawca: KBS 2TV
Emisja: 20.06.2016 - 09.08.2016
Czas emisji: poniedziałek i wtorek, 22:00
Scenariusz: Kim Tae Hee
Reżyseria: Mo Wan II

Teaser
https://www.youtube.com/watch?v=GyDVxEzO1kA

Obsada:
w rolach głównych:
Jang Hyuk jako Lee Young Oh
Park So Dam jako Gye Jin Sung
Yoon Hyun Min jako Hyun Suk Joo
Park Se Young jako Kim Min Jae
Heo Joon Ho jako Lee Gun Myung
Kim Jong Soo jako Shin Dong Jae
Oh Jung Se jako Kang Hyun Joon
Lee Jae Ryong jako Chae Soon Ho
Ryu Seung Soo jako Kim Myung Soo
Szpital
Min Sung Wook jako So Ji Yong
Kim Do Hyun jako Kwon Duk Joong
Lee Sung Wook (이성욱) jako Yoo Jung Bae
Jo Jae Wan jako Oh Kyung Jin
Jung Moon Sung jako Hwang Jung Hwan
Shim Yi Young jako Kim Yoon Kyung
Jun Sung Woo jako Hong Kyung Soo
Dong Ha (동하) jako Yang Sung Eun
Lee Shi Won jako Lee Shi Hyun
Yun Je Wook jako Song Ki Ho
Woo Jung Gook (우정국) jako Lee Kwang Bok
Ha Jae Sook jako Jang Moon Kyung
Mo Ri Yoo (모리유) jako Lee Hae Joo
Jang Ki Yong (장기용) jako Nam Ho Young
Policja
Jung Hee Tae jako Park Soo Bum
Yoo Jae Myung jako Nam Seung Chan

Fabuła

Drama jest bardzo luźną adaptacją powieści pt."Frankenstein" Marry Sherley. Głównie ze względu na psychopatyczne zaburzenia osobowości głównego bohatera oraz brak "spójności" z otaczającym go środowiskiem.
Lee Young Oh wraca po kilku latach do Seulu i rozpoczyna pracę w jednym z największych szpitali. Jego pojawienie się wzbudza sporo kontrowersji, tym bardziej, że główny bohater posiada ponadprzeciętną inteligencję, niesamowite umiejętności dedukcyjne a także sprawne chirurgiczne ręce. Wiedzą i umiejętnościami prześciga niejednego pracownika szpitala (wliczając nawet tych z bardzo długim stażem). Jedyną jego wadą zdaje się być brak jakichkolwiek uczuć i arogancja. Zaraz po przybyciu do szpitala staje się głównym neurochirurgiem przeprowadzającym operację, która jest emitowana na "żywo". Jego pacjentem jest ważna, polityczna osobistość. Od Lee Young Oh zależy nie tylko powierzone mu życie ale też zatajenie innych kontrowersyjnych faktów, które pojawiają się w dramie w całkiem sporych proporcjach. W dramie kluczową rolę odgrywa także młoda policjantka Gye Jin Sung próbująca rozwiązać kryjące się za szpitalnym fartuchem - tajemnice.

Otrzymujemy dramę, w której nie wszystko jest takim, jakim chcemy to widzieć. Jestem wodzona od kilku odcinków za nos. Gdy już mam pewność, że wiem, to prąd dramy zmienia się niejednoznacznie. Jednego jestem jednak całkowicie pewna - to najlepsza drama w tym sezonie (w moim odczuciu oczywiście).W "Beautiful Mind" pomimo psychopatycznego głównego bohatera i braku możliwości odczuwania tego, co najpiękniejsze - otrzymujemy próbę akceptacji samego siebie, próbę zmiany otoczenia, niesienie pomocy innym bez dodatkowych przesłanek. Starania głównej dwójki dają nam do zrozumienia, że człowiek nie jest kolumną liczb a żywą istotą o wątłej strukturze, potrzebującą nieraz właśnie pozbawionego uczuć, kapitalnego lekarza. Brak uczuć natomiast w niektórych sytuacjach jest bardzo pomocny. Na sali operacyjnej, by nie odczuwać lęku, by ręka była stabilna, by nie wpaść w złość, gdy jest się rozczarowanym wynikiem operacji. Główny bohater jest świadomy wszystkiego z czym się mierzy, bez wypisanych na twarzy emocji jest niejednokrotnie o wiele lepszy od tych, którzy emocje posiadają na właściwym miejscu...tylko nie zawsze wykorzystują je w dobrym celu. Pozbawiony uczuć, porównujący siebie do kosmity, zmuszony przebywać na tej dziwnej planecie genialny neurochirurg...I to, czego nie jest w stanie chwilowo nazwać a kiełkuje w nim i dodaje sił. Zobaczmy jak poradzi sobie z tym,co go czeka.

