azjatyckie centrum serialowe

Awatar użytkownika
yamatsumi
Doramowy maniak

Postautor: yamatsumi » 21 mar 2006

Eliza pisze:2. Proponuję, by przyjąć zasadę (dla jednolitości), że w nazwiskach japońskich nazwisko zawsze poprzedzało imię (tak jak jest to przyjęte w Japonii). Miedzy nazwiskiem i imieniem proponuje robić 2 spacje, żeby było wiadomo, gdzie się jedno kończy a zaczyna drugie^^ (mimo, że Japończycy nie robią spacji)

popieram. to jest straszne jak w znakach podaja nazwisko imie, a potem w romadziach pisza odwrotnie :grumble: jak ktos znakow nie czyta to sie nigdy nie zorientuje

Eliza pisze:Nie wiem jak to jest z imionami koreańskimi czy chińskimi, ale niech ktoś postanowi, jakie zasady dla nich przyjąć.

moja propozycja jest nazwisko imie-imie (z myslnikiem np. Lee Min-woo) bo pierwsze to nazwisko a potem jest 2-czlonowe imie. jak bedzie wszystko osobno (Lee Min Woo) to moze byc niejasne

Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: allia » 21 mar 2006

Eliza pisze:1. Czy w naszych textach możemy używać słów takich jak facet czy dzieciaki, czy to już zbyt kolokwialne?

generalnie ciężko mi zabronić używania poszczególnych słów :)
Chciałabym żeby recki były w miarę profesjonalne ale z drugiej strony
wiadomo, że te dowcipnie i ciekawie napisane lepiej się czyta.
Myślę zatem, że w uzasadnionych i sporadyczych przypadkach można użyć trochę kolokwialnych zwrotów bacząc jednak na to żeby recka nie brzmiała:
"i poszedł ten koleś do tej facetki skopać dzieciaka" :lol: może trochę przesadziłam z przykładem :lol: ale generalnie chodzi mi o to żeby trzymać jakiś poziom :wink:

Eliza pisze:2. Proponuję, by przyjąć zasadę (dla jednolitości), że w nazwiskach japońskich nazwisko zawsze poprzedzało imię (tak jak jest to przyjęte w Japonii). Miedzy nazwiskiem i imieniem proponuje robić 2 spacje, żeby było wiadomo, gdzie się jedno kończy a zaczyna drugie^^ (mimo, że Japończycy nie robią spacji)
Nie wiem jak to jest z imionami koreańskimi czy chińskimi, ale niech ktoś postanowi, jakie zasady dla nich przyjąć.

możemy tak robić - wówczas wszystko będzie uporzadkowane

Eliza pisze:3. robimy jakiś system betareaderów?

hmm... można by o tym pomyśleć..

Eliza pisze:4. czy w textach można uzywac uśmieszków (^__^, -_-‘, ^^, T_T) itd.?

raczej nie.. po pierwsze dlatego, że nie dla wszystkich 'uśmieszki' (zwłaszcza te japońskie) są czytelne - a serwis jest dla szerszego grona odbiorców :) po drugie, tego typu emoty są dla niektórych - np. dla mnie dość drażniące dla oka :) jestem wzrokowcem i jakikolwiek ciąg znaków innych niż wyraz jest dla mnie strasznie "oczojebny" (podobnie jak orty) :lol:
na forum już do tego przywykłam ale nie wyobrażam sobie czytania artykułu w gazecie przepełnionego tego typu buźkami :) po prostu nie byłabym w stanie się skupić na treści :)

jesli chodzi o stronę techniczną.. do serwisu - podobnie jak na forum trzeba się będzie zarejestrować. Spośród użytkowników wyłoniona będzie tzw. grupa 'redaktorów', kórzy będą mogli dodawać recenzje i biografie aktorów :)
każda recenzja będzie miała opcję komentowania (każdy zarejestrowany użytkownik będzie mógł wrzucić swoje 3 grosze na temat dramy) oraz opcja punktowania. Każda drama będzie mogła być oceniana w skali 1-5 :)
Awatar użytkownika
Shina
Przyklejony do ekranu

