[2006] Goong / Princess Hours

seriale z Korei
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 16 mar 2006

AhMon^^ pisze:
dobra koniec!! sciagam reszte epokow i bede ogladac bez napisow o!!!

Ja też dojrzewam do tej decyzji^^
Jeszcze ostatkiem sił trzymam się na wodzy, ale nie wiem, jak długo dam rade >_<

Awatar użytkownika
Gwiazdeczka
Przyklejony do ekranu

Postautor: Gwiazdeczka » 17 mar 2006

qrcze wczoiraj sciagnelam epik ale bylam tak padnieta ze dopiero teraz go obejrze ^_^

no na soompi jest wlasnie 1491 stron ^_^"

mykam obejrzec epik 20 pozniej wroce i sie wypowiem ^_^
[img]http://img.photobucket.com/albums/v508/Etolie/Bannery%20i%20avatary/kamya.jpg[/img]
cr:cyndesign i ojou
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

GoonG

Postautor: martulex » 17 mar 2006

Tłumaczenie dwóch gorących artykułów :

1

Spoiler! The article basically says that JJH almost wasn't able to continue on for the extra 4 episodes for the first season. While his entertainment company was aware of a possible 2 episode extension, they were completely unaware of the 4 episode situation. JJH recieved the information about it as he was in the midst of filmin episode 19 and 20. So a clash with his schedules post episode 22 was inevitable. His company said that due to tenative plans for movie, drama, and CF that overlapped with the overtime episodes, JJH wasn't going to be able to participate in the episodes. However, JJH and his company both stated that "admist all the difficulties, he wanted to repay his gratitude to the drama 'Goong' that birthed the current JJH and the director who supported him by choosing the 4 episode extension over his scheduled plans. In addition, JJH stated that he would forgo the money from filming the 4 episodes.

Actually here is the article that talks about him filiming the 4 episodes for free.

2

Spoiler! JJH showed noble acts of a true prince. Playing the Crown Prince role in 'Goong', JJH has decided not to recieve payment for the extra 4 episodes. JJH's Co stated that "JJH has said that he will not recieve payments for the episodes" " 'Goong' is closely reaching 30% and being shown so much love and as a token of gratitude to director Hwang who allowed him to grow as an actor he will film Goong sans money."

The rest talks about the article above how he almost couldn't film the 4 episodes but he wanted to show his gratitude for the viewers and delayed his scheduled activities. Episode 20 had a 27.1% viewer rating which is the highest since the first episode.

No no no... jestem pod wrażeniem, nie każdy by się zdobył na taki gest :)

Hehehe

Obrazek

Tłumaczonko, choć niezbyt dokładne preview 21 epka

Spoiler! CG: Wait..wait asecond...
CG: I have something to say...
CG: I want to/a divorce...
Shin: We are finally telling you (the public) i can't translate this properly -.-;; - kind of like - you have finally come to know

Shin: In this world,
Alot of things happen that can not be explained through one's normal knowledge(???)
A normal female high school student
Enters the palace, where no people are familiar ( ie. everyone's a stranger
The lonlieness and pain she has to go through; Can you not think about it for a moment...
Finally, what's left is one (??? - i don't know this either)
Please, I ask you to forgive us

CG (thought): What i desire

Boże zapłaczę się normalnie....co ta zwariowana misia wyprawia....:!: :!: :!: :!: :!: Shin HWAITING....rany nie poddawaj się.... :cry: :cry: :cry:

21 marca ... WYSZŁY SUBKI DO 17 ~ YUPI
Awatar użytkownika
Gwiazdeczka
Przyklejony do ekranu

Postautor: Gwiazdeczka » 21 mar 2006

wyszlo dlugie preview epika 21 ale jescze linka nikt nie dal. jak znajde dam znac.

