trip-hop

wszelka muza z dala od Azji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
akire
Przyklejony do ekranu

trip-hop

Post autor: akire » 04 wrz 2010

Zaczniemy od tego, czym jest trip-hop. Otóż ja nie wiem. Jedyne co potrafię, to usłyszeć zespół i stwierdzić - o, oni zalatują trip-hopem, po czym sprawdzić i okazuje się zazwyczaj, że trafiam :P Dość ponura muzyka, spokojna, ze snującym się (często żeńskim, choć nie zawsze) wokalem.

Najbardziej znane zespoły to oczywiście Portishead i Massive Attack, z nowszych np. Archive. Nie będę o nich pisać, bo się nie znam, może są więksi fani ode mnie i się wypowiedzą.

Natomiast dla mnie nambałanem na wieki będzie inny zespół, który poszedł potem w stronę elektroniki i który zrodził z siebie IAMX (o którym już pisałam wcześniej :P).

Sneaker Pimps

Obrazek Obrazek

(ale trudno fot szukać, bo przychlasty z nich, hah, no takie czasy)

Zespół założył się gdzieś-tam w Anglii w 1994 roku przez Chrisa Cornera i kolegę Liama Howe. Dwa ważne fakty. Pierwszy to to, że na pierwszej płycie śpiewa Kelli Ali, która potem odłączyła się (została wywalona?) z zespołu. Kontynuowała solową karierę, ponoć ma fajną płytkę (Psychic Cat), ja jeszcze nie słuchałam. Drugim ważnym faktem jest to, że na drugiej i trzeciej płycie do śpiewania wziął się Chris Corner. Prawdę mówiąc każda z trzech płyt jest inna, ale zmiana wokalu jest dość istotną kwestią, więc zaznaczam :P

Zaczniemy od końca, bo najbardziej lubię:

[2002] Bloodsport Spoiler! http://rapidshare.com/files/104813514/SneakerPimps-Bloodsport.rar
Najbardziej elektroniczna płyta, widać, w jaką stronę Krzyś chciał iść dalej, ale wciąż są to snikerzy, a nie IAMX. Boję się dawać próbki jakieś, bo klipy są kosmiczne ;p Więc dam piosenki:
:arrow: Kiro TV
:arrow: Think Harder

[1996] Becoming X Spoiler! http://rapidshare.com/files/205898919/Becoming_X.rar
A tutaj śpiewa sobie Kelli. Niektórzy wolą tą płytę, niektórzy nie, ale zaryzykowałabym stwierdzenie, że jednak ta odniosła największy sukces. Lubię, choć częściej słucham tych Chrisowych. Najbardziej zresztą kocham moją kolekcję lajwów na których Chris śpiewa piosenki z tej płyty, ach, <3 (no nic, kończę ;p)

Próbki:

:arrow: Spin spin sugar - ten klip to jest przegięcie, Kelli wije się w lateksowym wdzianku i robi coś dziwnego z ustami, Chris liże ścianę w łazience z wolę-nie-wiedzieć-czego, wielki grubas bawi się bębnem, a najnormalniejszy gość podgląda przez dziurę w ścianie za obrazkiem z papieżem jakąś pannę. Jestem pod wrażeniem, dawno tego nie widziałam XD Piosenka fajna, no.

:arrow: Six Underground - nie odważę się wrzucić klipu XD

[1999] Splinter Spoiler! http://rs388.rapidshare.com/files/205916726/Splinter.rar
To jest trip-hop z facetem na wokalu, po prostu. Baaaardzo spokojna płyta, muszę mieć nastrój, żeby jej słuchać, choć są na niej dwie piosenki z mojego top10 wszechczasów (a jedna chyba z top3).

:arrow: Low five - klip nudny jak flaki, w sumie nie radzę oglądać XD (tylko słuchać!) Ja oglądam tylko dla wychudzonej buźki Chrisa i wtedy piosenka wydaje mi się wolniejsza niż jak nie oglądam klipu. Jednak ten kawałek to jest moja wielka miłość, do której trochę dorastałam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Maura
Wyróżniony
Kontakt:

Re: trip-hop

Post autor: Maura » 05 wrz 2010

Obrazek
Awatar użytkownika
akire
Przyklejony do ekranu

Post autor: akire » 05 wrz 2010

Hm, Portishead mam właśnie tą płytę (Dummy) i pamiętam, że jej słuchałam przez jakiś czas i pewnie kojarzyłabym piosenki, ale jakoś mnie nie wciągnęło, no nie wiem. Musiałabym teraz posłuchać, ale niestety mam w krk na stacjonarce.

Co do Goldfrappa to mi się zawsze kojarzył z jakimś synth-popem czy innym elektropopem, ale te kawałki co wrzuciłaś jakoś mi w ogóle zaburzają moją wizję na ich temat XD Chyba się zapoznam z płytką jakąś (wzięłam Seventh Tree, zobaczymy). A ta nowa piosenka jest dość eee no też chyba nie chcę tego albumu ;p

Hm, właśnie przesłuchałam ten kawałek Portishead który dałaś i może jednak poszukam tej płyty znowu :mrgreen:

Obrazek
Awatar użytkownika
Aralka
Już poznaję aktorów ^^"

Post autor: Aralka » 30 sty 2011

O, lubię trip-hop. ;)
Lubię Massive Attack bardzo.
A znacie Cotanza?

ODPOWIEDZ