I na koniec piękny OST, który nie chce mi wyjść z głowy od dwóch tygodni.
https://www.youtube.com/watch?v=gtrjlqboG1U

Obrazek
Awatar użytkownika
KartoflAnka
Doramowy maniak

Re: [2016] Beautiful Mind

Postautor: KartoflAnka » 24 lip 2016

Z ciekawostek drama zostanie skrócona :P i nie mi to oceniać, ale zastanawiam się, jak to wszystko ogarną, bo po lekkim błądzeniu w poprzednich epizodach zamkną to tak szybko? Czy uda im się zachować poziom? Czekam.
Mimo niekoniecznie świetnej oglądalności jedna z moich ulubionych dram, zdecydowanie lepsza od doktorów :D
Awatar użytkownika
Piżmak
Doramowy maniak

Postautor: Piżmak » 25 lip 2016

Mimo niekoniecznie świetnej oglądalności jedna z moich ulubionych dram

Ot właśnie to. Po pierwszych dwóch epizodach zerknęłam na oglądalność...klapa te liczby i dziwię się, bo drama więcej warta niż te liczby, co ją określają:(

Jeśli zamierzają dramę skrócić, to na pewno straci na jakości, ponieważ do tej pory liczba odcinków współgra z akcją. Nie ma dłużyzn, zamulaczy, głębokich przemyśleń. Dość wartko to płynie, ale dopiero w odcinku 10 uwypukla się jeden z wątków. Coś się martwię, ze on może na skracaniu ucierpieć...ale zobaczymy.
Obrazek
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Postautor: thon » 26 lip 2016

A już się cieszyłem, gdy po grze w kosza WiFi dała całusa, jednak odbiornik (Hyuk) nadal wymaga regulacji. Świetna wymiana zadań tatus - synek na temat kto tu jest prawdziwym potworem. Szkoda, że zostały tylko 3 odcinki... Buuuu :evil: :evil:
Awatar użytkownika
jordi
Doramowy maniak

Postautor: jordi » 26 lip 2016

KartoflAnka pisze:Z ciekawostek drama zostanie skrócona :P i nie mi to oceniać, ale zastanawiam się, jak to wszystko ogarną, bo po lekkim błądzeniu w poprzednich epizodach zamkną to tak szybko? Czy uda im się zachować poziom? Czekam.
Mimo niekoniecznie świetnej oglądalności jedna z moich ulubionych dram, zdecydowanie lepsza od doktorów :D

Ba KBS chciał nawet do 12 skrócić. Obrońcy dramy wrzeszczą, że były dramy z gorszymi wynikami, których nie skracali (Full Sun np), tylko, że BM ma słabą oglądalność, bardzo słabe wyniki w VOD i... nikt z zagranicy tego kupić nie chce...

To po prostu nie jest drama "na czasie". Ba powiedziałbym, że jest zbyt ambitna jak dla zwykłego koreańskiego widza, który musi mieć porządny romans i makjangowych antagonistów, a takich oferuje konkurencja na SBS.

Jang Hyuk, niezły drugi plan i niezły scenariusz nie zawsze się sprawdzą... Główna momentami boli (nie kumam podniet nad nią - wielkie halo bo na łyso się ogoliła dla roli w filmie), muzyka prócz utworu Bernarda cienizna, reżyseria stara się jak może, ale przy tak marnym budżecie wygląda to conajwyżej średnio (choćby operacje walą tandetą na kilometr... Doktorzy, którzy nie są dramą stricte medyczną mają o wiele lepsze operacje, no ale tam budżet jest ponad 2x większy na odcinek)...

Plus mamy wakacje - BM jednak jest poważną dramą. Ja się nie dziwię, że Doktorzy ich gniotą popularnością, bo na taki okres romansidło jest najlepsze...

Ogólnie jest całkiem nieźle, ale mnie np boli budżet i irytuje główna i to momentami bardzo...
MDL: http://www.mydramalist.com/dramalist/Jordi :)
Ostatnie 6 obejrzanych dram (moja ocena):
Oh My Venus (7.5/10) :)
Village (5/10)
Bubblegum (4/10)
Awl (7.5/10) :)
Sassy Go Go (6,5/10)
She Was Pretty (2,5/10) :angry:
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

jordi pisze:irytuje główna i to momentami bardzo...