W epiku 21 podobno shin sie poplacze!!! Dacie wiare[/color]?? Ten epik musze zaboczyc na bank!!!
[img]http://img.photobucket.com/albums/v508/Etolie/Bannery%20i%20avatary/kamya.jpg[/img]
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

Postautor: martulex » 21 mar 2006

Uuu właśnie wyczytałam najnowszą nowinę i jestem pod wrażeniem...I pomyśleć, ze role się diametralnie pozmieniały :)

Eun ... foto z poprzedniego roku ... niemniej jednak wyszła na nim uroczo :)

Spoiler! Obrazek

Gdyby nie to, że JJH i Eun nie znali się przed kręceniem Palace pomyślałabym, że to nasz Shin całuje Chae :) Ciekawe kim jest ten facet ... :confused: W każdym razie ten tajemniczy całuśny ktosiek jest niezwykle podony z profilu do JJH...niestety kwiatuszek przesłania nam obraz :(

Spoiler! Obrazek

CLICK :arrow: czyli jak JJH i Eun flirtowali podczas kręcenia wywiadu :P

smutno . . . mi . . .

Spoiler! Obrazek
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 21 mar 2006

Martulex, dzięki za te artykuły, zdjęcia i wszelkie info!
Ja ostatnio sprawdzam czy są napisy (tylko) raz dziennie, a nie co 15 minut, jak bywało wcześniej, więc pewnie dopiero wieczorem bym się zorientowała ŻE JUŻ SĄ.
Hurra!
*idzie dzwonić do współlokatorki, żeby wracała czym pęrdzej*
Awatar użytkownika
Gwiazdeczka
Przyklejony do ekranu

Na soompi jest zasada ze kiedy 1 uzytkonik spyta o napisy to ich wypuszczenie jest opoznione o godzine. Niestety na addicts jak i soompi duzo osob o nie pytalo. Domyslam sie ze to jest min powod dla ktorego publikacja napisow jest tak opozniona. :( a szkoda wielka szkoda.

Marto ciekuje slicznie za pix ^_^ wydaje mi sie ze o jjh jest z nia na fotce. Ale moge sie mylic :(

Teraz sciagam preview ep.21 ^_^ hehe juz nie moge sie doczekac. Zaraz po prev obejrze sobie Inteview ^_^
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

GoonG

Ależ proszę bardzo dziewczyny :)

Obejrzałam preview i moja niechęć do Yul'a rośnie :) Gosh, a wygląda jak aniołeczek...lecz jak wycelował szpadą w Shin'a to miałam ochotę mu zdrowo przyłożyć, natomiast jak niedoszły książę wylał całe swe żale i pogróżki nasz miś zrobił bardzo interesującą minę, lekki półuśmiech i roziskrzone oczka... Boże jak tu nie kochać tego faceta :) Natomiast scena, w której Chae klęczy i błaga o wybaczenie rodziców Shin'a jest zastanawiająca... po co przepraszasz, po prostu nie odchodź od swego męża i po kłopocie

Co do interview można się nieźle uśmiać, najpierw cała masa wpadek JJH, a potem różne aluzje...podobało mi się jak JJH wcisnął Eun kawałeczek bułeczki w usta, by już powstrzymała swe dalsze wywody na temat jego charakteru :P

Masz rację Izi też mi się wydaje, że to nikt inny tylko nasz sexy JJH jest na focie z Eun....ale to by znaczyło, że mieli już ze sobą jakiś kontakt...z kolei gdzieś wyczytałam, że ich pierwsze spotkanie odbyło się na planie Palace...ale info po sieci krąży różne i można się zaplątać :)

Martwi mnie kwestia kolejnej serii, gdyż okazało się że nie wszyscy jednak potwierdzili swój udział w tym projekcie, świetnym przykładem jest nasza zołza, która podpisała już kontrakt w związku z produkcją swojego nowego filmu...więc sytuacja zaczyna się lekko komplikować :confused:
Awatar użytkownika
Gwiazdeczka
Przyklejony do ekranu

Dialog preview epik 21:

