Policja zabija NAPISY.ORG i KINOMANIA.ORG

Awatar użytkownika
Hiiroi Karasu
Kiedy bedę spać? @_@
Kontaktowanie:

Policja zabija NAPISY.ORG i KINOMANIA.ORG

Postautor: Hiiroi Karasu » 18 maja 2007

Niestety, to prawda. Śląska policja przyczyniła się do zamknięcia tych serwisów i dobre źródło polskich napisów poszło się....

Tutaj artykuł informujący o sytuacji.
http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=6587

;(

Edit: i kolejne źródło
http://film.onet.pl/0,0,1537694,wiadomosci.html

火色い烏は新世界の神だ! ~ [url=http://www.last.fm/user/aoikarasu/]aoikarasu.last.fm[/url]
Awatar użytkownika
raistlin86
Co to jest dorama? o_O

Postautor: raistlin86 » 18 maja 2007

Chyba na każdym forum filmowym jest o tym temat :P
Ja się zbyt nie przejmuje. Pewnie będzie tak jak kiedyś było z najazdami na serwery torrentowe. Po prostu wykupiono serwery w holandii czy w jakimś innym kraju i teraz policja może im naskoczyć. Z napisami pewnie będzie tak samo ;)
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 18 maja 2007

napisy,org stały zdaję się na serwerach niemieckich, co nie przeszkodziło pol i niem policji ich zamknąc... T_T
Awatar użytkownika
Hiiroi Karasu
Kiedy bedę spać? @_@
Kontaktowanie:

Wszystko zależy jakie umowy międzynarodowe są między krajami podpisane (poza przepisami unijnymi) i jakie jest wewnętrzne prawo danego kraju. Jeśli chodzi o policję, to z Niemcami nasze pieski współpracują ściśle od dawna - dlatego nie ma się co dziwić, że serwery poszły się paść.

Jeśli będą 'napisy' to na bank muszą być jakieś nowe. Kolega zabrzanin (Zabrze to ode mnie za miedzą nawiasem mówiąc) ma spore problemy z pałami i nie sądzę, by chciał się znów w to bawić.

Gdyby takie serwerki były np. w chinach to szukaj wiatru w polu, hyhy. A tak to masz babo placek.
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: allia » 18 maja 2007

co wy macie za policje na tym Śląsku? :P

poza tym... poczekajcie... to tylko policja.. jeszcze się sąd nie wypowiedział... sama jestem ciekawa :)
Awatar użytkownika
Hiiroi Karasu
Kiedy bedę spać? @_@
Kontaktowanie:

Niestety sąd leci równo z policją. To nie pierwszy przypadek złapania kolesia z 2k płyt na chacie (napisy.org załatwili przy okazji). I zawsze wyroki były na niekorzyść oskarżonego.
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

płyty to co innego... ja jestem ciekawa kwestii owych nieszczęsnych tłumaczeń :)
bo takiego wyroku to u nas nie było dotychczas w historii :)
Awatar użytkownika
Hiiroi Karasu
Kiedy bedę spać? @_@
Kontaktowanie:

krakers | IPHASH : XV-PG-TN-5P | 17.05.2007, 11:45

Zgodnie z art. 2 ustawy z 1994 o prawie autorskim, opracowanie cudzego utworu, w
szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa
autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Tłumaczenie cudzego
utworu, np. tłumaczenie dialogów filmowych może stanowić niezależny od utworu
pierwotnego - czyli filmu - przedmiot prawa autorskiego.
Aby twórca tłumaczenia dialogów z języka np. angielskiego na polski mógł z nich
korzystać, lub je rozpowszechniać, co do zasady wymagana jest zgoda twórców
filmu. Zatem: przetłumaczenie dialogów na język polski nie jest karalne, jednak
rozpowszechnianie tego tłumaczenia może być traktowane jako naruszenie praw
twórców filmu i ewentualnie dystrybutora.

I co powiesz na to? :P
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

to nie jest takie proste... przyznam się.. że się w prawe autorskim nie specjalizuję... a tego typu wyrok będzie precedensem w PL ;)

zacznijmy od tego.. kto tu faktycznie dokonywał rozpowszechniania? :)
Ci których złapali jedynie umożliwili rozpowszechnienie plików.. jakby to ująć... nie oni wrzucali pliczki na serwer - robili to poszczególni użytkownicy - oczywiście, za wiedzą i aprobatą tych biedaków, których dorwali :)

to, że dam ci do ręki nóż i powiem - możesz iść i zabić tym nożem kowalskiego - to nie znaczy, że to ja zabiłam; zrobiłeś to ty... ja jedynie umożliwiłam - co też oczywiście jest karalne - ale to już inna forma dokonania przestępstwa i kara inna :)

mam jeszcze inne refleksje ale muszę się z nimi przespać... :D
Awatar użytkownika
wersalus
Admin