Ha ha - a zaraz będzie z nią Kopciuch - jak ty to wytrzymasz :)
Awatar użytkownika
jordi
Doramowy maniak

Ta drama w ogóle jest dziwna. Nikt przez rok nie chciał jej wziąć. Motyw ma tak oklepany i przestarzały jak nic dawno nie miało (kwiatowi chłopcy to był szał 2007-12, od 3 lat same klapy w tym gatunku), no i mimo wszystko prócz niej mamy tam np pana z Blood, czy Bluma, więc czy ona tam taka najgorsza?? XD

Szkoda mi tylko Jung Il Woo, ale sam brnie w te plastikowe role...
Village (5/10)
Bubblegum (4/10)
Sassy Go Go (6,5/10)
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

A co powiesz na wysoką możliwość duetu Yoona z Ji Chang Wookiem? Wprawdzie Yoona po "Premierze" u Ciebie podskoczyła w rankingu :lol:
A co do % - pamietasz Tamrę? Okropna oglądalność, skrócono z 20 na 16 odcinków, a do dziś wiele osób dobrze się bawi ogladając przygody dzielnego Fuck You i Jang Beo Jin.
Awatar użytkownika
jordi
Doramowy maniak

Yoona Yooną, scenariusz pisze chłop od Yongpala... To jest najgorsze...

No i przez to K2 sradwa przesunęli Jutro z tobą z Shin Min Ah na 2017 :(
Village (5/10)
Bubblegum (4/10)
Sassy Go Go (6,5/10)
Awatar użytkownika
Piżmak
Doramowy maniak

Postautor: Piżmak » 27 lip 2016

To po prostu nie jest drama "na czasie". Ba powiedziałbym, że jest zbyt ambitna jak dla zwykłego koreańskiego widza, który musi mieć porządny romans i makjangowych antagonistów, a takich oferuje konkurencja na SBS.

To jest ewidentny pech. Sięgam po dramę, pochłania mnie bardzo a potem się okazuje, że znikoma oglądalność. Oczywiście w tym samym czasie inny tytuł, który umarł u mnie po pierwszym epizodzie...wiedzie prym. Naprawdę rozumiem, ze są wakacje i ludzie chcą uwolnić umysł, dać ponieść się fantazji albo nie myśleć o niczym i patrzeć na piękne twarze.
Tylko ile można trwać w takim ciągu? Nie tęsknicie czasem do dram, w których nie wszystko jest wsadzone na widelec, postaci pomimo, ze biednie wyglądają na bogatsze od nas samych? Bądź inna sytuacja - kończy się odcinek i odruchowo nie zwijamy programu do paska albo nie wciskamy krzyżyka w prawym górnym rogu?
Dla mnie BM jest dramą w trakcie której myślę, oceniam, czasem cofam (zawiłości medyczne) a pod koniec łapię chwilę zadumy zanim zakończę z nią przygodę na ekranie:)
Ubolewam nad tym ciachnięciem odcinkowym...ale cóż może biedny żuczek począć...Czekać na kolejną taką pozycję i liczyć, że jej nie przytną :(
Obrazek
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Postautor: thon » 02 sie 2016

Specjalnie googlowałem, żeby dowiedzieć się o transplantacji płuca od żywego dawcy - okazuje się, że i to tak wystarczy raptem na kilka lat - potem chory wraca do punktu wyjścia.Został tylko jeden odcinek - mam obawy co do happy endu.
Awatar użytkownika
thon
Doramowy maniak

Postautor: thon » 04 sie 2016

Ogłone podsumowanie: Niestety ostatnie odcinki chciały szybko zamknąć wszystkie wątki, co oczywiście nie wyszło dramie na dobre. Ech, gdyby nie skrócenie o te 2 odcinki byłaby to istna perełka, a tak dostaliśmy kawał porządnej dramy. Na pewno jest to popis Hyuka - jego bohater był genialnie zagrany. Podobała mi się nawet PSD - oczywiscie, nadawała się na policjantkę, tak jak ja na odaliskę, ale jej momenty z Hyukiem bardzo mi się podobały - szczególnie w 13 odcinku, gdy dowiedziałem się, że kobieta i tak zinterpretuje po swojemu to, co powie jej jej ukochany :lol:
Ogólnie frama warta zobaczenia, na łeb bijąca klasą i fabułą Doktorów. Ode mnie 7/10

Wróć do „K-drama”