[sp] Spoiler! this is the combine translations. QUOTE to those who wants it pls
this is the part where shin cried. this is wad he said

translations: In the room..
Shin said
For the 1st time in my life, i expressed wad i truely feel, not as a crown prince but as a man to a woman. My first confession was trampled on by u.
cg : i ddnt mean it that way
shin : From a certain moment, u entered my heart without my permission, u released the light in my heart. Everyday, it seems like my heart have problems. wanting to understand u nmore, see u more. and because of u, i smile sillily.
because of u i became such an idiot. i gave my heart. but the one who betrayed it is also u. I will remember a girl like u

-------
the part cg was kneeing down..

the king : go back. else it will seems like i am a torturing fatherinlaw. u can redeem the things u all have done wrong like this
cg :Pls be more tolerant towards the crown prince.
he treasure the pen u gave him alot. he didnt bear to use it. he doesnt say anything on the surface but he respects u alot and yearns any form of caring from u. he just loves u in his own way.

king : bigung thinks i dislike the crown prince? which parent will hates his own child? but if i ignore the right and wrong because of love, then i will be a bad father.

-----------

last part between shin and yul.

yul : are u not goig to stop cg? she is kneeing there because of u. did u see her even once? if this carries on, she wun be able to take it anymore.

shin : why are u blowing up? arent u the protector.
yul : it is all because of u, if u treat cg better, i may have give up already. but i cant give cg up to a cold guy like u.
shin : ignoring the palace rules, should have a limit.
yul : rules? this is ur weapon all along. are u asking me to give up because of all this great rules?
shin : if u cant take it in, then perhaps u shld try to wipe out al these rules.
yul : i intend to.
shin : i dun care what plans u have, falling for ur cousin in law, this kind of dirty fate happening once is enough. i dun want to see it happen again.
yul : u insulting my love, i wun allow it to happen again as well.
[/sp]

credit: Amanda aka liquidfir

Martwi mnie kwestia kolejnej serii, gdyż okazało się że nie wszyscy jednak potwierdzili swój udział w tym projekcie, świetnym przykładem jest nasza zołza, która podpisała już kontrakt w związku z produkcją swojego nowego filmu...więc sytuacja zaczyna się lekko komplikować

no ladnie ;/....mam nadzieje ze mimo wszystko seria 2 bedzie. Moze przeciez grac w dwoch produkcjach. Matka Yula gra w Goong i Hello Franceska jednoczesnie ^_^ Wystarczy chciec ^_^

Qrcze Yul jest niemozliwy. Zaczyna troszke mnie meczyc. Jednak gdyby nie Yul Shin nigdy by nie zauwazyl ze kocha Chae ^_^ Mam racje??
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

Rany ależ się porobiło ...

No jasne, że gdyby zołzica wykazał pewne chęci to praca na dwóch planach nie stanowiłaby przeszkody. Inna sprawa ma się z Yul'em, czytałaś może Izi jak poprosił reżysera, aby ten uśmiercił jego postać :?: Shock :!: Im się w głowach poprzewracało :P

Yul mało tego, że jest niemożliwy to zaczyna powoli przeginać . . . I zgadzam się z Tobą całkowicie, gdyby nie knowania 'niedoszłego' Shin chyba nigdy nie zainteresowałby się Chae....Yul był tym niezbędnym motorem napędowym, dzięki któremu wszystko ruszyło z miejsca :) I za to ma u mnie gigantyczny plus, chociaż na tym etapie mógłby troszkę spasować :wink:
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 21 mar 2006

Przyglądam sie temu zdjęciu i jakoś nie moge się dopatrzeć Joo Ji Hoon'a...Ten chłopak tam może jest trochę podobny, ale gdybyście mi nie zasugerowały, że to może być JJH, to sama bym ich nie skojarzyła!
Może to przez tą fryzurę jego... Jakaś dziwna jest -_-'
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

GoonG

Eliza pisze:Przyglądam sie temu zdjęciu i jakoś nie moge się dopatrzeć Joo Ji Hoon'a...Ten chłopak tam może jest trochę podobny, ale gdybyście mi nie zasugerowały, że to może być JJH, to sama bym ich nie skojarzyła!
Może to przez tą fryzurę jego... Jakaś dziwna jest -_-'

JJH miał podobną fryzurkę w jednym z odcineczków Palace, a poza tym jakoś w którejś z sesji stylista zastosował podobną technikę układania jego włosów i stąd to skojarzenie....