Postautor: wersalus » 18 maja 2007

to przeczytaj

a w skrocie
Sąd Najwyższy: Wyrok z dnia 23 stycznia 2003 r., II CKN 1399/00
Dokonanie tłumaczenia warstwy słownej utworu audiowizualnego nie stanowi jego opracowania jako całości. A więc można je rozpowszechniać bez zgody producenta, bo właścicielem praw autorskich jest tłumacz.
Co można napisać o aktorce, która uwielbia się nawet,
gdyby przez cały czas stała w filmie jak kołek i gapiła się przed siebie?
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

tak.. znam to orzeczenie :) gdzieś je chyba nawet cytowałam... ale nie na tym forum wydaje mi się.. a może... anyway.. przepisy nie są jasne - sami prawnicy są skołowani... a nie zapominajmy, że nawet w kaczolandzie obowiązuje domniemanie niewinności XD
dlatego to oni muszą schwytanym udowodnić winę i przekonać sąd.. co imo nie będzie takie proste, zwłaszca jeśli oskarżeni wynajmą sobie specjalistów od praw autorskich :)

póki co przytaczam też wypowiedź prawnika dla GW:
Prawnik: nie ma jasnych regulacji

Sprawa nie jest oczywista. Jeśli tłumaczymy film i przygotowujemy do niego napisy, to dokonujemy tzw. opracowania cudzego utworu. Opracowanie wymaga zgody twórcy utworu, więc powszechnie uważa się, że bez zgody twórców przygotowywanie napisów narusza prawa autorskie - komentuje Tomasz Ejtminowicz, radaca prawny Gazeta.pl. - Z drugiej strony istnieje w prawie autorskim instytucja tzw. dozwolonego użytku prywatnego, który oznacza, że do celów prywatnych można utwór wykorzystywać samodzielnie bez pytania twórcy o zgodę. Czy prywatna strona internetowa, na której ktoś tłumaczy ulubiony film na zasadzie non profit mieści się w granicach takiego użytku? Opinie są podzielone.

Internet ze swej istoty zakłada powszechną swobodę komunikowania się osób prywatnych. Przy takim założeniu tworzenie własnych stron z napisami może się mieścić w granicach dozwolonego użytku prywatnego.

Cały problem polega na tym, że wymiana dzieł w sieci nie doczekała się jasnych regulacji prawnych, a ustawy nie nadążają za rozwojem internetu.
Awatar użytkownika
kiyoshi
Co to jest dorama? o_O

Postautor: kiyoshi » 18 maja 2007

wersalus pisze:to przeczytaj

a w skrocie
Sąd Najwyższy: Wyrok z dnia 23 stycznia 2003 r., II CKN 1399/00
Dokonanie tłumaczenia warstwy słownej utworu audiowizualnego nie stanowi jego opracowania jako całości. A więc można je rozpowszechniać bez zgody producenta, bo właścicielem praw autorskich jest tłumacz.

Tak sobie czytam to orzeczenie i jakoś nie mogę zrozumieć skąd taki wniosek. Jakie prawa autorskie będzie miał tłumacz? O ile nie zacznie tłumaczyć wszystkich pomruków w filmie "Walka o Ogień", to trudno będzie mówić o jakiejkolwiek twórczości chronionej prawem autorskim.
Awatar użytkownika
kiyoshi
Co to jest dorama? o_O

Postautor: kiyoshi » 25 maja 2007

allia pisze:muszą schwytanym udowodnić winę i przekonać sąd.. co imo nie będzie takie proste

GW pisze:Sejm uchwalił przygotowaną przez resort ministra Zbigniewa Ziobry zmianę ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Dzięki niej minister sprawiedliwości będzie mógł bez konsultacji z samorządem sędziowskim powierzyć dowolnemu sędziemu tymczasowe sprawowanie obowiązków prezesa sądu (...)władza prezesa ma być większa niż dziś. Będzie jednoosobowo decydował, który sędzia osądzi jaką sprawę (...)Kolejne nowe uprawnienie ministra - odsuwanie sędziego od sądzenia, gdy np. uzna, że wymaga tego "powaga sądu lub istotne interesy służby"

Pełny tekst artykułu

Kłopotów z przekonywaniem już nie będzie :) Wystarczy konferencja, na której pewien minister powie: "Już nigdy, żaden film nie zostanie przetłumaczony przez tych ludzi!"i od razu wszelkie wątpliwości znikną!
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: allia » 25 maja 2007

PiS chyba chce otrzymać kolejnego prztyczka w nos od Trybunału Konstytucyjnego :)

już teraz kompetencje Ministra Sprawiedliwości budza wątpliwości czy aby mamy prawdziwy trójpodział władzy :) a ci durnie uchwalili jeszcze coś takiego... no wierzyć mi sie nie chce XD ale w sumie jak się patrzy na takie miernoty prawnicze jak minister zero czy nam panujący "profesor" prawa to nie dziwota :lol:

oni sobie chyba robią konkursy na największego bubla prawnego... co kolejny pomysł to większa głupota.. nawet 'morda solare' by chyba tego nie wymyśliła :lol:
tylko im pogratulować dobrego samopoczucia i optymizmu :D
Awatar użytkownika
kiyoshi
Co to jest dorama? o_O

Postautor: kiyoshi » 25 maja 2007

allia pisze:PiS chyba chce otrzymać kolejnego prztyczka w nos...

:D :D :D

Po takim poście powinnaś sobie wieczorem nastawić budzik na na jutro na 5.30. Będziesz miała czas żeby napić się kawy jeszcze przed uporczywym stukaniem do drzwi, który rozlegnie się punktualnie o 6.00 :D

...ale co prawda, to prawda ... niestety :(

Wróć do „Hyde wysyp”