Postautor: Shina » 22 mar 2006

Pytanie jak piszemy recenzje o jakies dramie to przy okazji mozna napisac biografie danych aktorow razem w tym? czy jakos osobno?
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: allia » 22 mar 2006

biografie/sylwetki aktorów będą w sobnym dziale,
co nie oznacza wcale, że nie możesz kilka słów o danym aktorze wspomnieć przy pisaniu recki dramy, w której gra (np. jeśli za daną dramę otrzymal nagrodę itd)

jeśli ktoś natomiast chce pisać typową bio aktora to będzie ona umieszczona w innym dziale - nie rpzy recenzji. Choc z recenzji pewnie będzie prowadził link do bio konkretnego aktora
Awatar użytkownika
Shina
Przyklejony do ekranu

Postautor: Shina » 22 mar 2006

aha to juz wszystko wiem ^_^ jedna biografie juz napisalam jutro biore sie za reszte rzeczy xD
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

wow..! szybka jesteś :)
ja ze swej strony moge powiedziec tyle, że serwis juz stoi.. teraz tylko potrzebuje wykonczenia :)

jak tylko osiągnie finalną wersję - dam Wam znać..
będziecie się wówczas mogli zarejestrować.
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

teraz małe pytanko.. a w zasadzie prośba o przesyłanie propozycji :)

w serwisie będzie możliwość komentowania każdej recenzji, artykułu i zdjęcia. Oczywiście komentarze userów będą zliczane i będzie mozna otrzymywać rangi.

I tak.. macie jakieś propozycje co do nazw poszczególnych rang?? w serwisie są tylko angielskie nazwy:

0 gwiazdek (0-30 postów) - Just popping in
1 gwiazdka (31-50 postów) - Not too shy to talk
2 gwiazdki (51-80 postów) - Quite a regular
3 gwiazdki (81-170 postów) - Just can't stay away
4 gwiazdki (ponad 171) - Home away from home

macie pomysły na jakieś fajne "doramowe" (lub nie) nazwy rang? :)
Awatar użytkownika
Nachebet
Kiedy bedę spać? @_@
Kontaktowanie:

Postautor: Nachebet » 23 mar 2006

hm, jestem za tym, żeby nazwy rang były przede wszystkim polskie i śmieszne ^^ lubię takie bardziej ziomalsko-luzackie klimaty i mnie by bardzo odpowiadały nazwy rang własnie w takim stylu, ale wiem, że jest wiele osób, którym to bardzo przeszkadza i jeśli miałabym zacząć wymyślać rangi, to niech najpierw się ludzie wypowiedzą, czy wolą coś crazy czy normalnego :P

jeszcze co do tych japońskich imion i nazwisk - ej, a ja się nie znam na katakanie, hiraganie i kanji i nie mam japońskich liter na kompie więc będę po prostu pisać zromanizowane nazwiska, czy to przejdzie? XD ewentualnie ktoś kto się na tym zna mógłby potem po prostu dopisać te kilka krzaczków... ^^
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 23 mar 2006

Dopisać to w sumie żaden problem...
Ale jak masz windows XP to on ma juz sam w sobie zainstalowany language pack i IME, więc możesz zrobić ctrl+C ctrl+V z jakiejś stronki (np. jdorama) i już masz kanji w swoim texcie^^ bo komp powninien je bez problemu czytać. A jeśli w panelu sterowania w ustawieniach regionalnych zmienisz ustawienia na jezyk japoński to powinnaś móc też pisać znaki- a jak nie, to wpisz sobie w googlach japanese global IME i zainstaluj wersie odpowiednią dla Twojego systemu- to serio nic trudnego (a jaka frajda pisać potem w krzakach^^ i mozna wtedy łatwo słowników internetowych używać, itd^^).
Awatar użytkownika
Nachebet
Kiedy bedę spać? @_@
Kontaktowanie:

Postautor: Nachebet » 29 mar 2006

Jajko [vel SumeragiAeka] kazała przekazać, że sobie zaklepuje Orange Days i Moto Kare, tylko narazie nie ma jej w necie ^^;;
Awatar użytkownika
yamatsumi
Doramowy maniak

Postautor: yamatsumi » 29 mar 2006

ja chce wstepnie zamowic Rondo...jak skoncze ogladac to potwierdze czy napisze recke czy nie ;) bo jak mi popsuja zakonczenie to nie wiem czy wystarczy mi entuzjazmu :evil:
Awatar użytkownika
Nachebet
Kiedy bedę spać? @_@
Kontaktowanie:

Postautor: Nachebet » 30 kwie 2006

eee... gome, ale hcyba wypadłam z obiegu przez te dwa tygodnie nieobecności @_@
w końcu powstaje ten vortal z recenzjami, czy tylko sam CB? Bo Allia przepadła gdzieś i w końcu nie wiem czy mam się brać do pisania tych recek czy nie ?_?
Awatar użytkownika
Eliza
Wyróżniony

Postautor: Eliza » 30 kwie 2006

Akcja tworzenia potrtalu o dramach nie została przerwana, przynajmniej nikt nie mówił o rezygnowaniu a CB miał być tylko uzupełnieniem całości. Ale fakt: Allia przepadła i wróci najwcześniej 7 V.
Więc nie ma co się spieszyć...
Awatar użytkownika
allia
Wyróżniony
Kontaktowanie:

Postautor: allia » 20 maja 2006

akcja trwa :)

tyle, że ja kompa nie miałam ponad miesiąc a potem wyjechałam..
ale już siedzę na nowym sprzęcie i wracam do dzieła :)

ale tak naprawde to centrum serialowe już stoi :)
trzeba je tylko "dopieścić" pod względem wyglądu, spolszczenia i treści ma się rozumieć :)

kto napisał recenzję/biografię niech ją trzyma u siebie narazie :)
postanowiłam, że sami dodacie swoją twórczość kiedy tylko centrum będzie już gotowe :)

zarejestrowani użytkownicy będą mieli możliwość dodawania recenzji, artykułów i newsów (od newsów to może i wyspecjalizowana grupa powstanie) - coś podobnie jak na nanikore... dodatkowo.. każda recenzja będzie mogła być komentowana przez pozostałych a serial oceniany.. tak więc każdy recenzowany serial będzie zbierał "gwiazdki" - myślę, że fajny gadżet :D

hmm.. co tam jeszcze... kto jest ciekaw niech zajrzy pod: http://dokidoki.pl/serwis/

tak będzie "centrum" wyglądać... jak widać żeby w pełni korzystać z jego funkcji trzeba się będzie zarejestrować... ale proszę się narazie nie rejestrować ani nic nie dodawać :!: bo będę tam jeszcze dużo zmieniać, poprawiać i może coś kasować... nie chcę nikomu skasować pracy więc narazie możecie tylko popatrzeć i poklikać w linki :)

jak widzicie.. część rzeczy jest jeszcze po angielsku.. będę teraz to wszystko konwertować na polski (robota wariata :P), wymianie ulegnie oczywiście górne logo... ale design będzie właśnie taki :)

no a teraz nazwa... hmm... tak się zastanawiam właśnie czy "Azjatyckie Centrum Serialowe" (w skrócie ACS XD) to dobry pomysł na nazwę tego mini-portalu?
Awatar użytkownika
Devi
Doramowy maniak

Postautor: Devi » 20 maja 2006

Co do nazwy "Azjatyckie Centrum Serialowe" to mi się nawet podoba... a szczególnie skrót (ACS :P).
Ja bym chetnie też się przyłączyła do pomocy... ale w pisaniu jestem kiepska i nie wiem czy poza tym jest jeszcze coś do roboty... ale jakby tak to chętnie xP
.:: Unieś głowę. Prędzej czy później zostaniesz ranny,
więc równie dobrze możesz patrzeć jak to się stanie ::.

Wróć do „Hyde wysyp”