Obrazek

Marny przykład, ale jakoś nie mogę znaleźć lepszego :( Z profilu, gdy JJH ma odsłonięte włosy wygląda inaczej i bardzo przypomina tego ktośka ze zdjecia :P Ale wiesz to może być jeden z przejawów obsesji, że wszędzie jawi nam się jego postać ....
Awatar użytkownika
Gwiazdeczka
Przyklejony do ekranu

dalsze tlum prev. 21

These are the preview portions which have not been translated yet (from chinese to english:
Spoiler! In the palace
King: Why do the 2 of you often create so much trouble?
CK: It's my fault, Pye-ha
King: Tae-ja, what have you done? (in disapproving tone)
Shin: .....
Queen: Why did the Bingung said such careless words?
CK: Sorry
King: This is the 1st tme in royal history that someone has mentioned divorce in a public occasion. What problems do the 2 of you have that cause you to mention divorce?
CK: I made a careless mistake, I also don't know why I did that. If not for the Tae-ja's reconcilation, don't know what would happened, Pye-ha.
King: Now is not the time for defending each other. Tae-ja, don't you have anything to say?
Shin: If you want to trace responsibiltity for this, it should be said that the adults who let the Bingung marry into the palace are responsible too.
King: You...
Shin: Furthermore, as for the Bingung who's not clear about the royal family's rules, pls allow me to strengthen her education and let her go through stricter training.
King: Are you rebelling now? I do not see any sign of your introspection. Do you want to put all the respnsibility (fault) on the royal family?
Shin: I do not feel that we are at fault, there's no need to self-reflect. We're going back first, we will give great consideration to this matter.

ChaeKyung's Home
Mum: Why did CK say such things?
Dad: May it be purely careless words? She wouldn't just leave the royal family this way right? (The chinese translator wasn't sure abt this part)
Bro: Could it be the pig has another boyfriend and wants a divorce for his sake?
Mum: How? Aren't you worried?
Dad: When she last came to the recreation club, CK was already not appearing well. Let's bring her back, just say we're very worried.
Bro: Mum, let's bring CK back, I really worry for her.
Dad: Let's not act carelessly, give her a call first? No, this will only make CK worry, make her more troubled. What to do? (shock tone)
Mum: What is it?
Dad: That...
Mum: Wu-ae??
Bro: What?
Dad: Evicted princess. Due to this, will our CK become an evicted princess?
Mum: Ah..(covers mouth)
Bro: Then pig will leave the palace
(Dad n mum look at each other

cr:zinc

No jasne, że gdyby zołzica wykazał pewne chęci to praca na dwóch planach nie stanowiłaby przeszkody. Inna sprawa ma się z Yul'em, czytałaś może Izi jak poprosił reżysera, aby ten uśmiercił jego postać Shock Im się w głowach poprzewracało

OMG co ty mowisz?? Pierwsze slysze!! Usmiercic Yula?? Ale why?? Czyzby KJH tak bardzo nie lubil swojej postaci??
Juz mam metlik w glowie przez te wszystkie ploty etc.
Masakra O_O
Awatar użytkownika
martulex
Doramowy maniak

Izi pisze:OMG co ty mowisz?? Pierwsze slysze!! Usmiercic Yula?? Ale why?? Czyzby KJH tak bardzo nie lubil swojej postaci??
Juz mam metlik w glowie przez te wszystkie ploty etc.
Masakra O_O

Niestety to nie plota, na soompi pojawiła się ta dość niezwykła informacja, która ma jak najbardziej potwierdzenie :( Nie mam zielonego pojęcia czemu KJH tak sobie wymyślił, ale wg mnie to byłoby koszmarne rozwiązanie. Chae mogłyby męczyć wyrzuty sumienia i przenigdy nie uwolniłaby się od wspomnień, a Shin cierpiałby jeszcze bardziej :( Na forum toczyła się zażarta dyskusja i nawet wszyscy oponenci Yul'a byli zniesmaczeni i mocno zdziwieni tą wieścią.... Mam nadzieję, że reżyser nie weźmie tej sugestii na poważnie, bo i tak już mamy dość tragizmów :sweat:
Awatar użytkownika
Gwiazdeczka
Przyklejony do ekranu

Tlumaczenie wywiadu :

Spoiler! (YEH: Feeling better?)

(JJH: yes)
(YEH (laughs): Better mood ohh.. haha...I'm going crazy)

(YEH: A types are so innocent)

(JJH: anyway, it feels good to escape from the clutches of the devil)

(YEH: a feeling of release, haha)

(JJH: Now I can breathe)

(YEH: haha, I'm going crazy...)

(dunno who's speaking here): sister, you must cry in a cool manner. haha

(JJH: You're so bothersome)

(YEH: Why get angry? Such weird personality.) I dun understand the last sentence,so didnt translate

YEH's microphone on her back dropped

(JJH: I knew it....you're being punished...hehe)

(YEH: do u know what she's saying?)

(JJH hits YEH'S arm wth the back of his hand)

(YEH: Why do u hit me again?)

(JJH: When??)

(YEH: so painful, so painful.)

(YEH turns to the camera, wanting to complain)

(JJH grabs hold of her shoulders to turn her around)

(YEH: Oppa, why r u touching me?)

(JJH elbows her: not touching u any more)

(PD: What r u talking about?)

(YEH: Nothing. This...for one month....we won't be seeing one other for one month. That's because..)

(JJH: WE're going to Macau. A few hours flight)

(YEH: We're not sitting next to each other.)

(JJH: I'm searching) Director: ready, action! (Shin: I feel that the decision then was correct)

(Everyone: hahahaha......)

(YEH: I'm going crazy)
(U didn't see it?)

(YEH: ha, pretendind to practise, practise)

(JJH: s**t)

(YEH: So boring)

(JJH: I really practised! Did my dear pretend?)

(JJH looks at camera: I really practised, u saw it right?)

(Sometimes during such occasions, don't u feel like eating glutinous cake?)

(YEH: Why do u shoot me in such appearance?)

(Q: Have the 2 of u considered being a real couple?)

(PD: Wish the 2 of u really become a couple)

(YEH: But...he has such bad personality)

(PD: really?)

(JJH gives cake to YEH: ah...open your mouth)

(YEH: Actually..ha...I really want to meet with someone. I was hit so much last time in game shows.)

(JJH: Now, she's very concerned abt the camera. Usually when I give, she'll eat happily. Now in front of the camera...)

(YEH: ahh....(opens mouth to eat cake))

(JJH: 8 yrs old vixen) (NB: vixen= pretty n seductive woman) (JJH escapes)

(YEH: You! This fellow.... I'm your senior!!!)

(JJH: vixen!!)

(YEH: R we very familiar? Such a joke)

(Wait for a moment)

(Lee Myung Kee has left a message)

(Q: to JJH)
(I saw the drama last week. Bro turned around after giving a punch. Very stylish, haha.)
(What I said, you'll treat me to a meal right? haha?)
“ (I so want to imitate your tone "do not worry...")

(JJH: Myung Kee!! Do u remember how when u were short of money, I took care of u, bought rice n wine to feed u.)
(but I discovere u no longer talk in the respectful language)
(oh yes, our appearance when we grow old together, haha)
(Brother will be finishing this drama in April, u know? U be careful..u live next to me. Some investigation n I will find out what u r doing.)

credit:zinc

Wróć do „K-drama”